Rygar's Mac Plus...

geoanas είπε:
Μα ποιοι είναι αυτοί οι αχρείοι που βρίσκουν Falcon στα σκουπίδια ! Αν τους πιάσω.... :D :D:p
Ριχτου μια φαπα κι από μενα. Του αλήτη!

Εγώ το είχα δει πρώτη φορά στα Απίστευτα κι όμως Αληθινά (στη Χαλκίδα ήταν απίστευτο και καθόλου αληθινό να το δεις καπου εκείνη την εποχή :( ), τελη 1986, όπου είχαν ενα μεγαλο ενυδρείο με ειδικό νερό που ήταν κακός αγωγός του ηλεκτρισμού και το Macακι εκεί μεσα να δουλεύε χωρίς πρόβλημα. Ε, εκείνη η εικόνα μου έχει κολλήσει στο μυαλό. Νομίζω το έχω ξαναγράψει σε αλλο θρεντ, αλλά το Αλσχάιμερ βλέπεις... :D

EDIT: Mike, δοκίμασε ενα υπάρχον τηλεφωνικό καλώδιο ΕΤΟΙΜΟ, χωρίς δηλαδή να φτιάξεις φισάκια, αρκεί να ειναι 4πινο και όχι 6πινο. Τώρα μολις τσεκάρισα τα χρώματα στα φισάκια και είμαι 99% σίγουρος ότι θα παίξει. Εκτός κι αν η Apple έχει φυτέψει κανέναν controller μεσα στο καλώδιο... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Εγώ το είχα δει πρώτη φορά στα Απίστευτα κι όμως Αληθινά (στη Χαλκίδα ήταν απίστευτο και καθόλου αληθινό να το δεις καπου εκείνη την εποχή :( ), τελη 1986, όπου είχαν ενα μεγαλο ενυδρείο με ειδικό νερό που ήταν κακός αγωγός του ηλεκτρισμού και το Macακι εκεί μεσα να δουλεύε χωρίς πρόβλημα. Ε, εκείνη η εικόνα μου έχει κολλήσει στο μυαλό
Δεν ήταν ιδιαίτερα απίστευτο. Και δεν φταίνε τίποτα μαγικές ιδιότητες του Mac. Μπορεί να γίνει με οποιονδήποτε υπολογιστή και παραφινέλαιο ή άλλα διαφανή λάδια που είναι κακοί αγωγοί του ηλεκτρισμού. Ένα παράδειγμα από τα πολλά σχετικά video που υπάρχουν.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=PtufuXLvOok]YouTube - Mineral Oil Submerged Computer
 
Δεν είπα εγώ ότι ήταν απίστευτο, μικρέ ανώριμε και αφελή ιατρέ. :p Το Απίστευτα κι όμως Αληθινά το έλεγαν...
 
το ποιο ωραιο το ειπε η γυναικα μου (εχει τελειωσει γραφιστρια) μολις ειδε το κατακιτρινο και βρωμινο apple:

μου λεει -τι ειναι αυτο το πραγμα

απανταω -ενα apple macintosh

και λεει -αυτο δεν ειναι apple macintosh, ειναι appletosh (ΑΠΛΥΤΟΣ!!!)
 
Αλλαξα τον τίτλο του θρεντ, καθώς το άνοιξε ο Philτατος αναφερόμενος σε μενα και όχι γενικά.

--------------------------------------------------------------------------------

Λοιπόν στο θέμα μας. Εχω ήδη εγκαταστήσει OS 6.0.8 σε εξωτερικό SCSI Zip drive με το οποίο μπουτάρω το Μακάκι. Στο About... βλεπω μονο 2ΜΒ μνήμης. Παράλληλα είμαι στη φάση να εγκαταστήσω τον Brainstorm accelerator που ανεβάζει το σύστημα στα 16ηΜίζ από τα στοκ 8. Το μάνουαλ αναφέρει ότι απαιτούνται μνήμες ταχύτερες από 120ms και επίσης προτείνονται 4ΜΒ μνήμης. Ψάχνω στο ΕΒΑΥ, τίποτα. Ψάχνω με βαση το part number που αναγραφόταν επάνω στα σιμάκια, μπαίνω στο πρώτο σάιτ που βρήκα, κοιτάζω στα specs και βλέπω Words: 1M. Μου μπαίνουν ψύλλοι στ'αυτιά μήπως κατι δεν πάει καλά με τα σιμάκια, ....ή με κάτι άλλο ;) . Δε μπορούσα όμως να τις τεστάρω σε άλλο μηχάνημα. Ψάχνω για mac plus memory upgrade και πέφτω εδώ. Εχοντας βγάλει έξω τη μητρική, τσεκάρω το συγκεκριμένο σημείο που αναγράφει για τις αντιστάσεις R8 και R9. Στη δική μου περίπτωση, η R8 εκανε επαφή ενώ δεν υπήρχε καν R9, αρα εάν ήμουν σωστός για το 1M πιο πάνω, έπρεπε να κόψω τη μία άκρη της R8. Και ο γιές! Μπουτάρω και βλέπω 4096 ΟΛΟΚΛΗΡΑ kilobytes. Αυριο συνεχίζω με την εγκατασταση του accelerator, ο οποίος, σημειωτέον, ΔΕΝ είναι μια κάρτα που την κουμπώνεις καπου, αλλά ξεχωριστές ROMS, μια πλακέτα με εναν καινούριο 68000P16 που πρέπει να κολληθεί, μέσω ενός socket, επάνω στον υπάρχοντα 68000 και ενα 2 αλλα ICs με τα δικά τους sockets (εκτός από τις ROMS όλα τα αλλα είναι κολλημένα :( ). Θέλει αρκετές κολλήσεις δηλαδή. Ψάχνοντας από δω κι από κει, συμπέρανα ότι η αναβάθμιση είναι μονόδρομος, καθώς όλα μετά πάνε πιο γλήγορα. Πώς το λένε,... νιτράρεται το σύστημα.

Ολοκληρώνοντας, θα ποστάρω τις γνώσεις μου για ό,τι καλό διαπίστωσα και πώς έγινε. :)

Αφτιά προς το παρόν... :D

(ούτε σε μπλογκ να εγραφα :p )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
4GB RAM????????

Μήπως έκανες λάθος?
 
Είναι βράδυ, φταίνε και οι μπύρες, του' κατσε και βαριά η πίτσα..... :p :p
 
Μαλλον και οι 2 είχατε πιει πολύ βαριά ποτά. Που τα είδατε βρε τα gigabytes; :p

EDIT: Σωστός! Είχα γράψει 4096 megabytes! Ντάμιτ! :D
 
Επειτα από 2 μερες δουλειάς τα βράδια, και ευτυχώς ελάχιστα νευρα αφου είχα όλα τα απαραίτητα εργαλεία (κολλητήρια, πολύμετρα, προβολέα με μεγεθυντικό φακό), ιδού το αποτέλεσμα της εγκατάστασης του Brainstorm accelerator!

Πρώτο δείγμα ότι ο επιταχυντής εγκαταστάθηκε με επιτυχία

15786.jpg

15787.jpg

Και πιο κάτω σημειώνω τις αλλαγές που έγιναν στη μητρική πλακέτα

15789.jpg

Στο μεγάλο παραλληλόγραμμο στη μεση φαίνεται ο 68000P16@16ηΜίζ ο οποίος για να εγκατασταθεί επάνω στον υπάρχοντα 68000, έπρεπε να τοποθετηθεί και ενα σόκετ τα πινς του οποίου κολλήθηκαν ακριβώς πάνω στα πινς του 68000. Δεξιά από τον 68000 φαίνονται οι ROMS (HI και LO), κάτω από τις οποίες τοποθετήθηκαν 2 περίεργοι πυκνωτές που δε φαίνονται βέβαια γιατί από πανω τους πατανε οι ROMS. Στο βάθος εγκαταστάθηκε και ενα socket για να τοποθετηθεί ακόμα ενα ολοκληρωμένο.

Πιο κάτω φαίνεται η ίδια φωτό από την αλλη πλευρά. Ηθελα όμως να δείξω και την αντίσταση που έκοψα (φαίνεται στα αριστερά) ώστε το σύστημα να δει 4ΜΒ μνήμης αντί των 2ΜΒ που αρχικά έβλεπε.
15788.jpg
Η φωτό αυτή αφορά όσους φίλους έχουν Mac Plus με μνήμη 1ΜΒ εως και <4ΜΒ και άνοιξαν κάποτε το περίβλημα και είδαν 4 σιμάκια. Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι θα έχουν 4ΜΒ πραγματικά μετά τη "ρύθμιση" αυτή. Θα πρέπει να βγάλουν ενα σιμακι και να γκουγκλάρουν με βάση το part number που αναγράφεται επάνω στα τσιπάκια ή πίσω ακριβώς από το σιμάκι. Ετσι βρήκα εγώ ότι τελικά το καθε σιμ ειναι του 1ΜΒ.

Θα πρέπει να τονίσω ότι το σύστημα ΠΕ ΤΑ ΕΙ!!!! Υπολογίζω κοντά στο 300% αύξηση στην ταχύτητα. Βέβαια έχω OS 6.0.8 που είναι σχετικά ελαφρύ, αλλά αναλογικά, πριν και μετά, υπάρχει αυτή η ποσοστιαία διαφορά. Π.χ. όταν άνοιγα ενα φάκελο που είχε 40-50 αρχεία, περίμενα κάποιο σεβαστό χρόνο να εμφανιστούν. Τώρα εμφανίζονται αμέσως. Το 6.0.8 ειναι το προτεινόμενο για το σύστημα αυτό, στην στοκ κατάστασή του. Η νέα κατάσταση μού επιτρέπει πλέον να εγκαταστήσω το ελληνικό 7.0.1.

Να τονίσω επίσης ότι το σύστημα μπουτάρει από εξωτερικό SCSI Zip drive. ;)

Αφτά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σώπα ρε! Πάνε χρόνοι 10+1 από το τελεφταίο ποστ σε αυτό το θρεντ. Ποσταίρνω, με αφορμή την ταινία Captain America: Civil war που την είδα για πολλοστή φορά, όμως μολις τώρα πρόσεξα μια λεπτομέρεια. Σε κάποια στιμή ο Τονυ Σταρκ επισκέπτεται τον Σπάιντερμαν στο σπίτι του (στο σπίτι του Σπάιντερμαν). Οταν ο Σπάιντερμαν μπαίνει στο σπίτι του (το δικό του όχι του Σταρκ), τον βλέπει να συνομιλεί με τη θειά του. Εννοώ, με τη θεία του Σπάιντερμαν, όχι τη δική του θεία, αλλωστε θα ήταν χαζό να επισκέπτεται τον Σπάιντερμαν και στο σπίτι του Σπάιντερμαν να είναι η θεία του Τονυ Σταρκ. Ο Σταρκ του κάνει τσαλιμάκια και καταφέρνει να τον απομονώσει στο δωμάτιό του (στο δωμάτιο του Σπάιντερμαν, όχι του Τόνι Σταρκ, να'μαστε ξηγημένοι). Και εκεί, όταν γυρνάει η κάμερα κάπως γύρω από το δωμάτιο (το δωμάτιο του Σπάιντερμαν) και σταματάει πάνω στον Σταρκ, βλέπω στο βάθος μια ασπρόμαυρη οθόνη αναμμένη να τρεμοπαίζει από τα χαμηλά Χέρτζ. Και συνειδητοποιώ ότι είναι ένα Mac plus σε λειτουργία, ready to go. Κάτσε ρε, σκέφτομαι. Τί στο καλό θέλει ενα παλαιολιθικό μηχανάκι μεσα σε αυτή την ταινία που εκτυλίσσεται στη σύγχρονη εποχή (μεχρι και το Οραμα έχει αποκτήσει ανθρώπινη υπόσταση), και μάλιστα αναμμένο;;;; Δε συνέχισα να σκέπτομαι άλλο, θα έχανα τη σκηνή. Απλά ήθελα να το ποστάρω εδώ για να το βγάλω από μέσα μου, γιατί είμαι αρκετά μεγάλος πλέον και δε θέλω να φθείρομαι από τέτοιες σκέπσεις.

Ενας γνώστης θα ρωτούσε "Κι αν δεν ηταν Mac plus αλλά Mac 128;; Αφού ίδια είναι, ειδικά αν τα δεις από μακριά". Εγώ θεώρησα ότι είναι Mac plus για να ευλογήσω τον εαυτό μου που κάποτε είχε ανοίξει το ιερό τούτο θρεντ.

σσ. Το mac έχω να το ανοίξω από το 2010, το'χω όμως τυλιγμένο σα να'ναι μούμια έτοιμη να ανακαλυφθει από τους αρχαιολόγους, άψογα διατηρημένη, το έτος 2952.
 
Τελευταία επεξεργασία:
σσ. Το mac έχω να το ανοίξω από το 2010, το'χω όμως τυλιγμένο σα να'ναι μούμια έτοιμη να ανακαλυφθει από τους αρχαιολόγους, άψογα διατηρημένη, το έτος 2952.

Καλομελετα και ερχεται... και εγω ειχα να βαλω μπροστα το δικο μου απο το 2012 και ειναι πλεον εντελως νεκρο. :ghost:

Οσο για τον υπολογιστη στην ταινια, υπαρχει ειδικο site που αναλύει το θεμα.
 
Καλομελετα και ερχεται... και εγω ειχα να βαλω μπροστα το δικο μου απο το 2012 και ειναι πλεον εντελως νεκρο. :ghost:

Οσο για τον υπολογιστη στην ταινια, υπαρχει ειδικο site που αναλύει το θεμα.
Τίποτε δεν είναι νεκρό, παρά μόνο αν πάψεις να το σκέφτεσαι:)

Παρεπιπτόντως, πάρα πολύ ενδιαφέρον σάιτ!
 
σσ. Το mac έχω να το ανοίξω από το 2010, το'χω όμως τυλιγμένο σα να'ναι μούμια έτοιμη να ανακαλυφθει από τους αρχαιολόγους, άψογα διατηρημένη, το έτος 2952.
Και σαν site υπαρχει μια προταση να σε μουμιοποιησουμε να ανακαλυφθεις απο τους αρχαιολογους το ετος 2952.
Τωρα ομως που εισαι στο Peak σου ε!
 
Ευχαριστώ πολύ τον μοντ που έκανε edit τα ποστς μου. Ευτυχώς βρήκα τις φωτογραφίες στο nas μου σε σημεία που είχα πολλά χρόνια να τα προσπελάσω.

Τώρα θα δει και ο freaktmp ότι κάποτε ήμουν μαμούνι (βέβαια τώρα τον πρώτο λόγο τον έχει αυτός)....
 
Τώρα θα δει και ο freaktmp ότι κάποτε ήμουν μαμούνι (βέβαια τώρα τον πρώτο λόγο τον έχει αυτός)....

Ειχα ποτε αμφιβολία;

Στεκομαι στους ωμους γιγάντων, οπως ελεγε και ο Ισαάκ Νεύτων.
 
Χαχαχαχαχαχα!!!
 
Καλησπερα ειναι οντως νεκρα η δουλευουν ακομη ; επειδη αν ειναι νεκρα κριμα ειναι. Βεβαια καλα αντεξαν στον χρονο.
 
Πίσω
Μπλουζα