Sansui P-2000...πολύ σκληρό για να πεθάνει!

Pinhead

RetroActive
Joined
24 Αύγ 2013
Μηνύματα
214
Αντιδράσεις
65
Αρκετούς μήνες τώρα ήθελα να αγοράσω κάποια CD για τη συλλογή μου όμως λόγω της παλαιότητας των εκδόσεων δεν τα έβρισκα ούτε καινούρια αλλά ούτε και μεταχειρισμένα, οι δε εταιρείες που τα είχαν στους καταλόγους τους τα είχαν out of print.

Η πλάκα είναι πως έβρισκα τις αντίστοιχες εκδόσεις σε βινύλλιο πολύ εύκολα αλλά κάτι με χαλούσε και δεν τα αγόραζα. Εκανα μια έρευνα αγοράς για να πάρω ένα πικάπ, αλλά οι τιμές θεώρησα ότι είναι εξωφρενικές για τη σύγχρονη εποχή, με έτρωγε βέβαια που δεν άκουγα την αγαπημένη μου μουσική αλλά ξεχνιόμουν...μέχρι πριν καν' α μήνα...

Συζητούσα με τη γυναίκα μου και η κουβέντα πήγε στους δίσκους που είχα και γουστάριζα ν' ακούω πριν παντρευτούμε και της είπα ότι μαζεύω λεφτά για να ξαναπάρω ένα πικάπ...και τότε ήρθε η καταπρακιά στο κεφάλι! "Αφού χριστιανέ μου έχω στην αποθήκη αυτά που αγόρασες όταν παντρευτήκαμε γιατί να πάρεις άλλο; Δεν θυμάσαι που τα μάζεψα όταν πήρες το CD;"

 


Η αλήθεια είναι ότι είχα αγοράσει το 1993 σε κομμάτια ένα πολύ ωραίο ηχοσύστημα αποτελούμενο από μάρκες όπως Sansui και Nakamichi με ηχεία B&W, αλλά με την πάροδο του χρόνου νόμιζα ότι είχαν δωθεί σε τίποτα συγγενής ή θα είχαν πεταχτεί στα σκουπίδια.

Βρήκα λοιπόν πριν μερικές μέρες στην αποθήκη, μέσα στο κουτί του το παλιό μου πικαπάκι και τρελλάθηκα από τη χαρά μου! Όχι μόνο γιατί δεν θα χρειαστεί να δώσω καν' α πεντακοσάρικο για να πάρω καινούριο, αλλά και για τις αναμνήσεις από εκείνη την εποχή.

Το πικάπ είναι το γνωστό αυτόματο Sansui P-2000 μια ποιοτική Made In Japan κατασκευή και έπαιζε στη μεγαλομεσαία κατηγορία της τότε εποχής. Ήθελε βέβαια ένα μικρό σερβισάκι μετά από σχεδόν δύο δεκαετίες απραξίας, αφού ενώ πήρε αμέσως μπρος μόλις πήρε ρεύμα, ο ιμάντας του διαλύθηκε μετά από μερικές περιστροφές του μασίφ αλουμινένιου πλατώ!

Παράγγειλα λοιπόν από το ebay έναν γνήσιο ιμάντα Sansui, μια βελόνα της ίδιας εταιρείας και ένα καινούριο αντιστατικό ματ τα οποία και ήρθαν σήμερα, και αφού το έλυσα και το καθάρισα, λάδωσα όλες τις αρθρώσεις και τα κινούμενα μέρη, πέρασα τα καινούρια ανταλλακτικά και ο ήχος του γλύκανε την ατμόσφαιρα στο δωμάτιό μου.

Σας βάζω λοιπόν μερικές φωτογραφίες αυτού του τίμιου μηχανήματος και ενός φορμά που τελικά αποδείχτηκε πολύ σκληρό για να πεθάνει.

Καλή χρονιά σε όλους εύχομαι.





Και ο πρώτος δίσκος που έβαλα να ακούσω από τότε!



Προβολή συνημμένου 93752Προβολή συνημμένου 93753Προβολή συνημμένου 93754
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπάω τα πικάπ, γιατί ήταν πάντα ένα μηχάνημα δέους για μένα: προσοχή πώς θα βάλεις το δίσκο, μη γρατζουνιστεί, μη χαλάσει η βελόνα, μην "πηδήξει" την ώρα που έγραφα τις κασέτες... Μια κούτα αναμνήσεις, μόνο από ένα μικρό μηχάνημα!

Το δικό μας το προσέχω σαν κόρη οφθαλμού!

Εύχομαι να είστε γεροί να το χαρείτε! :flower:
 
Pinhead...με εχεις αφησει αφωνο!!!!! :eek: :zip: :sealed:

Respect για την επαναφορα!!!!! :worship:

Ακριβως ιδιας μαρκας αλλα διαφορετικο μοντελο (SK-222MKV) εχει και ο πατερας μου.

Εχει σιγησει απο το 1994.... :(

Μαλλον θα πρεπει σιγα σιγα να το αναλαβω... :)

Αnyway....

Καλοριζικο το νεο παλιο ρετρομασινι και καλα ακουσματα!!!! ;)

Καλη Πρωτοχρονια!!!! :flower:
 
Με ευχαριστεί που χαίρεστε μαζί μου, πραγματικά ένα κουτί αναμνήσεων, αλλά με απίστευτο ήχο. Μάλλον τα αυτιά μας έχουν συνηθίσει την ψηφιακή εποχή γι' αυτό μας φαίνεται τόσο "γλυκός" ο αναλογικός ήχος. Προς θεού, δεν είμαι κανένας τρελάκιας χαϊεντάς, μακριά από μένα αυτά, απλά με ενθουσίασε πάρα πολύ ο ήχος του.

Σταύρο το δικό μου είναι 10 χρόνια νεώτερο μοντέλο από το δικό σου με φυσικά κατώτερη ποιότητα κατασκευής ήταν πιο πολύ μοντέλο μαζικής παραγωγής. Με λίγο ψάξιμο είδα πως το δικό σου έχει ένα απίστευτο μασίφ αλουμινένιο πλατώ και δεν έχει καθόλου ανάδραση λόγω της μάζας του, η Sansui το διαφήμιζε έτσι. Έχεις ένα διαμάντι και πρέπει να το αξιοποιήσεις, αν χρειαστείς κάτι μπορώ να βοηθήσω να το φτιάξουμε με ελάχιστο κόστος.
 
Να κανω μια χαζη ερωτηση; Εχεις ακουμπησει το pickup πανω στο subwoofer; :nono:
 
Pinhead είπε:
Σταύρο το δικό μου είναι 10 χρόνια νεώτερο μοντέλο από το δικό σου με φυσικά κατώτερη ποιότητα κατασκευής ήταν πιο πολύ μοντέλο μαζικής παραγωγής. Με λίγο ψάξιμο είδα πως το δικό σου έχει ένα απίστευτο μασίφ αλουμινένιο πλατώ και δεν έχει καθόλου ανάδραση λόγω της μάζας του, η Sansui το διαφήμιζε έτσι. Έχεις ένα διαμάντι και πρέπει να το αξιοποιήσεις, αν χρειαστείς κάτι μπορώ να βοηθήσω να το φτιάξουμε με ελάχιστο κόστος.
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση και την προθεση να βοηθησεις,να 'σαι καλα!!!! :thanx2:
 
Φοβερο μηχανημα pinhead!!Καλες ακροασεις!!!


@stayros:αν χρειαστεις βοηθεια..ξερεις εσυ!
! :D

 


 
angel_grig είπε:

@stayros:αν χρειαστεις βοηθεια..ξερεις εσυ!
! :D

 


Αυτο το πραγμα...δηλαδη να ανασταινεις off μηχανηματα...με εχει κατασκλαβωσει!!!:[

Για περνα μια βολτα απο το σπιτι... :D . Οχι, που θα την γλυτωνες!!! :p
 
Ωραίος!!!! Είδες τί γυναικάκι πήρες; ;)
 
freaktmp είπε:
Να κανω μια χαζη ερωτηση; Εχεις ακουμπησει το pickup πανω στο subwoofer; :nono:
Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις!

Για τη δοκιμή ήταν μόνο, το έβαλα κανονικά στο setup μου, το μόνο που με χάλασε είναι ότι ο Sansui ΑU 501X που είχα πακέτο, δεν δούλεψε οπότε τον πήγα σήμερα στο σέρβις για να τον ρετουσάρουν και να τον αναστήσουν, και έτσι επιστράτευσα τον παροπλισμένο μου εδώ και 4 χρόνια Sony STR DB 930QS που έχει phono. Βρήκα και μερικούς δίσκους πεταμένους στην αποθήκη και αφού τους έκανα μια καλή μπουγάδα, τώρα απολαμβάνω...





Rygar είπε:
Ωραίος!!!! Είδες τί γυναικάκι πήρες; ;)
Λίρα εκατό λέμε :rofl: δεν ξέρω αν θα με ανεχόταν άλλη 20+ χρόνια με τις τρέλες μου :cool:

DSCN4138_Medium.jpg

DSCN4137_Medium.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό που εννούσε ο Freak είναι ότι βλάπτει πικάπ πάνω στο subwoofer! :)

Όταν θα αρχίσουν τα "γκουπ - γκουπ" από τα μπάσα, θα πηδάει η βελόνα σαν τρελή! :biglaugh:
 
Καλοριζικο....και παλι...

Θυμαμαι που τα χαλβαδιαζα τα Sansui μικρος σε μαγαζια και εκθεσεις...

Τελικα αφησα μια τεχνολογια(πικ-απ) και εφτιαξα συστημα με Technics ενισχυτη και cd(αλλα και κασσετα-πολυ κασσετα στο σπιτι).

Α...και B&W 100W(made in England τοτε)

Καλα ειναι του Αιγαιου τα μπλουζ αλλα βαλε και καμια ροκια να γουσταρουμε... :D
 
D@redevil είπε:
Αυτό που εννούσε ο Freak είναι ότι βλάπτει πικάπ πάνω στο subwoofer! :)
Όταν θα αρχίσουν τα "γκουπ - γκουπ" από τα μπάσα, θα πηδάει η βελόνα σαν τρελή! :biglaugh:

Μα καλά είπε ο άνθρωπος φίλε Daredevil, και λογικό είναι, ένα πικάπ απαγορεύεται να είναι πάνω στο sub, φαντάζεσαι να παίζει το sub και να παίζει και το πικάπ κλαίω από τα γέλια και μόνο που το σκέφτομαι :D

pardalotzatziki είπε:
Καλοριζικο....και παλι...Θυμαμαι που τα χαλβαδιαζα τα Sansui μικρος σε μαγαζια και εκθεσεις...

Τελικα αφησα μια τεχνολογια(πικ-απ) και εφτιαξα συστημα με Technics ενισχυτη και cd(αλλα και κασσετα-πολυ κασσετα στο σπιτι).

Α...και B&W 100W(made in England τοτε)

Καλα ειναι του Αιγαιου τα μπλουζ αλλα βαλε και καμια ροκια να γουσταρουμε... :D
Είναι φετίχ τα άτιμα τα τζαπανέζικα, το ντεκ της Nakamichi δεν το έβγαλα γιατί δεν υπάρχει λόγος να παίξω με κασσέτες, δεν έχω και υπομονή πια :)

Πες μου ότι έχεις κανέναν class C Technics του '80φεύγα να πέσω από τον τρίτο :rofl:

Κι εγώ με τα τότε B&W της σειράς Ζ παίζω ακόμα, πολύ ωραίο και εύκολο ηχείο, θα δω τα χαρακτηριστικά του γιατί δεν το θυμάμαι, αν και θα θέλουν κι αυτά το σερβισάκι τους μετά από τόσα χρόνια...

Η αλήθεια φίλε μου είναι ότι δεν άκουγα ούτε ακούω ξένη μουσική οποιουδήποτε είδους και δεν είχα αγοράσει τέτοιους δίσκους, εν τούτοις μου αρέσει το παλιό κλασσικό ροκ όπως Rory Gallagher και RAINBOW και αν βρώ κανένα τέτοιο δίσκο στο ebay ή στο Μοναστηράκι θα πάρω να ακούω και να γουστάρω...
 
pardalotzatziki είπε:
Καλα ειναι του Αιγαιου τα μπλουζ αλλα βαλε και καμια ροκια να γουσταρουμε... :D

Αγόρασα σήμερα, το μοναδικό δίσκο που βρήκα σε λογική τιμή και μου άρεσε και το συγκρότημα, αλλά δεν με βλέπω να πάρω άλλους ξένους, γιατί τα μαγαζιά έχουν ξεφύγει και έχω την εντύπωση πως με κοροϊδεύουν με τις τιμές που έχουν...τα έχω σε CD έτσι κι αλλιώς, ας τα έχουν να τα βλέπουνε :biglaugh:

Μια ροκιά για να γουστάρουμε το λοιπόν...

DSCN4141 (Medium).JPG
 
Pinhead είπε:
Πες μου ότι έχεις κανέναν class C Technics του '80φεύγα να πέσω από τον τρίτο :rofl:
Μεταγενεστερο...μην πεσεις.... :D

Pinhead είπε:
Αγόρασα σήμερα, το μοναδικό δίσκο που βρήκα σε λογική τιμή και μου άρεσε και το συγκρότημα
Μετραει...εγκρινω... :cool:
 
Συγνώμη, όταν λες class c τι εννοείς;
 
Τίποτα δεν εννοώ. Η Technics είχε φτιάξει μερικούς ενισχυτές τέτοιας τάξης από τα μέσα του '80 μέχρι τις αρχές του '90 αλλά δεν περπάτησαν εμπορικά και νόμιζα πως ο pardalotzatziki είχε έναν τέτοιο...
 
Σε ρωτάω γιατί ενισχυτές τάξης C χρησιμοποιούνται, απ'όσο ξέρω μόνο σε πομπούς ραδιοφώνου. Οι ενισχυτές ακουστικών συχνοτήτων είναι συνήθως τάξης Β ή ΑΒ και πολύ σπάνια, τάξης Α. Η τάξη έχει σχέση με το πόσο χρόνο άγει το στάδιο ενίσχυσης (πχ στο 25% του ημίτονου). Για να στα κάνω λιανά, ο τάξης Α έχει τον καλύτερο ήχο, αλλά είναι πανάκριβος, τεράστιος και "φαγάνα" ρεύματος, ενώ ο τάξης Β τον χειρότερο ήχο, καλύτερη απόδοση, μικρότερο όγκο και σχετικά φτηνός. Οι τάξεις C χρησιμοποιούνται μόνο όταν το φορτίο είναι κεραία (πχ πομπός) που μπορεί να συντονιστεί.
 
Καλορίζικο το πικάπ φίλε μου και καλές ακροάσεις να έχεις. Είναι γνωστό το "βίτσιο μου" να γουστάρω πολύ όλα τα μηχανήματα εικόνας και ήχου περασμένης τεχνολογίας.
 
Πίσω
Μπλουζα