Scandoubler/flickerfixer για Α1200/A4000/CD32!

Εχω ήδη δώσει απάντηση στην προηγούμενη σελίδα...
 
σου ειναι ευκολο να ανεβασεις καμια φωτογραφια να δουμε πως δειχνει με τον scan doubler στην Α1200.
 
Να ενημερώσω τους συναγωνιστές ότι επίκειται νεο μοντέλο για τον scandoubler αυτό. Ενδεικτικές πληροφορίες εδώ. Αναμένεται εντός 2011....
 
Αν και ήταν τσουχτερό (και πριν το Μνημόνιο :D ), γενικά μου έχει λύσει τα χέρια. Στο 22" Samung έχω ταυτόγχρονα και το PC και την Α1200. (Τα άλλα μηχανήματα συνδέονται με ένα BoxW9 της Avermediα).
 
Κυκλοφόρησε και επίσημα ο νεος scandoubler. Μπορείτε να το βρείτε στο http://www.amigakit.com ή στο http://www.vesalia.de. Γνώμη μου; ΠΟΛΛΑ τα λεφτα Αρη! Τον είχα αγοράσει γύρω στα 120 ευρώ το 2008, πλέον είναι στα 150? για τη 1200 (200ε για την Α4000) και αν συνυπολογίσουμε και τα κόστη της κρίσης που περναμε.... υπαρχουν πιο σημαντικά πράγματα να επενδύσει κανείς. Αλλα βεβαια δε σας το απαγορεύω να τον αγοράσετε :D :D.
 
πράγματι είναι πολλά τα λεφτά πλέον...
 
Το περίμενα τόσο καιρό για την 4000Τ που ήταν ξεχασμένο μοντέλο απο την σειρά αυτών των scandoublers. Τώρα να σας πώ την αλήθεια, και εγώ τα βρίσκω πολλά τα λεφτά, σύν το ότι διανύω 2η περίοδο έρωτα με το 1084 !. Θα μπορούσα να το βάλω και στο cd32 βέβαια, όμως έχω βολευτεί με το svideo. Δέν βλέπω να πέφτει η τιμή, είναι και σε beta ακόμα το firmware, δέν ξέρω τελικώς τί θα κάνω. Για κάποιον σάν εμένα που θα χαζεύει demos και θα παίζει κανα παιχνιδάκι, έχω την εντύπωση ότι είναι υπερβολή το ποσό, και στις μέρες μας μάλιστα διπλή.
 
Aναρωτήθηκα γιατί μόνο η Γερμανική Individual έχει αποκλειστικά εσωτερικούς scandoublers/flickerfixer για τις Amiga. Η πλακέτα είναι απλό θέμα να αντιγραφεί και να βγεί σε μαζική παραγωγή στην Κίνα. Το πρόβλημα είναι τα microchip που είναι κλειδωμένα και πρέπει να γραφτεί ο κώδικας από την αρχή. Πράγμα που σημαίνει γλώσσες προγραματισμού ξεχασμένες στην λήθη του χρόνου. Έτσι λοιπόν, θα συνεχίσουμε να πληρώνουμε 200 ευρώ για εσωτερικό scandoubler.
 
Γιατί δεν μου αρέσει η εικόνα μέσω hdmi, φαίνονται σε μεγαλύτερο βαθμό τα pixel από ότι στο vga.
 
Χρησιμοποιησε το με ενα hdmi to vga adapter. Στην συντριπτικη τους πλειοψηφια δεν εχουν latency.
 
Aναρωτήθηκα γιατί μόνο η Γερμανική Individual έχει αποκλειστικά εσωτερικούς scandoublers/flickerfixer για τις Amiga. Η πλακέτα είναι απλό θέμα να αντιγραφεί και να βγεί σε μαζική παραγωγή στην Κίνα. Το πρόβλημα είναι τα microchip που είναι κλειδωμένα και πρέπει να γραφτεί ο κώδικας από την αρχή. Πράγμα που σημαίνει γλώσσες προγραματισμού ξεχασμένες στην λήθη του χρόνου. Έτσι λοιπόν, θα συνεχίσουμε να πληρώνουμε 200 ευρώ για εσωτερικό scandoubler.

Έχω και την πρώτη έκδοση του scandoublers/flickerfixer και το OSSC. Πλέον προτιμώ τον OSSC και δεν χρησιμοποιώ το scandoubler!!
 
Έχω και την πρώτη έκδοση του scandoublers/flickerfixer και το OSSC. Πλέον προτιμώ τον OSSC και δεν χρησιμοποιώ το scandoubler!!
Έχω εσωτερικά flickerfixer/scandoubler σε 600, 2000, 4000 και CD32 (η 3000 έχει από την commodore). Για την reamiga 1200 που συναρμολογώ θέλω εσωτερικό scandoubler. Θα προτιμήσω την λύση του raspberry (με το hdmi to vga που προτείνει ο freaktmp) και θα λειτουργεί το raspberry σαν accelerator.
 
Εξωτερικά μπορείτε να δείτε και το Medusa του Πολωνού Lotharek. Έχει custom profiles για διάφορα μηχανήματα και δεν είναι overkill τα settings του όπως στο OSSC.
 
Πίσω
Μπλουζα