Scandoubler/flickerfixer για A1000/500(+)/600/2000/3000

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.261
Αντιδράσεις
3.235
Αυτό δεν είναι καταπληκτικό νέο. Ειναι ένα απίστευτο νέο! Η Individual computers που μας έχει δώσει μέχρι τώρα τον Indivision scandoubler για Α1200 και 4000/cd32, θα μας κάνει τη χάρη να μας δώσει και έναν ακόμα για όλα τα συστήματα Amiga που δεν υποστηρίζουν AGA, ό,τι δηλαδή κυκλοφόρησε από το 1985 (Α1000) μέχρι και το 1992 (Α600). Δεν είδα κάτι για CDTV αλλά ποιός ασχολείται με δαύτο; Το νέο το έμαθα από το amigahellas, αλλά βρήκα και το αρχικό ποστ εδώ. Το πρωτότυπο αναμένεται σε 3 μήνες από τώρα και το τελικό κόστος θα είναι λίγο χαμηλότερο από τον αντίστοιχο scandoubler για Α1200. Να υπολογίζετε δηλαδή γύρω στα 120 ευρώ + μεταφορικά. Φανταστείτε τί έχει να γίνει μόλις κάποιο από τα γνωστά αμιγκοsites, π.χ. το Amigakit, βγάλει προπαραγγελία!!! Ο ΧΑΜΟΣ!!

Rygar είπε:
Ακούσατε ακούσατε!!!! Εδώ τα καλά νέα!!!!! Προπαραγγείλετέ τον ΤΩΡΑ!!! Από εδώ, ή από το αγαπημένο σας ηλεκτρονικό αμιγκοκατάστημα.
Ενα χαρακτηριστικό, καταπληκτικό θα έλεγα, είναι ότι μπορούν να συνδεθούν 2 scandoublers στακαρισμένοι, και να δείχνουν σε 2 οθόνες όπως ακριβώς συμβαίνει με τα Windows, και μάλιστα διαφορετικά παράθυρα η κάθε οθόνη!!! Σούπερ!! Ας πάρουμε εναν, και βλέπουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δηλαδή, πάλι στην απ'εξω μας άφησε ο individual...Φτιάξε ρε φιλαράκι και για την 4000Τ...έλεος !! (Για την 500άρα με ψήνει πάντως)
 
Παντως το σημαντικο ειναι οτι βγαζει περιφερειακο για 20ετιας και βαλε μηχανημα!Αυτο απο μονο του λεει παρα πολλα!
 
Other_Reality είπε:
Δηλαδή, πάλι στην απ'εξω μας άφησε ο individual...Φτιάξε ρε φιλαράκι και για την 4000Τ...έλεος !! (Για την 500άρα με ψήνει πάντως)
Πρώτα θα φτιάξουν scandoubler για το CDTV και μετά για 4000Τ :D
 
Rygar είπε:
Πρώτα θα φτιάξουν scandoubler για το CDTV και μετά για 4000Τ :D
Πές το ψέμματα...Μπάς και δεν έχουν καμμιά για να κάνουν τέστ ? Θα του στείλω mail να έρθει σπίτι μου με τα εργαλεία :)
 
κανα νεοτερο εχουμε αποτο μετωπο???
 
Οχι. Πριν 2-3 μερες που το έψαχνα, δε βρήκα κάτι στα γνωστά φορουμς. Πιστεύω προς το τέλος του έτους θα κυκλοφορήσει, αφου πριν ενάμιση μήνα είχαν πει ότι το πρωτότυπο θα έβγαινε μετά από 3 μήνες, δηλαδή μιλάμε για Ιουλίο, άντε Αυγουστο. Βάλε τίποτα bugs που πιθανον να προκύψουν, βάλε τις παραγγελίες που θα γίνουν στην εταιρία που θα φτιάξει τα PCBs. Ο Αη Βασίλης θα μας τη φερει :D
 
Ακούσατε ακούσατε!!!! Εδώ τα καλά νέα!!!!! Προπαραγγείλετέ τον ΤΩΡΑ!!! Από εδώ, ή από το αγαπημένο σας ηλεκτρονικό αμιγκοκατάστημα.

Ενα χαρακτηριστικό, καταπληκτικό θα έλεγα, είναι ότι μπορούν να συνδεθούν 2 scandoublers στακαρισμένοι, και να δείχνουν σε 2 οθόνες όπως ακριβώς συμβαίνει με τα Windows, και μάλιστα διαφορετικά παράθυρα η κάθε οθόνη!!! Σούπερ!! Ας πάρουμε εναν, και βλέπουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άτιμο "μονοπώλιο", "Τζάμπα" πράμα :\
 
Nίκο,ερώτηση:Κάτι τέτοιο θα έκανε δουλειά στην LCD TV μου,που από το SCART της δε μπορεί να μου δώσει το σήμα της Amiga ;
 
Δε βρίσκω το λόγο να μην παίζει. Αλλωστε οι CRT έχουν καταργηθεί και οι δοκιμές γίνονται μονο σε LCD. Εάν παίζει όπως ο scandoubler στη 1200 μου τότε το κατασπρο 1084 παει στον κάδο....εεε στην αποθήκη ευλαβικά πακεταρισμένο (ενα το'χουμε). Ηδη παρήγγειλα εναν. Το κοστος ειναι πολύ νορμάλ γι'αυτό που προσφέρει. 102 ευρώ + 4 ευρώ μεταφορικά. Μια χαρά!!! :cool:
 
Ρε φίλε,όταν το παραλάβεις κι αν κάτσει καμιά φάση,θα ήθελα να κάνουμε ένα test στην TV μου,μπας κι αξιωθώ να δω επιτέλους Amiga σε αυτή !!!
 
Αμέ! Οκτώμβρη θα έρθει. Θα ποστάρω και φωτό εδώ μέσα όμως. Η τελοσπάντων, όποιος το παραλάβει πρώτος ας ποστάρει το κατιτίς του...

statusgr είπε:
Άτιμο "μονοπώλιο", "Τζάμπα" πράμα :
Δεν είναι μονοπώλιο. Εκτός απο αμιγκακιτ, το βρίσκεις κι αλλού με σχεδόν ίδιο κόστος. Εκτός κι αν εννοείς μονοπώλιο την υπαρξη μονο της Indivision και καμιας άλλης ανταγωνίστριας εταιρείας. Αλλά όταν μιλάμε για ρετρό, νομίζω δεν τίθεται θέμα μονοπωλίου. Ο,τι μπορείς να βρεις για το συστηματάκι σου, που να σε βολέψει, δεν το σκέφτεσαι, εκτός κι αν μιλάμε για παράλογα ποσά...

EDIT: Μολις παρέλαβα ενα μεϊλάκι απο Amigakit:

Your order has been updated to the following status:

New status: Being Picked
χαρ χαρ χαρ χαρ χαρ χαρ :diablotin:
Θα έχουμε δουλειές με φούντες μου φαίνεται! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπον κύριοι, παρελιήφθη! Ιδού ο μικρότερος scandoubler που εχει κατασκευαστεί ποτές!

Το κάτω μέρος...

picture.php


Το επάνω μέρος ....

picture.php


Μεγαλείο! :p

picture.php


Εν ολίγοις, συνδέεται στη θέση της Denise....Richards. Την αφαιρείτε, στο socket της τοποθετείτε τον scandoubler σας, ο οποίος εχει το ίδιο socket ώστε να καρφώσετε επάνω του μετά την ιδια τη Denise. Προσοχη!!! Να της φερθείτε γλυκά... ;)

Α, βγάζει έξοδο VGA! Αρα θα χρειαστεί τρύπα στο περίβλημα της Α500. Α2000 και 3000 δεν εχω για να πω πώς θα το συνδέσετε.

Περισσότερα στο μανουαλ εντος της συσκευασίας η οποία περιέχει και το vga καλώδιο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
για άλλη μια φορά ο Jens κάνει θαύματα....

άντε να βγάλει το Clone-A :cool:
 
Εεε, δεν είναι ζήτημα μονοπωλίου αλλά πιθανών αγοραστών... Price ~ 1/N ;)
 
Σας παραθέτω μια πρώτη γεύση:

picture.php


picture.php


Αγνοήστε τον καθρεφτισμό της εικόνας της δισκέτας στα δεξιά. Ειναι από τη φωτ. μηχανή. Γενικώς αγνοήστε ό,τι σας φαίνεται ως παράσιτο (οι αταρόβιοι να κλείσουν τα στόματά τους :D ). Η εικόνα είναι ΠΕ ΝΤΑ ΚΑ ΘΑ ΡΗ!!!! Αριστη! Ιδια με του 1084 κατά τη γνώμη μου. Ειναι καλύτερη απο τον scandoubler για τη 1200 ο οποίος όμως είναι αρκετά πιο πολύπλοκος ως κατασκευή.

Υπάρχει ενα πρόβλημα μονάχα. Η μοναδική ιδανική θέση για να τρυπήσετε για το VGA βύσμα, είναι δίπλα στη θύρα Joystick 1. Αν παρατηρήσετε στο πίσω μερος της Α500, είναι και η μοναδική "κενή" θέση. Στη δική μου υπάρχει ενα προειδοποιητικό ταμπελάκι. Σκοπός μου ειναι να μπει το βύσμα εκεί. Αλλωστε με μια προσεκτική ματιά, μαλλον δε μπορεί να μπει αλλού. Ελα όμως που το παρεχόμενο VGA καλώδιο ΔΕ φτάνει μεχρι εκεί. Επρεπε να ειναι 4-5 ποντους μακρύτερο. :( Η λύση που βρήκα απαιτεί την αγορά ή κατασκευή μιας προέκτασης του βύσματος VGA, όχι πο τη μεριά του 15πινου βύσματος αλλα από τη μεριά που κουμπωνει επανω στον scandoubler (ειναι 10πινο και θυμίζει πολύ το σειριακό βύσμα που κουμπώνει επάνω στη μητρική του PC σας). Το πρώτο ειναι αυτό και είναι γενικό πρόβλημα. Το 2ο έχει να κάνει με την περίπτωσή μου, μιας και εχω εγκαταστήσει το CFIDE68K επάνω στο socket του 68000. Η συγκεκριμένη έκδοση της συσκευής αυτής, βγάζει υποδοχή CF η οποία βρίσκει επάνω στον scandoubler κι έτσι δεν μπορούν να κουμπώσουν και τα 2 μαζί. Ασφαλώς και τα θέλω και τα 2. :D Εχω βρει τη λύση όμως, η οποία ειναι αυτή. Αυτό το socket θα πατήσει επάνω στο socket του 68000 σηκώνοντας έτσι τη θέση αυτή κατά 7-8 χιλιοστά. Επάνω σ'αυτό πλέον θα κουμπώσει το CFIDE68K. Δεν το έχω δοκιμάσει βεβαίως, αλλά υποθέτω ότι δε θα υπάρχει πρόβλημα. Θα παραθέσω φωτογραφίες απο το όλο εγχείρημα και την επέκταση του VGA καλωδίου μολις παραλάβω τα υλικά.
 
Καθρεφτης! Ζουλευω!

Καλοδουλευτο ρε συ Νικο!
 
Πίσω
Μπλουζα