Scanner

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας rigardie
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

rigardie

RetroAdept
Joined
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
898
Αντιδράσεις
21
θα ήθελα να ρωτήσω πόσο κοστίζει ένα καλό σκανερ που έχει δυνατότητα να σκανάρει βιβλία; αλλά και περιοδικά
 
Από όσο μπορώ να καταλάβω δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις από ένα σκάνερ. Συνεπώς ένα σκάνερ της τάξης των 80 με 100 ευρώ θα σε καλύψει μια χαρά. Σκέψου μόνο πως με 100 ευρώ αγοράζεις σκάνερ που σκανάρει φίνα φωτογραφίες σε αρκετά ψηλά dpi. Πόσο μάλλον σελίδες βιβλίων και περιοδικών που είναι και πιο γρήγορη δουλειά.
 
υπάρχουν εδικοί "μηχανησμοί" για να σαρώνεις ποίο γρήγορα ένα βιβλίο η ένα περιοδικό;;
 
Eίναι η ταχύτητα σάρωσης του κάθε σκάνερ. 15 με 20 δευτερόλεπτα τη σελίδα είναι το σύνηθες. Τώρα αν θέλεις να σκανάρεις πχ ένα μικρό βιβλίο μέσα σε μία ημέρα τότε ανεβαίνεις σε μοντέλα και τιμές και κατεβαίνεις σε λιγότερα δευτερόλεπτα σάρωσης.

Επίσης κάθε σκάνερ έχει στο software ρυθμίσεις για το τι ακριβώς σκανάρεις κάθε φορά. Για παράδειγμα αν σκανάρεις μερικές ασπρόμαυρες σελίδες ενός βιβλίου θα είναι πιο γρήγορη η σάρωση αν επιλέξεις την ανάλογη επιλογή από το software. Δηλαδή να μην σκανάρει έγχρωμο, λίγα dpi κλπ.
 
Ok οπότε ένα ημιεπαγγελματικό θα κοστίζει γύρω 100-200 ευρώ εε;;

thanks
 
Ανάλογα με την χρήση που προορίζεται ένα σκάνερ μπορεί να υπερβεί και τα 200 ευρώ.
 
ωχ ωχ ωχ ... ο rigardie ετοιμάζεται για ΠΟΛΥ scannάρισμα :D
 
Επειδή το έχω "σπουδάσει" αρκετά το ζήτημα:

Το να σκανάρεις βιβλίο ή περιοδικό είναι δυσκολότερο από ότι ακούγεται, γιατί στους περισσότερους scanners το δέσιμο εμποδίζει αρκετά ως πολύ την διαδικασία. Συνήθως αυτό έχει ως αποτέλεσμα είτε να ανασηκώνεται η πλευρά κοντά στο δέσιμο και να μην είναι σε πλήρη επαφή με το γυαλί (=χάνεις σε ευκρίνεια ή χάνεις στοιχεία στην περιοχή και φαίνεται χάλια, ειδικά αν είναι εκτύπωση που καλύπτει όλη την σελίδα όπως πχ μια δισέλιδη διαφήμιση περιοδικού) είτε να το πιέζεις με δύναμη επάνω στο γυαλί με σοβαρή πιθανότητα να καταστρέψεις το δέσιμο (ειδικά στα πιό χοντρά βιβλία/περιοδικά) πριν τελειώσεις το σκανάρισμα.

Ανάλογα με το πόσο σοβαρή δουλειά επιδιώκεις να κάνεις, πρέπει να σκεφτείς το ενδεχόμενο να κάνεις debind (=να ξεχωρίσεις τις σελίδες) του βιβλίου, κάτι για το οποίο θα πρέπει να συννενοηθείς με κάποιο τυπογραφείο για να μπορέσεις να το ξαναδέσεις μετά. Εκτός βέβαια και αν δεν σε απασχολεί να το καταστρέψεις. Σε περιοδικά με μεταλλικά pins μπορείς να ανοίξεις τα pins ώστε να ξεχωρίσουν οι σελίδες και μετά να τα ξαναβάλεις μόνος σου (είναι λίγο δύσκολο αλλά εφικτό, το έχω κάνει αρκετές φορές)

Αν τελικά επιλέξεις να ξεχωρίσεις τα φύλλα, ο ταχύτερος τρόπος σκαναρίσματος είναι με scanner που έχει ADF (Automatic Document Feeder), το οποίο "ταίζει" το μηχάνημα με σελίδες αυτόματα, αλλά ακόμα και με χειροκίνητη τροφοδοσία είναι ταχύτερο από ότι με ένα δεμένο βιβλίο.

Αν πας για φτηνότερες/απλούστερες λύσεις θυσιάζοντας εν μέρει την ποιότητα και την ταχύτητα, τουλάχιστον κοίταξε να αγοράσεις scanner που το γυαλί του να είναι σε ευθεία γραμμή με τα πλαινά του scanner. Αρκετοί από αυτούς έχουν το γυαλί σε ελαφρή "γούβα" κάτι που κάνει ακόμα δυσκολότερο το σκανάρισμα δεμένου βιβλίου ή περιοδικού γιατί πρέπει να ανοίξει ακόμα περισσότερο για να έρθει σε σωστή επαφή με το γυαλί.

Εν πάσει περιπτώση, καθόρισε καλύτερα τον σκοπό σου και ίσως μπορέσω να δώσω αναλυτικότερες συμβουλές. Πρέπει να ξέρω αριθμό σελίδων, τύπο δεσίματος, διαστάσεις, επιδιωκώμενη τελική ποιότητα κλπ για να μπορώ να σε κατευθύνω καλύτερα.
 
βασικά για βιβλία και περιοδικά το θέλω;
 
Maddog είπε:
Εν πάσει περιπτώση, καθόρισε καλύτερα τον σκοπό σου και ίσως μπορέσω να δώσω αναλυτικότερες συμβουλές. Πρέπει να ξέρω αριθμό σελίδων, τύπο δεσίματος, διαστάσεις, επιδιωκώμενη τελική ποιότητα κλπ για να μπορώ να σε κατευθύνω καλύτερα.

rigardie είπε:
βασικά για βιβλία και περιοδικά το θέλω;
Τώρα με τόσο βαθιά ανάλυση που έκανες, πραγματικά μου έλυσες τα χέρια... :rolleyes:

Οπότε παραμένω στις συμβουλές που ήδη έδωσα, δεν έχω να προτείνω τίποτα άλλο. :)
 
Rigardie σου προτεινω Γερμανικο ;) scanner-ακι
 
Mια φορα χρειαστηκα τον σαρωτη για κατι σοβαρο εκτος απο περιοδικα και μου βγαζει φωτο και εγγραφα μπλε.

Ολο το φοντο της φωτο ειναι μπλε ,χρωμα τιποτα,θαμπο μπλε.

Ειναι common το προβλημα να ψαξω για αντικαταστατη;

Kαι στην προεπισκοπηση που κανει μπλε το βγαζει,ενα epson Πολυμηχανημα ειναι.

Εντω μεταξυ εχω σαρωσει ενα σωρο φωτο και σημερα που πηγα να κανω εξυπηρετηση.

Damn. :(
 
rigardie είπε:
υπάρχουν εδικοί "μηχανησμοί" για να σαρώνεις ποίο γρήγορα ένα βιβλίο η ένα περιοδικό;;
Φυσικα και υπαρχουν αλλα μαλλον εσυ δεν θελεις κατι τετοιο... προοριζονται για πιο μαζικη παραγωγη!

http://en.wikipedia.org/wiki/Book_scanning#Commercial_book_scanners

και αν εισαι του DIY

http://www.instructables.com/id/DIY-High-Speed-Book-Scanner-from-Trash-and-Cheap-C/
 
Το πηρα αποφαση δεν προκεται να διαβασω ποτε τα βιβλια του Ιουλιου Βερν που εχω ουτε Μυστικους 7,να ξαναδιαβασω δηλαδη μετα απο τοσα χρονια ,ολο ελεγα θα το κανω με τον πρωτον ελευθερο χρονο ,με το πρωτο καλοκαιρι αλλα δεν...

Ειπα να τα σκαναρω να τα διαβασω στο TCL Nxtpaper μπας και η τεχνολογια της ταμπλετας και η ευκολια της μου δωσει μια ωθηση.

Anyway μην τα πολυλογω ,στο πολυμηχανημα σκανερ δουλεια δεν γινεται ,σε εμποδιζει το δεσιμο του βιβλιου και λιγο πριν παω να πατησω κλικ σε κανενα book scanner σαν το απο κατω.

A3e38737cd0f6416f8a3dae3df6dbe9b6o.jpg
Θυμηθηκα τα σκανς που εκανα καποτε βγαζοντας φωτο απο κινητα και λεω δεν δοκιμαζω κανενα app.
H τεχνολογια επιτελους προχωρησε και τα αποτελεσματα ειναι εφαμιλλα του σκανερ και ακομη περισσοτερο ενος book scanner ,δοκιμασα αρκετα ,καποια σκαναρες δυο σελιδες μαζι και τις χωριζε αυτοματα αλλα δεν εκαναν flat τις σελιδες ,αλλα δεν βγαζανε τα δαχτυλα απο τις φωτο ,αλλα δεν ειχαν ΟCR και τελικα κατεληξα στο

vFlat Scan - PDF Scanner, OCR


Η παρακατω σελιδα ειναι δειγμα που βγηκε απο κινητο με το βιβλιο στο γραφειο ,ορθιος κρατωντας χαλαρα τις σελιδες με το δαχτυλο που εξηφανισθη.:ylsuper:

20240906_123411380.jpg


Βαλτε και τον scanner στα πραγματα που αντικατασταθηκαν απο το κινητο ,μαζι με την καμερα το mp3 player, τα βιβλια κτλ κτλ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Nice! Αφου εχεις διαθεση, βοηθα και τον @nkary με το greekrcm. :diablotin:

Εγω πριν χρονια ειχα διαβασει ενα σωρο βιβλια του Βερν στο tablet. Ολα τα εργα του ειναι public domain, οποτε μπορει κανεις ευκολα και νομιμα να τα διαβασει.

Βεβαιως εγω προτιμησα τις αγγλικες μεταφρασεις, εσυ μαλλον θες τα ελληνικα. Πριν ομως μπεις στην διαδικασια, κανε μια αναζητηση γιατι αρκετες ελληνικες μεταφρασεις εχουν ηδη ψηφιοποιηθει, μην κανεις διπλες δουλειες.
 
Ναι τα ελληνικα ηθελα και συγκεκριμενα τις εκδοσεις που διαβαζα μικρος με αυτην την μεταφραση για αυτο δεν μπηκα στον κοπο να ψαξω ,δυσκολο να εχουν σκαναριστει .

21.jpg
 
Αφιερωσε πεντε λεπτα, γιατι εγω ειδα κατι παλιες εκδοσεις τωρα που χαζευα.
 
Nice! Αφου εχεις διαθεση, βοηθα και τον @nkary με το greekrcm. :diablotin:

Εγω πριν χρονια ειχα διαβασει ενα σωρο βιβλια του Βερν στο tablet. Ολα τα εργα του ειναι public domain, οποτε μπορει κανεις ευκολα και νομιμα να τα διαβασει.

Βεβαιως εγω προτιμησα τις αγγλικες μεταφρασεις, εσυ μαλλον θες τα ελληνικα. Πριν ομως μπεις στην διαδικασια, κανε μια αναζητηση γιατι αρκετες ελληνικες μεταφρασεις εχουν ηδη ψηφιοποιηθει, μην κανεις διπλες δουλειες.
ο Νίκος έχει σκανάρει πάρα πολύ υλικό τόσα χρόνια και να θυμάστε ότι οι ιστορικοί του μέλλοντος που κάποτε θα αναζητήσουν στοιχεία για την ιστορία του ειδικού τύπου πληροφορικής στην χώρα, θα πίνουν νερό στο όνομα του! Αξίζει να τιμήσετε την δουλειά του! Θα εκπλαγείτε ευχάριστα με αυτό που θα δείτε!
 
Σωστοτατος! Και καντε και κανα donation... καθε ευρω μετραει.
 
Πίσω
Μπλουζα