Scans από Ν64 Games Reviews

johnny19818 είπε:
Τελικά κανένα δεν ήταν της προκοπής μου φαίνεται. Και το Games ακόμη ήταν κάπως παράξενο το στήσιμο του.
Για το στήσιμο δεν ξέρω πάντως τo Games, από ότι θυμάμαι, δεν είχε τέτοια προβλήματα στο γράψιμο γιατί δεν ήταν απλή μετάφραση από ξένο περιοδικό. Το Games βέβαια είχε άλλα προβλήματα, όπως πχ το ότι ήταν ένα περιοδικό για Playstation μεταμφιεσμένο σε περιοδικό για όλα τα συστήματα, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.
 
johnny19818 είπε:
Τελικά κανένα δεν ήταν της προκοπής μου φαίνεται. Και το Games ακόμη ήταν κάπως παράξενο το στήσιμο του.
Μονο το αδικοχαμενο Pixel Next Generation ηταν πραγματικα αξιολογο απο κονσολοπεριοδικα που εχουν πεσει στα χερια μου. Δυστηχως δεν τα καταφερε για πανω απο χρονο στο εμποριο.

Οπως πολυ σωστα τονιζει ο Imgema, το games ηταν αμεσως συνεργατης της εταιριας που αγαπαμε να μισουμε. Ευτυχως ξεκουμπιστηκε και δεν θα μεγαλωνουν αλλα πιτσιρικια με την κιτρινοφυλλαδα των κονσολων στο εμποριο.
 
Το ελληνικό Nintendo World είχε 11 τεύχη. Στο πρώτο τεύχος είχε review το Goldeneye και στο τελευταίο τεύχος είχε review το Ocarina of Time.

Σκέφτομαι να ανοίξω ένα thread μόνο με αυτό και σε pdf όλα τα τεύχη. Θα προσπαθήσω.
 
Diddy Kong είπε:
Το ελληνικό Nintendo World είχε 11 τεύχη. Στο πρώτο τεύχος είχε review το Goldeneye και στο τελευταίο τεύχος είχε review το Ocarina of Time.
Σκέφτομαι να ανοίξω ένα thread μόνο με αυτό και σε pdf όλα τα τεύχη. Θα προσπαθήσω.
Μην το σκέφτεσαι άλλο. Just do it! ;)
 
Diddy Kong είπε:
Το ελληνικό Nintendo World είχε 11 τεύχη. Στο πρώτο τεύχος είχε review το Goldeneye και στο τελευταίο τεύχος είχε review το Ocarina of Time.
Σκέφτομαι να ανοίξω ένα thread μόνο με αυτό και σε pdf όλα τα τεύχη. Θα προσπαθήσω.
Για να μην το κανεις τζαμπα ρωτα κανεναν υπευθηνο εδω μεσα αν δεν υπαρχουν θεματα με πνευματικα δικαιωματα και διαφορα τετοια ωστε να μπορεις να τα ανεβασεις και μετα σκαναρε τα και ανεβασε τα αν ειναι.
 
Θα ρωτήσω metalcandyman. Αν και υπάρχει ήδη αρχείο άλλων παλαιών τευχών και το περιοδικό έχει κλείσει χρόνια. Θα δούμε!
 
Η Nintendo έχει αυστηρό copyright. Ακόμα και χρόνια να έχει που έκλεισε το περιοδικό τα copyrights παραμένουν , εκτός και αν τα άφησαν ελεύθερα (που δεν το νομίζω)
 
Kambia είπε:
Η Nintendo έχει αυστηρό copyright. Ακόμα και χρόνια να έχει που έκλεισε το περιοδικό τα copyrights παραμένουν , εκτός και αν τα άφησαν ελεύθερα (που δεν το νομίζω)
Είσαι σίγουρος ότι έχει σύνδεση το συγκεκριμένο περιοδικό με τα copyrights της Νιντέντο? Αμφιβάλλω αν έλαβε μέρος η Νορτεκ σε αυτό ως επίσημη αντιπροσωπεία....
 
100% σίγουρη δεν μπορώ να είμαι. Αλλά και μόνο με την ονομασία του "Nintendo World" με βάζει σε υποψίες. Μια επιστολή στην Nortec θα λύσει την απορία. Μπορεί στη δεύτερη σελίδα που συνήθως αναγράφονται οι συντελεστές του περιοδικού να αναγράφει κάποια άλλη πληροφορία.

Αλλά ακόμα και να μην υπήρχαν πνευματικά δικαιώματα που να διεκδικεί η Nintendo, τα δικαιώματα του περιοδικού είναι σε ισχύει και μετά το τέλος της κυκλοφορίας του για πολλά χρόνια (με βάση την ελληνική νομοθεσία). Εκτός και αν, όπως είπα παραπάνω, έχουν μείνει ελεύθερα (με γραπτή ανακοίνωση).
 
Δηλαδή για τα Pixel που υπάρχουν εδώ μέσα έχουμε ζητήσει πρώτα άδεια από κάπου? Αν ναι, να κάνουμε το ίδιο κι εδώ με το NW.
 
@Johny: Απλά έχε κατά νου πως, οτιδήποτε υπάρχει ανερτημένο στο φόρουμ, είναι οκ από άποψη πνευματικών δικαιωμάτων. Αλλιώς, κόβεται.

(είτε είναι ελεύθερο, είτε μας έχει δοθεί ειδική, έγγραφη άδεια).

Και δυστυχώς, η Kambia έχει δίκιο. Η Nintendo έχει τόσο αυστηρό copyright, που δεν επιτρέπεται να βάλουμε ούτε τα manuals των παιχνιδιών....
 
Εννοείται ότι χρειάζεται άδεια. Δεν είχα αμφιβολία άλλωστε.
 
Μάλλον έχουν δίκιο οι admins για να το λένε..

Λογικά στην ελλάδα πάντα ισχύει κάτι διαφορετικό από αυτό που συμβαίνει συνήθως! :p Είμαστε ξεχωριστή χώρα! :D

Το λέω αυτό καθώς υπάρχουν ξένα site που ανεβάζουν ο,τιδήποτε retro περιοδικά (μιλάμε για εκατοντάδες τεύχη, και της Nintendo φυσικά), ολόκληρα σκαναρισμένα με την σημείωση ότι θα τα κατεβάσουν εφόσον αρχίσουν κάποτε (λέμε τώρα) να διατίθεντε επίσημα ψηφιακά ή εφόσον τους ενημερώσουν οι εκδότες σχετικά (που σιγά μην ασχοληθούν).

Φυσικά βέβαια κανείς επίσημος δεν ασχολείται με το να υπάρχουν online όλα τα τεύχη σκαναρισμένα του πχ N64 Magazine ή του NGC Magazine κτλ. Οπότε ανα πάσα στιγμή ο καθένας τα κατεβάζει και τα χαίρεται!
 
borellus είπε:
Μάλλον έχουν δίκιο οι admins για να το λένε..Λογικά στην ελλάδα πάντα ισχύει κάτι διαφορετικό από αυτό που συμβαίνει συνήθως! :p Είμαστε ξεχωριστή χώρα! :D

Το λέω αυτό καθώς υπάρχουν ξένα site που ανεβάζουν ο,τιδήποτε retro περιοδικά (μιλάμε για εκατοντάδες τεύχη, και της Nintendo φυσικά), ολόκληρα σκαναρισμένα με την σημείωση ότι θα τα κατεβάσουν εφόσον αρχίσουν κάποτε (λέμε τώρα) να διατίθεντε επίσημα ψηφιακά ή εφόσον τους ενημερώσουν οι εκδότες σχετικά (που σιγά μην ασχοληθούν).

Φυσικά βέβαια κανείς επίσημος δεν ασχολείται με το να υπάρχουν online όλα τα τεύχη σκαναρισμένα του πχ N64 Magazine ή του NGC Magazine κτλ. Οπότε ανα πάσα στιγμή ο καθένας τα κατεβάζει και τα χαίρεται!
Η Nintendo δεν είναι Ελληνική εταιρία... Αν θέλει να κρατάει τα copyrights της δεν θα κάνει διακρίσεις, θα το κάνει παγκοσμίως. Άσε τι κυκλοφορεί στο διαδίκτυο.
 
Τελως παντων τζαμπα τα συζηταμε ολα αυτα το θεμα με τα copyrights ειναι γνωστο.Αν θελει ο φιλος ας επιλεξει καποιο η καποια παιχνιδια απο τα περιοδικα και ας ανεβασει καμια σελιδα κλπ οπως γινεται σε πολλα θεματα.
 
johnny19818 είπε:
Η Nintendo δεν είναι Ελληνική εταιρία... Αν θέλει να κρατάει τα copyrights της δεν θα κάνει διακρίσεις, θα το κάνει παγκοσμίως. Άσε τι κυκλοφορεί στο διαδίκτυο.
Δεν ξέρω μήπως δεν κατάλαβα σωστά αυτό που έγραψες, αφού η Nintendo δεν είναι ελληνική εταιρία και παγκοσμίως δεν ασχολείται με τα σκαναρισμένα περιοδικά της, τότε μπορούμε άνετα να ανεβάσουμε πχ το Nintendo World που αναφέρθηκε..

Εδώ δεν την απασχολεί που υπάρχουν ανεβάσμενα τα retro Uk Nintendo Official Magazine..

Γενικά συζήτηση κάνουμε..δεν με πειράζει αν θα ανεβάσουμε κάτι ή όχι..
 
Ότι είπε ο metalcandyman παραπάνω...
 
Παιδιά, το Nintendo World δεν ήταν επίσημο περιοδικό της ελληνικής αντιπροσωπείας στην Ελλάδα, παρακλάδι του Gamepro ήταν και μετάφραση του αγγλικού Ν64 magazine, το οποίο επίσης δεν ήταν επίσης επίσημο περιοδικό της Nintendo. Το έλεγε άλλωστε με μεγάλα γράμματα στο εξώφυλλο "The best selling unofficial Nintendo magazine".

Τελικά ακόμα δεν κατάλαβα, να σκανάρω ολόκληρα περιοδικά σε pdf; Έχει δηλαδή διαφορά να σκανάρω μόνο μερικές σελίδες; Μην τρελαθούμε τώρα, στην σντιπροσωπεία γενικά έχουν κόλλημα με το copyright αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι δική τους η έκδοση.

Νομίζω θα τα σκανάρω τελικά! :diablotin:
 
Μπορείς να τα σκανάρεις αλλά δεν μπορείς να τα ανεβάσεις στο φόρουμ πέρα από κάποιες σελίδες και μάλιστα αποσπασματικά :) (δλδ όχι ολόκληρο άρθρο)

Σε περίπτωση που μπορέσουμε να πάρουμε άδεια για το σκανάρισμα του περιοδικού από τους συντελεστές του τότε ευχαρίστως να ανεβάσουμε ολόκληρο το τεύχος.

Sorry ξέρω οτι είναι σπαστικό αυτό που λέω αλλά τα copyrights είναι copyrights και είναι αυστηρά ασχέτως τελικά αν δεν έχει καμία σχέση η Nintendo με αυτό.
 
Τελικώς, οι ρετρο φανς δεν μπορούν να "αγιάσουν" στην Ελλάδα.... :(
 
Πίσω
Μπλουζα