Scans από Ν64 Games Reviews

borellus

RetroActive
Joined
4 Νοέ 2011
Μηνύματα
423
Αντιδράσεις
33
Θα έχετε δει κάποια scans που έχω ανεβάσει για games όπως Doom 64, Turok: Dinosaur Hunter, Turok 2: Seeds of Evil, F-Zero X..

Αν όχι, απευθυνθείτε στα αντίστοιχα θέματα :p

Εδώ θα ανεβάσω scans από reviews σε κάποια games..

Έτσι, για retro ενημέρωση! :D

Τα reviews φυσικά δεν θα είναι ολόκληρα.. αλλά σίγουρα θα πάρετε μια ιδέα!

GoldenEye Προβολή συνημμένου 99683

Quake Προβολή συνημμένου 99684

Quake II Προβολή συνημμένου 99685 Προβολή συνημμένου 99686
 
Ωραίες βαθμολογίες το Gamepro, αν και ποτέ δε μου άρεσε αυτή η βαθμολόγηση με άριστα το 5.0....
 
geo2004z είπε:
Ωραίες βαθμολογίες το Gamepro, αν και ποτέ δε μου άρεσε αυτή η βαθμολόγηση με άριστα το 5.0....
Εμένα πάλι δε μου άρεσαν οι φατσούλες των βαθμολογιών της περιόδου αυτής. Προτιμώ τις φατσούλες της πρώτης περιόδου από το 1995 που ξεκίνησε.
 
Μερικά ακόμα..

I.S.S. 64 1.jpg

I.S.S. 98 2.jpg

Mortal Kombat Trilogy 3.jpg

Mortal Kombat 4 5.jpg

4.jpg
 
Ευχαριστούμε!

Ωστόσο μην σκίζεις τα Gamepro σου, αμαρτία!
 
Diddy Kong είπε:
Ωστόσο μην σκίζεις τα Gamepro σου, αμαρτία!
Χαχα..δεν τα σκίζω! Σκισμένα είναι :p

Αγόραζα το Gamepro back in the days.. 1996-2000.. κάτι τέτοιο..

Δυστυχώς όμως κάποια στιγμή όλα πήγαν στον κάδο..λάθη γίνονται.. Ό,τι βλέπετε είναι κάποιες σκόρπιες σελίδες από διάφορα άρθρα-games που είχα κρατήσει :p

Μερικά ακόμα..

World Driver Championship 1.jpg

NBA Hangtime 2.jpg

Off Road Challenge 3.jpg

Bust -A- Move 2 4.jpg

Waialae Country Club 5.jpg
 
Kριμα φιλε εγω νομιζα οτι ειχες κανονικα τα περιοδικα.Ευτυχως εγω εχω κρατησει και τα 109 τευχη του Gamepro που ειχα αγορασει τοτε οπως και 75 τευχη απο το Games.
 
Metalcandyman

μία από τα ίδια με το Gamepro, τα έχω όλα και σε πολύ καλή κατάσταση. Από το Games έχω ελάχιστα, διότι η ποιότητα του περιοδικού ήταν γενικά για τα μπάζα :biglaugh:.

Όλο την Lara Croft είχε ειδικά στις αρχές και τόνιζε στα άρθρα του τις καμπύλες της. Ήμαρτον!
 
Diddy Kong είπε:
Από το Games έχω ελάχιστα, διότι η ποιότητα του περιοδικού ήταν γενικά για τα μπάζα :biglaugh:.
Όλο την Lara Croft είχε ειδικά στις αρχές και τόνιζε στα άρθρα του τις καμπύλες της. Ήμαρτον!
Χαχα!!! Όχι και για τα μπάζα αυτή η περιοδικάρα, δεν έχω διαβάσει πιο αντικειμενικό έντυπο στη ζωή μου.... :p
 
Diddy Kong είπε:
Metalcandyman
μία από τα ίδια με το Gamepro, τα έχω όλα και σε πολύ καλή κατάσταση. Από το Games έχω ελάχιστα, διότι η ποιότητα του περιοδικού ήταν γενικά για τα μπάζα :biglaugh:.

Όλο την Lara Croft είχε ειδικά στις αρχές και τόνιζε στα άρθρα του τις καμπύλες της. Ήμαρτον!
Και λιγα λες φιλε για το games γιατι ηταν για καψιμο με το που το αγοιραζες οχι απλα για τα μπαζα.Μεγαλο πολεμο εκανε στην NINTENDO και ο μονος λογος που εχω αυτα τα 75 τευχη ηταν γιατι εδω που μενω εφερναν πιο μπροστα το games απο το gamepro και πολλες φορες δεν εφερναν καν το gamepro γιαυτο και εχω 109 τευχη και δεν τα εχω ολα.Γιαυτο λοιπον το αγοραζα γιατι απο καπου επρεπε να ενημερωθω οσο μπορουσα δηλαδη και το μονο που υπηρχε ηταν το games.
 
Δύσκολες εποχές φίλε μου, μία από τα ίδια και εδώ στη Σπάρτη.

Ωστόσο μετά από ένα σημείο αντιστεκόμουν και δεν έπαιρνα το Games γιατί ήταν ουσιαστικά πεταμένα λεφτά. Θυμάμαι ότι το Gamepro ήταν κορυφαίο και με πολύ πλούσια ύλη, ειδικά την περίοδο 1998 - 2002.
 
Οντως το Games ήταν το χειρότερο και το λιγότερο αντικειμενικό περιοδικό που είχα διαβάσει. Ηταν ουσιαστικά ένα περιοδικό για τον μέσο Ελληνα playstation user (που δεν ήξερε καν τι γίνεται στις άλλες κονσόλες) και το οποίο πασσάρανε σαν "για όλες τις κονσόλες" μόνο και μόνο για να μπορούν να έχουν "αποψη" και να τις θάβουν κάνοντάς μας να νομίζουμε ότι απλά τις καλύπτουν. Ορίστε τι καταλαβαίνει κανείς αν διαβάσει μερικά τεύχη:

Mario 64 (Ν64): Καλό αλλά για παιδάκια και πολύ χαριτωμένο.

Croc (PS1): Πολύ καλό παιχνίδι στιλ Μario.

Banjo - Kazooie (N64): Καλό αλλά για παιδάκια και πολύ χαριτωμένο.

Spyro The Dragon (PS1): Εξαιρετικό παιχνίδι στιλ Mario.

Μario Kart (N64): Καλό αλλά για παιδάκια και πολύ χαριτωμένο.

Crash Team Racing (PS1): Εξαιρετικό παιχνίδι στιλ Mario Kart.

Τurok, Shadowman, Goldeneye κλπ (N64): "Kαλά παιχνίδια για την κονσόλα που όμως είναι για παιδάκια...Ακούτε? Εχει και το Υoshi's Story... δεν είναι cool σαν το Playstation... Eχει χαριτωμένα παιχνίδια... Υoshiiiiii... μισό λεπτό, για ποια παιχνίδια μιλούσαμε ρε παιδιά?"

Οποιοδήποτε παιχνίδι στο Saturn: "Ας γράψουμε και μία σελίδα για αυτό, έτσι κι αλλιώς κανείς δεν θα την διαβάσει. γράψε κάτι στην τύχη και πάμε να παίξουμε Playstation".

Εγώ τελικά τα πέταξα στην ανακύκλωση (τα μόνα περιοδικά που δεν κράτησα) αλλά θα έπρεπε να τα κρατήσω τελικά για "ιστορικούς" λόγους κυρίως αφού στην τελική το Games απλώς αντικατόπτριζε την gaming κοινότητα στην Ελλάδα. Τα περισσότερα από τα άλλα περιοδικά μας για videogames ήταν μεταφράσεις από τον ξένο τύπο, γι αυτό δεν ήταν τόσο πολύ χάλια.

Θυμάμαι στα τελευταία χρόνια του περιοδικού που μου προσφέρανε και δουλειά στο δημιουργικό τμήμα αλλά δυστυχώς τότε δούλευα αλλού και δεν μπόρεσα να πάω, καλά θα ήταν να πήγαινα και να έκραζα όλη μέρα τους συντάκτες εκεί πέρα :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαχα..πολύ καλά τα σχόλια Imgema!

Δεν είχα πάρει ποτέ το Games..

Γύρω στο 2000 πέταξα τα Gamepro μου στον κάδο καθώς είχα σταματήσει να ασχολούμαι με videogames και μου έπιαναν χώρο.. Πλέον σίγουρα θα ήθελα να τα έχω για να τα διαβάζω αλλά οκ..

Μετάφραση ήταν άλλωστε :p

Σίγουρα το Games πρέπει να είχε πιο πολύ πλάκα!
 
Συγγνώμη αλλά μετά από κάποια χρόνια το Gamepro δε διαβαζόταν και ήταν και πανάκριβο. Και δε με ένοιαζε αν έδινε DVD και άλλα χαζοδωράκια. Θυμάμαι η τιμή ήταν κάπου 6,5ευρώ.

borellus είπε:
Θυμάμαι καλά ότι το Nintendo World έδωσε τις χειρότερες βαθμολογίες εκεί κάπου στο 50, με άριστα το 100 ενώ εδώ βλέπω έχει 4-4,5. Τι γίνεται τέλοσπάντων;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Θυμάμαι καλά ότι το Nintendo World έδωσε τις χειρότερες βαθμολογίες εκεί κάπου στο 50, με άριστα το 100 ενώ εδώ βλέπω έχει 4-4,5. Τι γίνεται τέλοσπάντων;
To Νintendo World ήταν μετάφραση του N64 magazine, το οποίο ήταν Αγγλικό. Στην Αγγλία τους ένοιαζε πιο πολύ το ποδόσφαιρο οπότε ένα μέτριο παιχνίδι μπάσκετ το θάβανε. Το Gamepro ήταν μετάφραση του Αμερικάνικου Gamepro. Στην Αμερική άρεσε το NBA οπότε σε ένα μέτριο παιχνίδι μπάσκετ βάζανε πιο καλές βαθμολογίες.

Τα ίδια έγιναν και με άλλα made in America παιχνίδια όπως της Midway πχ. Πολλά τα θάβανε στο N64 magazine αλλά στο Αμερικάνικο Gamepro βάζανε πολύ πιο καλές βαθμολογίες από όσο άξιζαν. Σε γενικά πλαίσια θεωρώ τις βαθμολογίες του N64 magazine πιο σωστές και αντικειμενικές. Τουλάχιστον μέχρι το Turok 2 που το βαθμολόγησαν πολύ παραπάνω από όσο έπρεπε ενώ γράψανε και ψέματα για το frame rate. Εκεί έχασα την εμπιστοσύνη μου στο περιοδικό.
 
Δεν το είχα σκεφτεί έτσι Imgema.. σωστός!

Αν και μου κακολογείς το Turok 2 :p Το έχουμε αναλύσει όμως αυτό στο θέμα του Turok 2 :p

Για την ιστορία να αναφέρω ότι από τα 242 games του Ν64, το Turok 2 με 95% ήταν το νούμερο 5 σε βαθμολογία στο N64 Magazine..

Υψηλότερη πήραν μόνο τα Super Mario, Perfect Dark και τα δύο Legend Of Zelda..

Πιστεύεις Imgema ότι ήθελαν να "σπρώξουν" κάπως το παιχνίδι? Να στηρίξουν την Acclaim?

'H στήριξαν την βαθμολογία σε όλο το concept? Γιατί με τα γνωστά προβλήματα framerate παραμένει ένα εντυπωσιακό και επιβλητικό παιχνίδι..

Το τεύχος που έχουν κάνει το review δεν το έχω διαβάσει.. αλλά θα ψάξω να το βρω σε pdf.. αν υπάρχει..
 
Κοίταξε, εγώ προσωπικά δεν μπόρεσα να ευχαριστηθώ το Turok 2 γιατί παραήταν αργό ενώ το πρώτο Τurok ήταν άψογο. Οκ, πες πως εγώ τα κοιτάω αυτά και οι περισσότεροι όχι αλλά και πάλι είναι κάτι που θα έπρεπε να ειπωθεί. Και τα Goldeneye/Perfect Dark είχαν προβλήματα στο frame rate αλλά όχι και τόσο χάλια ώστε να μην τα ευχαριστηθώ (αν και το PD ήταν κοντά σε αυτό). Στο N64 magazine όμως έγραψαν ότι το παιχνίδι παραμένει ομαλό και γρήγορο ακόμα και σε high-res mode, πράγμα τελείως γελοίο αφού το παιχνίδι είναι αργό ακόμα και χωρίς το high-res. Στο high-res είναι τελείως unplayable.

Δεν θέλω να μειώσω το παιχνίδι, σίγουρα ήταν ένα καταπληκτικό παιχνίδι όταν το έπαιζα στο PC αργότερα. Αλλά στο N64 έχει κάποια προβλήματα ταχύτητας που σίγουρα θα έπρεπε να ρίξουν την βαθμολογία. Δεν σου λέω να έπαιρνε 50%, πες πως αρκετοί δεν είχαν πρόβλημα. Αλλά ούτε και 95% λες και είναι κοντά στο τέλειο. Νομίζω ένα 80% με μία αναφορά στο αργό frame rate θα ήταν πιο αντικειμενικό και εγώ θα γλίτωνα 25 χιλιάρικα. Η τουλάχιστον αν το αγόραζα θα περίμενα τι θα δω, γιατί εγώ περίμενα ένα παιχνίδι του 95% που να είναι ομαλό σε high-res, όπως γράψανε στο περιοδικό.

Δεν ξέρω γιατί το κάνανε αυτό πάντως. Ηταν το μόνο review όπου έπεσαν τόσο πολύ έξω, λες και δεν το έπαιξαν καν το παιχνίδι. Θα ψάξω και την σελίδα που γράφουν τις αρλούμπες για το ομαλό frame rate να θυμηθώ τι γράφανε ακριβώς...

Εdit: Ψάξε για το τεύχος 21. Γράφει το εξής στην σελίδα 60:

"The difference it makes to the game is unimaginable. Suddenly, the N64 is tranformed into a 3DFX PC. Its detail is incredible, its resolution pin-sharp, its textures lush"

Καλά ως εδώ. Μιλάει φυσικά για το expansion pack και το high res mode. Μεχρι εδώ τα λέει καλά αλλά μετά μας το χαλάει:

"And yet the game still whips along. Enemies pile towards you at frightening speed with not one smidgen of slow-down playing on their movement"

Ok, αν δεν έγραφαν καθόλου κάτι για το frame rate θα το καταλάβαινα, θα έλεγα τους ξέφυγε, έκαναν λάθος. Αλλά τέτοιο ψέμα? Το παιχνίδι έχει πολλά slowdowns όχι μόνο στο high-res mode αλλά και στο normal, ακόμα και χωρίς εχθρούς στην οθόνη. Και μετά του κοτσάρουν ένα 95% με το μόνο παράπονο ότι είναι τεράστιες οι πίστες με αραιά checkpoints και μπορεί να χάνεσαι. Δηλαδή αν δεν είχε αυτό θα ήταν τέλειο και καλά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελικά μου φαίνεται ότι δεν πρέπει να πηγαίνεις με το σταυρό στο χέρι ακολουθώντας πιστά περιοδικά και κριτικές. Παίξε το παιχνίδι κι αν το γουστάρεις πάρε το χωρίς 2η συζήτηση. Αντικειμενικότητα μηδέν...

Επίσης,χάθηκε ένα αμιγώς ελληνικό περιοδικό παρά μόνο μεταφράσεις δηλαδή; Αλήθεια πάντως, γιατί τσατίστηκα όταν συνειδητοποίησα ότι το ελληνικό GamePro δεν είναι τίποτα άλλο παρά μια μετάφραση του αμερικάνικου, αναφέρεται κάπου αυτό μέσα στο ίδιο το περιοδικό, σε κάποιο τεύχος δηλαδή;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσωπικα δεν ξερω αν το ελληνικο gamepro ηταν απλη μεταφραση του αμερικανικου αλλα το εχω πει και γραψει δεκαδες φορες οτι τα review δεν πρεπει να τα περνει κανεις στα σοβαρα για να δει αν αγορασει η οχι ενα παιχνιδι.Αν ηταν ετσι τα castlevania του N64 δεν θα τα αγοραζε κανενας που οι περισσοτεροι τα ξεσκισαν και ναι δεν ειναι τα τελεια και αψεγαδιαστα παιχνιδια αλλα ειναι εξαιρετικα ειναι πανεμορφα και σαν castlevania τα προτιμω χιλιες φορες απο αυτα που ειδαμε στο ps2 και εχουν φτασει την σειρα στο χαλι που βρισκεται σημερα που δεν εχουν καμια σχεση με castlevania παρα μονο το ονομα.
 
Εκείνη την εποχή που δεν είχαμε internet ακόμα, οι μόνες πληροφορίες που είχα για να αγοράσω ενα παιχνίδι ή όχι ήταν τα reviews. Υπήρχε βέβαια και η ενοικίαση αλλά στο N64 δεν έβρισκα εύκολα παιχνίδια. Τα reviews του N64 magazine με καλύπτανε αφού συνήθως είχαν όλες τις πληροφορίες που χρειαζόμουν και δεν ήταν γραμμένα λες και διαβάζω διαφημιστικό φυλλάδιο όπως στο Gamepro.
 
Πίσω
Μπλουζα