SEGA Forever

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.313
Αντιδράσεις
5.849
H SEGA σημερα ανακοινωσε μια εφαρμογη για ios και android συσκευες με την ονομασια SEGA Forever.Η εφαρμογη αυτη θα δωσει την δυνατοτητα σε ωσους την αποκτησουν να κατεβασουν οποιο παιχνιδι γουσταρουν απο οποιαδηποτε κονσολα της εταιριας απο το Master system μεχρι και το Dreamcast και θα ειναι συμβατα και με Gamepad και θα υπαρχει και leaderbords με highscores κλπ.H εφαρμογη θα ειναι τζαμπανταν οπως και το κατεβασμα των παιχνιδιων αλλα οπως σχεδον παντα εχουμε και δω καποια ψιλα γραμματα.Τα ψιλα γραμματα λοιπον ειναι πως καθε παιχνιδι θα εχει καποια διαφημιση που για να χαθει θα πρεπει να πληρωσουμε 1.99$ η 1.99 ευρω οπως φαινεται για την ευρωπη.Η υπευθυνοι της SEGA ανεφεραν γιαυτο το θεμα πως η διαφημιση αυτη που θα υπαρχει στο καθε παιχνιδι δεν θα επηρεαζει το Gameplay αλλα αυτο ας το δουμε πρωτα και μετα βγαζουμε τα συμπερασματα μας.Η εφαρμογη κατα το launch της θα εχει 5 παιχνιδια που ειναι τα εξης: sonic the hedgehog,Phantasy star II,Comix Zone,Kid Chameleon και Αltered Beast.Στα πλανα της sega ειναι να κυκλοφορει 3 παιχνιδι το μηνα που θα κατεβαινουν μεσω της εφαρμογης SEGA Forever.Στο παρακατω βιντεο μπορειτε να δειτε το launch trailer της εφαρμογης.

 
Εντάξει, η κατρακύλα δεν έχει όριο.
 
Γιατί κατρακύλα;
 
Λατρεύω την παλιά sega που μας έδωσε φοβερά arcades, που μερικά από αυτά παίζω μέχρι σήμερα. Με λυπεί να βλέπω το logo sega σε παιχνίδια για κινητά. Όπως το πάρει κανείς βέβαια.
 
Εννοείται ότι είναι τραγικό να βγάζεις τα παιχνίδια σου στα κινητά τζάμπα. Καλά αυτοί το έχουν χάσει τελείως, έχουν ξεπεράσει κατά πολύ την Konami που άκουσα πως θα βγάζει λέει κάτι παιχνίδια με κουκλάκια τώρα. Άσχετο που όλα αυτά τα παιχνίδια τα βρίσκεις ένα πρωινό σε οποιοδήποτε romάδικο που σέβεται τον εαυτό του. Τους έφαγε η παροιμιώδης ανικανότητα τους να βγάλουν μια κονσόλα της προκοπής με 10 παιχνιδια όχι παραπάνω που δε τα βαριέσαι σε μισή ώρα. Καμιά φορά εγώ απορώ αν αυτοί είναι όντως που βγάλανε παιχνιδάρες όπως Outrun, Sonic, Golden Axe,wonderboy κλπ, αυτά τα τρελά ζυγισμένα παιχνίδια που παίζεις ακόμα και γουστάρεις και δεν κλέψανε το κώδικα και τα γραφικά από κανένα ανυποψίαστο γιαπωνέζο indie developer.
 
Ελάτε ρε παιδιά, δεν καταλαβαίνω την "κατάντια" που αναφέρετε για την SEGA.

Κάνει ένα καλό και δίνει τα παιχνίδια τις ΔΩΡΕΑΝ στον κόσμο που τόσο τα αγάπησε, σαν ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις χρυσές εποχές που της χαρίσαμε την δεκαετία 90. Εξάλλου χρήμα θα βγάλει απο διαφημίσεις και απο τις αγορές που θα επιλέξει κάποιος να πληρώσει για να μην τις έχει. Δείτε το και αλλιώς ότι στα κινητά/ταμπλετς θα γίνει πιο προσβάσιμο σε νέα παιδιά να μάθουν την ιστορία των παιχνιδιών της SEGA.

Προσωπικά το βρίσκω πολύ καλή κίνηση και θα έλεγα κατάντια την λογική της nintendo σχετικά με την συμπεριφορά των classics της την οποία θα ονόμαζα "απο την μύγα ξίγκι"

Πάντως λίγο που δοκίμασα τα πρώτα παιγνίδια της πλατφόρμας SEGA forever διαπίστωσα ότι έχει γίνει πολύ καλή δουλειά και στα menus αλλά και στα παιχνίδια. Παράδειγμα έβαλαν την δυνατότητα στο SONIC 1 για spindash που δεν υπήρχε στο SONIC 1 . Το μεράκι τους φαίνεται ακόμα και στο ότι μπορεί να επιλέξεις το art design του cartridge (JP,US,EU) . Η όλη αισθιτική είναι πολύ προσεγμένη, μέχρι και το animation του SEGA logo είναι ομορφο που απο ΗD φεύγουν μερικά pixels και γίνεται το παλιό SEGA logo.

Σταματήστε λοιπόν να κατακρίνετε την SEGA για μια καλή κίνηση. Εταιρία !!!!software!!!! είναι και επεκτείνεται και στα mobile. Όλοι την αγαπήσαμε στα 90s αλλά αυτες οι εποχές περάσανε, το να βγάλει τα παλιά της παιχνίδια σε android δεν ήρθε η καταστροφή, ουτε ξεφτιλίζεται. Τα 90s δεν γυρνάνε πίσω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η nintendo τουλάχιστο βγάζει ακόμη κονσόλες και παιχνίδια που αρκετά από αυτά, απευθύνονται σε ένα συγκεκριμένο κοινό και είναι μελετημένα και άψογα ζυγισμένα. Δεν λέω, μπορεί να είμαι εγώ, αλλά να μου έχεις βγάλει τo Sega rally σε επική καμπίνα και τόσες άλλες στο παρελθόν, και τώρα να το βγάζεις για κινητά απλά δεν το μπορώ.
 
Βγάλε την SEGA απο το μυαλό σου οπως ήταν το 80s-00s έχει αλλάξει είναι SOFTWARE εταιρία. Το ότι στο παρελθόν έβγαζε καμπινάρες με sega rally δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να κυκλοφορίσει ομορφα retro παιχνιδάκια σε κινητά.

Και η ΝΟΚΙΑ παλιά ήταν ξυλουργική εταιρία, και μετά έβγαζε κινητά. Οι εταιρίες αλλάζουν ή κλείνουν. Μην κολλάτε στην retroνοσταλγία σχετικά με το παρελθόν της SEGA. Καλώς ή κακώς έχει πάρει μια καινούρια πορεία και αυτήν ακολουθεί.
 
Καταλαβαίνω τι λες, αλλά όταν έχεις στον χώρο σου ένδοξες καμπίνες της Sega δεν μπορείς να ξεχάσεις το παρελθόν. Βέβαια όπως λένε και οι αμερικάνοι but that΄s just me.
 
Φυσικά δεν ξεχνάνε τις καμπίνες. Απόδειξη ότι ξαναβγάζουν τα παλιά arcades σε κάθε πλατφόρμα διαθέσιμη.

Αν έπαιρναν την οικονομική διαχείριση της εταιρίας τόσο συναισθηματικά όπως εσύ , μπορει να έκλεινε η SEGA.

To παρελθόν μιας ένδοξης εταιρίας, δεν πρέπει να της είναι βαρίδιο στο μέλλον, αλλά ευκαιρίες για κέρδος/διαφήμιση έστω και όχι άμεσο. Όταν όπως λες θέλεις να έχεις στο μυαλό σου τις ενδοξες καμπίνες απείραχτες και να μην "καταντάνε" να παίζουν σε ένα ΧΙΑΟΜΙ , δημιουργείς βαρίδια παρελθόντος στην SEGA. Αντίθετα η SEGA επέλεξε αυτό που επέλεξε με την λογική ότι θέλω να προσφέρω και να έρθω κοντά στην νέα και παλιά γενιά με τα ένδοξα παιχνίδια μου στα κινητά .

Είναι σαν να λες δεν θέλω τους αρχαίους συγγραφείς σε pdf γιατί ένδοξα έργα τους ήταν γραμμένα σε πάπυρο !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνα με αυτό το άρθρο, τα παιχνίδια δεν τρέχουν στα 60fps όπως τα original αλλά περίπου στα 45, λόγω πολύ κακού Unity emulation software:

http://www.eurogamer.net/articles/2017-06-21-sega-releases-classic-games-on-mobile-for-free-but-at-what-cost

Μάλιστα αρχικά θέλανε να χρησιμοποιήσουν το RetroArch αλλά φυσικά δεν μπόρεσαν να τα βρουν με τους devs του (Η Sega δηλαδή ήθελε πλήρη έλεγχο ή κάτι τέτοιο) οποτε καταλήξανε στο unity.

Προσωπικά, και τσάμπα χωρίς διαφημίσεις να μου τα δίνανε, εγώ σε τέτοια κατάσταση δεν θα τα έπαιζα καν. Προτιμώ να πληρώσω και να παίξω τα games όπως πρέπει παρά να σπαταλήσω τον χρόνο μου σε κάτι που δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε.
 
Imgema είπε:
Συμφωνα με αυτό το άρθρο, τα παιχνίδια δεν τρέχουν στα 60fps όπως τα original αλλά περίπου στα 45, λόγω πολύ κακού Unity emulation software:
http://www.eurogamer.net/articles/2017-06-21-sega-releases-classic-games-on-mobile-for-free-but-at-what-cost

Μάλιστα αρχικά θέλανε να χρησιμοποιήσουν το RetroArch αλλά φυσικά δεν μπόρεσαν να τα βρουν με τους devs του (Η Sega δηλαδή ήθελε πλήρη έλεγχο ή κάτι τέτοιο) οποτε καταλήξανε στο unity.

Προσωπικά, και τσάμπα χωρίς διαφημίσεις να μου τα δίνανε, εγώ σε τέτοια κατάσταση δεν θα τα έπαιζα καν. Προτιμώ να πληρώσω και να παίξω τα games όπως πρέπει παρά να σπαταλήσω τον χρόνο μου σε κάτι που δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε.
Aυτά είναι κακά νέα, ας ελπίσουμε σε μελλοντική βελτίωση της engine. Εξάλλου δεν έκλεισε βδομάδα κυκλοφορίας . Πιστεύω θα διορθωθεί σε μελλοντικά updates
 
mib είπε:
Φυσικά δεν ξεχνάνε τις καμπίνες. Απόδειξη ότι ξαναβγάζουν τα παλιά arcades σε κάθε πλατφόρμα διαθέσιμη.Αν έπαιρναν την οικονομική διαχείριση της εταιρίας τόσο συναισθηματικά όπως εσύ , μπορει να έκλεινε η SEGA.

To παρελθόν μιας ένδοξης εταιρίας, δεν πρέπει να της είναι βαρίδιο στο μέλλον, αλλά ευκαιρίες για κέρδος/διαφήμιση έστω και όχι άμεσο. Όταν όπως λες θέλεις να έχεις στο μυαλό σου τις ενδοξες καμπίνες απείραχτες και να μην "καταντάνε" να παίζουν σε ένα ΧΙΑΟΜΙ , δημιουργείς βαρίδια παρελθόντος στην SEGA. Αντίθετα η SEGA επέλεξε αυτό που επέλεξε με την λογική ότι θέλω να προσφέρω και να έρθω κοντά στην νέα και παλιά γενιά με τα ένδοξα παιχνίδια μου στα κινητά .

Είναι σαν να λες δεν θέλω τους αρχαίους συγγραφείς σε pdf γιατί ένδοξα έργα τους ήταν γραμμένα σε πάπυρο !
Βασικά τα γραφόμενα από τους αρχαίους συγγραφείς τα προτιμώ χαραγμένα σε γνήσιο πεντελικό μάρμαρο. :supergrin:

Εντάξει, το δεδομένο είναι πως ότι και να βγάλει κάποιος στο κινητά πουλάει. Τουλάχιστο στις περισσότερες περιπτώσεις. Εν τω μεταξύ θυμάμαι την απορία που είχα πως πέζεται το pacman στο smartphone. Κατ'εμένα για να συνεχίσει το ένδοξο παρελθόν μια gaming εταιρία είναι να συνεχίζει να βγάζει φοβερά παιχνίδια σε arcades, σε κονσόλες και smartphones. Όπως κάνει η πχ η Nintendo, συνεχίζει να βγάζει κονσόλες, mario κτλ. Μα θα μου πεις στα smartphones είναι τα εύκολα λεφτά. Ναι το ξέρω πως είναι software house η Sega, δεν περιμένω να δω Dreamcast 2 ή νέα καμπίνα House of the dead. Πόσα σοβαρά παιχνίδια (όχι remake) για κονσόλες ή pc έχει βγάλει τα τελευταία χρόνια; Και trust me, αν δεν υπήρχαν τα βαρίδια arcades του παρελθόντος, μάλλον δεν θα έπαιζες παιχνίδι σήμερα.

Α και σαφώς δεν έκανα/κάνω για διευθυντικό μέλος της Sega. Ομολογώ πως θα την είχα κλείσει σε λιγότερο από 15 ημέρες.
 
Η πλάκα είναι ότι και 60 fps να έτρεχαν το δικό μου κινητό, μια κινεζιά που είναι όμως τούμπανο έχει ανανέωση οθόνης 50 καρέ. Πρώτη φορά βλέπω οθόνη LCD να ανανεώνει 50 καρέ δηλαδή o amiga emulator που έχω έχει smooth scroll χωρίς "σπασίματα" ενώ σε όλα τα εμουλατόρια κονσολών έχει σπασίματα ή τρέχουν πιο αργά αν έχει επιλογή vsync.
 
Εντάξει οκ, είπαμε το να βγάλεις ένα σύγχρονο παιχνίδι, με εκατομμύρια γραμμές κώδικα κλπ, δικαιολογείται να έχει θέματα και να θέλει patch μετά από λίγο. Αλλά εδώ έχουμε να κάνουμε με emulation του Mega Drive. Αυτό έχει τελειοποιηθεί εδώ και δεκαετίες. Η ίδια η Sega έχει emulation software εδώ και χρόνια που δουλεύει καλά. Οι περισσότεροι free emulators δουλεύουν καλά και ήδη υπάρχουν 3-4 που είναι σχεδόν 100% accurate. Και δεν χρειάζονται καν δυνατό σύστημα. Στο Galaxy S3 που έχω (κινητό 2012) ολα τα mega drive games τρέχουν άψογα. Και πιο παλιό κινητό να ήταν πάλι άψογα θα τρέχανε.

Δεν δικαιολογείται η Sega, κοτζάμ εταιρία είναι και όχι χομπίστας, να βγάζει τόσο κακό official emulation εν έτη 2017 και μάλιστα να ακούω ότι ακόμα και σε ένα iphone6 να μην τρέχουν full speed τα παιχνίδια. Στο Neogaf πολλοί κάνουν λόγο και για θέματα με τον ήχο, ότι ακούγονται λάθος δηλαδή (λάθος pitch) εκτός από το stuttering. Εμένα όλα αυτά μου δίνουν την εντύπωση ανθρώπων που δεν ξέρουν ότι υπάρχουν emulators εδώ και 20+ χρονια και το ανακάλυψαν μόλις τώρα.

Αδικαιολόγητοι 100% και το μόνο που κάνουν είναι κακό στο όνομα το οποίο ήδη υποφέρει εδώ και καιρό.

Sorry για το rant αλλά με το emulation γενικά έχω λίγο υψηλά standards και γενικά δεν νομίζω καμία προσπάθεια κάποιας εταιρίας να αξίζει όσο το homebrew emulation scene αλλά η Sega κατέβασε και άλλο τον πύχη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσωπικά πιστεύω ότι εκτός του Saturn η του Dreamcast τα άλλα πιο παλιά παιχνίδια τους τα παίζεις ότι ώρα θες σε ένα emulator και βάζεις και ένα bluetooth χειριστήριο όπως αυτό και είσαι κομπλέ.
 
E ναι, πλέον ότι έχει να κάνει με 16bit μηχάνημα και πίσω δεν θα έπρεπε καν να ασχολούμαστε με το ΑΝ τρέχει κάτι καλά ή όχι. Ουτε καν στο πίσω μέρος του κεφαλιού μας. Αυτό το τρένο έχει φύγει εδώ και πολύ καιρό (και από ότι φαίνεται η Sega το έχασε).
 
Μάλλον η Sega είναι πλέον publisher και όχι δημιουργός, δηλαδή δεν είχε καν προγραμματιστές να στήσουν ένα emulator της προκοπής.
 
Θα τρέμουν τα κόκκαλα του μουρλού Segata Sanshiro.
 
Kαταρχην να πω πως εγω νομιζα πως το Sega forever θα ειναι καποια εφαρμογη και απο κει μεσα θα κατεβαζεις τα παιχνιδια και μεσα απο την λιστα θα διαλεγεις και θα παιζεις και μαλιστα με γυρισε το μυαλο γιατι εψαχνα στο appstore γραφοντας στο search sega forever και δεν με εβγαζε τιποτα και μετα που εβγαλε διαφορα που εχουν σχεση με την sega βρηκα τα πρωτα 5 παιχνιδια τα οποια ειναι φυσικα ξεχωριστα το καθε ενα.Η Sega και η καθε Sega ψαχνει πορους και εσοδα και πολυ καλα κανει αλλα απο την αλλη ειναι στο χερι του αγοραστη/gamer να δωσει μια ευκαιρια σαυτο το πραγμα η να μην ασχοληθει καν.Εγω αυτο που εχω να πω καταρχην ειναι πως τα παιχνιδια δεν ειναι τζαμπα υπαρχει το 1.99 και δεν με νοιαζη αν αντι να το βαλουν κανονικα τιμη αγορας το βαζουν για να αφαιρεθει η διαφημιση και για να περασει οσο το δυνατων καλητερα στο μυαλο του καθε πιθανου αγοραστη.Να παιξεις ολα αυτα τα παιχνιδια σοβαρα στην touch screen καποιου κινητου ειναι οτι πιο γελοιο εχω βιωσει στην ζωη μου οσον αφορα το gaming και τα ιδια εγραφα σε διαφορα παρομοια θεματα εδω μεσα με πιο προσφατο την κυκλοφορια του Ghosts'n Goblins και 1942 απο την capcom.Οποιος με πει πως παιζει σοβαρα ολα αυτα τα παιχνιδια στην Touch screen χωρις κανενα προβλημα τα τερματιζει κανονικα κλπ και ανεβασει και κανα video στο youtube Που να το αποδεικνυει του χαριζω το NINTENDO SWITCH μου και ολα τα παιχνιδια που εχω.

Περα απο αυτο ο Τασος (Imgema) τα ειπε ολα οσον αφορα την αποδοση των παιχνιδιων κλπ προσωπικα κατεβασα το Kid Chameleon Που ειναι απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια (αν και πολυ super mario bros αντιγραφη βρε αδερφε :p :p:p ) ωστε να παρω μια γευση και το παιχνιδι ειναι απλα αισχος.Το κινητο που εχω ειναι ενα iphone 6 το εχω απ την πρωτη μερα που βγηκε και πραγματικα καθε φορα που ειχε καποιον εχθρο στην οθονη και γω πατουσα το κουμπι για να τρεξω η πτωση στα fps ηταν τραγικη και πολλα προβληματα με τον ηχο διαπιστωσα μετα οταν κατεβασα το Altered Beast.Δεν μπορω να ξερω αν το sega forever θα εχει μελον αλλα αυτο που ξερω ειναι πως εγω αυτη την σαβουρα στο κινητο μου δεν την ξαναβαζω και χιλιες φορες να αγορασω για χιλιοστη φορα καποιο nes η snes παιχνιδι απο την VC της NINTENDO παρα να ασχοληθω με αυτη την αηδια που αντι να βαλουν κανονικα 2,00 ευρω τιμη για αξια προσπαθουν να μου το περασουν πως τα δεινω για να φυγει η διαφημιση λες και θελουν να παιξουν με την νοημοσυνη μου.
 
Πίσω
Μπλουζα