Sega Mega Drive Mini

DarkSynbios

RetroMasteR
Joined
19 Νοέ 2007
Μηνύματα
1.535
Αντιδράσεις
207
Μετα την ανακοινωση του Shenmue 1/2 HD o προεδρος της Sega βγηκε με μια μινι εκδοση του ΜD που θα βασιζετε σε κανονικο hardware αντι emulation και ειναι η πρωτη φορα που η Sega βγαζει δικια της εκδοση η κονσολα μετα απο ποσα χρονια.

DatS3S7UMAAOgO_.0.jpg
 
Αν δεν ειναι ενα απλο redesigned απο το σαβουροsega genesis flashback Οπως ακουγεται και χωσουν μεσα στο Mini την πλακετα απο κεινο αφαιροντας την υποδοχη φυσικα για cartridge τοτε κατι μπορει να κανει αν ομως ειναι αυτο το πραγμα τοτε ας μην το κυκλοφορησουν καθολου γιατι θα τα θαβουν και αυτοι σε καμια ερημο οπως εκανε η Atari με το E.T.

Παντως δεν βλεπω hype στα μεγαλα και γνωστα forums Πολυ χλιαρα πραγματα.
 
Τις προηγουμενες μερες που διαβαζα αυτα λεγανε αλλα μακαρι να ειναι δικο τους το hardware. Με τοσες εκδοσεις που κυκλοφορησανε στα τοσα χρονια ειναι λογικο να το μην κανει το μπαμ. Ο κοσμος ηθελε κατι διαφορετικο οπως Saturn mini η DC mini.

Ο νεος προεδρος ειναι θετικος σε επιστροφη του hardware αλλα απο οτι καταλαβαινω τα βηματα για μεχρι εκει θα ειναι πολυ μικρα.
 
Aν δεν ειναι αυτο που εγραψα παραπανω εγω θα το παρω 100% οπως πηρα και τα Mini της NINTENDO.Αν απο την αλλη ειναι το redesigned Που ακουστηκε τοτε μακρια και αγαπημενοι.Οσον αφορα νεο hardware παντως και μιλαω για καποια συγχρονη κονσολα δυστηχως η sega δεν εχει το χρημα που χρειαζεται για κατι τετοιο και δεν ειναι και για πειραματισους.Απο την αλλη παντως αν υπηρχε η δυνατοτητα να κυκλοφορουσε καποιο saturn mini η Dreamcast mini το μπαμ θα ηταν κατα πολυ μεγαλητερο αν και αυτο ειναι δυσκολο οπως ειχε πει καποτε και η NINTENDO σε ερωτηση για Game Cube mini.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πιστευω για την Nintendo να κυκλοφορησει ενα Gamecube mini δεν ειναι προβλημα γι’αυτους, μπορουνε να δημιουργησουνε ενα chip all in one hardware και εγκατεστημερα κανα 30αρια παιχνιδια. 

Εαν με ρωτησεις τι θελεις απο την Sega Ενα Dreamcat mini η Dreamcast slim; 

Θα προτιμουσα ενα Dreamcast slim με GD drive, ασυρματα χειριστηρια και εξοδο HDMI. Δεν με πολυενδιαφερει το να εχω μεσα 20, 30 η 50 παιχνιδια. Θελω ανα πασα στιγμη να παιρνω το παιχνιδι, να παταω το power και τελος.
 
Εχει potential να πουλησει καλα αν σεβαστουν το hardware. Θα μπορουσαν να το κανουν λιγο μεγαλυτερο να μην μοιαζει με τασακι 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακούω για Saturn/DC/Gamecube mini κλπ. Εγώ δεν πιστευω ότι θα κυκλοφορήσει κανείς κάτι τέτοιο για μηχανήματα που χρησιμοποιούσαν CD/DVD. Γιατί για να βάλουν μέσα καμιά 15αριά παιχνίδια τουλάχιστον θα θέλουν μπόλικη μνήμη. Και φαντάζομαι αυτά τα μηχανήματα δεν χρησιμοποιούν φτηνή flash όπως τα φτηνά φλασάκια αλλιώς θα είχαμε ένα σωρό reports για corruptions, errors κλπ. Φαντάζομαι η ποιότητα μνήμης να είναι πολύ καλύτερη άρα πιο ακριβή, δεν ξέρω. Με τα SNES, NES, Mega Drive κλπ δεν έχουν θέμα αφού οι κασέτες τους πιάνουν ελάχιστο χώρο συγκριτικά.

Μετά είναι και το θέμα emulation. Από Saturn και πάνω αρχίζει να θέλει πολύ μεγαλύτερη υπολογιστική δύναμη. Οπότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσουν και κάποιον δυνατό επεξεργαστή μέσα στα κουτάκια αυτά. Από ότι ξέρω δεν υπάρχει CPU που να τρέχει full speed Gamecube στο Dolphin και να χωράει σε smartphone πχ και να μην θέλει ψύκτρα και ανεμιστήρα. Ακόμα και το πανάκριβο Galaxy S9 δυσκολεύεται στο emulation. Οπότε θα θέλουν κάτι μεγαλύτερο σε μέγεθος από "mini" για να βάλουν ένα πιο φτηνό desktop CPU ας πούμε. Συν το ότι δεν νομίζω η Nintendo να έχει γράψει ποτέ κάποιον emulator για Gamecube ακόμα (για τα 8 και 16 bit το είχαν κάνει ήδη πριν από τα mini) οπότε θα πρέπει να το κάνουν και αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σήμερα που πήγα στο Public είχαν ανάμεσα στον commodore mini και στο snes mini και ένα κουτί megadrive mini. Για διαφημιστικούς λόγους βέβαια.
 

Σήμερα που πήγα στο Public είχαν ανάμεσα στον commodore mini και στο snes mini και ένα κουτί megadrive mini. Για διαφημιστικούς λόγους βέβαια.
Περιεργο με φαινεται χθες να ανακοινωθηκε και σημερα το public να ειχε κουτι εστω για διαφημιστικους λογους.Λογικα την σαβουρα SEGA Genesis Flashback ειδες.

http://www.public.gr/product/gaming/retro-gaming/retro-konsoles/sega-mega-drive-flashback-at-games/prod8810895pp/

1@Imgema[/USER] Tασο αυτο λεμε φιλος πως ειναι δυσκολο να γινει Game Cube mini το εχει πει και η ΝΙNTENDO και το εγραψα και σε παραπανω Post.

Οι φοβοι επιβεβαιωθηκαν τελικα.Καμια SEGA δεν φτιαχνει την κονσολα αλλα την φτιαχνει η ΑΤ Games και επιβεβαιωθηκε απο αυτους.


 
Περιεργο με φαινεται χθες να ανακοινωθηκε και σημερα το public να ειχε κουτι εστω για διαφημιστικους λογους.Λογικα την σαβουρα SEGA Genesis Flashback ειδες.

http://www.public.gr/product/gaming/retro-gaming/retro-konsoles/sega-mega-drive-flashback-at-games/prod8810895pp/
Mη μου πεις, μούφα για τα μπάζα φαντάζομαι έτσι;
 
Mη μου πεις, μούφα για τα μπάζα φαντάζομαι έτσι;
Ειναι γνωστο αυτο φιλος δεν το λεω εγω μονο η το εβγαλα απο το μυαλο μου.Αν το ψαξεις λιγο διαβασεις διαφορα reviews κλπ που κυκλοφορουν αλλα και γνωμες απο κατοχους θα το καταλαβεις.
 
Οι φοβοι επιβεβαιωθηκαν τελικα.Καμια SEGA δεν φτιαχνει την κονσολα αλλα την φτιαχνει η ΑΤ Games και επιβεβαιωθηκε απο αυτους.
Μετα απο αντιδρασεις του κοσμου η ATGames κατεβασε την σελιδα του Facebook, διεγραψε και το tweet της με ανακοινωση αργοτερα ειπε οτι δουλευουν πανω σε καλυτερο emulator με την Sega. 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μακάρι να βγει κάτι καλό...
 
Σήμερα που πήγα στο Public είχαν ανάμεσα στον commodore mini και στο snes mini και ένα κουτί megadrive mini. Για διαφημιστικούς λόγους βέβαια.
Το είδα κι εγώ.

Δεν μπορούσαν να βγάλουν ένα μηχάνημα που να παίζει και τα παιχνίδια του 32x; Θα πεις θα ανεβάσει το κόστος....
 
Μετα απο αντιδρασεις του κοσμου η ATGames κατεβασε την σελιδα του Facebook, διεγραψε και το tweet της με ανακοινωση αργοτερα ειπε οτι δουλευουν πανω σε καλυτερο emulator με την Sega. 
Oτι και να κανουν οσες σελιδες να κατεβασουν και οσα tweets να ποσταρουν και μονο που βρισκονται στην αναπτυξη της κονσολας αυτης στα δεικα μου ματια ειναι βρωμα η δουλεια και δε χρειαζεται περαιτερω αναλυση.

@johnny19818 Δεν ειναι το mini αυτο που ειδες το εγραψα και σε post παραπανω αλλα αντιθετα ειναι η σαβουρα της ATGames.
 
Άντε να δούμε λοιπόν τι θα μας ξεφουρνίσουν πάλι.
 
Τα τελευταια νεα απο την Sega ειναι οτι το MD Mini θα καθυστερησει για το 2019,  η AT Games εφαγε σουτ και το μηχανημα θα φτιαχτει μεσα στην Sega απο τον σχεδιαστη του πρωτου MD. Μακαρι να γινει και για Saturn η Dreamcast mini (εαν υπαρξουν) μεσα απο την ιδια την Sega.
 
Αναρωτιέμαι αν θα επιλέξουν να συρρικνώσουν την κάσα του original Mega Drive ή του Mega Drive 2.
 
Τρελη αδικια να ειναι σαν το MD II...
 
Πίσω
Μπλουζα