Sega Saturn ερωτήσεις

mike

RetroJunkie™
Joined
17 Νοέ 2008
Μηνύματα
2.153
Αντιδράσεις
86
Καλησπερα σε ολους τους guru-ειδικους του sega saturn. Επειδη δεν πολυ κατεχω το θεμα saturn, εχω μερικες ερωτησεις που αφορουν α) το hardware β) το οικονομικο θεμα.

Λοιπον, περασα πριν απο λιγο απο το μαγαζι που βρισκεται στην περιοχη μου και πουλαει ρετρο κονσολες (δεν λεω ονομα για να μην θεωρηθει διαφημιση). Πηγα για μια ανταλλαγη παιχνιδιων, και με την ευκαιρια ρωτησα για το saturn που εδινε πριν κανα μηνα μονο σε εμενα (δεν το ειχε για πουλημα) εναντι 35 ευρω. Ηταν σε πολυ καλη εξωτερικη κατασταση, αλλα unboxed. Το ειχε ακομα, και επειδη το σκεφτομουν να το αγορασω, μου εκανε πιο καλη προσφορα, με 45ευρω να παρω και πεντε αυθεντικα παιχνιδια και δωρο το καλωδιο scart αντι του rf για πιο καλη εικονα. Το πηρα λοιπον με την προυποθεση οτι αν δεν μου αρεσει να το παω αυριο πισω.

Και εδω ερχονται οι hardware ερωτησεις:

1- πως μπορω να καταλαβω αν ειναι τσιπαρισμενο? το μαγαζι δεν γνωριζει. Θα μου πειτε "ριξε ενα αντιγραφο και δες αν το παιζει" αλλα δεν εχω το προγραμμα που καει αντιγραφα, δεν εχω τις roms, ουτε ξερω πως γινεται και δεν εχω ουτε καν πι-σι! Μπορω να το εντοπισω λυνοντας το ή με καποιο αλλο τροπο?

2- πανω απο την υποδοχη του cd υπαρχει η υποδοχη που λεει cartidge, δηλαδη υπάρχουν και παιχνιδια σε cartidge εκτος απο τα cd games?

3- Οταν το ανοιγω μου ζηταει ρυθμιση ημερομηνιας-ωρας κτλ, προφανως η μπαταρια ειναι off, μπορω να αποφευγω την ρυθμιση?

ερωτησεις οικονομικου ενδιαφεροντος:

4- Θεωρητε καλη την τιμη των 45-50 ευρω για το saturn+5παιχνιδια+joypad+scart_cable (σε πολυ καλη κατασταση, unboxed) με δεδομενο οτι υπαρχει μια ασφαλεια εφοσον ειναι απο μαγαζι και μπορω να το παω πισω ?(οχι οπως στο ebay που μπορει να το παρεις και να μην παιζει, ή να μην το παρεις καθολου). Εσεις αν εισασταν στην θεση μου θα το κραταγατε?, με δεδομενο οτι δεν εχω πολυ χρονο να ασχοληθω? (με εφαγε το dreamcast!!!). Υπαρχει γενικα ζητηση για αυτο το μηχανημα, δηλαδη θα μπορεσω να το δωσω αν δεν μου κανει? Με λιγα λογια αξιζει?
 
1)μονο αν το ανοιξεις ή αν βαλεις μια κοπια και αυτη boot-αρει

2)δεν ειναι για παιχνιδια αλλα για memory expansions κτλ

3)αλλαζεις μπαταρια

4)η τιμη ειναι μια χαρα

Θα σου κανει. Ειναι μια εξαιρετικη κονσολα που δεν ξερω να εχει απογοητευσει ποτε καποιον!

Εχουμε εκτενη αναφορα στο παρον subforum
 
Απανταω στα γρηγορα γιατι βλεπω και τον Wally και θα με προλαβει ,αν δεν εχει ηδη.

1)Δεν ξερω κατι περα απο τον τροπο που ειπες.

2)Οχι παιχνιδια σε cartridge δεν εχουν βγει,η εσοχη ειναι για τα εξτρα 4Mb μνημης που χρησιμοποιουν ορισμενα παιχνιδια.

3)Ναι αν αλλαξεις την μπαταρια απο κατω με μια καινουργια ,ετσι θα μπορεις να κανεις και save,ειναι σαν μπαταρια ρολογιου.

4)Πολυ καλη και μαζι με τα παιχνιδια,ποια ειναι btw;;;;

Περισσοτερα απο τον GuruWally. ;)
 
1. Αμα έχει οβαλ κουμπιά πιθανότατα δεν είναι τσιπαρισμένο αλλά δεν τσιπάρετε κι όλας. Άλλος τρόπος πλην του αντιγράφου είναι να το ανοίξεις και να δείς άμα έχει τσιπάκι όπως είπες. Saturn με τσιπάκι άμα του ανοίξεις το καπάκι είναι κάπως έτσι

[edit] dead picture [edit]

(το κυκλωμένο είναι το τσιπάκι)

2) Το cartridge δεν είναι για παιχνίδια. Είναι για κάρτες (action replay πχ) που σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις τα save σου εκεί (σε περίπτωση που δεν σου φτάνει η μνήμη του saturn ή δεν θέλεις να χάνονται με την αλλαγή της μπαταρίας.

Επίσης σου δίνει δυνατότητα για ενεργοποίηση cheat codes σε κάποια παιχνίδια.

Ακόμα μπορείς να παίζεις παιχνίδια απο διαφορετικά regions (NTSC).

Και τέλος σου δίνει παραπάνω ram για να παίζεις κάποια παιχνίδια που την χρειάζονται (Marvel Super heroes πχ).

Κυκλοφορούν και κάτι άλλα cartridges για να παίζει vcd κτλ αλλά δεν νομίζω να τα χρειαστείς ποτέ. Μια action replay 4 in 1 είναι must νομίζω άμα ασχοληθείς.

3) Μια μπαταρία δεν είναι τίποτα. Πήγαινε σε ένα μαγαζί και πάρε μια κατάλληλη. Άμα ανοίξεις το πίσω πορτάκι του saturn (κοντά στα βύσματα) μπορείς εύκολα να την βγάλεις και να βάλεις άλλη.

4) Η τιμή για αυτά που σου δίνει είναι πολύ καλή. Ανάλογα και τι παιχνίδια παίρνεις μπορεί να είναι στην πραγματικότητα και ακόμα καλύτερη απ'ότι φαίνεται :p

Να το δώσεις αν δεν σου κάνει;! Αν αξίζει;! Βλάσφημε αυτά δεν τα ρωτάνε καθόλου! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Haros είπε:
1. Αμα έχει οβαλ κουμπιά πιθανότατα δεν είναι τσιπαρισμένο αλλά δεν τσιπάρετε κι όλας. Άλλος τρόπος πλην του αντιγράφου είναι να το ανοίξεις και να δείς άμα έχει τσιπάκι όπως είπες. Saturn με τσιπάκι άμα του ανοίξεις το καπάκι είναι κάπως έτσι

(το κυκλωμένο είναι το τσιπάκι)

2) Το cartridge δεν είναι για παιχνίδια. Είναι για κάρτες (action replay πχ) που σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις τα save σου εκεί (σε περίπτωση που δεν σου φτάνει η μνήμη του saturn ή δεν θέλεις να χάνονται με την αλλαγή της μπαταρίας.

Επίσης σου δίνει δυνατότητα για ενεργοποίηση cheat codes σε κάποια παιχνίδια.

Ακόμα μπορείς να παίζεις παιχνίδια απο διαφορετικά regions (NTSC).

Και τέλος σου δίνει παραπάνω ram για να παίζεις κάποια παιχνίδια που την χρειάζονται (Marvel Super heroes πχ).

Κυκλοφορούν και κάτι άλλα cartridges για να παίζει vcd κτλ αλλά δεν νομίζω να τα χρειαστείς ποτέ. Μια action replay 4 in 1 είναι must νομίζω άμα ασχοληθείς.

3) Μια μπαταρία δεν είναι τίποτα. Πήγαινε σε ένα μαγαζί και πάρε μια κατάλληλη. Άμα ανοίξεις το πίσω πορτάκι του saturn (κοντά στα βύσματα) μπορείς εύκολα να την βγάλεις και να βάλεις άλλη.

4) Η τιμή για αυτά που σου δίνει είναι πολύ καλή. Ανάλογα και τι παιχνίδια παίρνεις μπορεί να είναι στην πραγματικότητα και ακόμα καλύτερη απ'ότι φαίνεται :p

Να το δώσεις αν δεν σου κάνει;! Αν αξίζει;! Βλάσφημε αυτά δεν τα ρωτάνε καθόλου! :D
και το οβαλ τσιπαρεται,ποιος σου ειπε πως οχι?αν και το οβαλ δε το χρειαζονταν τοσο καθως το κολπο με τις αλλαγες γινονταν ποιο ευκολα σε αυτο.τελος παντων η τιμη του ειναι πολυ καλη,βρες μια ιστοσελιδα να κατεβαζεις παιχνιδια του(iso) και να τα γραφεις σε cd,αλλιως δε θα το χαρεις ποτε και ειναι κριμα γιατι ειναι πολυ πιο διασκεδαστικο απο το playstation και το dreamcast μαζι
 
Οβαλ πλέον δεν τσιπάρετε. Τα τσιπς που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή στην αγορά είναι τα τελευταία revisions και δεν κάνουν για SS με οβάλ κουμπιά.

Μην βλέπεις τι λένε τα γνωστά sites που έχουν κάποιους guides, αυτοί έχουν μείνει από τότε που κυκλοφορούσαν προηγούμενα modchip revisions. Βέβαια άλλοι λένε ότι τα κατάφεραν και με αυτά που κυκλοφορούν, άλλοι λένε ότι οι τελευταίες εκδόσεις των modchips δεν παίζουν... γενικά είναι προβληματική η φάση (όπως και στα saturn model 2 με τα Sanyo boards) και γι'αυτό όσοι θέλουν modchip παίρνουν model2 Saturn.

Φυσικά όπως είπες παίζει το κόλπο με τις αλλαγές αλλά εγώ το θεωρώ "βάρβαρο" άμα είσαι τακτικός παίχτης saturn να συμπεριφέρεσαι έτσι στον μηχανισμό του cdrom.
 
θα προσθέσω 2 φωτογραφίες από το δικό μου μηχάνημα:

12042007005.jpg
12042007005.jpg

12042007003.jpg
12042007003.jpg

παρατήρησε το κόκκινο καλώδιο που κολλάει στο psu του Saturn , και το μπλε που κολλάει στο cd-rom controller chip (το κόκκινο υπάρχει σε ΟΛΟΥΣ τους τύπους Modchip, ενώ το μπλε είναι προαιρετικό...) ... το modchip είναι το μπλε πλακετάκι και παρεμβάλεται μεταξύ motherboard και cd-rom pcb. Αν και το δικό σου έχει κάτι ανάμεσα στην καλωδιοταινία τότε έχει modchip.

Στο πίσω μέρος του saturn υπάρχει ένα πορτάκι για το FMV-decoder .... άνοιξε το και θα δεις εκεί μια κλασσική CR-2032 μπαταρία. Άλλαξε την και θα είσαι κομπλέ με το θέμα ρυθμίσων/ώρας/ημερομηνίας :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το μηχανημα ειναι με τα οβαλ κουμπια. Θα το ανοιξω και θα κοιταξω αν εχει τσιπακι.

Αλλα για την τιμη (50 ευρω με 5 παιχνιδια) δεν μου ειπατε. Ειναι ΟΚ? Τα αντιγραφα τα γραφω οπως πχ για PS? Την μπαταρια την ειδα, δεν εχει το καπακι, απο πισω, αν και σε αριστη κατασταση.

(Που εισαι ρε Maddog?)
 
Η τιμή είναι πολύ καλή...
 
mike είπε:
Το μηχανημα ειναι με τα οβαλ κουμπια. Θα το ανοιξω και θα κοιταξω αν εχει τσιπακι.Αλλα για την τιμη (50 ευρω με 5 παιχνιδια) δεν μου ειπατε. Ειναι ΟΚ? Τα αντιγραφα τα γραφω οπως πχ για PS? Την μπαταρια την ειδα, δεν εχει το καπακι, απο πισω, αν και σε αριστη κατασταση.

(Που εισαι ρε Maddog?)
Μα σου είπαμε, η τιμή είναι οκ. Αν μπορούσες να μας πεις και ποιά παιχνίδια σου δίνει μαζί... :D
 
mike είπε:
Το μηχανημα ειναι με τα οβαλ κουμπια. Θα το ανοιξω και θα κοιταξω αν εχει τσιπακι.Αλλα για την τιμη (50 ευρω με 5 παιχνιδια) δεν μου ειπατε. Ειναι ΟΚ? Τα αντιγραφα τα γραφω οπως πχ για PS? Την μπαταρια την ειδα, δεν εχει το καπακι, απο πισω, αν και σε αριστη κατασταση.

(Που εισαι ρε Maddog?)
Δεν απάντησα μέχρι τώρα γιατί δεν είχα κάτι ουσιαστικό να προσθέσω σε όσα σωστά απάντησαν οι προηγούμενοι.

Χωρίς να έχω τρόπο να το τσεκάρω, η πιθανότητα να έχει τσιπ είναι μηδαμινή. Σχεδόν κανένας δεν είχε τσιπάρει το Saturn και να το έδωσε μετά. Η΄ακόμα και να το έκανε, η τιμή του τσιπαρισμένου χαλαρά είναι διπλάσια του ατσιπάριστου (ακριβώς λόγω σχετικής σπανιότητας). Η τιμή όπως είπανε όλοι είναι ικανοποιητική για ατσιπάριστο Saturn, ακόμα και αν τα παιχνίδια είναι από τα πολύ κοινά. Το μόνο που με χαλάει είναι που λείπει το καπάκι της μπαταρίας, ουσιαστικά είναι αδύνατον να βρεις ανταλλακτικό, εκτός αν πετύχεις κανά χαλασμένο Saturn για spares. Δεν μας είπες και τα παιχνίδια, μπορεί να έβγαλες και κέρδος αν έχει κανά ακριβό μέσα στην πεντάδα (μην ελπίζεις πολύ...) :p

Επίσης, ξέρε ότι η μπαταρία είναι ίδια με αυτές στην VMU του DC που έχεις. Και τα παιχνίδια γράφονται χωρίς καμμία ιδιαίτερη απαίτηση. PC δεν έχεις, οπότε η συνήθης σύσταση αποφυγής του Alcohol για να γράψεις bin/cue δεν ισχύει για εσένα. Έτσι κι αλλιώς τι σε νοιάζει, 99.9% unmodded είναι...αν δεις τσιπ θα σου πω ευχαρίστως λεπτομέρειες μετά. ;)
 
Καταρχην να ευχαριστησω ενα μελος του ρετρομανιαξ, που προσφερθηκε να μου δωσει το καπακι. Επειδη δεν γνωριζω απο σπανια παιχνιδια, διαλεξα μονος μου τα πιο γνωστα και αυτα που μου αρεσαν στα "ηλεκτρονικα". Δηλαδη street fighter alpha dream warrior ή καπως ετσι, virtua cop2, το fatal fury ή king of the fighters και καποια sega racing απο ηλεκτρονικα παντα. Αν το ηξερα, μπορει να διαλεγα αλλα. Ομως τα πηρα με κριτηριο αν μου αρεσουν εμενα και οχι αν ειναι σπανια. Και παλι καλα που με αφησε να διαλεξω.

και απο οτι καταλαβα, καλυτερα να αποφυγω την τεχνικη cd switch, ασε που δεν την ξερω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τελικά το άνοιξες;
 
mike είπε:
Καταρχην να ευχαριστησω ενα μελος του ρετρομανιαξ, που προσφερθηκε να μου δωσει το καπακι. Επειδη δεν γνωριζω απο σπανια παιχνιδια, διαλεξα μονος μου τα πιο γνωστα και αυτα που μου αρεσαν στα "ηλεκτρονικα". Δηλαδη street fighter alpha dream warrior ή καπως ετσι, virtua cop2, το fatal fury ή king of the fighters και καποια sega racing απο ηλεκτρονικα παντα. Αν το ηξερα, μπορει να διαλεγα αλλα. Ομως τα πηρα με κριτηριο αν μου αρεσουν εμενα και οχι αν ειναι σπανια. Και παλι καλα που με αφησε να διαλεξω.και απο οτι καταλαβα, καλυτερα να αποφυγω την τεχνικη cd switch, ασε που δεν την ξερω.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=vW8hAsiid_s&feature=related]YouTube - Sega Saturn Swap trick explained

Δες το με τα μάτια σου να καταλάβεις τι παίζει.

Δεν είναι δύσκολο και πολλοί λένε ότι το κάνουν χρόνια και δεν έχει πάθει τίποτα ο μηχανισμός του cd, άλλοι κλαίνε τα cd-drives τους... Οπότε εσύ κρίνεις :xm:

Προσωπικά πάντως άμα είναι και το κάνεις συνέχεια δεν το προτείνω. Για κάνα backup φου και φου τότε δεν θα έχεις πρόβλημα :p
 
Το launch Saturn το εχω τοσα χρονια με swap-trick και δεν εχει παθει τιποτα. Ασε που με λιγη εξασκηση ειναι παιχνιδακι. Σε Model A ειναι ψιλοεφιαλτης η εγκατασταση του chip...

Πηρα εξ επι τουτου και ενα Model2 αργοτερα, για να το τσιπωσω.
 
1) Υπηρχε, η μαλλον υπαρχει, μονο ενα μαγαζι οπου μπηκε δυναμικα με τσιπαρισματα στο saturn, και τα ειχε εξαρχεις πανακριβα.. Μην σε μπερδευει το γεγονος οτι το 99% των Ελληνικων ps1 ειναι τσιπαρισμενα, στο saturn το modchip αργησε πολυ καιρο να βγει και απειροελαχιστοι το τσιπαρανε απο τοτε. Εχει υποψην παντος, και τσιπαρισμενο να ειναι το μηχανημα σου, η το τσιπαρεις εσυ (αξιζει στη τελικη), δεν μπορεις να παιξεις παιχνιδια αλλης περιοχης πλυν της κλειδωμενης περιοχης του saturn σου.. Χρειαζεσαι ειτε μετατροπη, την οποια θα την βρεις εδω: http://www.mmmonkey.co.uk/console/index.htm ειτε ενα προγραμμα που αλλαζει στα παιχνιδια την περιοχη κλειδωματος, ωστε να παιζουνε στην ιδια περιοχη με του saturn. Το προγραμμα θα το βρεις εδω: http://madroms.satakore.com/ Ο τριτος τροπος για να παιξεις παιχνιδια απο αλλες περιοχες, ειναι να αγορασεις την τελευταια εκδοση (αυστηρα και μονο την τελευταια εκδοση!) του action replay 4mb plus απο εδω: http://www.hkems.com/product/saturn/ss-4MP.htm

Το παραπανω θα σου επιτρεψει να παιξεις παιχνιδια απο αλλες περιοχες, να βαλεις κωδικους στα παιχνιδια, να μεταφερεις saves απο το pc στο saturn και το αντιστροφο, οπως και οτι σου δινει 1/4mb ram (δυστηχως οχι rom...) για να παιξεις ολα τα παιχνιδια που υποστηριζουνε αυτη την επιλογη, οπου δεν ειναι λιγα, αλλα ειναι και πολυ καλα παιχνιδια.

2) Ειχε γινει για διαφορα περιφερειακα, πχ το internet αλλα δεν αξιζει να αγορασεις κανενα απο αυτα, πλυν απο καθαρα συλλεκτικους λογους.. Εχω την εντυπωση οτι μια απο τις θυρες επιτρεπη συνδεση μεταξυ δυο saturn για διπλο σε δυο τηλεορασεις, αλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρος για αυτο.

3) Χρειαζεσαι απλα μια καινουργια μπαταρια. Δες αυτο εδω το θεμα:

http://www.assemblergames.com/forums/showthread.php?t=9053

Και φροντισε να αγορασεις μια καλη μπαταρια σοβαρης εταιριας. Θα σου αντεξει καποια χρονια, χωρις να σου δημιουργηση προβλημα. Επαναλαμβανω, οτι πρεπει να παρεις μια καλη και σοβαρη μπαταρια, και οχι την Χ κινεζικη που θα βρεις του τυπου που χρειαζεσαι προς 20 λεπτα.. Αλλιως ειναι πολυ πιθανο οτι θα εχεις προβλημα (πολυ μικρος χρονος ζωης, περιπτωση να εκραγει με το μηχανημα σου).

4) Παρα πολυ καλη τιμη. Το θεωρω σιγουρη αγορα εκ μερους σου.
 
Τωρα ετοιμαζεις το Panzer dragoon saga , κανεις ενα γερο disc swapping και τα ξεχνας ολα! :)
 
Getta Robo είπε:
1) Υπηρχε, η μαλλον υπαρχει, μονο ενα μαγαζι οπου μπηκε δυναμικα με τσιπαρισματα στο saturn, και τα ειχε εξαρχεις πανακριβα.. Μην σε μπερδευει το γεγονος οτι το 99% των Ελληνικων ps1 ειναι τσιπαρισμενα, στο saturn το modchip αργησε πολυ καιρο να βγει και απειροελαχιστοι το τσιπαρανε απο τοτε. Εχει υποψην παντος, και τσιπαρισμενο να ειναι το μηχανημα σου, η το τσιπαρεις εσυ (αξιζει στη τελικη), δεν μπορεις να παιξεις παιχνιδια αλλης περιοχης πλυν της κλειδωμενης περιοχης του saturn σου.. Χρειαζεσαι ειτε μετατροπη, την οποια θα την βρεις εδω: http://www.mmmonkey.co.uk/console/index.htm ειτε ενα προγραμμα που αλλαζει στα παιχνιδια την περιοχη κλειδωματος, ωστε να παιζουνε στην ιδια περιοχη με του saturn. Το προγραμμα θα το βρεις εδω: http://madroms.satakore.com/ Ο τριτος τροπος για να παιξεις παιχνιδια απο αλλες περιοχες, ειναι να αγορασεις την τελευταια εκδοση (αυστηρα και μονο την τελευταια εκδοση!) του action replay 4mb plus απο εδω: http://www.hkems.com/product/saturn/ss-4MP.htmΤο παραπανω θα σου επιτρεψει να παιξεις παιχνιδια απο αλλες περιοχες, να βαλεις κωδικους στα παιχνιδια, να μεταφερεις saves απο το pc στο saturn και το αντιστροφο, οπως και οτι σου δινει 1/4mb ram (δυστηχως οχι rom...) για να παιξεις ολα τα παιχνιδια που υποστηριζουνε αυτη την επιλογη, οπου δεν ειναι λιγα, αλλα ειναι και πολυ καλα παιχνιδια.

2) Ειχε γινει για διαφορα περιφερειακα, πχ το internet αλλα δεν αξιζει να αγορασεις κανενα απο αυτα, πλυν απο καθαρα συλλεκτικους λογους.. Εχω την εντυπωση οτι μια απο τις θυρες επιτρεπη συνδεση μεταξυ δυο saturn για διπλο σε δυο τηλεορασεις, αλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρος για αυτο.

3) Χρειαζεσαι απλα μια καινουργια μπαταρια. Δες αυτο εδω το θεμα:

http://www.assemblergames.com/forums/showthread.php?t=9053

Και φροντισε να αγορασεις μια καλη μπαταρια σοβαρης εταιριας. Θα σου αντεξει καποια χρονια, χωρις να σου δημιουργηση προβλημα. Επαναλαμβανω, οτι πρεπει να παρεις μια καλη και σοβαρη μπαταρια, και οχι την Χ κινεζικη που θα βρεις του τυπου που χρειαζεσαι προς 20 λεπτα.. Αλλιως ειναι πολυ πιθανο οτι θα εχεις προβλημα (πολυ μικρος χρονος ζωης, περιπτωση να εκραγει με το μηχανημα σου).

4) Παρα πολυ καλη τιμη. Το θεωρω σιγουρη αγορα εκ μερους σου.
το games club στη γλυφαδα μαλλον θα λες,απο εκει το ειχα τσιπαρει και εγω.αφου ομως εχει με τα οβαλ κουμπια,οι αλλαγες ειναι παιχνιδακι δε θα εχει προβλημα.το saturn ηταν πολυ ανθεκτικοτερο σε σχεση με το playstation οποτε ολα οκ
 
και κατι ακομα,αυτο που λες με τα region οτι δε θα παιζουν ολα ειναι λαθος,ολα θα λειτουργουν κανονικα με τις αλλαγες,δοκιμασμενο χρονια τωρα
 
Σε αυτό που λέει ο Getta Robo έχει απόλυτο δίκιο. Το modchip ΔΕΝ επηρεάζει το region lock στο Saturn.
 
Πίσω
Μπλουζα