Sega Saturn ερωτήσεις

Προσωπικά έχω δεί δύο. Το άλλο έχει οβάλ πλήκτρα.
 
Model 2 είναι αυτό. Το Model 1 είναι αυτό με τα οβάλ. Δεν υπάρχει άλλη "τέτοια" έκδοση. Από εκεί και ύστερα πας στα Ιαπωνέζικα bundles και κονσόλες.
 
ok thanks! θα μου αρεσε ενα ασπρο αλλα τον αλλο μηνα ισως, αναλογα με το budget. Το τριτο ευρωπαικο και αυτο οβαλ εχει απλα εχει το Α bios για αυτο ειπα 3 :)
 
Απο κατω τι γραφει ως σειριακο αριθμο; Λογικα ειναι απο την σειρα MK-80200A, μιας και εχει στρογγυλα κουμπια.

Ελλαδα ηρθανε οντως 2-3 μοντελα, αλλα νομιζω με τα στρογγυλα κουμπια ηρθε μονο αυτο.
 
Χμμ, διαβάζοντας το 1ο ποστ του mike μου γεννήθηκαν οι εξής απορίες.

α) Μήπως και το δικό μου είναι τσιπαρισμένο; Το αγόρασα από Γερμανία. Δεν έχω σκοπό να το ανοίξω, αφού δουλεύει ρολόι δε θέλω να το πειράξω.

β) Το τσιπάρισμα είναι Ελληνική πατέντα ή όχι; Αν ναι, τότε η κονσόλα που αγόρασα είναι "καθαρή".

γ) Το τσιπαρισμένο μηχάνημα είναι πιο ευάλωτο σε βλάβες από το "καθαρό" ή δεν έχει σχέση; Εγώ χρησιμοποιώ πάντα original software...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Χμμ, διαβάζοντας το 1ο ποστ του mike μου γεννήθηκαν οι εξής απορίες.

α) Μήπως και το δικό μου είναι τσιπαρισμένο; Το αγόρασα από Γερμανία. Δεν έχω σκοπό να το ανοίξω, αφού δουλεύει ρολόι δε θέλω να το πειράξω.

β) Το τσιπάρισμα είναι Ελληνική πατέντα ή όχι; Αν όχι, τότε η κονσόλα που αγόρασα είναι "καθαρή".

γ) Το τσιπαρισμένο μηχάνημα είναι πιο ευάλωτο σε βλάβες από το "καθαρό" ή δεν έχει σχέση; Εγώ χρησιμοποιώ πάντα original software...
α) αν παίζει backups είναι, αν δεν παίζει όχι, simple as that.

β) όχι φυσικά, σε καμία κονσόλα δεν ισχύει αυτό, γιατί να ισχύει στο saturn ;

γ) Αφού χρησιμοποιείς original, δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Αν πάντως δεν προσέχεις το μηχάνημα και τα δισκάκια, ότι και να χρησιμοποιείς θα έχει βλάβες. Το laser κουράζεται έτσι και αλλιώς, αν ξέρεις να γράφεις σωστά, και χρησιμοποιείς καλά δισκάκια δεν έχεις πρόβλημα.
 
To πρωτο μηνυμα που λες, ηταν γραμμενο το 2008, προφανως τιποτα δεν ισχυει απο τοτε, ειδικα οι τιμες!

Τοτε επαιρνα τα cartridge απο το μαγαζι με 10 ευρω, τωρα δεν παιρνω ουτε την σκονη τους με 10 ευρω.
 
mike είπε:
To πρωτο μηνυμα που λες, ηταν γραμμενο το 2008, προφανως τιποτα δεν ισχυει απο τοτε, ειδικα οι τιμες!Τοτε επαιρνα τα cartridge απο το μαγαζι με 10 ευρω, τωρα δεν παιρνω ουτε την σκονη τους με 10 ευρω.
Έβαλες ήδη ιδέες σε γνωστούς εγχώριους dealers.

Πωλείται σκόνη απο saturn, συλλεκτική σε σακουλάκι Sega, με RGB led, 10 ευρώ.
 
johnny19818 είπε:
Χμμ, διαβάζοντας το 1ο ποστ του mike μου γεννήθηκαν οι εξής απορίες.

α) Μήπως και το δικό μου είναι τσιπαρισμένο; Το αγόρασα από Γερμανία. Δεν έχω σκοπό να το ανοίξω, αφού δουλεύει ρολόι δε θέλω να το πειράξω.

β) Το τσιπάρισμα είναι Ελληνική πατέντα ή όχι; Αν όχι, τότε η κονσόλα που αγόρασα είναι "καθαρή".

γ) Το τσιπαρισμένο μηχάνημα είναι πιο ευάλωτο σε βλάβες από το "καθαρό" ή δεν έχει σχέση; Εγώ χρησιμοποιώ πάντα original software...
α)Μπορεις και παιζεις αντιγραφα διχως να κανεις κατι αλλο απο το να βαλεις μεσα το παιχνιδι;

β)Οχι.. Υπηρχαν απειροελαχιστα καταστηματα οπου τσιπωναν το μηχανημα στην Αθηνα και γενικοτερα σε ολη την Ελλαδα. Κοστιζε περιπου 3-4 φορες τα ιδια χρηματα το τσιπαρισμα σου σε σχεση με το ps1 και υπηρχαν τσιπακια κυριως για το δευτερο μοντελο.

γ) Ειναι πολυ μεγαλη συζητηση αυτο. Χοντρικα ναι, μιας και το ευρος οπου διαβαζει η ακτινα του laser ειναι χειροτερη σε ενα αντιγραφο απο οτι σε ενα αυθεντικο παιχνιδι. Αυτα παντα χοντρικα και στα χαρτια, υπαρχουν παρα πολλοι παραμετροι.
 
Το ερώτημα Το τσιπάρισμα είναι Ελληνική πατέντα ή όχι; Αν όχι, τότε η κονσόλα που αγόρασα είναι "καθαρή". είναι λάθος. Εννοούσα Αν ναι, τότε η κονσόλα είναι 'καθαρή".

 


Πάντως τσιπάρισμα του Saturn δεν είχα ακούσει εκείνη την εποχή σε αντίθεση με αυτή του Playstation που ακουγόταν κατά κόρον.
 
Πίσω
Μπλουζα