Sensible soccer (SWOS) roster updates...!

Παίδες,ζητώ την βοήθειά σας,μια και με τα Amigακικά ζητήματα φαίνεται ότι δε τα καταφέρνω καλά...!

Στο link κάτω κάτω έχει την Amiga SWOS έκδοση 2006/2007 όπως λέει.

Πρόκειται για .rar αρχείο,μέσα στο οποίο βρίσκεται installer του SWOS μαζί με τον winUAE,για PC βέβαια...

Κάνοντας την εγκατάσταση,στο directory που δημιουργείται,εκτός των folders του winUAE,δημιουργείται κι ένας folder για το SWOS,με το όνομα /harddrives/swos07,μέσα στον οποίο έχουμε τα παρακάτω αρχεία-folders...


/dat



/grafs



/s



/sound



Sesible World of soccer



Sesible World of soccer.info



ssboot



SWOS



SWOS2



SWOS2.REL



SWOS.REL


δηλαδή slave file ΔΕΝ υπάρχει.

Κοινώς πρόκειται για hard drive image,το οποίο εισαγάγουμε στον UAE μέσω ενός αρχείου ονόματι Sensible World of Soccer 06-07.UAE που βρίσκεται σε ένα folder /configurations,και το παιχνίδι παίζει κούκλα.

Ρωτώ εγώ λοιπόν τώρα,αυτή την έκδοση,εγώ πώς μπορώ να την τρέξω στην A1200 ;

Έκανα μεταφορά όλου του folder /swos07,με τα παραπάνω αρχεία στο σκληρό της Α1200 μέσω του nullmodem καλωδίου,αλλά δε βρίσκω τρόπο να το κάνω να ξεκινήσει σε αυτή! :( 8)

Δοκίμασα εναλλακτικά να κατεβάσω και το .hdf αρχείο που λέει ο φίλος portarinos78 εδώ

portarinos78 είπε:
Μεγαλε η τυχερη σου σελιδα ειναι [EDIT:Link σε copyrighted]Απο τα καλυτερα updates που εχω δει τα τελευταια 8 χρονια
που βρίσκεται κάτω κάτω,αλλά επίσης,μεταφέροντάς το στην Α1200 δε ανοίγει...! 8)

Εγκατέστησα και το tsgui στην Α1200,αλλά δε μπορεί να μεταφέρει τα περιεχόμενα του .hdf αρχείου σε δισκέτα,μια και είναι πάνω από την χωρητικότητα αυτής το περιεχόμενό του ! 8)

Δε μπορεί,κάτι θα κάνω λάθος,μια και προφανώς για να παίζει αυτή η έκδοση σε winUAE,θα υπάρχει ο τρόπος να τρέξει αυτούσια και στην Α1200.Aλλά πώς ; :xm:

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει,ας μου πει τι πρέπει να κάνω,μια και αυτή η έκδοση είναι τελικά η μοναδική πλήρως 100% συμβατή με τα κατά καιρούς νέα rosters και το...κάψιμό μου δεν έχει τελειωμό !!! :p
 
Με λίγο ψάξιμο κατάλαβα ότι τελικά πιο εύκολο είναι να παίξεις το SWOS μέσω WinUAE. Κατεβάζεις το AmiKit, βρίσκεις κάπου το AmigaOS 3.9 :p , και στη συνέχεια εγκαθηστάς το SWOS 96-97 μέσω WhdLoad.

Από 'κει και πέρα όλα είναι θέμα copy τα καινούργια αρχεία από το φάκελο Data/ και overwrite τα παλιά.
 
Phantom είπε:
Με λίγο ψάξιμο κατάλαβα ότι τελικά πιο εύκολο είναι να παίξεις το SWOS μέσω WinUAE. Κατεβάζεις το AmiKit, βρίσκεις κάπου το AmigaOS 3.9 :p , και στη συνέχεια εγκαθηστάς το SWOS 96-97 μέσω WhdLoad.
Από 'κει και πέρα όλα είναι θέμα copy τα καινούργια αρχεία από το φάκελο Data/ και overwrite τα παλιά.
Aντώνη,μια και κατάλαβα ότι η όλη αυτή διαδικασία που περιγράφεις,αφορά στο να το παίξουμε μέσω emulation το SWOS,για να παίξει στον winUAE είναι το πιο εύκολο,είναι έτοιμο γι' αυτό το παιχνίδι,με τον installer που περιέχει και τον UAE μέσα.Αυτό το έκανα εννοείται...

To θέμα είναι ότι δε μπορεί να μην υπάρχει τρόπος να μεταφερθεί αυτό αυτούσιο και στην Α1200 ! :xm:
 
Μου φαίνεται λογικό το archive αυτό να μην περιέχει το Slave αφού είναι patch και λογικά κουμπώνει πάνω στην WHDLoad έκδοση. Είμαι στο γραφείο αυτή τη στιγμή αλλά θα το κοιτάξω το βράδυ στο σπίτι και θα σου πω. Μην ανησυχείς, θα βρούμε την άκρη... :) Δεν έχω κοιτάξει το συγκεκριμένο patch αλλά το παιχνίδι το παίζω στον σκληρό της Amiga εδώ και χρόνια.

Αν και KickOffάς, το Career Mode του SWOS το έχω ΛΙΩΣΕΙ!
 
Ναι,ναι,ναι !!!!! E-Π-Ι-Τ-Ε-Λ-Ο-Υ-Σ ! ! ! !

Ύστερα από πολλές δοκιμές και εν τέλει με μπακαλοδουλειές-συνδυασμούς-μπασταρδέματα με ό,τι είχα διαθέσιμο/κατεβασμένο από αρχεία,updates,UAE εκδόσεις κτλ κτλ,κατάφερα τελικά να έχω στην Α1200 το SWOS με αναβαθμισμένα rosters !!!

Από όσα είδα μέχρι στιγμής,τρέχει άψογα με rosters 2006-2007 κι από 'κει και πέρα,σε περίπτωση περαιτέρω αναβάθμισης τους με τα ακόμη πιο νέα updates,απλά χάνεται η δυνατότητα για carreer με ομάδα από το ελληνικό πρωτάθλημα....

Μικρό το κακό !!!

Ίσως παίζουν κι άλλα προβλήματα βέβαια,θα το ξεκοκκαλίσω φυσικά και θα δω.Πάντως τώρα είναι αλλαγμένα τα ονόματα των διοργανώσεων κανονικά (π.χ υπάρχει Champions league),οι ομάδες που συμμετέχουν σε αυτές,τα ονόματα των παικτών-προπονητών,επιτέλους δηλαδή ένα σύγχρονο SWOS στο Amigάκι !!!!

σ.σ Εννοείται ότι θα γράψω αναλυτικά τι έκανα,απλά τώρα δε προλαβαίνω... :)
 
Μάνο, δηλαδή στην "1st ever GRMική Sensiblάδα" θα βάζω γκολ από τη σέντρα με τον... Messi???
 
Χαίρομαι που έπαιξε επιτέλους Μάνο.

Μάνο, δηλαδή στην "1st ever GRMική Sensiblάδα" θα βάζω γκολ από τη σέντρα με τον... Messi???
Με τον Κουτσιανικούλη εννοείς; :p
 
Χαίρομαι που τα κατάφερες Μάνο. Αν χρειαστείς άλλη φορά πάντως βοήθεια σχετικά με εγκατάσταση software για Amiga πες μου.

Μια και το ανέφερες πάντως, είπα να το επιχειρήσω κι εγώ μήπως το θέλει κάποιος άλλος φίλος. Μια χαρά τρέχει:

SWOS.jpg


Όποιος έχει Amiga σκληρό με εγκατεστημένο το Workbench και το WHDLoad, αρκεί να κάνει extract κάπου αυτό εδώ [EDIT:Link σε copyrighted] και με ένα διπλό κλικ το παιχνίδι θα τρέχει.
 
Olorin είπε:
Μάνο, δηλαδή στην "1st ever GRMική Sensiblάδα" θα βάζω γκολ από τη σέντρα με τον... Messi???
Ω ναι !!! :D :D

(Το αν θα βάζεις γκολ βέβαια,είναι άλλη συζήτηση... :p :p )

alkis21 είπε:
Χαίρομαι που τα κατάφερες Μάνο. Αν χρειαστείς άλλη φορά πάντως βοήθεια σχετικά με εγκατάσταση software για Amiga πες μου
Να 'σαι καλά φίλε,thanks !

alkis21 είπε:
Όποιος έχει Amiga σκληρό με εγκατεστημένο το Workbench και το WHDLoad, αρκεί να κάνει extract κάπου αυτό εδώ και με ένα διπλό κλικ το παιχνίδι θα τρέχει.
Tο αρχείο έχει κάποιο πρόβλημα Άλκη,τσέκαρέ το...

Εσύ τι διαδικασία ακολούθησες αλήθεια ;

Απλό copy του data folder να φανταστώ,πάνω στον υπάρχον του SWOS ;
 
manos426f είπε:
Tο αρχείο έχει κάποιο πρόβλημα Άλκη,τσέκαρέ το...
Όντως δεν είχε ανέβει σωστά, τώρα πρέπει να είναι εντάξει.

Εσύ τι διαδικασία ακολούθησες αλήθεια ;Απλό copy του data folder να φανταστώ,πάνω στον υπάρχον του SWOS ;
Ναι. Επειδή εγώ έχω εγκατεστημένη άλλη έκδοση του SWOS, την 95/96 γιατί είναι συμβατή με έναν Editor που χρησιμοποιώ, άνοιξα το σεντούκι με τη συλλογή παιχνιδιών WHDLoad και αντικατέστησα το patch στην έκδοση SensibleWorldOfSoccer_v1.7_0840. Το τέσταρα στο WinUAE όπου έχω εγκατεστημένο έναν πλήρη κλώνο της Amiga μου.
 
alkis21 είπε:
στην έκδοση SensibleWorldOfSoccer_v1.7_0840. Το τέσταρα στο WinUAE όπου έχω εγκατεστημένο έναν πλήρη κλώνο της Amiga μου.
Mμμμμ....

Καταρχήν εγώ την έκανα την όλη διαδικασία στην έκδοση SensibleWorldOfSoccer_v1.7_0842.

Αλλά για κάτσε,δηλαδή στην έκδοση που λες,μόνο με copy του data folder,σου άλλαξε και τα ονόματα από λίγκες,τις ομάδες που συμμετέχουν σε αυτές κτλ κτλ ; :xm:
 
Ομολογώ πως δεν κάθισα να ψάξω λεπτομέρειες και τώρα το έχω σβήσει από την "Amiga" μου, το μόνο που έκανα ήταν να δω τη σύνθεση της ΑΕΚ και να φτιάξω το screenshot που πόσταρα πιο πάνω.
 
Αχά,αυτό είναι το εύκολο της υπόθεσης... :) :)

Το μετά είναι το αγγούρι !! :p

Λοιπόν,να πω αναλυτικά και πιο επεξηγηματικά τι έκανα εγώ,για όποιον πιθανόν θελήσει να κάνει το ίδιο,αλλά να μη παιδευτεί όσο παιδεύτηκα...

Καταρχήν να πω αρχικά ότι έχω το Whdload εγκατεστημένο στην Α1200 και η "μεταμόσχευση" γίνεται στο SWOS 96/97 by Gallahad (SensibleWorldOfSoccer_v1.7_0842),και-αν δε κάνω λάθος- πρόκειται ουσιαστικά για την έκδοση by Renegade (v. 152)

Αρχικά λοιπόν κατέβασα το αρχείο [EDIT:Link σε copyrighted]

Αυτό υποτίθεται ότι το αντιγράφουμε πάνω από τα αντίστοιχα αρχεία του SWOS 96/97 στην Amiga.Έτσι δε λέει;Έτσι.

Αμ δε...

Το πρόβλημα ποιο είναι ;

Ότι αν κάνουμε copy-paste μόνο τα περιεχόμενα του folder /data στον αντίστοιχο του SWOS 96/97 στην Amiga μας,ναι μεν το παιχνίδι θα ξεκινήσει (τουλάχιστον...) και θα δείτε αλλαγμένα τα ονόματα των παικτών στις ομάδες,αλλά αν θελήσετε να παίξετε κάποια από τις preset λίγκες (UEFA cup,European champions cup κτλ κτλ),εκεί οι παίκτες στις ομάδες είναι πάλι οι παλιοί,οι ομάδες που συμμετέχουν σ' αυτές είναι οι παλιές,οι λίγκες έχουν τις παλιές ονομασίες τους κτλ κτλ...

No champions league δηλαδή,no Ολυμπιακός σε αυτό,τίποτα !! :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν,να πω αναλυτικά και πιο επεξηγηματικά τι έκανα εγώ,για όποιον πιθανόν θελήσει να κάνει το ίδιο,αλλά να μη παιδευτεί όσο παιδεύτηκα...

Καταρχήν να πω αρχικά ότι έχω το Whdload εγκατεστημένο στην Α1200 και η "μεταμόσχευση" γίνεται στο SWOS 96/97 by Gallahad (SensibleWorldOfSoccer_v1.7_0842),και-αν δε κάνω λάθος- πρόκειται ουσιαστικά για την έκδοση by Renegade (v. 152)

Αρχικά λοιπόν κατέβασα το αρχείο αυτό.

Αυτό υποτίθεται ότι το αντιγράφουμε πάνω από τα αντίστοιχα αρχεία του SWOS 96/97 στην Amiga.Έτσι δε λέει;Έτσι.

Αμ δε...

Το πρόβλημα ποιο είναι ;

Ότι αν κάνουμε copy-paste μόνο τα περιεχόμενα του folder /data στον αντίστοιχο του SWOS 96/97 στην Amiga μας,ναι μεν το παιχνίδι θα ξεκινήσει (τουλάχιστον...) και θα δείτε αλλαγμένα τα ονόματα των παικτών στις ομάδες,αλλά αν θελήσετε να παίξετε κάποια από τις preset λίγκες (UEFA cup,European champions cup κτλ κτλ),εκεί οι παίκτες στις ομάδες είναι πάλι οι παλιοί,οι ομάδες που συμμετέχουν σ' αυτές είναι οι παλιές,οι λίγκες έχουν τις παλιές ονομασίες τους κτλ κτλ...

No champions league δηλαδή,no Ολυμπιακός σε αυτό,τίποτα !!

Αν λοιπόν πάμε να αντιγράφουμε και το αρχείο SWOS2 πάνω από το υπάρχον -όπως μας λέει στο readme-,τότε....καληνύχτα !

Παίρνουμε ένα ωραίο crashάρισμα δωράκι !

Μετά απ' όλα αυτά λοιπόν,κατέβασα αυτό το αρχείο,που είναι μια έκδοση του winUAE,με το αναβαθμισμένο SWOS.Αυτό πάλευα να μεταφέρω αυτούσιο ανεπιτυχώς στην Α1200 αυτές τις ημέρες και δε τα κατάφερνα.Είχε όλες τις αλλαγές και έπαιζε μια χαρά.Δε μπορούσα να καταλάβω το γιατί!

Έκανα με τα αρχεία που περιέχει αντίστοιχα όλα τα παραπάνω αλλά και πάλι τζίφος !

Ώσπου μου "φώτισε" τελικά το απόγευμα !!

Το πρόβλημα είναι στο συνοδευτικό του SWOS2 αρχείο ονόματι SWOS2.REL !!!

Αν [Β]δεν[/Β] περαστεί αυτό,το SWOS2 κρασάρει.Φυσικά αν δε περαστεί το SWOS2,δεν αλλάζουν τα παραπάνω που ανέφερα !

Συνεπώς η λύση ήταν να κάνω copy-paste από τον φάκελο του εγκατεστημένου UAE,το φάκελο /data,[Β]μαζί όμως[/Β] με]τα αρχεία SWOS2 και SWOS2.REL πάνω από τα αντίστοιχα του SWOS 96/97.Και voila,έπαιξε [Β[ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ[/Β] μια χαρά !!!

Μπορούμε να αντιγράψουμε και τον folder /graphs,που είναι ουσιαστικά αλλαγή κάποιων οθονών (π.χ στην αρχική μας βγάζει το logo SWOS 2006-2007 πλέον,όπως ακριβώς στον UAE),αυτό δεν το δοκίμασα ακόμη.

Φυσικά καθ' όλη τη διάρκεια της διαδικασίας είχα πάρει backup των αρχικών αρχείων του SWOS 96/97,για να μπορώ να τα επαναφέρω ανά πάσα στιγμή.

Αυτό είναι λοιπόν το όλο θέμα,μου πήρε μάλλον πολύ για να το σκεφτώ/καταλάβω,αλλά δε πειράζει.Το παιχνίδι δείχνει να παίζει μια χαρά πλέον!

Επαναλαμβάνω εδώ ότι αν πάμε να αλλάξουμε εκ νέου τα rosters με ακόμη πιο νέα π.χ Δεκεμβρίου 2008 ή και Ιουνίου 2009 πλέον [Β]ΔΕΝ[/Β] μπορούμε να παίξουμε σε carreer mode με ελληνική ομάδα.

Προφανώς αυτό οφείλεται στην έλλεψη κάποιου πιο νέου SWOS2 αρχείου,αλλά προσωπικά θεωρώ μικρό το πρόβλημα αυτό,όπως προανέφερα.

Ευτυχώς,αν πάμε να ξεκινήσουμε carreer με ομάδα που στο δρόμο της βρίσκει κάποια ελληνική,εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αυτή ήταν η Οδύσσεια ενός ξεριζωμ....εχμ,(τι λέω ;! ;) ,ναι,ενός Sensibloμανή,περαστικά μου και καλή διασκέδαση σε όποιον επιχειρήσει να κάνει το ίδιο (αν και θα απογύγει τις κακοτοπιές πλέον ! )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν λοιπόν πάμε να αντιγράψουμε και το αρχείο SWOS2 πάνω από το υπάρχον -όπως μας λέει στο readme-,τότε....καληνύχτα !

Παίρνουμε ένα ωραίο crashάρισμα δωράκι !

Μετά απ' όλα αυτά λοιπόν,κατέβασα [EDIT:Link σε copyrighted]το αρχείο,που είναι μια έκδοση του winUAE,με το αναβαθμισμένο SWOS.Αυτό πάλευα να μεταφέρω αυτούσιο ανεπιτυχώς στην Α1200 αυτές τις ημέρες και δε τα κατάφερνα.Είχε όλες τις αλλαγές και έπαιζε μια χαρά.Δε μπορούσα να καταλάβω το γιατί!

Έκανα με τα αρχεία που περιέχει αντίστοιχα όλα τα παραπάνω αλλά και πάλι τζίφος !

Ώσπου μου "φώτισε" τελικά το απόγευμα !!

Το πρόβλημα είναι στο συνοδευτικό του SWOS2 αρχείο ονόματι SWOS2.REL !!!

Αν δεν περαστεί αυτό,το SWOS2 κρασάρει.Φυσικά αν δε περαστεί το SWOS2,δεν αλλάζουν τα παραπάνω που ανέφερα !

Συνεπώς η λύση ήταν να κάνω copy-paste από τον φάκελο του εγκατεστημένου UAE,το φάκελο /data,μαζί όμως με τα αρχεία SWOS2 και SWOS2.REL πάνω από τα αντίστοιχα του SWOS 96/97.Και voila !!!

Έπαιξε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μια χαρά !!!

Μπορούμε να αντιγράψουμε και τον folder /graphs,που είναι ουσιαστικά αλλαγή κάποιων οθονών (π.χ στην αρχική μας βγάζει το logo SWOS 2006-2007 πλέον,όπως ακριβώς στον UAE),αυτό δεν το δοκίμασα ακόμη.

Φυσικά καθ' όλη τη διάρκεια της διαδικασίας είχα πάρει backup των αρχικών αρχείων του SWOS 96/97,για να μπορώ να τα επαναφέρω ανά πάσα στιγμή.

Αυτό είναι λοιπόν το όλο θέμα,μου πήρε μάλλον πολύ για να το σκεφτώ/καταλάβω,αλλά δε πειράζει.Το παιχνίδι δείχνει να παίζει μια χαρά πλέον!

Επαναλαμβάνω εδώ ότι αν πάμε να αλλάξουμε εκ νέου τα rosters με ακόμη πιο νέα π.χ Δεκεμβρίου 2008 ή και Ιουνίου 2009 πλέον ΔΕΝ μπορούμε να παίξουμε σε carreer mode με ελληνική ομάδα.

Προφανώς αυτό οφείλεται στην έλλεψη κάποιου πιο νέου SWOS2 αρχείου,αλλά προσωπικά θεωρώ μικρό το πρόβλημα αυτό,όπως προανέφερα.

Ευτυχώς,αν πάμε να ξεκινήσουμε carreer με ομάδα που στο δρόμο της βρίσκει κάποια ελληνική,εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αυτή ήταν η Οδύσσεια ενός ξεριζωμ....εχμ,(τι λέω ;!; ),ναι,ενός Sensibloμανή,περαστικά μου και καλή διασκέδαση σε όποιον επιχειρήσει να κάνει το ίδιο (μια και θα αποφύγει τις κακοτοπιές πλέον ! )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάνο, μιας και είσαι Sensiblικός, και τα ξέρεις αυτά τα πράγματα, ποια έκδοση προτείνεις για το SWOS '96/'97; Amiga ή PC;
 
Χαλαρά και αδιαπραγμάτευτα,Amiga.....
 
manos426f είπε:
Ρε συ Άλκη,το αρχείο νομίζω πάλι δε κατεβαίνει !
Εμένα μια χαρά κατεβαίνει. Όχι ότι έχει σημασία, αφού έτσι κι αλλιώς είναι "προβληματικό" αφού εγώ δεν έκανα αυτό που προτείνεις. RESPECT για την έμπνευση που είχες!
 
Κατα τη ταπεινη μου γνωμη και ως Sensible fan/ παικτης εδω και 15 χρονια (εχω ξεκινησει απο το "φτωχο" Sensible soccer και εφτασα μεχρι και το update 97-98) θεωρω οτι η πιο ολοκληρωμενη και ευχαριστη εκδοση ειναι η 96-97. Αυτο γιατι εχει πιο smooth ελεγχο της μπαλλας και φυσικα τα φαλτσακια στη πασα, γεγονος που δεν υπηρχε στο 95-96. Απο αποψη πλατφορμας εννοειται οτι η Amiga υπερτερει τοσο σε gameplay/control οσο και σε ηχητικα εφε. H κδοση για PC χωρις να ειναι καη\κη απλα στερειται της φυσικης κινησης και χαρακτηριζεται απο πιο "ξερο" κοντρολ.

Οσο για το κλωνο Sensible, χωρις να το εχω δοκιμασει νομιζω οτι δεν ειναι σε καμια περιπτωση το real thing. Εχουν γινει στο παρελθον αναλογες προσπαθειες (βλεπε Yoda Soccer) αλλα στη πορεια κολλησαν γιατι ισως πηγαν να μιμηθουν πιστα το SWOS.
 
Πίσω
Μπλουζα