Sensible soccer (SWOS) roster updates...!

Τα είπες πολύ καλά φίλε portarinos78 και θα προσθέσώ ότι στην έκδοση του PC κάποια χαζά γκολ (με σουτ από....τη σέντρα) ήταν για κάποιο ανεξήγητο λόγο πιο συχνό φαινόμενο από την έκδοση της Amiga.

Επίσης,η ταχύτητα του παιχνιδιού ήταν πάντα πιο ομαλή στην Αmiga...

alkis21 είπε:
RESPECT για την έμπνευση που είχες!
Χα,χα,κι εγώ σχεδόν δεν το πίστευα τελικά όταν έπαιξε το παιχνίδι !

Δοκίμασα τελικά και τα graphs,παίζουν μια χαρά...

alkis21 είπε:
Εμένα μια χαρά κατεβαίνει
Ναι,τώρα είναι ΟΚ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
manos426f είπε:
Χαλαρά και αδιαπραγμάτευτα,Amiga.....
Έτσι! Θέλω να τ'ακούω! :D Δε πα να σκίζανε τα PC στo 3D...στα 2D action games η Amiga συνέχιζε να τα πατάει κάτω!
 
Παρατηρώ στο synchronated.110mb.com στασιμότητα δυστυχώς στα roster updates,εξακολουθούν να μην υπάρχουν νεότερα,πέραν του Ιουνίου 2009.Ελπίζω να μην εγκαταλήφθηκε το project!
 
Απ'οτι βλέπω, ο φίλος Syncro δεν θα συνεχίσει τα updates.

Είναι όντως πολύ κουραστικό η δημιουργία των νέων roster.

Η προσθήκη ενός skill generator στον editor που είχα φτιάξει πριν μερικά χρόνια, θα διευκόλυνε θεωρητικά τα updates, αλλα πάλι ο φόρτος είναι μεγάλος.

Με τον generetor μπορείς να δηλώσεις την επιθυμητή αξία του παίχτη και την θέση του και αυτόματα θα πάρεις τα skills για την συγκεκριμένη θέση.

Επίσης σε κανένα update απο τα λίγα που είχα φτιάξει αλλα και απο αυτά του Syncro, δεν καταφέραμε να δώσουμε το κλασσικό gameplay που είχε το SWOS 96-97, επομένως πιστεύω οτι ένας skill generator δεν είναι ότι καλύτερο.

Το τελευταίο πράγμα που πρότεινα στον Syncro, αλλα δυστηχώς δεν υλοποιήθηκε ποτέ, ήταν το εξής.

Απο ένα άλλο site που έφτιαξα, έχω στη διάθεσή μου όλα τα skills και τις αξίες των παιχτών, σε μια mysql βαση δεδομένων. Έτσι μπορώ να δώσω την μια αξία και να πάρω όλες τις παραλλαγές των skills των παιχτών με την συγκεκριμένη αξία. Σαν ένας generator απο το κλασσικό SWOS 96-97.

Σκεφτήκαμε, λοιπόν, να ανακατέψουμε την ...τράπουλα, δηλαδή ναι μεν να γίνουν update τα roster των ομάδων σύμφωνα με την τρεχουσα σεζόν, αλλα τα skills των παιχτών, να μην γίνονται τυχαία απο έναν ημι-συμβατό generator, αλλα κατευθείαν απο την κλασσική βάση δεδομένων του SWOS 96-97.

Έτσι το gameplay θα μείνει το ίδιο καλό όπως το κλασσικό SWOS. Δυστυχώς έμεινα μόνο σαν ιδέα.

Επίσης διαβάζοντας παλαιότερα posts είδα οτι υπήρχε μια δυσκολία στο να εγκατασταθούν κάποιες εκδόσεις του SWOS, που είχα φτιαξει για το WinUAE, σε μια πραγματική Α1200.

Το πρόβλημα είναι οτι αυτές οι εκδόσεις δεν είναι WHDLoad, αλλα απο έναν hd installer που είχε φτιάξει ο Piotr Bieniek. Έτσι το patcαρισμένο αρχείο SWOS2 δεν υπήρχε περίπτωση να παίξει σε WHDLoad, μιας και αυτές οι εκδόσεις είναι βασισμένες στο original SWOS2 αρχείο.

Στην έκδοση που είχα φτιάξει μπορεί να δουλέψει ως εξής. Αντιγράψτε όλα τα αρχεία σε έναν φάκελο στον σκληρό δίσκο μιας πραγματικής Α1200. Κάνετε reboot μπαίνετε στο early startup, πατώντας ταυτόχρονα τα 2 κουμπιά του mouse. Εκεί επιλέγετε boot χωρις startup-sequence. Εμφανίζετε το κλασικό amiga shell (μόνο), μπαίνετε στον φάκλεο που έχετε βάλει το SWOS με cd και εκτελείτε την εντολή ssboot SWOS.

Sorry για το μεγάλο post, αλλα είδα οτι αuτό το thread κρατίεται ζωντανό πάνω απο 2 χρόνια, οπότε είπα να γράψω και εγώ τις ανησυχίες μου.
 
Φίλε Whiteulver,χαίρομαι που το παρόν thread ήταν η αφορμή για να postάρεις στο GRM.Γνωρίζω πολύ καλά τη δουλειά που έχεις κάνει στα SWOS updates κι έχεις τον αμέριστο σεβασμό μου γι' αυτήν! :worship:

Όπως θα έχεις καταλάβει,είμαι άρρωστος Sensible-fan και χάρηκα ιδιαίτερα που μπορώ να παίζω SWOS με τις συνθέσεις του 2009.Περιττό να σου πω ότι θα είναι μεγάλη χαρά μου να σε δούμε στο 3ο Sensible-gathering,όποτε γίνει αυτό,ελπίζοντας να μην αργήσει πολύ. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mano και nemo σας ευχαριστω για τα καλά σας λόγια.

Απ΄οτι φαίνεται έσκασε και dyi competition για το World cup [EDIT:Link σε copyrighted]
 
Χα,χα,απίστευτο,μόλις χθες το είδα κι εγώ αυτό που αναφέρεις !!!

σ.σ Υπάρχουν λες ελπίδες για rosters ομάδων 2010; :)
 
Δύσκολο το κόβω για τώρα. Καταλαβαίνω οτι ο Syncro κουράστηκε αυτη τη στιγμή με τα updates. Δεν το αποκλείω όμως να βγάλει κάτι στα μέσα του 2010
 
Mωρέ και το καλοκαίρι του 2010 αν βγάλει,μια χαρά θα είναι!
 
Whiteulver είπε:
Δύσκολο το κόβω για τώρα. Καταλαβαίνω οτι ο Syncro κουράστηκε αυτη τη στιγμή με τα updates. Δεν το αποκλείω όμως να βγάλει κάτι στα μέσα του 2010

manos426f είπε:
Mωρέ και το καλοκαίρι του 2010 αν βγάλει,μια χαρά θα είναι!
Να λοιπόν τα World Cup 2010 rosters! :)
 
Χα, σήμερα έβγαλε και τα all time legends updates. ;)
 
Invalid URL The URL http://"http://synchronated.110mb.com/index.html: contains a port number that is not in the range 1 to 65535. The reason for the problem may be a mistyped URL, but the URL may also be an attempt to trick you into visiting a website which you might mistake for a site you trust.
Μου βγάζει αυτό
 
O Synchro εκανε παλι το θαυμα του.

Νεο roster update synchronatedswos.blogspot.com και με το ελληνικό πρωτάθλημα!
 
Καταφερε κανεις να τρεξει σωστα και ομαλα τα νεα updates σε real amiga (οχι emulation); Εγω σε 030 και με καποιες αλχημιες σε συνδυασμο με παλιοτερα patches καταφερα να δω rosters 2010-2011 αλλα με τιμημα φοβερα slowdowns που κανουν το παιχνιδι υπερβολικα αντιαισθητικο στο παιξιμο. Σε WHDLOAD αρχειο που προσπαθησα ουτε καν που φορτωνει φυσικα οποτε σε HDF αρχειο του 2009 που μετεφερα στο σκληρο της amiga καταφερα να τρεξω το update κανονικα αλλα με σπασιματα στο παιχνιδι. Μηπως κι εδω πειραζοντας τιποτα tooltypes να γινοταν δουλεια; Δοκιμασα με τα κλασικα (NOVBRMOVE, CACHE,NOCACHE που προτεινονται για whdload) αλλα χωρις τυχη. Καμια ιδεα-προταση απο κανεναν;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, τρέχω χωρίς πρόβλημα και χωρίς να χρησιμοποιήσω κανένα Tooltype και το update του 2008 και του 2011 σε 68020/10ΜΒ RAM. Μάλιστα στο πρώτο παίζω το career mode εδώ και μήνες και δεν έχω αντιμετωπίσει καμία δυσλειτουργία. Δεν μπορώ να φανταστώ τι φταίει, δηλαδή η default έκδοση σου παίζει κανονικά και μόλις βάλεις τα updates έχεις πρόβλημα; Αν θες μπορώ να δοκιμάσω να σου ανεβάσω τα folders όπως ακριβώς τα έχω το απόγευμα.
 
Αλκη οπως προεγραψα η εκδοση που χρησιμοποιω ειναι απο πειραγμενο HDF που προοριζοταν για UAE. Σ'αυτη, προσεθεσα και τα updates του 2011. Ολα φαινονται καλα οσον αφορα τα updates εκτος απο το γεγονος οτι το παιχνιδι εχει αυτα τα εκνευριστικα slowdowns που το κανουν "α-παιχτο" κυριολεκτικα.....Θα μπορουσες σε παρακαλω να ανεβαζες καπου την εκδοση 2011 για να τη δοκιμασω μηπως και βγαλω ακρη; Θεωρητικα ειναι θεμα συνδυασμου αρχειων οποτε ας δοκιμασω.
 
Ρε παιδιά,από πού κατεβάσατε τα νέα updates;

Στο mediafire πάντως,δεν αφήνει να τα κατεβάσουμε.... :(
 
Τα είχα κατεβάσει τον Δεκέμβριο που έβαλε το link o Whiteulver. Θα σας τα ανεβάσω σε 2-3 ώρες που θα πάω σπίτι.
 
Πίσω
Μπλουζα