Sensible World Of Soccer 96/97 σε 68060

Other_Reality

RetroNuts!
Joined
23 Ιουν 2006
Μηνύματα
2.045
Αντιδράσεις
67
Επειδή το SWOS είναι απο τα λίγα παιχνίδια που εξακολουθώ να παίζω στην Amiga, και φυσικά το προτιμώ στην amiga και στο 1084s , και όχι στο PC με TFT/Winuae, έχω ένα μικρό θεματάκι με την απόδοση του παιχνιδιού στην A4000T και πιθανότατα οφείλεται στον 060.

Αρχικώς προσπάθησα να τρέξω την whdload έκδοση, όπου ήρθα αντιμέτωπος με φρικτά slowdowns. Ενεργοποίησα το chipnocache, το nocache και λοιπά options, και παρότι "έστρωσε" λιγάκι, εξακολουθεί να μήν είναι απρόσκοπτο το gameplay, με slowdowns κυρίως όταν πλησιάζεις την μεγάλη περιοχη, ή στα κόρνερ,

Έπειτα δοκίμασα να γράψω σε δισκέττες τα adf της συγκεκριμένης έκδοσης (που είναι η τελευταία και καλύτερη τελοσπάντων, εξού και το κόλλημα) και τα πράγματα είναι χειρότερα καθώς σέρνεται όλη την ώρα, καθιστώντας το unplayable.

Το install που χρησιμοποιώ είναι αυτό που βρίσκεται στο πακέτο του γορίλα, ενώ δοκίμασα και μια άλλη που βρήκα η οποία είναι αυτόνομη (όχι whdload) η οποία ούτε κάν φορτώνει. Όποιος έχει καταφέρει κάτι plz help, δέν νοείται να προπονούμαστε σε Winuae !!!
 
Δυστυχώς δεν έχω 68060 οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω, αλλά γιατί δεν επικοινωνείς με τον δημιουργό του slave;
 
δεν κάνεις μια δοκιμή να απενεργοποιήσεις και τις caches του 060 από τα tooltypes του slave; ή από το whdload.prefs μπας και στρώσει...
 
whdload Tutorial on Amigahellas είπε:
Προβλήματα==========

Υπάρχουν περιπτώσεις που ένα slave δεν παίζει σε κάποιο configuration, π.χ. με 040 ή 060. Ο καλύτερος επεξεργαστής (πιο συμβατός) έχει αποδειχθεί ότι είναι ο 030. Σε αυτές τις περιπτώσεις, μερικές παράμετροι όπως CACHE/NOCACHE μπορεί να κάνουν την διαφορά

Το whdload επίσης έχει πρόβλημα με τα interrupts από κάρτες δικτύου/usb. Πριν την εκκίνηση ενός παιχνιδιού, θα πρέπει να απενεργοποιήτε το tcp/ip και usb stacks, αν υπάρχουν. Μπορείτε στις EXECUTECLEANUP/EXECUTESTARTUP να ορίσετε ένα script το οποίο θα κλείνει και ανοίγει ξανά το stack σας.
Ολόκληρο
 
@keropi

Με ποιά εντολή τις απενεργοποιώ !?! δοκίμασα το branchcache επίσης που στο manual του whdload αναφέρεται στο ότι έχει να κανει με τον 060. Υπάρχει βελτίωση τα slowdowns όμως δέν εξαφανίστηκαν. Επίσης δοκίμασα το Novbrmove που αναφέρει στο readme του install ο δημιουργός, όμως δέν είδα διαφορά.
 
Χαζομάρα είπα:Ρ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
άνοιξε ένα shell και χρησιμοποίησε την εντολή: cpu nocache

CPU


Format: CPU CACHE/S BURST/S NOCACHE/S NOBURST/S DATACACHE/S DATABURST/S



NODATACACHE/S NODATABURST/S INSTCACHE/S INSTBURST/S NOINSTCACHE/S



NOINSTBURST/S COPYBACK/S NOCOPYBACK/S EXTERNALCACHE/S



NOEXTERNALCACHE/S FASTROM/S NOFASTROM/S NOMMUTEST/S CHECK/K



Purpose: Change or display CPU settings e.g. caches, burst, fastrom



Example: CPU INSTCACHE FASTROM
 
ok thanks! θα το δοκιμάσω το βράδυ και ελπίζω να πιάσει ! πάντως αν εχει να κάνει με την ίδια εντολή που δίνω και στο whdload (πάλι nocache) λογικά θα έχω τα ίδια αποτελέσματα.

π.χ whdload sensiblesoccer9697.slav nocache
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πάντως ρώτησα έναν "καμμένο" με το swos και μου είπε ότι σε Α1200 με phase5 1230/MK4 030/50 έχει ψιλοπροβλήματα με whdload όπως αυτά που περιγράφεις ...
 
Μιά ακόμα σκέψη είναι να χρησιμοποιήσω κάποιον degrader και να δοκιμάσω πάλι με φλόπυ. Και εγώ είδα ότι υπάρχουν αρκετά προβλήματα σε 68030 και πάνω, τελικά θα την ξαναβγάλω την 500άρα μου φαίνεται !!!
 
είναι θέμα του παιχνιδιού αυτό δυστυχώς...
 
Επειδη κι εγω τυγχανει να ειμαι αρρωστος με το SWOS εδω και 16 χρονια εκ των οποιων τα 14 περιειχαν καθημερινη ενασχοληση χωρις υπερβολη, μπορω απλα να πω οτι φιλε μου ατυχησες κι εσυ. Εγω εχω μια 1200 με PPC/040 και δυστυχως το SWOS αρνειται να παιξει σωστα. Slow downs τα οποια το κανουν κυριολεκτικα απαικτο (με την αρνητικη εννοια βεβαια). Οσα και να εχω δοκιμασει δε δειχνουν να κανουν κατι το ουσιαστικο, ουτε tooltypes, ουτε degraders ουτε τιποτα. Δυστυχως, κι αυτο ειναι γενικο συμπερασμα, με 040 και 060 το SWOS απλα δεν. Με 030 δεν εχω ακουσει ποτε προβληματα, γι'αυτο και οι περισσοτεροι που εχουν πουσαρισμενες Amiga, εχουν παραλληλα και μια Α500 ή Α600, απλη και γυμνη οπως βγηκε απο τη μαμμα Commodore, μονο και μονο για να παιζουν SWOS. Εγω εχω μια 600αρα αποκλειστικα για αυτο και δυστυχως πρεπει να εχω χωρο για 2 μηχανηματα. Μακαρι να βγει καποια λυση αλλα δε το βλεπω αμεσα πιθανο. Το λεει εξαλλου και στο readme που συμπεριλαμβανεται με το slave του παιχνιδιου.
 
@otherReality : αν τα βρεις σκουρα και δεν καταφερεις τιποτα,

ελα απο το μερος που συναντιωμαστε, να σου δωσω μια "δικη"

μου εκδοση whdload που παιζει σε καθε configuration,

οτι και να εχεις επανω.

Αλλα θα πρεπει να αφαιρεσεις οτιδηποτε εχει να κανει με την

εκδοση που εχεις τωρα. Το κλειδι σου δεν ξερω αν κανει με στην δικη μου,

το πολυ-πολυ να παιζεις unregistred. Θα κανεις ομως ενα backup για σιγουρια.
 
Για πες ρε Mike και στους υπολοιπους καμμενους τι να κανουμε μπας και σωθουμε!
 
Οπα, για στασου λιγο.

Μολις δοκιμασα το "sensible soccer CD32" σε PPC κατω απο περιβαλλον

warpOS, με την δικη μου εκδοση whdload και σερνοταν.

Θα κανω μια ακομη δοκιμη με PPC και OS 4.0 και θα σου πω.

Αυτα γιατι ειναι καπως δυσκολο να βγαλω την Α1200 με τον 68060,

αλλα αν μου δωσεις λιγο χρονο, θα το τρεξω και σε 060.
 
σε 030 Μιχάλη το θυμάσαι πόσο καλά έπαιζε...
 
δεν νομίζω να παίζει whdload σε OS4....
 
@spyros : Ειμαι σιγουρος για 030, για 060 θελω να επιβεβαιωσω.

@keropi : γιατι να μην παιζει? εχω 4.0 σε 1084 με AGA.
 
@Mike - άν δείς ότι παίζει σε 060 με το δικό σου whdload το ξηλώνω επιτόπου το δικό μου. Εξάλλου δέν το έχω πειραγμένο, απλά πειράζω κάθε install ξεχωριστά όταν χρειάζεται (μέχρι τώρα το έχω κάνει για 5-6 παιχνίδια έτσι και αλλιώς) Και απότι βλέπω, καίει πολύ κόσμο το ζήτημα !!! Απλά ξανατονίζω ότι μιλάμε για την έκδοση 96-97 και μόνο !!

@portarinos δυστυχώς λόγω χώρου (αλλα και βλάβης σε μερικά πλήκτρα στη μεμβράνη) ξαναπακέταρα την 500αρα και παίζω μόνο στην 4000 με whdload. Εναλλακτικά παίζω στην TV στο cd32 όπου και πάλι όμως δέν παίζει το SWOS!!! Είναι αυτό που λέμε αμα δέν θέλει η μπάλα να μπεί....
 
Πίσω
Μπλουζα