Sensible World Of Soccer 96/97 σε 68060

mike είπε:
@keropi : γιατι να μην παιζει? εχω 4.0 σε 1084 με AGA.
γιατί το OS4 "σκοτώνει" αρκετά πράγματα για να σηκωθεί... κάντο μια δοκιμή και θα δεις, δεν παίζει να τρέξει :(
 
Σε OS4 παιζει και παραπαιζει πλεον και το WHDLOAD μεσω της εφαρμογης RUNINUAE. Απλα κλικαρει κανεις στο slave ή ακομη και σε ADF αρχειο και το τρεχει σχεδον σαν native. Απλα δε ξερω σε PPC Classic ποσο καλα μπορει να τρεχει γιατι απλα εγω το δοκιμασα σε OS4.1.2 στη μΑ1 (@800) οποτε ισως να μη γινεται καν συγκριση. Κατα τ'αλλα νομιζω πως μαλλον δεν υπαρχει λυση στο καψιμο μας. Σε 030, επαναλαμβανω, τρεχει το 96-97 απλα Α-Ψ-Ο-Γ-Α. Δε τιθεται θεμα. Το προβλημα ειναι σε 040 και 060. Μακαρι καποιος να το επαιρνε ζεστα και να ελυνε το θεμα γιατι κι εγω εχω τη PPC 1200 στημενη με τα παντα κι ενω ολα τα υπολοιπα παιχνιδια που εχω δοκιμασει ειναι ΟΚ το μονο που ετυχε να τα κανει θαλασσα ειναι το αγαπημενο μου παιχνιδι σε Amiga και πιθανοτατα ενα απο τα καλυτερα της πλατφορμας ever. Mεγαλη γκαντεμια....
 
το θέμα είναι να παίζει native και όχι μέσω emulator για amiga που τρέχει σε amiga... μέσω uae παίζει και σε morphOS/OS4 για mac/pegasos/a1/κτλ μηχανήματα... αν είναι να τρέξεις το uae για να παίξεις οποιοδήποτε παιχνίδι δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να το τρέχεις σε amiga
 
Λοιπόν τελικά, εγώ για τον 060 το μόνο που μπορώ να προτείνω είναι το τρέξιμο του slave με τα tooltypes branchcache και novbrmove. Το παιχνίδι γίνεται τουλάχιστον playable και υπάρχουν ελάχιστα slowdowns. Αρχίζω να συμβιβάζομαι με αυτό, δέν είναι τελικά και τόσο χάλια. Πολύ λίγα slowdowns στην μεγάλη περιοχή και στα κόρνερ (όχι πάντα), καμμία σχέση με το "σκέτο" τρέξιμο όπου σέρνεται το σύμπαν. Στην περίπτωση 040 η εντολή branchcache δέν λειτουργεί, ίσως με την αντικατάστασή του απο την chipnocache ή την nocache να έχει τα ίδια αποτελέσματα.
 
Τυχερός είμαι οπότε που πήρα το Blizzard 1230 IV. Ημουν έτοιμος να πάρω και εγω με 68040 cpu.
 
Να κάνω μια πιθανόν χαζή ερώτηση; Ο 68060 δεν απενεργοποιείται;
 
αν έχεις phase5 πατάς το "2" κατά την εκίννηση και παίζει ο 68020... δεν ξέρω όμως αν μαζί την κάνει και η μνήμη....
 
Αξίζει μια προσπάθεια νομίζω. Ακόμα κι αν παίρνει και τη μνήμη μαζί του, ας τρέξει το SWOS χωρίς PRELOAD.
 
Μονο που ο other reality δεν εχει Α1200, εχει Α4000. δεν μπορει

να απενεργοποιησει τον 060, δεν υπαρχει 020.
 
Α ΟΚ, δεν το είχα προσέξει αυτό.
 
σωστό και αυτό....
 
E ναι βρε guys, μία cpu έχει το μηχάνημα !!! Πρίν την αγορά είχες επιλογή τον 040 ή τον 060..Και mike με στεναχωρείς...... Α4000Τ :) :) (και δέν παίζει sensible lol)

Υ.Γ Πάντως Άλκη είναι καλή ευκαιρία να ξεσκουριάσω στο Kick off που πάει σφεντόνα !!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Other_Reality είπε:
Υ.Γ Πάντως Άλκη είναι καλή ευκαιρία να ξεσκουριάσω στο Kick off που πάει σφεντόνα !!!!
Ουδέν κακόν αμπιγιέζ καλού λοιπόν. Άντε να σε δούμε!

Α, και κάποια στιγμή να βρεθούμε για να σου δώσω και το drive που λέγαμε ρε συ.
 
sure thing...θα το χρειαστώ μιάς και ξαναβγήκε όξω η 500άρα για προφανείς λόγους !!!
 
@Other_Reality

μαλλον θα χρειαστει να τη βαλεις παλι μεσα.....(τη 500αρα εννοω βεβαιως) γιατι κατοπιν ερωτησης μου στο EAB εμαθα το εξης ενδιαφερον:

http://eab.abime.net/showthread.php?p=697385#post697385

Με αλλα λογια μπορει να ειμαστε κοντα στο να τρεχουμε το SWOS και στις "φορτωμενες" Amiga μας χωρις φαινομενα ιλιγγου. :D Stay tuned.............
 
Other, σου απαντησαν στο sensiblesoccer.de...
 
Geia sas paidia, mphka kai egw stin sizitisi tou SWOS mia kai eimai arrwstos me to game.

Oso gia ta problimata pou exeis file me tin amiga , den exw idea, to mono pou exw na rwteisw einai: giati den paizeis me to emulator ? paizei 100% teleia kai mporeis na paikseis kai me ta retrojoystick.

Mias kai blepw tosous polous swosakides, ti lete na paiksoume ena mini ONLINE turnoua ? etsi gia na mpoume oloi mas kai pali stin geusi tou SWOS.

To game apla einai teleio...
 
Καλως ήρθες μαν, μονο που στο GRM δεν επιτρέπονται τα greekilish... αν μπορείς γράφε ελληνικά!!!
 
den mporw re paidia dil. mporw alla kanw 1 lepto na brw ena elliniko gramma, eimai misogermanos , kai dyskoleuomai poly, exw kai german keyboard, den mporoume na kanoume mia ekserei ?

sr dil.
 
Δεν το αποφασίζω εγω μαν, αλλα έχεις εναλακτική.

Επίσης δές αυτό το thread για την επικείμενη συνάντηση
 
Πίσω
Μπλουζα