Septic Flesh - Rotting Christ. Ογκόλιθοι στην Ελληνική Σκηνή

αδερφε κι εγω με power μεγαλωσα.guardian ,helloween,gamma ray, strato και δε συμμαζευεται.οι firewind ,δεν ξερω ,εχουν κατι που μου τη δινει.δεν ξερω.ισως να φταιει και το γεγονος οτι τωρα πλεον ακουω death/black και το ειδος(power) να μου φαινεται λιγο παρωχημενο.οσο γερνας γινεσαι και γεροπαραξενος,χεχεχε.heavy metal till the end.
 
Kαλα εννοοιται οτι δεν θα συγκρινουμαι τωρα Helloween,Gamma Ray,Blind Guardian,Hammerfall,Grave digger,stratovarius κλπ με τους firewind γιατι θα πεσει φωτια να μας καψει.Δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο οι firewind απλα ακουγονται αυτο ειναι ολο.Δεν ειναι απο της μπαντες πχ που σε ερχεται να σπασεις το CD η τον δισκο ακουγοντας τες αλλα ακουγονται ανετα και προσωπικα στηριζω της οποιες αξιολογες ελληνικες μπαντες.
 
Δεν ήξερα ότι μπήκαμε στη φάση της σύγκρισης κάπου - διορθώστε με, αν κάνω λάθος.

Αυτό που συζητούσαμε είναι οι προτιμήσεις μας, οι οποίες σαφέστατα δεν είναι ίδιες γι' αυτό και οι συζητήσεις γίνονται ενδιαφέρουσες. Καταλαβαίνω τι είναι να σου "τη δίνει" κάτι ή κάποιος άνευ λόγου! ;)

Προσωπικά θεωρώ τους Firewind αξιόλογους - ίσως όχι για τη μουσική τους (που και πάλι, εμένα μ' αρέσει), αλλά για το γεγονός ότι "βγήκαν" εκτός συνόρων... Ή μήπως υπάρχει αντίρρηση κι επ' αυτού?
 
σ αυτο δεν υπαρχει αντιρρηση.βασικα δεν επεδιωξα να γινουν και συγκρισεις.παντως θεωρω οτι η μπαντα με τα μεγαλυτερα επιτευγματα στο εξωτερικο ειναι οι christ ,μακραν του δευτερου.θεωρουνται απο τις κορυφαιες black μπαντες στον κοσμο.εντωμεταξυ κατι αλλο που μου την εδινε ειναι η "ποινικοποιηση" του να ακους christ.υπηρχε μια ταση στο να θεωρειται trendy κι ετσι.δηλαδη μειωνουμε μια τεραστια μπαντα.ε ν ακουμε cradle of filth τοτε ρε!!!
 
Συμφωνώ απόλυτα Captain Harlock !Πέρα από το αν έκαναν ή όχι επιτυχία που δε με ενδιαφέρει προσωπικά,εκτός από λίγα κομμάτια δε μου άρεσαν ποτέ,υπερεκτιμημένες.Άλλες μπάντες μου άρεσαν πολύ περισσότερο.
 
Για τους Rotting Christ συμφωνώ ότι είναι κάπως υπερεκτιμημένοι, μπορεί ομως να οφείλεται στ' ότι δεν μου αρέσουν σαν συγκρότημα.


Στην ελληνική και όχι μόνο metal σκηνή θεωρώ πως βασιλεύουν οι Septic Flesh, όλοι τους οι δίσκοι είναι πάρα πολύ καλοί-αν και τελευταία παραείναι συμφωνικοί για τα γούστα μου. Αν και από την εποχή που εμφανίστηκαν αυτοί οι δύο προτιμώ με διαφορά τους Varathron.



Αυτά τα δύο συγκροτήματα όμως ξεχωρίζουν κυρίως λόγω παλαιότητας και ποσότητας δισκογραφίας, τα τελευταία χρόνια εχουν εμφανιστεί αρκετοί αξιόλογοι καλλιτέχνες στη metal/rock σκηνή που ενώ είναι γνωστοί στο εξωτερικό δεν είναι στην Ελλάδα, πχ Elysion.
 
ROTTING CHRIST- Ελθέ Κύριε



Ελθέ επιτέλους μπας και ακούσουμε κάτι καλό :)
 
Λογικά είναι το καλύτερο κομμάτι 1,5 λεπτού που έχει γραφτεί.

Rotting Christ - THE SIGN OF EVIL EXISTΕNCE



(στην ιστορία της μουσικής εννοώ...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα