Service για το GameGear μου (με φωτογραφίες).

Για να μην κάνω νέο θέμα, σήμερα άνοιξα 2 GG και είδα ότι η πλακέτες τους είναι διαφορετικές.

Επίσης παρατήρησα ότι ο σειριακός αριθμός αλλάζει.

Έτσι σε GG με σειριακό αριθμό που ξεκινά με S βλέπουμε την παρακάτω πλακέτα.

IMG_20140914_120900.jpg

Σε game gear με σειριακό αριθμό που ξεκινά με Β έχουμε

IMG_20140914_120909.jpg

Η πρώτη αισθητή διαφορά είναι ότι υπάρχουν σε διαφορετική θέση τα ολοκληρωμένα τσιπάκια κάτω αριστερά και δεξιά των πλακετών καθώς και ότι η 2η πλακέτα έχει παραπάνω 1 πυκνωτή.

Πρέπει να πω ότι ότι η 2η πλακέτα δεν δίνει στην αρχική οθόνη το Produced by or under licence... Στη 1η πλακέτα δεν ξέρω, καθώς το GG ακόμη και με αλλαγμένους πυκνωτές δεν ανάβει.

Ξέρει κάποιος αν υπάρχει άλλη διαφορά ή κάποια βελτίωση ανάμεσα των 2;
 
Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι η 2η (με τα 2 chips) είναι παλαιότερη (αρχικό revision) ενώ και τα everdrives του Krikzz (τουλάχιστον με τα πρώτα firmwares) είχαν κάποια προβλήματα στην νεώτερη έκδοση (1η φωτό).
 
geoanas είπε:
Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι η 2η (με τα 2 chips) είναι παλαιότερη (αρχικό revision) ενώ και τα everdrives του Krikzz (τουλάχιστον με τα πρώτα firmwares) είχαν κάποια προβλήματα στην νεώτερη έκδοση (1η φωτό).
Aκριβως ετσι ειναι..το παλαιοτερο ειχε 2 ASIC που εγιναν 1 μετεπειτα.
 
Πάντως, οπτικά η 2η έκδοση (φώτο 1) δε φαίνεται να είναι η πιο παλιά; προσωπικά προτιμώ την 1η έκδοση (φώτο 2)που όπώς έχω πει είναι και συμβατή με το Action Replay. Το ερώτημα μου όμως είναι άλλο. Γιατί βγήκε άλλη έκδοση; Δε ξέρω να υπήρξαν βελτιώσεις στο μηχάνημα...
 
Bγηκε αλλη εκδοση γιατι κατα την διαρκεια της "ζωης" ενος μηχανηματος ο κατασκευαστης προχωρα σε βελτιωσεις ετσι ωστε να απλοποιηθει η κατασκευη και να μειωθει το κοστος, ενω ταυτοχρονα διορθωνονται και bugs,εαν υπαρχουν. Προσωπικα προτιμω την νεα εκδοση που ειναι και πιο ευκολη σε Modding (πχ αλλαγη οθονης)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel_grig είπε:
Bγηκε αλλη εκδοση γιατι κατα την διαρκεια της "ζωης" ενος μηχανηματος ο κατασκευαστης προχωρα σε βελτιωσεις ετσι ωστε να απλοποιηθει η κατασκευη και να μειωθει το κοστος, ενω ταυτοχρονα διορθωνονται και bugs,εαν υπαρχουν. Προσωπικα προτιμω την νεα εκδοση που ειναι και πιο ευκολη σε Modding (πχ αλλαγη οθονης)
Το ίδιο συνέβη και με το Game Boy άραγε;
 
Χθες δοκίμασα κάτι κασέτες στο game gear να το τεστάρω κι ούτε εικόνα ούτε ήχο! Γραμμές και εναλλαγές χρωμάτων! :(

Άμα αντικαταστήσω τους πυκνωτές θα είναι οκ λέτε, ή μπορεί να έχει κι άλλο πρόβλημα? Αλλιώς είμαι για να αγοράζω άλλη κονσόλα.
 
Καθαρισε καλα τις επαφες..επομενο βημα αλλαγη πυκνωτων...εαν οχι και τοτε αλλαγη οθονης..παντως 99% με αλλαγη πυκνωτων εισαι ΟΚ
 
Μια γρήγορη ερώτηση για να μη ανοίγω άλλο θέμα:

Η βίδα ασφαλείας του GG είναι ίδια με αυτές του SNES?
 
gremlinakos είπε:
Μια γρήγορη ερώτηση για να μη ανοίγω άλλο θέμα:Η βίδα ασφαλείας του GG είναι ίδια με αυτές του SNES?
Εδώ η Θεϊκή λύση

How to remove a Sega Game Gear security screw with a Biro pen

[video=youtube;-n-i0JZUbPM]

Δοκιμασμένη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραία ευχαριστώ φίλε angel. Πήγα και άνοιξα καλά καλά το gg προχθες με το αυτοσχέδιο κατσαβίδι και πήγα και το πέταξα μέτα. Πρέπει να φτιάξω άλλο τώρα χαχαχα!

@Jimn κάποτε πριν 15 χρόνια περίπου προσπάθησα με τον ίδιο τρόπο να ανοίξω ένα χαλασμένο SNES αλλά δεν τα κατάφερα, σε αντίθεση με το GG που το άνοιξα σχετικά εύκολα.

Ελπίζω αυτή την φορά να τα καταφέρω. Πάντως ο κανόνας λέει να αλλάζουμε όπωσδήποτε τις βίδες με τις κανονικές για μην ξαναέχουμε πρόβλημα :D
 
gremlinakos είπε:
Ωραία ευχαριστώ φίλε angel. Πήγα και άνοιξα καλά καλά το gg προχθες με το αυτοσχέδιο κατσαβίδι και πήγα και το πέταξα μέτα. Πρέπει να φτιάξω άλλο τώρα χαχαχα!
@Jimn κάποτε πριν 15 χρόνια περίπου προσπάθησα με τον ίδιο τρόπο να ανοίξω ένα χαλασμένο SNES αλλά δεν τα κατάφερα, σε αντίθεση με το GG που το άνοιξα σχετικά εύκολα.

Ελπίζω αυτή την φορά να τα καταφέρω. Πάντως ο κανόνας λέει να αλλάζουμε όπωσδήποτε τις βίδες με τις κανονικές για μην ξαναέχουμε πρόβλημα :D
Επιδή όμως εμείς είμαστε μαζόχες τον αγνοούμε χα χα χα

Πέραν της πλάκας, εγώ το έκανα με την πρώτη,αρκεί να κρατήσεις σταθερά για κανένα λεπτό το στυλό χωρίς να το κουνήσεις και να κρυώσει.
 
johnny19818 είπε:
Για να μην κάνω νέο θέμα, σήμερα άνοιξα 2 GG και είδα ότι η πλακέτες τους είναι διαφορετικές.
Επίσης παρατήρησα ότι ο σειριακός αριθμός αλλάζει.

Έτσι σε GG με σειριακό αριθμό που ξεκινά με S βλέπουμε την παρακάτω πλακέτα.

Προβολή συνημμένου 114376

Σε game gear με σειριακό αριθμό που ξεκινά με Β έχουμε

Προβολή συνημμένου 114377

Η πρώτη αισθητή διαφορά είναι ότι υπάρχουν σε διαφορετική θέση τα ολοκληρωμένα τσιπάκια κάτω αριστερά και δεξιά των πλακετών καθώς και ότι η 2η πλακέτα έχει παραπάνω 1 πυκνωτή.

Πρέπει να πω ότι ότι η 2η πλακέτα δεν δίνει στην αρχική οθόνη το Produced by or under licence... Στη 1η πλακέτα δεν ξέρω, καθώς το GG ακόμη και με αλλαγμένους πυκνωτές δεν ανάβει.

Ξέρει κάποιος αν υπάρχει άλλη διαφορά ή κάποια βελτίωση ανάμεσα των 2;
@johnny19818 Το δικό μου GameGear έχει serial που ξεκινάει από B, αλλά έχει την πλακέτα της 1ης φωτογραφίας.

Οπότε ή έβαλες τα screeshots ανάποδα, ή δεν ισχύει αυτό με τα serial!

UPDATED: Συγκεκριμένα η πρώτη πλακέτα είναι από το μεταγενέστερο μοντέλο (ONE ASIC model) και η δεύτερη απο το παλιό (TWO ASIC model). Επίσης η παλιά πλακέτα έχει έναν πυκνωτή λιγότερο στο mainboard, ισχύει!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gremlinakos είπε:
@johnny19818 Το δικό μου GameGear έχει serial που ξεκινάει από B, αλλά έχει την πλακέτα της 1ης φωτογραφίας.Οπότε ή έβαλες τα screeshots ανάποδα, ή δεν ισχύει αυτό με τα serial!
Δεν έβαλα τα screenshots ανάποδα. Μάλλον τα σειριακά δεν παίζουν κάποιο ρόλο.
 
Τελικά πήγα το πρωί και αγόρασα τους 20 πυκνωτές, τους αντικατέστησα όλους και τώρα έχω ένα καινούριο GameGear :D :D

Σκέφτομαι να κάνω το ίδιο σε ένα από τα gameboy, κάτι μου λέει οτι θα δω διαφορά στην ξεθωριασμένη του οθονίτσα!
 
gremlinakos είπε:
Τελικά πήγα το πρωί και αγόρασα τους 20 πυκνωτές, τους αντικατέστησα όλους και τώρα έχω ένα καινούριο GameGear :D :D Σκέφτομαι να κάνω το ίδιο σε ένα από τα gameboy, κάτι μου λέει οτι θα δω διαφορά στην ξεθωριασμένη του οθονίτσα!

Αποφάσισα να παίξω και εγώ, μετά από αρκετά χρόνια λίγο double dragon, όμως διαπίστωσα ότι η οθόνη έχει χειροτερεψει πολύ, και ο ήχος μας άφησε χρόνους..

Στην αναζήτηση λοιπόν πυκνωτών.

Επειδή όμως δεν θέλω να αγοράσω από ebay, θα ήθελα αν μπορείς εσύ ή κάποιος συνάδελφος να γράψει λίγο αναλυτικά πόσους χρειάζεται και τα χαρακτηριστικα τους,ώστε να τα πάρω από από το μαγαζί της γειτονιάς.

Το πως θα τους βάλω είναι άλλο ανέκδοτο βεβαια :p (ετοιμαστείτε για spare parts)..

Φιλικους χαιρετισμούς!
 
Αυτό ίσως βοηθήσει.

zDwymUI.jpg
 
Φίλε Johny σε ευχαριστώ πολύ!

Ευτυχώς για εμένα(και για την κονσόλα) το ανέλαβε ο Guru των Game Gear Γρηγόρης!

Και εδώ να πώ οτι έχω μείνει άφωνος απο την συμπεριφορά του Γρηγόρη..

Αμέσως μόλις του ζήτησα βοήθεια ανταποκρίθηκε ανιδιοτελώς και με βοήθησε με το πρόβλημα της κονσόλας μου...

Μακάρι όλοι να ξηγιόντουσαν έτσι!

Περισσότερα νέα σε λίγο,μιάς και η εργασία βρίσκεται σε εξέλιξη!
 
Γεια σας παιδιά. Είμαι νέο μελος. Καταπληκτική δουλειά παρεπιπτόντως. Ερώτηση: Αναλαμβάνει κανένας επισκευή του game gear?
 
Πίσω
Μπλουζα