Seven X

εγω το θυμαμαι πολυ αυτο το καναλι, το εβλεπα στις διακοπες μου στην κερκυρα οταν ημουν 4 ετων το 2005, ξεκινησε σαν ποιοτικο καναλι και λιγο πριν κλεισει οριστικα καταντησε σαν το extra 3
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτο ειναι ενα βιντεοκλιπακι με οικολογικο μηνυμα που επαιζε ποτε ποτε το καναλι με τις διαφημισεις. Ποτε δεν καταλαβα που κολάει, τί ειναι και γιατι το δειχνουν. Βασικα ειναι ενα celebrity charity project για την προωθηση της ανακυκλωσης. Δεν το εδειχνε ποτε ολοκληρο (το παρακατω βιντεο παντως ειναι)

 
εγω το θυμαμαι πολυ αυτο το καναλι, το εβλεπα στις διακοπες μου στην κερκυρα οταν ημουν 4 ετων το 2005, ξεκινησε σαν ποιοτικο καναλι και λιγο πριν κλεισει οριστικα καταντησε σαν το extra 3
Δεν υπηρχε το Seven X το 2005.
 
Εγω θυμαμαι την Μαυρη Οχια και σε καποια φαση επαιζε το Αυτος Αυτη και τα Μυστηρια με τον Μπρους Γουιλις.
 
Mπορει κανεις να βρει τα ονοματα των παρουσιαστων καθως και την εκπομπη ?
 

Συνημμένα

  • 7χ1.mpg_snapshot_18.49.440.jpg
    7χ1.mpg_snapshot_18.49.440.jpg
    132,8 KB · Προβολές: 17
  • 7χ1.mpg_snapshot_00.06.703.jpg
    7χ1.mpg_snapshot_00.06.703.jpg
    133 KB · Προβολές: 17
Το seven x είχε δείξει και το διαβόητο Pink Flamingos του John Waters εκεί 1993-94. Το είχα δει σε ένα τεύχος του tv zapping απλά δεν ήξερα τότε για τι ταινία ακριβώς επρόκειτο.
 
επίσης και κάτι προγράμματα και κινούμενα σχέδια που ποτέ δεν ξαναπροβλήθηκαν στην ελληνική τηλεόραση,όπως Liquid Television (πειραματική animation εκπομπή του MTV με animation όπως Æon Flux κτλ.),μια άλλη σειρά με τίτλο "Comic Strip presents" και πολλά άλλα που έχουν αναφερθεί πιο πάνω.Συνήθως διάβαζα στα τηλεοπτικά προγράμματα και μια άλλη εκπομπή με τίτλο "Ο Θόδωρος Αγγελόπουλος παρουσιάζει" αλλά δεν ξέρω τι διαπραγματεύονταν.Ίσως κάτι σαν την "Κινηματογραφική Λέσχη" δηλ. να επέλεγε και να προλόγιζε ο Αγγελόπουλος κάποια ταινία;Άγνωστο...Πάντως το seven x το πέτυχα πρώτη φορά τα Χριστούγεννα του 1990 που είχαμε κατέβει για τις γιορτές στην Αθήνα και ήταν στα πρώτα του βήματα.Εκείνες τις μέρες είχε προβάλλει μια εντελώς κάλτ ταινία με τίτλο "Stormquest" και κάτι άλλες εντελώς φευγάτες σαν το "Liquid Sky","Dune" ...Επίσης θέλω να πώ εδώ,ότι το στύλ του Seven Χ ,το είχε στο περίπου και ένα κανάλι τοπικό εδώ στην Λαμία το πρώτο τοπικό κανάλι που λέγονταν...Μ.ΤV...
"Ο Θόδωρος Αγγελόπουλος παρουσιάζει" ηταν μια εκπομπη αφιερωμένη στο εργο των μικρομηκάδων στην Ελλαδα , με παρουσιασεις των ταινιων τους.. Την εχω καταγραψει σε βιντεκασετες VHS αλλα δεν εχω καταφερει να ψηφιοποιησω το υλικο ακομα. Αν υπαρχει ενδιαφερον θα το έκανα με συλλογική κάλυψη του κόστους.
 
Προλόγιζε ταινίες μικρού μήκους απ' την Ελλάδα;Πολύ ενδιαφέρον καθώς οι πιο πολλές θα ήταν πολύ σπάνια προβαλλόμενες στην τηλεόραση,με εξαίρεση κάποιες φορές που έδειχνε η ΕΡΤ λίγο πριν τα μεσάνυχτα. Μακάρι να βρεις κονδύλια ώστε να καταφέρεις να ψηφιοποιήσεις αυτό το ανεκτίμητο υλικό
 
Προλόγιζε ταινίες μικρού μήκους απ' την Ελλάδα;Πολύ ενδιαφέρον καθώς οι πιο πολλές θα ήταν πολύ σπάνια προβαλλόμενες στην τηλεόραση,με εξαίρεση κάποιες φορές που
βρηκα 3 κασετες VHS που εχω ηδη δρομολογισει για ψηφιοοποιση , οποτε ευελπιστω πως 10 εκπομπες θα ειναι συντομα διαθεσιμες για να τις απολαυσοιυμε
 
Πίσω
Μπλουζα