Shadow of the beast

Shinobi

RetroMasteR
Joined
26 Ιουλ 2006
Μηνύματα
2.188
Αντιδράσεις
741
72940736sg2.jpg
 
Είμαι περίεργος να το δω στον spectrum σε κανονικό...μέταλλο.

Wally την επόμενη φορά που θα έρθω να το έχεις έτοιμο στο Mp3όφωνο.
 
Υπαρχει ετοιμος και στημενος σε RGB με DivIDE... ;)

Ωραιος Shinobi!
 
Και μόνο που τόλμησαν να το προσπαθήσουν σε 8μπιτα...
 
Να το πω;

Θα το πω...

Είμαι τόσο απογοητευμένος από την ST version που μου φαίνεται καλύτερο και απ'τον ST... :(

Πολύ καλό review Shinobi! :thumbup:

Keep going...

Μην αρχίσετε τώρα οι Amigαδες τα ίδια και τα ίδια... :D
 
DINO είπε:
Να το πω;Θα το πω...

Είμαι τόσο απογοητευμένος από την ST version που μου φαίνεται καλύτερο και απ'τον ST... :(

Πολύ καλό review Shinobi! :thumbup:

Keep going...

Μην αρχίσετε τώρα οι Amigαδες τα ίδια και τα ίδια... :D
Όπως το χουμε ξαναπεί, η ST version είναι απλά μια proof of concept που διέρευσε, κατά πάσα πιθανότητα γραμμένη σε STBASIC.

Πάντως το παιχνίδι είναι άθλιο σε όλες τις πλατφόρμες.
 
Δε μας πείθεις Χρήστο :) . Όσοι το είχαν σε Amiga είχαν λιώσει τα Joystics.

Δύσκολο ναι, αλλά άθλιο από πια άποψη?
 
είμαι τόσο απογοητευμένος από την έκδοση για αμίγκα που προτιμώ εκείνη για ...st (για να χαρεί ο dino... :) )

Έχω εντυπώσεις και από την έκδοση για cpc6128 που λόγω mode 1 είχε μόνο 4 χρώματα. Ήταν όμως άρτια σε γραφικά και κίνηση και μάλιστα playable. Τώρα για την έκδοση σπέκτρουμ δείχνει αναλογικά καλή. Η γκρεμλιν έκανε πολλά conversions από τα 16bit στα 8bit με σχετική επιτυχία!

(Στην αμίγκα είχαμε μείνει όλοι τότε με ανοικτό το στόμα! Ακόμα θυμάμαι πόσο την θαύμαζα στις βιτρίνες της στουρνάρα τότε το 89 όταν έπαιζε το παιχνίδι αυτό. )
 
Shock είπε:
Δε μας πείθεις Χρήστο :) . Όσοι το είχαν σε Amiga είχαν λιώσει τα Joystics.Δύσκολο ναι, αλλά άθλιο από πια άποψη?
Είχε, η μάλλον δεν είχε gameplay, κάτι σαν το Dragon's Lair δηλαδή...

Ήταν περισσότερο ένα demo....
 
Δε ξέρω εκείνη την εποχή πιο platform είχε πιο εντυπωσιακό gameplay αλλά δε θυμάμαι άλλο παιχνίδι που να με κόλαγε τόσο πολύ στην τηλεόραση μου.

Ακόμα και όταν έχανα το φχαρηστιόμουν με εκείνη τη φοβερή μουσική.

Έρωτας....
 
Βρε παιδιά δεν ξέρω τί λέτε, εγώ το είχα λειώσει και σε Amiga και στον STFM μου... ΟΚ, δεν έχει γεράσει πολύ καλά, αλλά τότε με βύθιζε σε τόση ατμόσφαιρα με τα γραφικά και τη μουσική του που το παίξιμο φαινόταν φοβερό...
 
Εμένα μου άρεσε περισσότερο το Wrath Of The Demon...
 
DINO είπε:
Εμένα μου άρεσε περισσότερο το Wrath Of The Demon...
Πολύ καλή προσπάθεια (πόσες δισκέττες ήταν; 7;), αλλά δεν το είχε βρε παιδί μου...
 
Τρεις ταπεινές δισκετούλες!

Είχε καλύτερο gameplay από το SOTB, κατ'εμέ...

Άσε που είχαμε και το Intro στην έκδοση του ST, ενώ με το SOTB πήραμε τα μελομακάρονά μας (για να ευθυγραμμιστώ με το κλίμα των ημερών)... :D
 
A, πολύ σωστός για την εισαγωγή. Αλλά η μουσική που είχε το SotB στην εισαγωγή ήταν να κάθεσαι να την ακούς (το έκανα - τρώγωντας φυστίκια :D )
 
για demo να ψαρωνουν οι 8μπιτοι φιλοι μας καλο ηταν αλλα για παιξιμο οχι ..παντως πολυ καλο φαινεται για spectrum .αν το συγκρινεις με tο manic miner.....
 
Gryzor είπε:
Βρε παιδιά δεν ξέρω τί λέτε, εγώ το είχα λειώσει και σε Amiga και στον STFM μου... ΟΚ, δεν έχει γεράσει πολύ καλά, αλλά τότε με βύθιζε σε τόση ατμόσφαιρα με τα γραφικά και τη μουσική του που το παίξιμο φαινόταν φοβερό...
Πολλοί την "πατήσαμε" έτσι. Demo σαν το Dragon's Lair δεν ήταν, αλλά σίγουρα έπασχε από gameplay και φυσικά η δυσκολία του ήταν μνημειώδης.

Η μεταφορά του σε κατώτερα μηχανήματα (Spectrum, C64, CPC...ST:D) έχανε το νόημα αφού δεν είχε να παρουσιάσει τίποτα αξιόλογο σε θέμα gameplay αλλά ούτε και να αναπαράγει τα ομολογουμένως απίστευτα γραφικά της έκδοσης για Amiga.

H μόνη μεταφορά που μπορούσε να κοντράρει την Amiga ήταν για το FM-Towns, αλλά και πάλι θεωρώ την έκδοση για Amiga καλύτερη.
 
H μακράν καλύτερη έκδοση του παιχνιδιού είναι στην κονσόλα Turbo Grafx 16 σε Super CD-RΟΜ.

Φοβερή μουσική, τέλεια γραφικά και το σπουδαιότερο..... χαμηλωμένη δυσκολία σε σημείο να είναι πια ευχάριστο το παιχνίδι και εφικτό να το τερματήσεις χωρίς cheats.

PC-Engine Music: Shadow of the Beast - Beast's Stronghold

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Shock, είναι απλό. Το main menu του Dark side of the spoon είχε καλύτερο gameplay από το SOTB. Απίστευτα κακό παιχνίδι, εντυπωσιακότατο demo. Αλλά έχω δει πολύ καλύτερα demos σε amiga.

Τώρα γιατί εσύ είχες κολήσει; Μάλλον είσαι ένας demoscener at heart. Σε αυτό σε καταλαβαίνω, το Debris πρέπει να το χω τρέξει καμιά 500αριά φορές από τότε που βγήκε. Όποτε πάω σε PC φίλου, τρέχω το Debris.
 
Βρε παιδιά εγώ δεν το θεωρώ τόσο δύσκολο όσο ισχυρίζεστε... Εντάξει, ήθελε υπομονή αλλά όχι και να το συγκρίνουμε με Dragon's Lair! Είχα φτάσει πολύ μακρυά και χωρίς άπειρες ζωές. Αντίθετα το Shadow of the Beast 2 μου φαινόταν εξωφρενικά δύσκολο.
 
Πίσω
Μπλουζα