Shadow of the beast

gtsamour είπε:
H μακράν καλύτερη έκδοση του παιχνιδιού είναι στην κονσόλα Turbo Grafx 16 σε Super CD-RΟΜ.Φοβερή μουσική, τέλεια γραφικά και το σπουδαιότερο..... χαμηλωμένη δυσκολία σε σημείο να είναι πια ευχάριστο το παιχνίδι και εφικτό να το τερματήσεις χωρίς cheats.
Ώπα!!! ΟΚ, δεν ξέρω για το παιχνίδι, αλλά πώς συγκρίνεις την μουσική με το επικό κομμάτι της Αμίγκας;;;

Amiga - Shadow of the Beast Intro

 
Άκουσέ το όλο πρώτα... το ίδιο κομμάτι είναι απλά με καλύτερα instruments

PC-Engine Music: Shadow of the Beast - Intro

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α, ΟΚ, πάσο, το άλλο δεν ήταν η εισαγωγική μουσική... λέω κι εγώ!
 
Ναι, ήταν από την πίστα Beast's Stronghold
 
H μουσική του PC Engine είναι από βασικά CD Tracks που έχουν γραφτεί σε studio.

Δε ξέρω πάντως Χρήστο το Demo-ξεDemo το SOTB έχει πιάσει μια θέση στη καρδιά μου.

Το είχα ευχαριστηθεί
 
Tώρα εγω να μην γράψω τίποτα γιατί θα χαρακτηριστώ γραφικός ε; :D
 
Ναι όντως η μουσική είναι από audio tracks, αλλά το συνολικό τελικό αποτέλεσμα δεν είναι που μετράει?
 
Πάντως οι demo coders της NEXT, τα κατάφεραν καλύτερα από τους προγραμματιστές της Psygnosis...

Παρακάτω βλέπετε ένα από τα 3 main menus του Phaleon Giga Demo για τον ST το οποίο είναι SOTB themed...

 
Δεν νομιζω να ειναι καλυτερο απο της 500αρας παντως.
 
Το οποίο ήταν παιχνίδι, είχε δηλαδή εκτός από το απίστευτο scrolling, sprite colιssion, σημεία που πρέπει να γίνει κάτι και γενικά λογική.

Ο σκοπός προφανώς των ανθρώπων που έφτιαξαν το παραπάνω demo ήταν να δείξουν ότι μπορούν να κάνουν κάτι καλύτερο από αυτό του SOTB στον ST, και όντως το κατάφεραν.

Αλλά μόνο στα γραφικά, δεν ξέρω πόσους "κύκλους" τρώει η λογική, δεν ξέρω αν πρέπει καν να γίνει σύγκριση παιχνιδιού με demo.
 
Ποια λογική; Υπάρχει μόνο ένα κομμάτι game logic...

Κώδικας:
if collision == true; 
life--;
end if;
 
Ολίγον απλοποίηση, γιατί δε το βάλανε και αυτό τότε?

ΛΟΛ
 
Τελικά ήταν αναπόφευκτο η παρουσίαση του SOTB ακόμα και για 8μπιτο να οδηγήσει σε Amiga-ST αντιπαράθεση. :)
 
Μπααα δεν έχεις δει αντιπαραθέσεις μας Leon.

Αυτά είναι σχόλια της κασσέτας, ξέρεις όσο περιμένει να φορτώσει κάνεις κουβεντούλα :)
 
Θεωρώ ανούσια την σύγκριση της αμίγκα με τον st σε θέματα παιχνιδιών-γραφικών και ήχου αφού η αμίγκα υπερτερούσε από τ' αποδυτήρια. Ο st είχε άλλες αρετές -σε θέματα λόγουχάρη midi- όπου μουσικοί έλεγαν τα καλύτερα. Καλά έκαναν λοιπόν και έβγαλαν μια βελτιωμένη έκδοση το sotb έστω και τώρα, μόνο και μόνο για να δείξουν πόσο πρόχειρα είχε γίνει τότε η st έκδοση. Άλλωστε αυτό το έχουμε διαπιστώσει όλοι.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι έφτασε ξαφνικά ο st την amiga...
 
spyros_s είπε:
Θεωρώ ανούσια την σύγκριση της αμίγκα με τον st σε θέματα παιχνιδιών-γραφικών και ήχου αφού η αμίγκα υπερτερούσε από τ' αποδυτήρια.
Αν υπήρξε ένα μηχάνημα που να μπορεί να συγκριθεί με την Amiga, αυτός ήταν ο ST.

spyros_s είπε:
Καλά έκαναν λοιπόν και έβγαλαν μια βελτιωμένη έκδοση το sotb έστω και τώρα, μόνο και μόνο για να δείξουν πόσο πρόχειρα είχε γίνει τότε η st έκδοση. Άλλωστε αυτό το έχουμε διαπιστώσει όλοι.
Το Phaleon Giga Demo βγήκε το 1992.

Διαφωνώ και στα υπόλοιπα, αλλά δε μπορώ να κάνω αναλύσεις τώρα, καθώς με έχει περιλάβει μια ίωση και ψήνομαι εδώ και 3 μέρες.... :fever:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
περαστικά...τα άλλα τα συζητάμε όταν αναρρώσεις
 
θυμηθηκα ενα SOTB demo preview by Overflow που εδειχνε parallax scrolling στον Amstrad CPC

Shadow of the Beast CPC parallax scrolling by Overflow

[video=youtube;6_RbO0Vm-AA]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
spyros_s είπε:
περαστικά...τα άλλα τα συζητάμε όταν αναρρώσεις
Thanxx spyros_s...

BTW

Τι θα λέγατε για ένα talk show με Atari vs Amiga theme?

5 Αταραράδες από τη μια, 5 Αμιγκάδες από την άλλη και συντονιστής ο Rygar! :D

Guest stars 1 διμοιρία ΜΑΤ!

Το ανεβάζουμε στο ΥΤ και γίνεται της Κορέας! :D
 
Πίσω
Μπλουζα