Sharp Ties!

demis

RetroActive
Joined
26 Απρ 2009
Μηνύματα
466
Αντιδράσεις
59
"Οι Sharp Ties γιά την Ελλάδά, ήταν ότι οι Pistols γιά την Βρετανία. Η μεγάλη τους επιτυχία:50.000 δίσκοι-αστρονομικό νούμερο γιά την εποχή και το είδος -παιδιά της λευκής reggae κι αποτέλεσμα τεκνοποίησης της πρώτης συναυλίας των Police στο Sporting- επηρέασε τις δισκογραφικές εταιρείες, ώστε νανοίξουν δειλά-δειλά τις πόρτες τους στο Αγγλόφωνο Μεταπολιτευτικό Νέο Κύμα, παρά την τότε (πολιτική) επικρατούσα εχθρική αντιμετώπιση... Φυσικά η Ιστορία δεν τους δικαίωσε και δεν τους απέδωσε την αρμόζουσα θέση που δικαιούντο Πράγμα oυδόλως περίεργο γιά το Elladistan."

Από: http://cassettes.wordpress.com

80's Δισκογραφία

Get That Beat (LP,Album) Harvest, EMIAL 1981

Safari Boys (LP,Album) EMI Music (Greece) 1982

Safari Boys (12",Maxi) EMI Music (Greece) 1984

Real Love (12",Maxi) EMI Music (Greece) 1985

Work / Boogaloo (12",Maxi) EMI Music (Greece) 1985

Sharp Ties 3 (LP,Album) EMI Music (Greece) 1986

4807792.jpg


4807802.jpg


[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]


[edit] dead pic [edit]

Όταν η λέξη ελληνικό new wave αποκτά νόημα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλε Demis, συγχαρητηρια για την επιλογη της συγκεκριμενης μπαντας ;) αλλα το avatar σου βγαζει ματια και οχι μονο λογω του animation - αλλαξε το αμεσα σε παρακαλω.
 
Φίλε Paspartou, το avatar μου έχει καθαρά χιουμοριστικό χαρακτήρα -μια άλλη εκδοχή Αη-Βασίλη αν το θες, χωρίς πολιτικές προεκτάσεις. Αλλά, ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω γιατί να αυτολογοκριθώ και σε τι προκαλώ? Ούτε σημαίες ανέβασα, ούτε λάβαρα... (αρκετό κηνύγι φάγανε κάποτε οι "φανς", ας μην το συνεχίσουμε). Εκτός εάν το χιούμορ μου δεν γίνεται αντιληπτό.
 
Δυστυχως δεν ειναι θεμα αντιληψης χιουμορ ή οχι - αλλα θεμα θεσεων και κανονισμων του forum.

Ειτε γινεται πλακα ειτε οχι το avatar σου απεικονιζει (και με ενοχλητικο τροπο, αναφερομαι στο blinking) μια πολιτικη φιγουρα - και οπως ξεκαθαρα αναφερουμε στον Κανονισμο λειτουργιας, το φορουμ μας δεν θελει να ασχολειται ουτε προτρεπει ουτε φιλοξενει εδω Πολιτικοθρησκευτικες συζητησεις ή ο,τι σχετικο.

Σε παρακαλω αλλη μια να το αλλαξεις με κατι αλλο - δεν ειναι κατι για το οποιο αξιζει να χαλασουμε τις καρδιες μας.
 
Φίλε Paspartou, δεν είναι στις προθέσεις μου να χαλάσουμε τις καρδιές μας. Ειδικά, μέρες που είναι. Όμως, σου υπενθιμίζω, ότι το συγκεκριμένο avatar το έχω ανεβάσει εδώ και ένα 24ωρο. Το δικό σου avatar, για παράδειγμα, έχει μια καρτουνίστικη μορφή βλοσυρού καθολικού ιερέα, δεν νομίζω ότι είναι στις προθέσεις σου να σατιρίσεις το καθολικό δόγμα! Φυσικά, εγώ δεν είμαι admin, και δεν μπορώ να σε λογοκρίνω. Αλλά επειδή με τη λογοκρισία, γενικά, έχω βαριάς μορφής αλλεργία, και -επαναλαμβάνω- ούτε προωθώ, ούτε και κατακρίνω κάποιον, κάποιους ή κάτι με το avatar μου, δεν προτίθεμαι να το αλλάξω. Μπορείς, αν θες, να προβείς στις προβλεπόμενες ενέργειες (είναι στην κρίση σου).
 
Δεν το ειχα συλλαβει ετσι ακριβως οταν εβαλα το συγκεκριμενο avatar - δεχομαι χωρις περαιτερω γκρινια τη παρατηρηση σου, μερες που ειναι, και θα αλλαξω avatar επιτοπου ταυτοχρονα με το σβησιμο του δικου σου.
 
1972_andy_warhol_mao.jpg


andy-warhol-marilyn.jpg


79-Andy-Warhol.gif


Φίλε Paspartoo, δέχτηκα την υπόδειξη σου, αλλά μην ξεχνάς ότι και τα πρόσωπα (ασχέτως προέλευσης, αλλά με γνώμονα την αναγνωρισιμότητα) δεν παύουν να είναι μέρος ενός ευρύτερου νοηματικού κώδικα. Ευτυχώς ή δυστυχώς, ο Andy έδωσε λύση στο πρόβλημα της αποδόμησης των συμβόλων πριν αρκετές δεκαετίες. Λίγο Οfftopic με το θέμα μου, αλλά μιας και συζητάμε.
 
Εσβησα τα offtopic posts της κουβεντας μου με τον demis. Οτι θυμαστε σχετικο με τους Sharp Ties, μοιραστειτε το μαζι μας εδω.
 
..μα..τi οφ τοπικ μπορει να ειπε σε ενα θρεντακι για..sharp ties..? :xm:
 
Ειναι πολυ ευκολο να γινει - καλη ωρα οπως το εκανες εσυ τωρα.
 
..δηλαδη σε θρεντ για τους sharp ties ρωτησε τι ειναι αυτο που μπορει σηκωνει εντιτ σε ενα θρεντ για τους sharp tieso_O???
 
Ρε συ Don, εγω σβηνω 10 offtopic posts που εκανα εδω χθες το βραδυ συζητοντας με τον Demis - ενημερωνω οτι το εκανα και ζηταω να συνεχισει ontopic η κουβεντα και ερχεσαι να την (ξανα) στειλεις offtopic επειδη εχεις απορια πως ξεφυγε την πρωτη φορα ? ... αν εχεις καποια πληροφορια σχετικα με το θεμα γραψτην εδω, τα υπολοιπα τι δουλεια εχουν ?
 
Don αυτό πρέπει να μας απασχολεί? Το γιατί έγινε edit?

Αν έχεις κάτι να πείς για τους sharp ties πες το και μην γεμίζεις off topic το θρεντ σε παρακαλώ.
 
Οι Sharp Ties ηταν ενα προφητικο R'n'R συγκροτημα των 80's το οποιο έχει γράψει ιστορία και έχει ξεφύγει από τα στενά πλαίσια του ελληνικού ροκ.

Στην εποχή του το λοιδόρησαν οι "ορθόδοξοι" ροκάδες γιατί είχε εμπορική επιτυχία. Αν ακούσει όμως ο σημερινός ακροατής τα τραγούδια και την παραγωγή και σκεφτεί ότι μιλάμε για ηχογραφήσεις του 1980, θα καταλάβει τι γκρουπάρα ήταν οι Sharp Ties.

O τραγουδιστής και συνθέτης τους, Τόλης Φασόης, έγραψε τραγούδια για τους Gordo Gano (Violent Femmes), Mark Almond (Soft Cell), Steve Wynn (Dream Syndicate) και Eric Burdon (Animals).
 
circleag είπε:
O τραγουδιστής και συνθέτης τους, Τόλης Φασόης, έγραψε τραγούδια για τους Gordo Gano (Violent Femmes), Mark Almond (Soft Cell), Steve Wynn (Dream Syndicate) και Eric Burdon (Animals).

δεν το γνωριζα. Εντυπωσιακο!
 
Ο κιθαριστας των SHARP TIES Πετρος Σκουταρης ειχε το μπάρ Γράφιτι κοντα στη Λ. Συγγρού και δημιουργησε και τους 667 που συμμετειχαν στο δισκο του Γ. Μαργαρίτη.

Τα τελευταία χρόνια πριν πεθάνει (14/1/2004) αγόραζε από το Μοναστηράκι παλιές κιθάρες, τις περιποιόταν, τις έκανε σαν καινούργιες και τις ξαναπουλούσε. Επίσης παρέδιδε μαθήματα κιθάρας. (Η πηγή μου είναι ένας από τους μαθητές του).

Οι SHARP TIES αποτελούνταν από τους : Τόλη Φασόη Φωνή, Πέτρο Σκούταρη στην Κιθάρα, Γιώργο Καραγιαννίδη στο Μπάσο και Παντελή “Bees” Καραχισαρίδη στα Τύμπανα. Μετά τον θάνατο του Πέτρου Σκούταρη, στην Κιθάρα ήταν ο Πιερ Χωρέμης.
 
Ένα πέρασμα (1981) έκανε και ο Νίκος Καρβέλας στα πλήκτρα (ας ξεχάσουμε λίγο την κατοπινή του πορεία), άρτι αφιχθείς από το Αμέρικα. Εξωπραγματική δηλ. σύνθεση για συγκρότημα. Η Ελλάδα δεν τους χωρούσε με τίποτα! Αλλά αν μείνεις εδώ -με τόσο ταλέντο- η μοίρα σου είναι προδιαγεγραμμένη.
 
Σημαντικό video από live συναυλία των Sharp ties το 1981 μέσα από την ταινία Σουβλίστε τους του Νίκου Ζερβού. Στο 2:15 στο πλήθος και ο Νικόλας Άσιμος.

 
Daddy says

lift your knees

get the heat

Δυστυχώς οι κοπέλες δέν άκουγαν (πάντα)
 
Πίσω
Μπλουζα