Shenmue 3

EΝταξει για να μην κοροιδευομαστε τωρα τα 2 εκατομμυρια για ενα παιχνιδι οπως το shenmue δεν φτανουν ουτε για μπατηροσπορα και ουτε για το μικρο δαχτυλακι του Ryo εκτος βεβαια αν ειστε ευχαριστημενοι με μια φθηνοδουλεια λες και ειναι κανεναν μικρο Indie studio την στιγμη που ο αλλος με το bloodstained ζητουσε τα μαλια της κεφαλης του για ενα δυσδιαστατο η καλητερα 2,5D παιχνιδι.Πανω απο 50 εκατομμυρια χρειαζονται για να μην πω 100 για ενα τετοιο παιχνιδι και αφου εγινε τζαμπα μαγκας η sony που το παιχνιδι παρουσιαστηκε στην δεικη της παρουσιαση σιγα να μην εβγαζε ολα αυτα τα λεφτα απο τα ταμια της για το shenmue και σε συνενοηση σιγουρα με τον suzuki πονταραν στην τρελα και στην καψουρα του κοσμου που περιμενε πως και πως το παιχνιδι οποτε ανοιξε το kickstarter και θα πινουν της σαμπανιες τους στην υγεια των κοροιδων και θα εχει η sony στην κονσολα της εναν AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA τιτλο χωρις να ριξει ουτε ενα γιεν.
 
Μια χαρα μπορει να βγει πολυ ποιοτικος και ενδιαφερον τιτλος με "λιγα" εκατομυρια, αρκει η ομαδα αναπτυξης και οι κουστουματοι να μην τρεφοντε με αστακομαροναδες και σαμπανιες για πρωινο.

Ουτε μια ουτε δυο φορες βγηκαν καλα παιχνιδια με λιγα χρηματα. Τα κυριως εξοδα δεν ειναι στην αναπτυξη, οσο στη διαφημιση και στη προωθηση. Απο την στιγμη ομως οπου σε αυτη την περιπτωση, οι ενδιαφερομενοι γνωριζουν ηδη για τον τιτλο, αποφευγοντε τεραστια εξοδα, σε αντιθεση με τους περισσοτερους αλλους τιτλους.

Δεν εχω να πω πολλα απο εκει και περα για τον τιτλο, μακαρι να ερθει και να μας καταπληξει. Ελπιζω να βγαλουν αρκετα χρηματα ωστε να υπαρξει και η πιθανοτητα να δουμε και τα δυο πρωτα της σειρας με την νεα μηχανη γραφικων επισης.
 
Τρελοκομείο η φετινή Ε3 !!!

Last Guardian, Shenmue 3 !!! Δηλαδή, έτοιμος ήμουν να ακούσω και για κανα Half Life 3 να τρελαθώ εντελώς....

Ήδη πέτυχε το kickstarter του shenmue, μιλάμε για εντελώς συνοπτικές διαδικασίες, λίγες ώρες !!! Αν μου περισέψουν λίγα χρήματα θα χτυπήσω την digital για το PS4
 
Κριμα που δεν βαλανε επιλογη Paypal...

Edit : Ειπανε οτι θα συνεχιστει η χρηματοδοτηση και θα βαλουνε επιλογη Paypal... ευτυχως!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ολο αποτελεσμα μου αφηνει μαλλον αρνητικες εντυπωσεις. Απο την μια, η "εχθρικοτητα" στους τροπους πληρωμων, οι οχι καλες επιλογες για το εκαστοτε ποσο που ζητουσαν, και η ελειψη πληροφοριων πανω στην ομαδα αναπτυξης δειχνει καποια προχειροτητα.

Δεν ξερω τι ειχαν στο μυαλο, αλλα δεν θα ελεγα πως πηραν οτι θα μπορουσαν ως αποτελεσμα.

Τελος, αν εδιναν δεκα λεπτα ( η μηπως δεκα δραχμες; ) ολοι αυτοι που διαμαρτυρονταν τοσα χρονια που δεν βγηκε ποτε το Shenmue 3, ειλικρινα πιστευω θα ειχε μαζεψει πανω απο 20.000.000$. Αλλα το να κατηγορεις ολο το γαλαξια διαδικτυακα, ειναι προφανως καλυτερη λυση απο το να στηριξεις μια συνεχεια οπου υποτιθετε πως περιμενεις τοσο καιρο.

Υγ. Οι τιμες στα δυο πρωτα Shenmue εχουν ξεφυγει. Κατα τα αλλα, ο κοσμος εκοβε φλεβες για μια συνεχεια τοσα χρονια.
 
Getta Robo είπε:
Το ολο αποτελεσμα μου αφηνει μαλλον αρνητικες εντυπωσεις. Απο την μια, η "εχθρικοτητα" στους τροπους πληρωμων, οι οχι καλες επιλογες για το εκαστοτε ποσο που ζητουσαν, και η ελειψη πληροφοριων πανω στην ομαδα αναπτυξης δειχνει καποια προχειροτητα.Δεν ξερω τι ειχαν στο μυαλο, αλλα δεν θα ελεγα πως πηραν οτι θα μπορουσαν ως αποτελεσμα.

Τελος, αν εδιναν δεκα λεπτα ( η μηπως δεκα δραχμες; ) ολοι αυτοι που διαμαρτυρονταν τοσα χρονια που δεν βγηκε ποτε το Shenmue 3, ειλικρινα πιστευω θα ειχε μαζεψει πανω απο 20.000.000$. Αλλα το να κατηγορεις ολο το γαλαξια διαδικτυακα, ειναι προφανως καλυτερη λυση απο το να στηριξεις μια συνεχεια οπου υποτιθετε πως περιμενεις τοσο καιρο.

Υγ. Οι τιμες στα δυο πρωτα Shenmue εχουν ξεφυγει. Κατα τα αλλα, ο κοσμος εκοβε φλεβες για μια συνεχεια τοσα χρονια.
1. Το οτι δεν βαλανε επιλογη Paypal ητανε ενα μειον και ο κοσμος φωναζε για αυτην την επιλογη.

2. Οντως επιλογες που εβαλε ο Υυ δεν μου κινησαν το ενδιαφερον.

3. Εαν εβαζε επιλογη να βγει εκδοση και για τις αλλες κονσολες (ακομα και για το Dreamcast που λεει ο λογος)θα χτυπουσε παραπανω απο 30.000.000 δολλαρια.

4. Τωρα αυτο με τις τιμες με το shenmue 1/2 εχει ξεφυγει οντως και καλα θα κανει η SEGA τον επομενο χρονο να εχει βγαλει ηδη τις HD εκδοσεις! Καλο γι'αυτην θα ειναι.
 
DarkSynbios είπε:
1. Το οτι δεν βαλανε επιλογη Paypal ητανε ενα μειον και ο κοσμος φωναζε για αυτην την επιλογη. 2. Οντως επιλογες που εβαλε ο Υυ δεν μου κινησαν το ενδιαφερον.

3. Εαν εβαζε επιλογη να βγει εκδοση και για τις αλλες κονσολες (ακομα και για το Dreamcast που λεει ο λογος)θα χτυπουσε παραπανω απο 30.000.000 δολλαρια.

4. Τωρα αυτο με τις τιμες με το shenmue 1/2 εχει ξεφυγει οντως και καλα θα κανει η SEGA τον επομενο χρονο να εχει βγαλει ηδη τις HD εκδοσεις! Καλο γι'αυτην θα ειναι.
Μου ειπαν πως ο Yu ειναι κλεισει συμφωνια με το να βγει "αποκλειστικα" σε PS4 πριν καν ανεβει το Shenmue στο kickstarter. Εχει επιβεβεωθει κατι τετοιο; Εαν ναι, τοτε μιλαμε απλα για αισχροτητα απεναντι στην ολη κοινοτητα του παιχνιδιου.

Η λεξη κλειδι για το τριτο μερος, προς το παρων πιστευω πως ειναι "κριμα".
 
Δεν νομιζω αλλα η Sony εδειξε περισσοτερο ενδιαφερον απ οτι οι αλλες εταιρειες που αγνοησαν το προτζεκτ και η Sony ειπε οτι θα βοηθησει στην λοιπη χρηματοδοτηση χωρις να πειραξει τα λεφτα του Kickstarter.
 
Το μονο game που με ενδιαφερει σε αυτη την γενια!!και το πρωτο trailer του shenmue 3 που κυκλοφορει εδω και 1μιση μηνα

 
Ειναι απο τις συνεχειες που παντα περιμενα ομως τα μεχρι τωρα trailers ειναι ελαφρως κωμικα (τραγικα) στον τεχνικο τομεα...
 
Εγω αυτο που βλεπω ειναι πως ο μετα τον αρχικο ενθουσιασμο και ολα τα λεφτα που μαζεψαν το πραγμα ειναι πολυ χλιαρα λες και εχει ξενερωσει ο κοσμος λες και δεν τραβαει και τοσο πια το ονομα Shenmue.Μακαρι να δουμε κατι καλο αλλα συμφωνω και γω πως αυτα που βλεπουμε μεχρι τωρα πιο πολυ με ανεκδοτο φανταζουν.
 
Ο Yu Suzuki περιμενε μεγαλυτερη χρηματοδοτηση σε σχεση με αυτην που ειναι τωρα. Με ενοχλει το γεγονος παρολο που πηρε το ρισκο να βγαλει το Shenmue 3 η Sega δεν μπαινει στην διαδικασια καν να το διαφημισει η εστω να το υποστηριξει με καποιο χρηματικο ποσο.
 
6.5 εκατομυρια (αν θυμαμαι καλα) απο το Kickstarter δεν τα λες και λιγα
 
Δεν ειναι λιγα το ξερω αλλα ο Yu ειχε πει οτι περιμενε ανταποκριση τουλαχιστον στα 20 εκατ.

Τεσπα περιμενουμε μεχρι 2018 να δουμε τι θα παιξει, δεν θα μας απογοητευσει ο Yu ;)

Πηρες τιποτα για Dreamcast; :)
 
Εδω και κανα χρονο με εχει ριξει η μοιρα μου σε κασσετοφωνα και κασσετες και οι gaming αγορες εχουν μεινει πισω. Θα κανω ντου τα Χριστουγεννα πιστευω.

Εσυ τσιμπησες τιποτα?
 
Wally είπε:
Εδω και κανα χρονο με εχει ριξει η μοιρα μου σε κασσετοφωνα και κασσετες και οι gaming αγορες εχουν μεινει πισω. Θα κανω ντου τα Χριστουγεννα πιστευω.
Εσυ τσιμπησες τιποτα?
Τωρα τελευταια πηρα μονο το Racing Simulation 2 : Grand Prix Online λογω οτι επανεφεραν τον σερβερ(Καποιος ξεκινησε να δουλευει πανω στο network του ιαπωνικου Sega Rally 2). Και την Παρασκευη θα χτυπησω reward για το Intrepid Izzy για Dreamcast μονο.
 
H ποιοτητα γραφικων που ειδα στο τρειλερ (αυτό που εβαλα στο προηγουμενο ποστ) αν ειναι ετσι και στο gameplay εμενα μου φαινενται ικανοποιητικη!!εχουν προσεχθει αρκετα οι λεπτομερειες των τοπιων και η εμφανιση των χαρακτηρων οπως πχ εκει που παλευει ο ryo με τον μυωδη τυπο οι λεπτομερειες στους μυες των χεριων ειναι αψογες!!ετσι κι αλλιως γενικα αυτη η γενια δεν εκανε καποιο μεγαλo αλμα στα γραφικα!!οπoτε αυτη η ποιοτητα για το ποσο που συγκεντρωσε ο yu suzuki για το παιχνιδι μου φαινεται καλη και πως ειναι στον σωστο δρομο!!και γω πιστευω ο yu suzuki δεν θα απογοητευσει!!παντα σε θεμα γραφικων ηταν ενα βημα μπροστα απ τους υπολοιπους οταν ηταν στην sega AM2 και τωρα πιστευω εστω και με λιγοτερα χρηματα και προσωπικο μια ταλαντουχα ομαδα μπορει να βγαλει κατι καλο οπως και στο xbox (το 2004 αν θυμαμαι καλα) μια μικρη εταιρεια αναπτυξης παιχνιδιων εβγαλε το the chronicles of riddick:escape from butcer bay και εβαλε τα γυαλια σε πολλους με την ποιοτητα γραφικων.
 
Νεο μικρο δειγμα απο footage του Shenmue III.Μετριο και παλι για μενα δεν βλεπω τιποτα που να με εντυπωσιαζει και πραγματικα κατι πρεπει να κανουν με τα μοντελα και τα προσωπα των χαρακτηρων που ειναι λες και βλεπω πορσελανινες κουκλες η κουκλες σε βιτρινες μαγαζιων.

Το Footage ξεκιναει απο το 2:16.

 
Eιδα το βιντεακι στο τελος αλλα για τα προσωπα τι να σχολιασεις εδω???δεν δειχνει κατι για τις εκφρασεις προσωπου και ειναι ενα μικρο αποσπασμα απ το τρειλερ που ειχε βγει τον αυγουστο του 2017.Το πληρες βιντεο το εχω βαλει σε ποστ στην προηγουμενη σελιδα.
 
 
Πίσω
Μπλουζα