Sid Remixes

Πριν ακούσετε καθένα από αυτά καλό θα ήταν να κατεβάσετε έναν SIDplayer (τον Deliplayer πχ) και να ακούσετε τα original πρώτα και μετά τα remixed

Παράδειγμα

Cybernoid II SID και το ίδιο σε Remix από τον DHS

τα Human race SID και το Human Race Remix από DHS
 
Χεχε, το Σιντ.

Το Σιντ ητανε απο το πιο ξακουστα τσιπακια ηχου στους υπολογιστες. Ειχε κανει μεγαλο ρευμα στη μουσικη βιομηχανια, περισσοτερο δε αρκετα χρονια μετα, οταν ηρθε στο προσκηνιο η ηλεκτρονικη μουσικη σκηνη.

Η σουηδικη εταιρια συνθεσαιζερ ELEKTRON βλεποντας αυτη τη κινηση, αγορασε πρακτικα οτι Σιντ τσιπακι ειχε απομεινει και εφτιαχνε απο το 1999 το παρα πολυ γνωστο SidStation. Μαλιστα, ειχανε πει οτι θα κατασκευαζαν το εν λογω συνθεσαιζερ ωσπου να εξαντληθουν τα αποθεματα. Ειχανε γραψει, οτι αν καποιος ειχε ή μπορουσε να βρει ενα τετοιο τσιπακι μπορουσε να τους το στειλει να του φτιαξουνε ενα. Τα αποθεματα τελειωσαν το 2003, ενω το ως το 2007 κυκλοφορησαν και καποια ακομα, η εταιρια ισχυριστηκε οτι βρηκε αλλα 100.

Το τελευταιο SidStation εφυγε απο το εργοστασιο στις 18 Ιανουαριου το 2007.

Sidstation.jpg


Aπο τοτε κυκλοφορησαν πολλοι software emulators του ηχου αυτου, αλλα η πραγματικοτητα ειναι οτι κανενας δε φτανει την αυθεντικοτητα (προφανως) του hardware synthesizer.

Αυτα σαν semi-OT αν μου επιτρεπετε.. :)
 
Τετοια OT μας αρεσουν πολυ!

Ξεκινησα ψακτικη...
 
Που ήσουνα μωρέ static τόσο καιρό? :)

Δώσε τις γνώσεις στο λαό σου :)
 
Και φυσικά κάποιοι γνωστοί "καλλιτέχνες" έχουν κατηγορηθεί για λογοκλοπή scene music κάνοντας τρομερά hits. Αλλά they are twenty years deep man!...

Edited for legal reasons. Δεν είναι να τα βάζει κανείς με τις δισκογραφικές. Μπορεί να μπεις φυλακή και να μην το καταλάβεις πως έγινε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε πες μας και μας, μη μας αφήνεις στο σκοτάδι :cool:
 
" In 2000, a small-scale American artist Jay Newingham was accused of directly copied several well-known demoscene songs for his electronica band Planet-X (not to be confused with Derek Sherinian's Planet X), including pieces such as Purple Motion's soundtrack for the Second Reality demo"

Πωωω τι μου θυμισε τωρα, Second Realitz, φοβερο ντεμο ητανε και οντως η μουσικη ητανε απιστευτη.

Στα του Σιντ τωρα παλι :)
 
Shock είπε:
Εν τω μεταξύ έχω σκάσει εδώ και καιρό να θυμηθώ ποιό είναι το 4ό στην σειρά tune που ακούγεται στην εισαγωγή (αμέσως πρίν το Bubble Bobble)...

Είναι πασίγνωστο αλλα έχει κολλήσει το μυαλό μου. Θυμάται κανείς ?

.... Billlyyyyyyy :D
 
keeper7k είπε:
Εν τω μεταξύ έχω σκάσει εδώ και καιρό να θυμηθώ ποιό είναι το 4ό στην σειρά tune που ακούγεται στην εισαγωγή (αμέσως πρίν το Bubble Bobble)...
Είναι πασίγνωστο αλλα έχει κολλήσει το μυαλό μου. Θυμάται κανείς ?

.... Billlyyyyyyy :D
ε κύριε κύριε δεν είναι το bubble bobble αλλά το μούμπλε-μούμπλε
 
Ωπ !!

Τώρα το είδα το thread, που ήρθε στην επιφάνεια !!

Keeper, σε παραπέμπω σε σχετικό post του Stan !! :D

(παρεπιπτόντως, το σχόλιο με τα Magnetic Fields του Jarre, όντως ισχύει και θα ήταν μία καλή υποψήφια προσθήκη στο "Μουσική και Μουσικοί" :thumbup: ).
 
Κάτι ήξερα που σε φώναζα :D

Thanks, billy!! (και Stan :thumbup: )
 
Όπα! Ακούμε sid εδώ;Για ρίξτε ιδέες!!! :cheers:
 
Πίσω
Μπλουζα