Sinclair QL Games Collection 1

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Ο γνωστος στους Σπεκτρουμοφιλους Rwap κυκλοφορησε ενα πακετο με 10 κλασικα παιχνιδια του QL σε μορφη καταληλη ωστε να παιζουν με τον Q-emulator που αν καταλαβαινω καλα ειναι builtin στο πακετο αλλα τρεχει μονο τα συγκεκριμενα



http://www.youtube.com/watch?v=3pl0cGne_Mk&feature=player_embedded
 
Ντροπη και αισχος να ξαναεμφανιζεται το τερατουργημα ''The king'' αυτη η απαισια αντιγραφη του εκπληκτικου ''Donkey kong'' του δευτερου αγαπημενου μου παιχνιδιου μετα το pacman και του μονου παιχνιδιου που ακομα και μετα απο 31 χρονια γεινονται αγωνες με πολυ παρασκηνιο και εκπληκτικα events αποκλειστικα απο το Twin galaxies για την αναδηξη του κορυφαιου παικτη στον κοσμο.Στην πυρα αυτος ο Rwap:mad:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
Ντροπη και αισχος να ξαναεμφανιζεται το τερατουργημα ''The king'' αυτη η απαισια αντιγραφη του εκπληκτικου ''Donkey kong'' του δευτερου αγαπημενου μου παιχνιδιου μετα το pacman και του μονου παιχνιδιου που ακομα και μετα απο 31 χρονια γεινονται αγωνες με πολυ παρασκηνιο και εκπληκτικα events αποκλειστικα απο το Twin galaxies για την αναδηξη του κορυφαιου παικτη στον κοσμο.Στην πυρα αυτος ο Rwap:mad:
Καλά μην το παίρνεις και τόσο κατάκαρδα. Κλόνοι κυκλοφορούνε παντού.
 
Αχαχαχαχα, μην τα κάνεις τόσο δραματικά φίλε Βασίλη. Σε άλλη περίπτωση πρέπει να ρίξουμε στην πυρά όλη την early βιομηχανία software που βασίστηκε σε σημαντικό βαθμό σε παράνομους κλώνους από arcades. Donkey Kong "μαιμού" υπάρχει σχεδόν σε κάθε γνωστό και άγνωστο υπολογιστή των αρχών της δεκαετίας του 80. Το ίδιο και Pacman εδώ που τα λέμε... :)

Από το λίγο που δείχνει το video μάλιστα, δεν φαίνεται καθόλου κακός κλώνος. Πίστεψε με, υπάρχουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ DK clone τερατουργήματα εκεί έξω... :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βάλτου και εσύ κανά DK clone από Apple II (δεν μπορεί, κάτι θα υπάρχει...) για να αλλάξει τροπάρι. Θα λέει "Death to Apple" μετά... :diablotin:
 
Maddog είπε:
Αχαχαχαχα, μην τα κάνεις τόσο δραματικά φίλε Βασίλη. Σε άλλη περίπτωση πρέπει να ρίξουμε στην πυρά όλη την early βιομηχανία software που βασίστηκε σε σημαντικό βαθμό σε παράνομους κλώνους από arcades. Donkey Kong "μαιμού" υπάρχει σχεδόν σε κάθε γνωστό και άγνωστο υπολογιστή των αρχών της δεκαετίας του 80. Το ίδιο και Pacman εδώ που τα λέμε... :)
Από το λίγο που δείχνει το video μάλιστα, δεν φαίνεται καθόλου κακός κλώνος. Πίστεψε με, υπάρχουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ DK clone τερατουργήματα εκεί έξω... :p
Doc εχεις δικειο αλλα πραγματικα δεν μπορω να το κοιταω αυτο.Και απ'οτι παρατηρησα πρεπει να εχει μια πολυ μικρη διαφορα στην ταχυτητα απο το original ειδικα στα βαρελια.Μπορει να κανω και λαθος βεβαια γιατι απο την εικονα το λεω αυτο δεν το εχω παιξει.Στης 4 τα ξημερωματα που τελειωσε το παιχνιδι μου στο Donkey kong βελτιωσα το ρεκορ μου κατα 10.000.Για την ακριβεια τελειωσα το παιχνιδι στην 22πιστα στην 117 οθονη δηλαδη που ειναι η kill screen του παιχνιδιου με ρεκορ 1.052.600.Οι κορυφαιοι 3 αυτη την στιγμη ειναι πρωτος ο κατοχος του world record Ηank chien με 1.090.400,δευτερος ο steve wiebe με 1.064.500 και τριτος ο κατοχος του world record για πολλα χρονια και ο πρωτος που τελειωσε το παιχνιδι ο billy mitchell με 1.062.800.Οταν ξανακανει το Twin galaxies το επισημο Donkey kong event αν μπορεσω θα παω και γω να συναγωνιστο με ολους αυτους.Ειναι ενα απο τα gaming ονειρα μου.
 
Παντως το bundle ειναι πολυ καλο απο αποψη ποιοτητος παιχνιδιων.

Και μην ξεχναμε οτι περιεχει και την πρωτη εκδοση του υπεροχου Vroom (μετα πορταριστηκε/γραφτηκε σε αλλες πλατφορμες)
 
Wally είπε:
Και μην ξεχναμε οτι περιεχει και την πρωτη εκδοση του υπεροχου Vroom (μετα πορταριστηκε/γραφτηκε σε αλλες πλατφορμες)
Με κούφανες, ήταν απο τα αγαπημένα μου στην Amiga, ούτε κάν φαντάστηκα ποτέ μου ότι ξεκίνησε απο τον Speccy. Εντύπωση μου είχε κάνει που μπορούσες να παίξεις με το mouse.
 
Maddog είπε:
Αχαχαχαχα, μην τα κάνεις τόσο δραματικά φίλε Βασίλη. Σε άλλη περίπτωση πρέπει να ρίξουμε στην πυρά όλη την early βιομηχανία software που βασίστηκε σε σημαντικό βαθμό σε παράνομους κλώνους από arcades. Donkey Kong "μαιμού" υπάρχει σχεδόν σε κάθε γνωστό και άγνωστο υπολογιστή των αρχών της δεκαετίας του 80. Το ίδιο και Pacman εδώ που τα λέμε... :)
Από το λίγο που δείχνει το video μάλιστα, δεν φαίνεται καθόλου κακός κλώνος. Πίστεψε με, υπάρχουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ DK clone τερατουργήματα εκεί έξω... :p
Oντως,Βασιλη εχει δικιο ο συναδελφος...ιδιως σε εμας τους δυστυχους με το tandy coco2 το the king ηταν ενα απο τα καλυτερα παιχνιδια-ισως και το καλυτερο port του original σε 8μπιτο..δες λιγο εδω http://www.lcurtisboyle.com/nitros9/donkeyking.html
 
Εχει την ιδια συμπεριφορα με το original φιλε angel_grig γιατι οπως ειπα με φανηκε λιγο πιο αργο.και γενικα ειναι το ιδιο με το original στης πιστες κτλ;
 
Φίλε metalcandyman, δες λίγο πως παίζουν τα δύο άλλα clones που έβαλα σε link στο προηγούμενο post μου (υπάρχει δυνατότητα από την σελίδα του WoS να παίξεις σε online emulator). Είμαι σίγουρος ότι μετά από αυτό, ετούτη εδώ η εκδοχή θα σου φανεί arcade perfect. :p
 
Maddog είπε:
Φίλε metalcandyman, δες λίγο πως παίζουν τα δύο άλλα clones που έβαλα σε link στο προηγούμενο post μου (υπάρχει δυνατότητα από την σελίδα του WoS να παίξεις σε online emulator). Είμαι σίγουρος ότι μετά από αυτό, ετούτη εδώ η εκδοχή θα σου φανεί arcade perfect. :p
OK DOC θα το κανω και θα γραψω εντυπωσης.Να δω και της διαφορες με το Arcade.Φυσικα θα πρεπει να το τερματισω για να εχω πληρη εικονα εννοοιται αυτο.
 
SINCLAIR QL είχε ο εξαδελφός μου. Δεν είχε όμως ούτε ένα παιχνίδι. Τον ενδιέφεραν μόνο τα ζητήματα της Σχολής του.

Θα επικοινωνήσω να τον ρωτήσω αν τον έχει ακόμα σώο.

Αν ναι θα αγοράσω το μπουκέτο αυτό των παιχνιδιών και θα σας πω εντυπώσεις.
 
Εξοδα αποστολης δεν γραφει.

Και οι αγγλοι ειναι τσουχτεροι, αλλα απο την αλλη ποσο βαρος να εχει ενα microtape :D
 
mike είπε:
Εξοδα αποστολης δεν γραφει.Και οι αγγλοι ειναι τσουχτεροι, αλλα απο την αλλη ποσο βαρος να εχει ενα microtape :D
Δεν γραφει γιατι ειναι digital download,και τρεχει μονο σε Pc (βασει του αιτηματος των copyright holders-ναι,απο τους χρηστες του ql περιμενουν να τα οικονομησουν :rant: ...)
 
  • Like
Reactions: Ace
Tι ? δεν υπαρχει σε microtape? φωτια να τους καψει !
 
Το αγόρασε κανένας αυτό το πακέτο; Είναι ομολογουμένως ο πιο εύκολος και οικονομικός τρόπος, ώστε να πάρει κάποιος μια γεύση, περί του τι σημαίνει Sinclair QL games software. Εγώ πάντως το πήρα.

Τεχνηέντως, δεν υπάρχει άλλος τρόπος πρόσβασης σε Sinclair QL software μέσω PC, πέρα από το δίδυμο RWAP Games Software και Q-emulator = 15 £ και 35 €, στην καλύτερη περίπτωση για ένα πακέτο 6 παιχνιδιών και emulator αντίστοιχα. :S
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά αυτός ο QL δεν βλέπεται στα παιχνίδια. Άντε τώρα να εχεις δώσει ενα σωρό λεφτά για αυτό τον υπολογιστή το 1987 και να παίζεις παιχνίδια λίγο καλυτερα απο σπεκτρουμ και να παλευεις με microdrive. Τραγικό μηχάνημα, δικαίως ηταν πλήρης αποτυχία και έκαψε τον Sinclair που είχε την φαεινη ιδέα να βγάλει τέτοιο υπολογιστή. Όσο για τη CPU επειδή είναι 8μπιτ δεν έχει σοβαρή διάφορα απο τον Ζ80 του απλού σπεκτρουμ. Ενδεικτικά ο 68000 της αμιγκα (16μπιτ) είναι 2 φορες πιο γρήγορος του Ζ80. Χίλιες φορες σπεκτρουμ 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα