Sindy Pedigree

Η sindy είναι για μένα μεγάλη λατρεία!! Ηταν η πρώτη μου fashion doll και θα έχει πάντα την πρώτη θέση στην καρδιά μου!!

Sindy Stardance, 1984

attachment.php
 
τι γλυκια που ειναι η Sindy Stardance, να τη χαιρεσαι mytinyworld :flower:

ιδεα μου ειναι ή το προσωπο της θυμιζει αρκετα αυτο των κουκλων Fleur; λειπουν βεβαια οι βλεφαριδες
 
Ωραία η κούκλα σου mytinyworld, πάντα μου άρεσαν οι κούκλες με γκέτες, katerinak η fleur είναι κάτι σαν κλώνος της Sindy pedigree.
 
Χαίρομαι που σας άρεσε η κούκλα, ευχαριστώ!

:flower:

H fleur, λέγεται και dutch sindy, ήταν μια "αντιγραφή" με την ανοχή της εταιρίας pedigree για το κοινό της Ολλανδίας και μόνο. Αν και δεν τους φαίνεται katerinak, όλες οι σιντυ έχουν βλεφαρίδες!! Απλά είναι κοντές και επειδή έχουν επιπλέον και ζωγραφισμένες βλεφαρίδες, σε ξεγελάνε και νομίζεις ότι δεν έχουν!

Ενα κοντινό για να το δείτε:

attachment.php


Η fleur έχει πιο ωραίες βλεφαρίδες, είναι μακριές και αραιές και δείχνουν πιο πολύ!

Εχω κι άλλες φωτο να σας δείξω, αλλά όταν τις ανεβάζω στο προφίλ μου, τις γυρνάει στο πλάι, γιατί άραγε? (off topic) :p
 
Η Sindy είναι πολύ ξεχωριστή κούκλα και η φίλη mytinyworld έχει πάρα πολύ όμορφες και φροντισμένες κούκλες. Χάρη σε αυτήν έχουμε δει και μάθει πάρα πολλά πράγματα και την ευχαριστώ για αυτό.
 
σας ευχαριστω για τις πληροφοριες!

mytinyworld δεν ειχα προσεξει οτι και οι Σιντυ εχουν βλεφαριδες,εβλεπα μονο αυτες που ειναι ζωγραφισμενες #)

ευχαριστουμε για την κοντινη φωτογραφια
 
Να είστε καλά! :)

EL GRECO, κι εγώ σ'ευχαριστώ για την αγάπη σου για την bibi-bo, τις όμορφες φωτογραφίες που ακούραστα ανεβάζεις και την προσπάθεια που κάνεις για να επανακυκλοφορήσει!

Ενα πολύ κομψό και σπάνιο σύνολο της sindy από το 1984, που ονομάζεται Smart Set.

attachment.php
 
Φίλη mytinyworld, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Η Sindy σου είναι πανέμορφη και πολύ όμορφα ντυμένη. Να σαι καλά να βάζεις πάντα τέτοιες φωτογραφίες.
 
mytinyworld είπε:
Να είστε καλά! :)
EL GRECO, κι εγώ σ'ευχαριστώ για την αγάπη σου για την bibi-bo, τις όμορφες φωτογραφίες που ακούραστα ανεβάζεις και την προσπάθεια που κάνεις για να επανακυκλοφορήσει!

Ενα πολύ κομψό και σπάνιο σύνολο της sindy από το 1984, που ονομάζεται Smart Set.

attachment.php

πολυ κομψο και ομορφο το συνολο της Σιντυ Smart Set :)

mytinyworld σ ευχαριστουμε για τη φωτογραφια!!

το συνολο αυτο μπορει να το φορεσει και η bibi bo ;
 
:thanx2: Σας ευχαριστώ!

Τα ρούχα της pedigree sindy κάνουν τέλεια στην bibi-bo, γιατί οι δύο κούκλες έχουν σχεδόν το ίδιο σώμα. Οπότε, το smart set ταιριάζει απόλυτα στην bibi-bo. Ομως, σαν ύφος, είναι λίγο αυστηρό για την ιδιοσυγκρασία της bibi-bo, εσείς τι λέτε?
 
mytinyworld είπε:
:thanx2: Σας ευχαριστώ!
Τα ρούχα της pedigree sindy κάνουν τέλεια στην bibi-bo, γιατί οι δύο κούκλες έχουν σχεδόν το ίδιο σώμα. Οπότε, το smart set ταιριάζει απόλυτα στην bibi-bo. Ομως, σαν ύφος, είναι λίγο αυστηρό για την ιδιοσυγκρασία της bibi-bo, εσείς τι λέτε?

ωραια!! οποτε μπορει να το φορεσει και η bibi-bo σου :)

πιστευω οτι θα της ταιριαζει, ο,τι και να βαλει η bibi-bo θα ειναι Τ Ε Λ Ε Ι Α :flower:
 
Πολύ ωραίο το σύνολο, Το καπέλο κάνει στην bibi bo? Στην προηγούμενη κούκλα, την Stardance, το μακιγιάζ είναι δικό της ή εσύ της το φρέσκαρες, γιατί αν είναι μεταχειρισμένη κούκλα είναι πολύ καλά διατηρημένη.
 
Καλή μου Mytiny να χαίρεσαι την πανέμορφη Star Dance Sindy!! Όσον αφορά το Smart Set δεν έχω λόγια!! :dribble::dribble::dribble: Θα ξεχωρίσω το υπέροχο μπλε πουκάμισο του σετ το οποίο απλά δεν υπάρχει!!!!Και ναι θα γκρινιάξω για ακόμη μια φορά για την κακή ποιότητα των σημερινών ρούχων και αξεσουάρ κούκλας που κυκλοφορούν...καμία σχέση με αυτά τα μικρά αριστουργήματα που έφτιαχναν κάποτε. Και πάλι να τα χαίρεσαι καλή μου!!

spirtoulis τι ήταν αυτό που είπες παιδί μου!!! Θα ξανακυκλοφορήσει η κούκλα ή πρόκειται μόνο για έκθεση; Έχουμε καμιά παραπάνω πληροφορία στο θέμα;

Σας περνάω και εγώ μία νεοαποκτηθείσα Sindy Petigree. Δεν έχω ιδέα του πότε ή ποια είναι (Είναι γνωστό πόσο άσχετη είμαι επί του θέματος...). Επίσης το ρουχαλάκι που φοράει δεν έχω ιδέα αν είναι δικό της ή ποιας κούκλας μπορεί να είναι... Νομίζω σας διαφώτισα αρκετά... :p

Sindy Pedigree.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σουφλέ να χαίρεσαι την κούκλα σου, μου αρέσει πολύ το χρώμα των μαλλιών της, που δεν είναι αυτό το πλατινέ της barbie και το ρούχο της ταιριάζει πολύ. Απ' ότι διάβασα οι Sindy θα κυκλοφορήσουν από την Tonner, η οποία όμως εταιρεία την πιο φθηνή κούκλα την πουλάει 100 δολάρια, οπότε ίδωμεν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Spirtoulis, τα ρούχα, τα καπέλα και τα παπούτσια της pedigree sindy κάνουν στην bibi-bo γιατί έχουν τις ίδιες διαστάσεις σε σώμα και κεφάλι. Την stardance δεν την έχω βάψει εγώ, γενικά δεν έχω βάψει καμία κούκλα, γιατί πιστεύω ότι δεν το'χω και φοβάμαι.... #)

Soufleδάκι, πανέμορφη η sindy σου!!! Να τη χαίρεσαι!!! :cheers: Τι γράφει στο κεφάλι πίσω? Πάντως το σώμα είναι basic, δηλαδή δεν είναι active (μπαλαρίνα) Το φόρεμα δεν είναι της sindy της δεκαετίας του 1980 που συλλέγω, αλλά δεν αποκλείεται να είναι παλιότερο. Εχω επιλέξει να μην ασχοληθώ με άλλη δεκαετία, για ευνόητους λόγους (του φόβου της εξάρτησης...) :precry:

Σχετικά με την επανακυκλοφορία της sindy αναμένεται να ανακοινωθεί στην ετήσια συνάντηση των συλλεκτών που θα γίνει στο Lincoln στις 26 Ιουλίου, αν και έχω διαβάσει σχόλια των συλλεκτών που επιφυλάσσονται, διότι τα τελευταία χρόνια φαίνεται να υπάρχει μόνο ως υπόσχεση... Οι φωτογραφίες των κουκλών που μας έδειξε παραπάνω ο EL GRECO είναι από τα πρωτότυπα (και πάλι από όσα έχω διαβάσει).
 
spirtoulis, EL GRECO και mytiny να στε καλά!! Ευχαριστώ πολύ και για τις πολύτιμες πληροφορίες!!! mytiny μου την κουκλίτσα την έχω στο πατρικό μου οπότε δεν μπορώ να κοιτάξω, αλλά αν θυμάμαι καλά έγραφε Sindy στο κεφάλι όπως το κλασικό λογότυπο. Βοηθάει σε κάτι; Είχα βρει ένα site με ρούχα Sindy πριν το '80 και είχα κοιτάξει αλλά δεν θυμάμαι να είχα βρει αυτό το φόρεμα. Δεν αποκλείεται να είναι και Barbie. Δεν έχω ιδέα γιατί ήτανε από lot με διάφορα Sindy και Barbie ρούχα και κούκλες...
 
Κάνει κρύο, βαριόμουν.... Έκατσα κι έφτιαξα τις κούκλες μου και μετά έβαλα τον άντρα μου να μου τις φωτογραφίσει.... :)   :) :) Αυτή είναι η συλλογή μου από Sindy Pedigree.... 

46470019_2078201548884775_1029692149785952256_n.jpg

46470515_484902738667021_1866109547186225152_n.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα