slide puzzles 4x4, 5x5: οι τέσσερις αχώριστοι

ARETARA

RetroNuts!
Joined
1 Σεπ 2010
Μηνύματα
2.136
Αντιδράσεις
2.285
Ένα μικρό παιχνίδι, αν μπορεί να ονομαστεί επιτραπέζιο ήταν "οι τέσσερις αχώριστοι" και αποτελούνταν από ένα mattrix 4Χ4 και συνολικά 15 πλακίδια και ένα κενό. Από τις σχετικές θέσεις των πλακιδίων σχηματίζονταν 4 ανθρώπινες μορφές: Ο τσολιάς (με μπλε περίγραμμα), ο άντρας (με κόκκινο ή πράσινο περίγραμμα δεν θυμάμαι ακριβώς), η γυναίκα (με πράσινο ή κόκκινο περίγραμμα) και ο κοντός (με μαύρο περίγραμμα). Το παιχνίδι είχε την έννοια των διαφορετικών διατάξεων τοποθέτησης των μορφών (ΑΒΓΔ, ΔΑΓΒ κλπ.), όπου κάποιες διατάξεις ήταν εύκολες, κάποιες μέτριας δυσκολίας, κάποιες δύσκολες ενώ αν θυμάμαι καλά υπήρχε και μια ακατόρθωτη. Έκανα και ένα μικρό κολάζ μήπως κάποιος μπορέσει να θυμηθεί τίποτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιχνίδι puzzle μέσα σε πλαστικό πίνακα διαστάσεων 4Χ4 ή 5Χ5? - slide puzzles

Παιχνίδι puzzle στα μέσα της δεκαετίας του 70 από πλαστικό και τέσσερις φιγούρες άνδρας, γυναίκα, παιδί και νάνος (αν θυμάμαι καλά) που έπρεπε να τους βάλεις σε διαφορετική σειρά. Δηλαδή πρώτα τον άνδρα, μετά τη γυναίκα, μετά το παιδί και μετά τον νάνο. Στη συνέχεια άλλαζε η σειρά:έπρεπε πρώτα να βάλεις τη γυναίκα, μετά τον άνδρα, μετά το νάνο και τέλος το παιδί. Στόχος του παιχνιδιού ήταν να καταφέρει κανείς όλους τους δυνατούς συνδυασμούς και το παιχνίδι διατείνονταν ότι η πλήρη αναστροφή της αρχικής σειράς ήταν ΑΔΥΝΑΤΗ.

Το θυμάται κανείς;

Υ.Γ Το puzzle αν θυμάμαι ήταν τετράγωνο διαστάσεων 4Χ4 ή 5Χ5 και στη θέση του νάνου έλλειπε ένα κομμάτι που επέτρεπε την κίνηση των άλλων κομματιών εντός του πλαστικού πίνακα.
 
Μου άρεσαν πολύ τα συγκεκριμένα puzzle και είχα αρκετά. Το συγκεκριμένο θέμα πάντως δεν το ήξερα καν.

Δεν ξέρω αν έχει σωθεί κάποιο για να βγάλω φωτογραφία...
 
Αν ειναι αυτο που μου ηρθε τωρα στο μυαλο :brick: πρεπει να εχω ενα! Θα το φωτογραφησω και θα το ανεβασω. :)
 
μακαρι να ειναι αυτο που εχεις στη συλλογη σου stayros για να δουμε και τη φωτογραφια!!
 
Το βρηκα!!!!!!!!! :cheers: :cheers: Ιδου...Μινι παζλ 4x4.jpg...Βεβαια δεν ειναι σαν και αυτο που περιγραφει ο Μιλτος στο πρωτο μυνημα αλλα πρεπει να εννοει το ιδιο. :)
 
Kambia είπε:
Μου άρεσαν πολύ τα συγκεκριμένα puzzle και είχα αρκετά. Το συγκεκριμένο θέμα πάντως δεν το ήξερα καν.Δεν ξέρω αν έχει σωθεί κάποιο για να βγάλω φωτογραφία...
Ναι, θα ήταν ωραίο να είχαμε κάποιες φωτογραφίες. Αν τα βρεις Kambia παράθεσε περισσότερες από μια...
 
Mε πρόλαβες :D Εγώ βρήκα αυτό (δεν είναι δικό μου) σε ότι πιο κοντινό στην περιγραφή του Μίλτου

slide puzzle Hercules .jpg

Και εδώ μπορείτε να δείτε περισσότερες εικόνες με αυτά τα puzzle
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kambia είπε:
Mε πρόλαβες :D Εγώ βρήκα αυτό (δεν είναι δικό μου) σε ότι πιο κοντινό στην περιγραφή του Μίλτου


Και εδώ μπορείτε να δείτε περισσότερες εικόνες με αυτά τα puzzle
Ααααααα...δεν παιζω:sad:. Τα δικα σου ειναι καλυτερα :cry: :cry: :cry: :cry:.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
σας ευχαριστουμε ολους για τις φωτογραφιες!!!!!τωρα ειναι πιο ξεκαθαρα τα πραγματα για το παιχνιδι puzzle:)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρίξε και μια ματιά στο amazon. ΑΠό ότι είδα έχει καλές τιμές
 
Να βαλω και τα δικα μου? Τυχαια ειχαμε και κουβεντα για αυτα με τον πατερα μου. Μου ειπε οτι εδωσε λεφτα σε φιλο του να τα φερει απο το Αμερικα...

Αρχες του '80...

Βλεπετε και τις δυο πλευρες...ο στυλος για συγκριση μεγεθους...

lady 1.jpg

rob 1.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα