Snes: Μας άφησε χρόνους... [Resurrected by Angel_Grig!]

angel_grig είπε:
Το τροφοδοτικο ειναι ΟΚ?μπορεις να το τσεκαρεις ή να δοκιμασεις αλλο?
Δεν ξερω πως να το τσεκαρω..

Υπαρχει πιθανοτητα να ειναι τροφοδοτικο αφου ανοιγει το λαμπακι?? Μπορω να αγορασω αλλο τροφοδοτικο του εμποριου αν με βοηθησετε στο τι χαρακτηριστικα πρεπει να εχει.. Υπαρχει περιπτωση να θελει αλλαγη ο κονεκτορας που διαβαζει τις κασετες?
 
Aπό όσο βλέπω στη φωτογραφία το snes τροφοδοτείται με 9 βολτ και 1.3 αμπέρ. Το τροφοδοτικό για να το τσεκάρεις χρειάζεσαι πολύμετρο για να δεις αν βγάζει τις σωστές τάσεις. Δεν μπορώ να φανταστώ λόγο γιατί να χρειάζεται αντικατάσταση ο κονέκτορ που αναφέρεις. Εκτός βέβαια αν έχουν πέσει υγρά μέσα ή το snes ήταν σε κανένα πατάρι τόσα χρόνια φούλ στην υγρασία.

IMG_2029.jpg
 
Προσοχη, ειναι 9v AC και οχι DC οπως τα περισσοτερα τροφοδοτικα! Λεγεται παντως οτι δουλευει και με DC.
 
freaktmp είπε:
Προσοχη, ειναι 9v AC και οχι DC οπως τα περισσοτερα τροφοδοτικα! Λεγεται παντως οτι δουλευει και με DC.
Δεν ηταν σε παταρι. Ηταν σε ταρατσα (μεσα δηλαδη, οχι εξω). :) Θα τους παω το γνησιο τροφοδοτικο και φανταζομαι θα μου δωσουν κατι αναλογο βαση της ετικετας που εχει πανω. Γιατι χτες που ξαναπροσπαθησα να το δουλεψω οταν καταλαθος κουνησα το καλωδιο εσβησε το λαμπακι και μετα οταν το ξανακουνησα λιγο αναψε παλι. Αρα φανταζομαι φταιει το ρευμα του. Πολυμετρο δεν εχω αλλα θα τους πω να το μετρησουν εκει που θα παω.
 
Βεβαιως το να μετρησεις ενα τροφοδοτικο με πολυμετρο ειναι μια ενδειξη οτι δουλευει και οχι αποδειξη. Μπορει χωρις φορτιο να δειχνει σωστη ταση και οταν το βαζεις να δουλεψει να μην μπορει να ανταπεξελθει.
 
Blackmouse είπε:
Δεν ηταν σε παταρι. Ηταν σε ταρατσα (μεσα δηλαδη, οχι εξω). :) Θα τους παω το γνησιο τροφοδοτικο και φανταζομαι θα μου δωσουν κατι αναλογο βαση της ετικετας που εχει πανω. Γιατι χτες που ξαναπροσπαθησα να το δουλεψω οταν καταλαθος κουνησα το καλωδιο εσβησε το λαμπακι και μετα οταν το ξανακουνησα λιγο αναψε παλι. Αρα φανταζομαι φταιει το ρευμα του. Πολυμετρο δεν εχω αλλα θα τους πω να το μετρησουν εκει που θα παω.
Όταν κούνησες το καλώδιο τροφοδοσίας και άναψε, εικόνα είδες στην τηλεόραση;
 
telonio είπε:
Όταν κούνησες το καλώδιο τροφοδοσίας και άναψε, εικόνα είδες στην τηλεόραση;
Οχι.. Παλι δεν εδειξε εικονα.. Οσο για το τροφοδοτικο μαλλον θα παρω αυριο ενα καινουριο κατευθειαν για να ειμαι σιγουρος.. Αλλα απο περιεργια θα μετρησω αυτο που εχω με ενα πολυμετρο..
 
Λοιπον το μετρησα με πολυμετρο και ειδαμε απο ποια μερα του τροφοδοτικου ειναι το προβλημα. Εκατσα με ενα φιλο που γνωριζει το λυσαμε και φτιαξαμε το τροφοδοτικο και πλεον οσο και να το κουναμε το καλωδιο δε σβηνει εφοσον ειναι ανοιχτο. Το προβλημα ομως δε λυθηκε. Ακομα δεν παιζει τα παιχνιδια μετα απο πολλες προσπαθειες και βαλε βγαλε τις κασετες. Ποιο ειναι το επομενο σταδιο?
 
Σε τι κατάσταση είναι ο κένοκτορας επάνω στο snes και τα pins του cartridge;
 
telonio είπε:
Σε τι κατάσταση είναι ο κένοκτορας επάνω στο snes και τα pins του cartridge;
Καλησπερα. Αργησα λιγο να απαντησω γιατι εχω μπλεξει με κατι δουλειες αυτες τις μερες. Λοιπον ανεβαζω φωτογραφιες για να κρινετε εσεις την κατασταση.
 
Δυστηχώς οι φωτογραφίες φένονται πολύ μικρές. Δύσκολο να πει κανείς από φωτογραφίες γενικότερα. Δοκιμάσατε και παραπάνω από ένα παιχνίδι και δεν φορτώνει;
 
Πίσω
Μπλουζα