Snes: Μας άφησε χρόνους... [Resurrected by Angel_Grig!]

Συμφωνα με εδω:http://www.nintendorepairshop.com/products/33-Super-Nintendo-SNES/2159-SNES-Fuse/ η ασφαλεια ειναι 1,5Α .Αυτος που θα στην αλλαξει τι σου ειπε?ειναι καμμενη η παλια?
 
μου ειπε οτι δεν ξερει ποσα αμπερ ειναι ...οτι μπορει να την αλλαξει και θα μου βαλει μια αλλη με διαφορετικο σχημα..

δεν μου ειπε αν ειναι καμενη... μπορει να το δει ?

παω να στο μαγαζι να μου το αλλαξει :D κ ερχομαι!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φυσικα και μπορει να το δει!
 
δικο μου το λαθος ειχε δει οτι ειναι καμενη ,μου την αλλαξε ,την δοκιμασα και :dribble: λειτουργει τελεια:animeek:

παιδια-mike thanx ειστε θεοι ,δεν εχω λογια :bow: :thanx2:
 
Μπράβο leaosnes!!! Καλό κάψιμο εύχομαι από δω και στο εξής.....
 
Τελικα δεν μας αφησε χρονους το μηχανημα...παρατεινεται η διαρκεια ζωης του μεχρι το επομενο δυνατο πεταμα, αντε στην τελικη απο καψιμο....λογω overload παιχνιδιου βεβαια...καλη συνεχεια leaosnes...
 
Ο νεος ειναι ωραιος(καινουριο snes που το εχουμε καβαντζα)o παλιος ομως ειναι αλλιως και οι αναμνησης που εχουμε δεν ξεχνιουνται ετσι απλα.Καλο παιχνιδι λοιπον και παλι με το τιτανοτεραστιο SNES της τιτανομεγιστης NINTENDO φιλε leaosnes:D
 
ευχαριστω πολυ παιδια !!! με εχει πιασει μια μανια να ξαναπαιξω ολα τα παιχνιδια απο την αρχη ,(ευκαιρια τωρα που ειναι και κλειστη η σχολη):biglaugh:
 
Aυτα ειναι!SNES και ξερο ψωμι!
 
Tελικα ηταν αυτο που σου ειπα, η ασφαλεια.

Ειναι η δευτερη φορα που βρισκω το προβλημα σου, στις 3 δωρο ενα SNES!
 
mike είπε:
Tελικα ηταν αυτο που σου ειπα, η ασφαλεια.Ειναι η δευτερη φορα που βρισκω το προβλημα σου, στις 3 δωρο ενα SNES!
χαχαχα ,thanx mike εισαι αρχηγος :bow:

απλα δεν μπορω να καταλαβω πως δεν χαλασε η ασφαλεια οταν ειχε πεσει κατω απο το μπαλκονι ,ενω χαλασε τωρα που επεσε απο ενα μετρο αποσταση:what:

αλλα αφου αναστηθηκε δεν με νοιαζει καθολου :sweat: απο οτι ειδατε στη φωτο εχει παθει τα μυρια οσα ,

χαχαχα κ ακομα λειτουργει !!! αθανατο το snes,

προς το παρον θα τι βαλω σε ενα κουτι και θα αργησω να την ξαναβγαλω ,θα λιωσω στο παιχνιδι την αλλη κονσολα.

mike αναρωτιεμαι αν ειναι να σε περνω κατευθειαν τηλ παρα να κανω ποστ .χαχαχα thanx παλι παιδες.
 
παιδιά καλημέρα , μετά από αρκετό ψάξιμο κατάφερα να βρώ ένα αμερικάνικο snes ,αλλά τελικά αποδείχθηκε ότι είναι χαλασμένο ,αφού πρώτα βρήκα και έβαλα το τροφοδοτικό του

(συγκεκριμένα ένα βύσμα μικρό το οποίο μπαίνει στο τροφοδοτικό του pal και έπειτα εφαρμόζει στο ntsc) δεν ανάβει το λαμπάκι στην κονσόλα,

το τροφοδοτικό το έλεγξα ,να υποθέσω οτι έχει καεί η ασφάλεια ?

μήπως κάποιος έχει το κατσαβιδάκι για να μου την ανοίξει και έπειτα να την ελέγξω?

είδα οτι πουλούν ένα σετ 15 ευρώ στην Αθήνα και εμπαυ μονο του βρίσκετε στα 5 ευρώ αλλά αλλά το θέμα είναι οτι λεφτά δεν υπάρχουν .. :please:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
leaosnes είπε:
παιδιά καλημέρα , μετά από αρκετό ψάξιμο κατάφερα να βρώ ένα αμερικάνικο snes ,αλλά τελικά αποδείχθηκε ότι είναι χαλασμένο ,αφού πρώτα βρήκα και έβαλα το τροφοδοτικό του (συγκεκριμένα ένα βύσμα μικρό το οποίο μπαίνει στο τροφοδοτικό του pal και έπειτα εφαρμόζει στο ntsc) δεν ανάβει το λαμπάκι στην κονσόλα,
Μισό λεπτό για να καταλάβω κάτι. Έχεις αμερικάνικο SNES. Το τροφοδοτικό του NTSC συνδέεται στα 110V και όχι στα 230V το οποίο σημαίνει ότι έτσι και τον βάλεις στο "δικό μας" ρεύμα στην καλύτερη θα καεί αμέσως. Στην περίπτωση αυτή χρειάζεσαι ένα step down μετατροπέα από 230V σε 110V. Εσύ πως το σύνδεσες? Φαντάζομαι βέβαια ότι (από πλευράς ρεύματος) έτσι και συνδέσεις έναν μετασχηματιστή από PAL στο NTSC δεν θα υπήρχε πρόβλημα καθώς τα Ampere πρέπει να ίδια, σωστά?
 
johnny19818 είπε:
Φαντάζομαι βέβαια ότι (από πλευράς ρεύματος) έτσι και συνδέσεις έναν μετασχηματιστή από PAL στο NTSC δεν θα υπήρχε πρόβλημα καθώς τα Ampere πρέπει να ίδια, σωστά?
Οχι. Τα αμερικανικα SNES δεχονται 10V DC και τα ευρωπαικα 9V AC.
 
παιδιά δεν ξέρω αν το έκαψα, καθώς έκανα ότι μου είπε αυτός που μου το έδωσε, μου είπε οτι το είχε κάνει και έτσι έπαιζε αυτός. (πήρα ένα pal τροφοδοτικό και το εφάρμοσα σε ntsc κονσόλα )οπότε να υποθέσω οτι κάηκε ?

angel_grigδε μπορώ να σου στείλω pm γιατί έχεις γεμίσει ,​
 
Επομένως χρειάζεσαι οπωσδήποτε τον αμερικάνικο μετασχηματιστή για το αντίστοιχο μηχάνημα...

leaosnes είπε:
παιδιά δεν ξέρω αν το έκαψα, καθώς έκανα ότι μου είπε αυτός που μου το έδωσε, μου είπε οτι το είχε κάνει και έτσι έπαιζε αυτός. (πήρα ένα pal τροφοδοτικό και το εφάρμοσα σε ntsc κονσόλα )οπότε να υποθέσω οτι κάηκε ?
Ε,τότε σύμφωνα με τα παραπάνω το πράγμα είναι φως φανάρι. Σου λείπει ένα Ampere και θες συνεχές ρεύμα! Μήπως αυτός που σου το είπε απλά ήθελε να ξεφορτωθεί την κονσόλα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Μήπως αυτός που σου το είπε απλά ήθελε να ξεφορτωθεί την κονσόλα?
δεν νομίζω γιατί δέχεται να την πάρει πίσω ,αλλά αν πάρω τον κανονικό αντάπτορα θα λειτουργεί ή την έκαψα? (μπερδεύτηκα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tελικα συναντηθηκα με τον leaosnes και αφου ξεβιδωσα την κονσολα του λεω:να του ριξω μια ματια μια που το εφερες?Ο ελεγχος εδειξε οτι η ασφαλεια δεν ηταν καμμενη.Για καλη του τυχη το φις που ειχε βαλει δεν εφτανε μεχρι μεσα,και ετσι δεν εκανε επαφη οποτε η κονσολα δεν πηρε ποτε ac ρευμα και την γλυτωσε :d@redevil

Χρησιμοποιωντας ενα φισακι απο αυτα που εχω για laptop ειδα οτι το led αναβε αρα λογικα η κονσολα λειτουργουσε.Εδωσα την κονσολα στον leaosnes ο οποιος μετα απο ψαξιμο δεν καταφερε να βρει το φισακι στα καταστηματα.Του προτεινα εαν δεν βρεθει ή να βαλουμε καλωδιο (που να βγαινει απο τις χαραμαδες εξαερισμου) με αλλο φις (ωστε να μην χρειαστει να τρυπησουμε την κονσολα) ή να κανουμε κατι τετοιο:

snespsu4.jpg

oπως περιγραφεται εδω .Tελικα το φισακι βρεθηκε μετα απο ποσταρισμα του leaosnes στο hlektronika.gr αφου ενας πολυ ευγενικος κυριος του το εστειλε δωρεαν.

Το τροφοδοτικο που λειτουργησε ειναι αυτο ρυθμισμενο στα 9v.

ΥΓ.Μετα απο ολα αυτα ειπα στον leaosnes να παει να παιξει και κανενα Λοττο! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κανονικα πρεπει να σου κανουμε αγαλμα ολοι οι "ομοιοπαθεις" σαν τον leaosnes!!!! :D

Με πλακετα στη βαση που να γραφει....

"The Great Restorer of Consoles and Hardware"

Εσυ αγορι μου δεν εισαι απλα γιατρος,αλλα... θαυματοποιος!!!!!!! :bow: :bow:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα