SNES : ΠΡΟΣΟΧΗ στο ανοιγμα

MariosMSX

RetroWannaBe
Joined
11 Σεπ 2010
Μηνύματα
64
Αντιδράσεις
0
Γραφω αυτο το ποστ, για να μην την πατησουν και αλλοι με το δικο τους SNES.

Λοιπον ειπα να ανοιξω τα 2 μηχανηματα που εχω, απλα να τα καθαρισω λιγο απο την σκονη. Με αυτο που φυσαει αερα, τιποτα σημαντικο δηλαδη.

Τα βγαζω απο την μπριζα, τα ξεβιδωνω κανονικα, ξεβιδωνω και την πλακετα, τα φυσαω λιγο με μια "σκουπιτσα", τα ξαναβιδωνω, βαζω το ενα να παιξω, παταω το power, και δεν αναβει καθολου το λαμπακι :eek: . Σκεφτομαι ενταξει δεν βιθωθηκε κατι σωστα. Ξανασφυγγω τις βιδες, το ιδιο, δεν αναβει το power λαμπακι. Τα περνω αγρια, αποφασιζω να παιξω με το αλλο (που και αυτο το ξεβιδωσα). Το βαζω στο ρευμα και αυτο δεν αναβει! Λοιπον ψαχνοντας λιγο το νετ, ειδα οτι πρεπει να τα βγαλεις απο το ρευμα, να πατησεις το κουμπι power, και να τα ξεβιδωσεις με τον διακοπτη ανοιχτο, γιατι λεει "κρατανε ρευμα και μπορει να καουν" !!!! Δηλαδη αν κανεις οτι κανεις με ολες τι κονσολες, τοτε τα SNES καιγονται! ΑΙΣΧΟΣ.

Τωρα φταιω εγω να γραψω "καταραμενα SNES και nintendo, ΖΗΤΩ η SEGA !"
 
Περίεργο μου ακούγεται. Ίσως κρατάει σε κάνα πυκνωτή φορτίο και κάνει κάποια ζημιά όταν το ανοίγεις.
 
Ναι αυτο αναφερεται, οτι κραταει ρευμα και πρεπει να ανοιγοκλεινεις τον διακοπτη, πριν το ανοιξεις.

Και να πω οτι το ακουμπησα σε καποιο τσιπακι ή εριξα καποιο υγρο (οινοπνευμα) μπορει να εγινε ζημια, απλα το φυσηξα.
 
Βασικά αυτο πρέπει να το κάνεις σε όλες τις κονσόλες η ηλεκτρονική συσκευή που ανοίγεις,δέν ειναί κάτι παράλογο
 
Έχει να κάνει με τη χωρητικότητα των πυκνωτών της διάταξης σου, σε ορισμένες μεγαλύτερες συσκευές χρειάζεσαι αρκετά sec.

Καλό είναι να το συνηθίσεις και για όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές που ανοίγεις να κρατάς το on πατημένο για να είσαι σίγουρος.

Πάντως πριν το μάθω αυτό άνοιγα τις συσκευές όπως να'ναι και ποτέ δεν είχα θέμα.
 
Eχω ανοιξει ενα σωρο κονσολες, μονο τα καταραμενα SNES δεν δουλευαν μετα.

Δηλαδη γιατι το Ν64 και γενικα ολα τα αλλα δεν ειχαν προβληματα?
 
Όλα τα ηλεκτρικά κρατάνε φορτίο στους πυκνωτές ακόμα και αν μόλις τα έχεις βγάλει από το ρεύμα, αλλά μου φαίνεται περίεργο αυτό να σου κατέστρεψε και τις 2 κονσόλες σου.

Μήπως κάτι άλλο φταίει; Για ξαναλύστες και δοκίμασε να τις ανάψεις χύμα (χωρίς να ξανακλήσεις το case τους).
 
Γειώθηκες πρίν να τα ανοίξεις?

Δεν σου φταίει το μηχάνημα αν είσαι ατζαμής.
 
είναι γνωστό το θέμα αυτό με τα SNES.... πρέπει πρώτα να αδειάσει όλο το φορτίο και μετά να του βάλεις χέρι
 
Μήπως μπορείτε να βάλετε κανένα link για περισσότερες πληροφορίες ;
 
Και εσύ φίλε ας πρόσεχες.....
 
geoanas είπε:
Μήπως μπορείτε να βάλετε κανένα link για περισσότερες πληροφορίες ;
δεν έχω κάτι φίλε, απλά το έχω διαβάσει πολλές φορές αυτό ειδικά για το SNES... τα έχει κάψει έτσι πολύς κόσμος!
 
geo2004z είπε:
Και εσύ φίλε ας πρόσεχες.....
Ρε φιλε εγω το γραφω για να το δει καποιος που δεν το ξερει και να μην την πατησει και αυτος,

και εσυ μονο αυτο εχεις να γραψεις σαν σχολιο?
 
@MariosMSX

...και πραγματικά ΠΟΛΥ χρήσιμες οι πληροφορίες σου !

*UPDATE*

Για ρίξε μια ματιά εδώ για πιθανή λύση (αντικατάσταση καμμένης ασφάλειας)

http://www.mmmonkey.co.uk/console/nintendo/snes-fuse.htm
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
MariosMSX είπε:
Ρε φιλε εγω το γραφω για να το δει καποιος που δεν το ξερει και να μην την πατησει και αυτος,και εσυ μονο αυτο εχεις να γραψεις σαν σχολιο?
Μια χαρά ήταν το θέμα σου φίλε και θα βοηθήσει αρκετό κόσμο να μην την πατήσει. Όμως κι εγώ από την πλευρά μου θεώρησα περιττό το τελευταίο σου σχόλιο, δε μπορούμε να λέμε ζήτω η Sega επειδή από αφέλειά μας κάψαμε ένα μηχάνημα της Nintendo, έλεος δηλαδή....
 
http://www.teicrete.gr/physics/lab/fdm/eppa/RLC.pdf

Στη δεύτερη και τρίτη σελίδα δίνει τη διαδικασία αποφόρτισης απλού κυκλώματος με πυκνωτή. Αν γνωρίζεις RC μπορείς να υπολογίσεις το χρόνο που χρειάζεσαι για αποφόρτιση. Στην πράξη πολλές διατάξεις έχουν μηχανισμούς (πχ πηνία εκφόρτισης) για να το επιταχύνουν αυτό.
 
Παρά την πορεία του θέματος, το τελικό αποτέλεσμα είναι πολύ χρήσιμο. Έπεσε πρόσφατα στα χέρια μου ενα SNES που έχει πρόβλημα με την τροφοδοσία και λογικά απο το link που έδωσε ο geoanas είναι η ασφάλεια. Ξέρει κανείς τι τύπος κατσαβιδιού είναι αυτός που χρειάζεται όμως και πως το ζητάμε σε κατάστημα ?
 
Το κατσαβίδι λέγεται gamebit, αλλά δεν πρόκειται να το βρεις στα Ελληνικά καταστήματα με εργαλεία/ηλεκτρονικά είδη.

Θα το βρεις στο ebay (πχ εδώ .
 
Ωπ! Σε ευχαριστώ πολύ για την υπόδειξη!
 
Πίσω
Μπλουζα