SNES CD-ROM

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.882
Αντιδράσεις
3.859
Αν ειχαν γινει τα παρακατω και δεν τα σπαγανε sony-ninty θα ειχαμε γλυτωσει απο τα playstation:D.


Λιγο backstory,ψηνοτανε συνεργασια μεταξυ Νιντυ και Σονυ,βασικα η Νιντυ ηθελε CD-ROM για το SNES και στραφηκε στον ειδικο της εποχης την Σονυ για δυο projects,ενα add-on για το Snes και μια ξεχωριστη κονσολα,η Σονυ το ειχε σιγουρο,δεν θυμοτανε οτι η Νιντυ ειχε κανει πισω και με την Αταρι οταν ητανε να φερει το NES και εν τελει καποια CES η Ε3 μεσα 90ς παρουσιασε η Σονυ το παρακατω και συγχρονως η Νιντυ ανακοινωνε αλλη συνεργασια με τον μεγαλο ανταγωνιστη στα CD,Philips.



Ουτε ετσι ειδαμε CD στο SNES βεβαια αλλα ειδαμε Μαριο και Ζελντα στο CDI.


Προβολή συνημμένου 135409

Προβολή συνημμένου 135408
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παρά να γλιτώσουμε απο την μάστιγα, θα έπαιρνα και Nintendo ;)
 
Πες τα χρυσοστομε !!! και πλακα θα ειχε να (ξανα)βρουμε στο Net καποια αρθρακια που καινε τη pSONY για το θεμα αυτο. :thumbup:
 
Αν είχε επικρατήσει η Ninty και δεν έβγαινε το playstation θα παίζαμε ακόμη χαροπά χαζοπαιχνίδια και όχι Final Fantasy,Metal Gear Solid,Silent Hill,Resident Evil κτλ. Το playstation είναι η κονσόλα που άλλαξε την ιστορία των ηλεκτρονικών παιχνιδιών.
 
εεεεε οχι.....
 
Ναι, η Sony την άλλαξε την ιστορία...

Προς το χειρότερο! :diablotin:

To set the record straight:

Φυσικά η Sega είχε ήδη δείξει από το 1990 τον (κονσολο-)δρόμο μακριά από τα "χαρωπά χαζοπαιχνίδια". Εκτός αν θεωρείς τα Sonic/Streets Of Rage/Altered Beast/Mortal Kombat (με αίμα και όχι "ιδρώτα" αλα Ninty) κλπ τέτοια!

Οπότε δεν χρωστάμε τίποτα ιδιαίτερο στον τομέα που θίγεις στην Sony. Η αλλαγή που έφερε είναι ότι έκανε να ασχοληθούν με κονσόλες άτομα που σε άλλη περίπτωση δεν θα είχαν ασχοληθεί ποτέ. Λόγω "μόδας" να έχεις ένα Playstation. Τώρα αν αυτό είναι καλό ή κακό δεν μπορώ να κρίνω αντικειμενικά...
 
σωστός ο maddog...
 
1. To FF δεν ειναι δημιουργημα ή αποκλειστικοτητα της SONY...αν δεν ειχε ξεκινησει (και πετυχει) η σειρα απο καπου αλλου δεν θα την ηξερες σημερα belmond.

2. Αυτα τα χαρωπα χαζοπαιχνιδια τα παιζαμε επι 10 χρονια με τα 8bitα home micros και εχουν αφησει εποχη...μερικοι που δεν ανακαλυψαν τα video games το 1995 τα παιζουν φανατικα ακομα.

3. Τσακωνεστε σε ξενο αχυρωνα - αν η ATARI η COLECO η ΜΑTTEL και 2 3 αλλοι δεν ξεκινουσαν το home video gaming ακομα ταβλι θα παιζαμε...αντε γιατι πολλες ανακριβειες πεφτουν στο θεμα αυτο.
 
OK, αποκαταστάθηκε η τάξη σιγά σιγά....

( tel & xalia συμφωνούμε πολύ τελευταία και ανησυχώ :p :p :p :p)
 
1. To FF δεν ειναι δημιουργημα ή αποκλειστικοτητα της SONY...αν δεν ειχε ξεκινησει (και πετυχει) η σειρα απο καπου αλλου δεν θα την ηξερες σημερα belmond.
Τρια πουλάκια κάθονταν. Ολες οι σειρές που ανέφερα είχαν παρελθόν. Μάλιστα είχα τα final fantasy legend 1+2 import από Αμερική όταν κυκλοφόρησαν.Το Metal Gear είχε ήδη κάνει τον πρώτο κύκλο του και πρόδρομοι των παιχνιδιών τρόμου είχαν ήδη κυκλοφορήσει σε NES-SNES απλά η μονίμως μορουδίστικη Νιντέντο Αμερικής δεν τα μετέφρασε ποτέ.Θυμίζω τον πρόδρομο του resident evil το Sweet Home. Απλά το Playstation τις έφερε στη σύγχρονη εποχή κάτι που η Νίντυ ήταν απλά ανίκανη να κάνει.

Φυσικά η Sega είχε ήδη δείξει από το 1990 τον (κονσολο-)δρόμο μακριά από τα "χαρωπά χαζοπαιχνίδια". Εκτός αν θεωρείς τα Sonic/Streets Of Rage/Altered Beast/Mortal Kombat (με αίμα και όχι "ιδρώτα" αλα Ninty) κλπ τέτοια!Οπότε δεν χρωστάμε τίποτα ιδιαίτερο στον τομέα που θίγεις στην Sony. Η αλλαγή που έφερε είναι ότι έκανε να ασχοληθούν με κονσόλες άτομα που σε άλλη περίπτωση δεν θα είχαν ασχοληθεί ποτέ. Λόγω "μόδας" να έχεις ένα Playstation. Τώρα αν αυτό είναι καλό ή κακό δεν μπορώ να κρίνω αντικειμενικά...
Είμαι τεράστιος SEGAκιας, άμα κοιτάξεις τις gaming δημοσιέυσεις μου θα το καταλάβεις, απλά εκτός από παιχνιδάρες η αγαπημένη μου εταιρία έκανε και τεράστια λάθη, λίγο πολύ γνωστά πλέον. Δεν πρόκειτε να ξεχάσω ποτέ το phantasy star 2 ίσως το παιχνίδι με τον καλύτερο τερματισμό που βγήκε ποτέ, καμία σχέση με κάτι παιχνιδάκια στυλ mario superstar saga κτλ. Η διαφορά είναι ότι όταν κυκλοφόρησε το playstation υπήρχε τεχνολογία πλέον για να κάνει ο κάθε developer ότι ήθελε. Ας μην ξεχνάμε ότι το PS1 σχεδιάστηκε ειδικά για τρισδιάστατα γραφικά, σε αντίθεση με το saturn.

Αν δεν υπήρχε το playstation και η SEGA σταμάταγε και πάλι να βγάζει κονσόλες τα παιχνίδια σήμερα θα απευθύνονταν στην καλύτερη περίπτωση σε 7χρονούς καθώς η Νίντυ δεν θα είχε κανένα λόγο να αρχήσει να κοιτάει το ενήλικο κοινό.

Παρόλο που είμαι SEGAκιας θεωρώ το playstation την καλύτερη και πληρέστερη Home κονσόλα που κυκλοφόρησε. Θα μπορούσα να την συγρίνω μόνο με το Mega Drive.
 
Να τα κανουμε 4 τα πουλακια belmond ?

1. Η αρχικη σου προταση ηταν η εξης

Αν είχε επικρατήσει η Ninty και δεν έβγαινε το playstation θα παίζαμε ακόμη χαροπά χαζοπαιχνίδια και όχι Final Fantasy,Metal Gear Solid,Silent Hill,Resident Evil κτλ. Το playstation είναι η κονσόλα που άλλαξε την ιστορία των ηλεκτρονικών παιχνιδιών.
και σου απανταω οτι τα ειχαμε ηδη παιξει αυτα σε αλλες κονσολες δεν ηταν κατι καινουργιο. Το οτι εγιναν πιο ρεαλιστικα δεν εχει να κανει με το ιδιο το playstation αλλα με την εξελιξη στον τομεα των γραφικων και του ηχου.

2. Τωρα για το επομενο post σου

Μάλιστα είχα τα final fantasy legend 1+2 import από Αμερική όταν κυκλοφόρησαν.
και μπραβο σου αλλα μια και το αναφερεις αυτα τα παιχνιδια μονο Final Fantasy δεν ηταν. Το SaGa σου λεει κατι ?...παντως απο αυτα που αναφερεις κατα καιρους, εχεις παρει πιο πολλα original games για Nintendo consoles απο οτι εγω, παροτι τα θαβεις συνεχεια...

Αν μιλαμε παντως για FF θα πρεπε να μιλησουμε για NES και 2-3 χρονια πριν απο αυτα που αναφερεις anyway.

3.

απλά η μονίμως μορουδίστικη Νιντέντο Αμερικής δεν τα μετέφρασε ποτέ
.
Περιεργο...αν εσυ θεωρεις ικανοποιητικη μεταφραση την κοροιδια του FFVII εγω ειμαι οκ , για να μην πουμε για το απαραδεκτο lag...τωρα βεβαια εγω δεν θα πω οτι φταιει η SONY για αυτα - εσυ γιατι λες οτι εφταιγε η Nintendo για τα προηγουμενα ? η Square δεν ειχε καμια ευθυνη σε ολα αυτα ?

4.

Απλά το Playstation τις έφερε στη σύγχρονη εποχή κάτι που η Νίντυ ήταν απλά ανίκανη να κάνει.
Ανικανη ισως, γιατι η SONY καταφερε και να παρει την τεχνογνωσια που ηθελε και χωρις να δωσει αυτη που ειχε ταξει (cdrom). Τo N64 δεν ηταν κατωτερο του Playstation αλλα το αποθηκευτικο μεσο του ηταν οντως αρχαιολογικο. Αυτα ειναι παιχνιδια εταιρειων και δεν βγαζουμε ασφαλη συμπερασματα κανοντας υποθεσεις.

Για τα υπολοιπα (ανακριβη κατ εμενα) ας σου απαντησουν οσοι τους ενδιαφερουν.

Μιας ομως και αναφερεις την φραση "Συγχρονη εποχη" θα πρεπε να καταλαβαινεις οτι πολυ απλα κατι τετοιο δεν υπαρχει :)

Ολα ειναι θεμα σε ποιο σημειο βρισκεσαι και απο που παρακολουθεις. Για το 80 ηταν θαυμα το ATARI 2600 για το 86 η AMIGA για το 95 το PS και παει λεγοντας. Δεν μπορεις να κατηγορησεις το τι παιζαμε εμεις το 77 ή το 87 σε σχεση με το τι επαιζες εσυ το 95 πχ.

Δεν υπαρχουν μωρουδιστικα παιχνιδια , μια καλυτερη αναγνωση και τελικα αντιληψη της ιστοριας των video games (αλλα και γενικοτερα) θα ηταν καλη κινηση. Λεγεται και εξελιξη και ειναι κατι που δεν ακυρωνει τα προηγουμενα απο τα οποια ετσι και αλλιως προερχεται.
 
Ωραίος ο tel.

Case closed :thumbup:
 
Δεν έχει και τόση σημασία αλλά διαφωνώ και θα ήθελα να σας πρήξω λίγο ακόμη συνεχίζοντας.

Να τα κανουμε 4 τα πουλακια belmond ?
Βασικά είναι belmont, δεύτερη φορά που το κάνεις λάθος... Όχι ότι πειράζει αλλά ο γνωστός κηνυγός βαμπιρ μπορεί να προσβληθεί! :)

και σου απανταω οτι τα ειχαμε ηδη παιξει αυτα σε αλλες κονσολες δεν ηταν κατι καινουργιο. Το οτι εγιναν πιο ρεαλιστικα δεν εχει να κανει με το ιδιο το playstation αλλα με την εξελιξη στον τομεα των γραφικων και του ηχου.
Ε όχι και δεν ήταν κάτι καινούργιο. Όλα τα παιχνίδια που ανέφερα παρόλο που είχαν προγόνους ουσιαστικά έφεραν την επανάσταση στο gaming ορίζοντάς το όπως το ξέρουμε σήμερα.

και μπραβο σου αλλα μια και το αναφερεις αυτα τα παιχνιδια μονο Final Fantasy δεν ηταν. Το SaGa σου λεει κατι ?...παντως απο αυτα που αναφερεις κατα καιρους, εχεις παρει πιο πολλα original games για Nintendo consoles απο οτι εγω, παροτι τα θαβεις συνεχεια...
Αν μιλαμε παντως για FF θα πρεπε να μιλησουμε για NES και 2-3 χρονια πριν απο αυτα που αναφερεις anyway.
Λες να μην το ξέρω; Από τη στιγμή που είχα μόνο Gameboy και η παρουσία του NES ήταν σχετικά μικρή καθώς δεν έρχοντουσαν εδώ Αμερικάνικοι τίτλοι αναγκαστηκά αγόρασα αυτά.

Γούσταρα και γουστάρω με 1000 τα φορητά της Νιντέντο αλλά ποτέ δε χόνεψα τις home consoles της Νίντυ καθώς οι πραγματικές παιχνιδάρες δεν βγήκαν ποτέ Ευρώπη και γούσταρα περισσότερο το πιο "mature" που έδινε τότε η SEGA με αποτέλεσμα να αγοράσω Game Gear και Mega Drive και να κολλήσω άγρια. Στη συνέχεια η Σόνυ με κέρδησε με τις παιχνιδάρες που βγήκανε κυρίως από Square,Konami,Capcom. Παιχνίδια που με έκαναν να συγκινηθώ (Final Fantasy 7), να τρομάξω και να χάσω τον ύπνο μου (Silent Hill), να προβληματιστώ (Xenogears), αλλά και με έκαναν να διαλέξω το γενικό ψευδόνυμό μου (Castlevania).

Eίναι τόσο περίεργο να μου αρέσουν τα φορητά της Νίντυ αλλά και το playstation μαζί; Εξάλλου ήμουν SEGAκιας και μου έμεινε συνήθεια.

Περιεργο...αν εσυ θεωρεις ικανοποιητικη μεταφραση την κοροιδια του FFVII εγω ειμαι οκ , για να μην πουμε για το απαραδεκτο lag...τωρα βεβαια εγω δεν θα πω οτι φταιει η SONY για αυτα - εσυ γιατι λες οτι εφταιγε η Nintendo για τα προηγουμενα ? η Square δεν ειχε καμια ευθυνη σε ολα αυτα ?
Καλύτερα κάποια ανεπαίσθητα μικρολαθάκια παρά να μην παίζαμε Ευρώπη ένα από τα καλύτερα παιχνίδια που κυκλοφόρησαν ποτέ.

Ολα ειναι θεμα σε ποιο σημειο βρισκεσαι και απο που παρακολουθεις. Για το 80 ηταν θαυμα το ATARI 2600 για το 86 η AMIGA για το 95 το PS και παει λεγοντας. Δεν μπορεις να κατηγορησεις το τι παιζαμε εμεις το 77 ή το 87 σε σχεση με το τι επαιζες εσυ το 95 πχ.
Άκυρο αυτό καθώς εγώ έπαιζα ασπρόμαυρο gameboy μέχρι το 98, σχεδόν 10 χρόνια. Και σε συνδιασμό με το Mega Drive δεν έχασα κανένα παιχνίδι της "χρυσής εποχής" των videogames(τουλάχιστον όσα ήρθαν Ευρώπη). Ακόμη αγοράζω στο GBA επανεκδώσεις retro games που δεν είχα την δυνατότητα να τα αποκτήσω τότε.

Δεν υπαρχουν μωρουδιστικα παιχνιδια.
Δεν επονόησα εγώ αυτό τον όρο αλλά η ίδια η Νίντυ με τα παιχνίδια που έβγαζε (πχ Mortal Kombat χωρίς αίμα, Bio Freaks με τα γυναικία χαρακτηριστικά κρυμμένα, Wind Waker και άλλα)
 
Καταρχην συγνωμη για την αλλαγη του nick σου - εχεις δικιο το εκανα ηδη 2 φορες αλλα μονο και μονο λογω μαλακινσης και οχι με σκοπο να σε τσαντισω. :)

Καταλαβαινω τα επιχειρηματα σου αλλα οκ σε γενικες γραμμες δεν συμφωνω - ε δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα ε ? :biglaugh:

(Ισως συμφωνησουμε στα φορητα machiνια - Nintendo Rulez there :thumbup: )
 
belmont είπε:
Ας μην ξεχνάμε ότι το PS1 σχεδιάστηκε ειδικά για τρισδιάστατα γραφικά, σε αντίθεση με το saturn.

.
Οπααα!

Κάνεις λάθος εδώ.Αν και σεγκάκιας οπως λες αλλα κάνεις ενα λάθος.To Saturn ήταν κατά πολύ καλύτερο από το PS1.Είχε 2 32bit επεξεργαστές ενώ το PS είχε έναν.Δες πόσα πολύγωνα βγαζει το Σατουρν και μετά πες μου αν το Σονυ είναι καλύτερο.To Resident Evil σε γραφικα το Σατουρν ήταν καλύτερο και δεν τρεμόπαιζαν 'οπως στο Σονυ.Οπότε το Σεγκα ήταν για τρισδιάστατα γραφικά πόλυυυυυυ ανώτερο απο το Σονυ
 
macmarios είπε:
Οπααα!Κάνεις λάθος εδώ.Αν και σεγκάκιας οπως λες αλλα κάνεις ενα λάθος.To Saturn ήταν κατά πολύ καλύτερο από το PS1.Είχε 2 32bit επεξεργαστές ενώ το PS είχε έναν.Δες πόσα πολύγωνα βγαζει το Σατουρν και μετά πες μου αν το Σονυ είναι καλύτερο.To Resident Evil σε γραφικα το Σατουρν ήταν καλύτερο και δεν τρεμόπαιζαν 'οπως στο Σονυ.Οπότε το Σεγκα ήταν για τρισδιάστατα γραφικά πόλυυυυυυ ανώτερο απο το Σονυ

συμφωνώ με τον macmarios ...τραγική διαφορά είχα δει και στα need for speed ..άσε που όταν έβαζες 2πλο στο saturn (χωρισμένη οθόνη)δεν έπαιρνε χαμπάρι το μηχάνημα ..
 
τουλαχιστον αυτο θελουμε να (και) πιστευουμε... :D

Το Saturn φτιαχτηκε ως 2D powerhouse,αλλα οταν η Sega ειδε τα specs του PS1 απλα εριξε αλλον εναν SH2 (στο ιδιο bus!) κανοντας αυτοματα τη ζωη των developes κολαση.(κατι μου θυμιζει αυτο... :D )

Δεν ειναι τυχαιο που μονο η AM2,η Τ.Α και η Lobotomy εγραψε και για τις 2 κορες...

Στο PS1 "εβγαζες" πιο ευκολα 3D (ας θυμηθουμε οτι το Saturn δεν υποστηριζε ουτε καν transparencies,ηθελε τρυκ επι τρυκ για να το καταφερεις βλ RadiantSilvergun) αλλα το 2D κομματι ηταν για πεταμα.

Στο Saturn ειχες killer 2D αλλα για να εχεις καλο 3D ηθελε @@ (που οπως αποδειχτηκε ελαχιστοι ειχαν)

To Saturn διαθετει και το καλυτερο Dpad που εχει ποτε κατασκευαστει :headbangdude:
 
Πίσω
Μπλουζα