Snes Classic Mini

Εγω το μονο που θα ηθελα να παιξω στο snes mini ειναι το star fox 2 και τιποτε αλλο!!αλλα σε αυτα τα λεφτα αφου εχω το γνησιο snes θα προτιμουσα να παρω μια κασετα snes everdrive με αρκετα games μεσα και μιας και παιζω snes στην crt τηλεοραση ειναι πολυ καλυτερη επιλογη απ το snes mini για μενα που θελω να παιζω με την αυθεντικη απεικονιση οπως παλια!!
 
Παντως διαβαζω οτι το hardware NES Mini και SNES Mini ειναι ακριβως το ιδιο αρα ισως παιξει κανα χακαρισμα για φορτωμα αλλων ROMS

Και επειδη ειναι μοδα, εσκασε και η επισημη ανακοινωση για C64 Mini (με 64 εξαιρετικα παιχνιδια).
 
Αγόρασα εχθές την κονσόλα αλλά εμένα μου κάνει το εξής περίεργο. Την συνέδεσα με το USB cable απευθείας πάνω σε Η/Υ, όπως είχα κάνει με το NES mini. Φαινόταν να δουλεύει καλά μπήκα στα παιχνίδια, έπαιξα λίγο. Με το που πάτησα όμως δύο - τρεις φορές το reset, η κονσόλα κόλλησε. Θεώρησα ότι είναι θέμα τροφοδοσίας, οπότε την συνέδεσα σε USB 3 hub με εξωτερική τροφοδοσία. Πάλι όμως έκανε το ίδιο. Δοκίμασα και με τον φορτιστή του κινητού και το ίδιο.

Πολύ παράξενη συμπεριφορά. Λέτε να θέλει μόνο τον USB charger της Nintendo ή μου έτυχε η προβληματική; Και πάνω που άρχισα να λέω τι ωραίο είναι το rewind feature που έχει!!!
 
Βρέθηκε τελικά ο ένοχος. Το HDMI splitter που χρησιμοποιώ. Δεν έχει εξωτερική τροφοδοσία και φαίνεται ότι κλείνει στιγμιαία όταν πατιέται το 'RESET' στο SNES mini. Αυτό το αποσυντονίζει και χάνει το σήμα της εικόνας. Μόνος τρόπος για επανέλθει είναι να το κλείσεις. Δίχως να έκανα εξαντλητικό έλεγχο, φαίνεται να λύνεται το πρόβλημα όταν το συνδέσω απευθείας στην τηλεόραση. Δεν ξέρω επίσης αν παίζει καλύτερα με HDMI splitter που έχουν δική τους τροφοδοσία.

Σε γενικές γραμμές η κονσόλα είναι εύχρηστη και τα παιχνίδια τρέχουν σε 60fps (NTSC). Το rewind feature βολεύει για τα λάθη της τελευταίας στιγμής. Το Starfox 2 δεν το έπαιξα ακόμα αλλά το F-Zero είναι απολαυστικότατο στα 60 fps, πολύ καλύτερο απο την έκδοση VC του Wii U.

Η κονσόλα σπάει εύκολα και δέχεται πάνω από 60 παιχνίδια αν δεν σε πειράζει που θα αναιρέσετε την εγγύηση σας. Τέλος, τα χειρηστήρια έχουν την αίσθηση των αυθεντικών καθότι είναι πλήρες ρέπλικες.

Συστήνεται για όσους θέλουν μία συνεκτική πλατφόρμα να παίζουν τα SNES παιχνίδια τους.
 
Εγω το μονο που θα ηθελα να παιξω στο snes mini ειναι το star fox 2 και τιποτε αλλο!!
Το ίδιο και εγώ!! Και περιμένω πότε θα σκάσει μύτη, να το κατεβάσουμε!!!!
 
Πως έχω την εντύπωση οτι ήδη κυκλοφορεί

(βέβαια μπορεί και να κάνω λάθος)
 
Δεν εχεις κανει λαθος τα τελευταια 10 κατι χρονια (13+) που σε παρακολουθω παντως χαχαχαχα
 
Πως έχω την εντύπωση οτι ήδη κυκλοφορεί(βέβαια μπορεί και να κάνω λάθος)
Πιθανόν είναι beta έκδοση. Διαβάζοντας, μια συνέντευξη των developers, η τελική έκδοση έχει αρκετές διαφορές, από τις beta που κυκλοφορούν.
 
Wally είπε:
Δεν εχεις κανει λαθος τα τελευταια 10 κατι χρονια (13+) που σε παρακολουθω παντως χαχαχαχα
Έχω κάνει κι αν έχω κάνει(και κάποιες φορές μάλιστα έχω πατήσει χοντρές πεπονόφλουδες) .

Δεν είμαι π.χ.

ούτε Maddog (στα τόσα χρόνια σε mame.gr ,retromaniax.gr e.t.c. ο "Spectrumάς" μιάμιση φορά (άντε δύο) έχει πέσει έξω σε κάτι που αναφέρθηκε ,μια φορά στο mame.gr και ~"μισή"φορά εδώ )

ούτε Billy

ούτε

...

...

...

Captain Kal είπε:
Πιθανόν είναι beta έκδοση. Διαβάζοντας, μια συνέντευξη των developers, η τελική έκδοση έχει αρκετές διαφορές, από τις beta που κυκλοφορούν.
Aν μιλάμε για την έκδοση του Star Fox 2 του Snes Classic Mini

π.χ. κυκλοφορούν μέχρι και

http://www.ebay.ca/itm/Super-Nintend...IAAOSw0oBZ0Ojc
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ελπιζω με το "proper reissue" να εννοει κατι σοβαρο και αξιοπιστο, το ακρως αντιθετο δηλαδη με την τελευταια κυκλοφορια της TecToy..
 
Ενώ αγόρασα με κλειστά μάτια τοπ NES, το SNES ακόμη δεν με τραβάει να δώσω 100 ευρώ για να το πάρω. Πάντως σε γνωστή αλυσίδα καταστημάτων είδα ένα Mega Drive (1o μοντέλο) μίνι αλλά ήταν μόνο για μόστρα. Ο υπάλληλος είπε ότι δεν υπάρχει στο μαγαζί... 
 
Nτροπη τιποτα αλλο ,να σε βλεπε ο 15χρονος εαυτος σου θα σε  βαραγε αλυπητα,το ιδιο και η 2008 version σου.
 
Πήγα σε έναν τύπο να του εγκαταστήσω ένα setup του Hyperspin και είδα δίπλα στην τηλεόρασή του το μηχάνημα. Πρώτη φορά το βλέπω από κοντά έξω από το κουτί του. Και δεν ξέρω γιατί αλλά το μικρό μέγεθος σε συνδυασμό με το εξαιρετικό design του Ιαπωνικού/Ευρωπαϊκού SNES με κάνει να θέλω να το αγοράσω ενώ ξέρω ότι είναι κάτι που δεν χρειάζομαι καθόλου μιας και αυτά που προσφέρει τα έχω ήδη και καλύτερα. Απλά και μόνο σαν διακοσμητικό.
 
E ναι emulators snes με roms φιλτρα και οτι θες τα εχεις πολυ καλυτερα στο p.c με hdmi.Και εγω μονο σαν διακοσμητικο το βλεπω.Kαποιος που δεν ξερει οτι υπαρχει emulator για snes και δεν ξερει πως θα παιξει τα παιχνιδια του στο p.c και πως θα κανει την εγκατασταση και πως θα βρει τα roms και του φανει παρα πολυ δυσκολο για παιξει τον emulator στο p.c εδω το snes mini ειναι μια καλη λυση γιατι το μονο που θα κανει ειναι οι συνδεσεις των καλωδιων με το hdmi και το καλωδιο ρευματος!!ευκολη συνδεση για οσους εχουν ξανασυνδεσει τα συγκεκριμενα καλωδια.
 
 
Kαι οι γνωστες συγκρισεις μεταξυ καινουργιων και παλιων μηχανηματων για retro gaming στο youtube που ως συνηθως στα καινουργια μηχανηματα για retro gaming τα παιχνιδια ειναι φωτεινα ενω στα αυθεντικα μηχανημα της δεκαετιας 80 - 90 στα snes - mega drive - nes - πλακετες arcade κλπ η φωτεινoτητα η αντιθεση και τα χρωματα ειναι τοσο σκοτεινα που αν ηταν ετσι για να παιξουμε τωρα με αυτα η την δεκαετια του 90 θα θελαμε και ενα ειδικο προβολεα να χτυπαει την οθονη της crt τηλεορασης η της led τηλεορασης μηπως και φανει πιο φωτεινο το παιχνιδι..κατι σαν τον εξτρα φωτεισμο του game boy.


 
Τελευταία επεξεργασία:
Και μια ελληνικη παρουσιαση του snes mini με χιλιαδες likes

 
Πίσω
Μπλουζα