SNES PowerPak

Plink

RetroMasteR
Joined
26 Απρ 2007
Μηνύματα
1.300
Αντιδράσεις
13
Αυτό ακόμα δεν το πήρε κανείς χαμπάρι???

Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον.

Έχω το αντίστοιχο nes cart από την ίδια εταιρία και είναι εξαιρετικό.

Ελπίζω ότι το ίδιο θα ισχύει και για αυτό ...

http://www.retrousb.com/product_info.php?cPath=24&products_id=84
 
Οπως και λες pink, το nes powerpak ναι μεν ειναι το καλυτερο της αγορας, αλλα οι υπευθυνοι εχουνε να βγαλουνε ουσιαστικη αναβαθμιση στο λογισμικο του εδω και χρονια..

Περι του snes powerpak, δεν θα ελεγα πως ειναι μια καλη αγορα, απο την στιγμη που λειπουν ολα τα καλα τσιπακια.. Χαρακτηριστικα οπως και λεει η λιστα του:

Super FX, SA-1, DSP2, ST010, SPC7110, ST011, ST018, CX4, OCB-1, SPC7110, DSP3, S-DD1 & DSP4 δεν υπαρχουν αρα και δεν υποστηριζονται αυτα τα παιχνιδια.. οπου τα υπογραμισμενα τσιπακια ειναι στα περισσοτερα καλα παιχνιδια του snes.. Ειδικα το super fx πχ υπαρχει σχεδον σε ολα τα κλασσικα παιχνιδια της nintendo.

Εν ολιγης, για τα 136$ (125 + 11$ για το εξτρα dsp τσιπακι) δεν θα ελεγα σε καμια περιπτωση, πως προκειται για μια καλη αγορα. Χωρια του γεγονοτος οτι εχει φτυσει τους κατοχους nes powerpak και σταματησε να βγαζει αναβαθμισεις, ενω δεν παιζουνε καλα η και καθολου πολλα αξιολογα παιχνιδια.

Προσωπικα θα περιμενα ειτε μια (πολυ) βελτιωμενη εκδοση με τα τα τσιπακια που λειπουνε (ξανατονιζω οτι ειναι πολυ σημαντικα τσιπακια) ειτε θα περιμενα καποια σοβαροτερη κυκλοφορια απο neoflash / καποια αλλη ομαδα.

136$ για να παιζει καποιος mario kart ειναι πολλα χρηματα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλή φάση, αλλά όντως ακριβό. Και η λίστα που έχει το site είναι με incompatibilities ? Δηλαδή εκτός αυτών που αναφέρει, όλα τα άλλα παιχνίδια παίζουν ? Αρκετά συγκεχυμένη κατάσταση, και δέν λέει να ψάχνεις άν το τάδε game είχε το τάδε τσιπάκι κλπ...
 
φίλοι μου ΜΗΝ ασχολείστε με τίποτα άλλο...

http://www.neoflash.com

ήδη το cartridge για το megadrive είναι μακράν το καλύτερο , με αναβαθμίσεις software συχνότατες και open source menu και plugin system. Το έχω και είναι πολύ ευχαριστημένος!

Σύντομα θα υπάρξουν εκδόσεις για SNES και N64 (στο τευλευταίο update ο δημιουργός λέει ότι οι λειτουργίες SNES είναι 98% έτοιμες και σύντομα θα έχουμε και αυτό!)

ΕΙΔΙΚΑ για το megadrive έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά, απλά γράφεις μέσα roms από master system και τα παίζει χωρίς κανένα έξτρα το megadrive (2in1!) αφήστε που έχει μέσα και το έξτρα FM τσιπάκι του Ιαπωνικού master system για καλύτερη μουσική σε όσα παιχνίδια το υποστηρίζουν.... έχει ενσωματωμένο και τον usb-loader :)

NEO_Myth_SNES-02.jpg


MD_Myth_retail_01.JPG


N64_case_sample.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Other_Reality είπε:
Καλή φάση, αλλά όντως ακριβό. Και η λίστα που έχει το site είναι με incompatibilities ? Δηλαδή εκτός αυτών που αναφέρει, όλα τα άλλα παιχνίδια παίζουν ? Αρκετά συγκεχυμένη κατάσταση, και δέν λέει να ψάχνεις άν το τάδε game είχε το τάδε τσιπάκι κλπ...
Δεν προκειται να παιξει κανενα παιχνιδι απο αυτα που γραφει χχχ chip not supported μιας και ειναι 101% hardware ζητημα και οχι software.. Η λιστα επισης ειναι πολυ ενδεικτικη, υπαρχουνε παιχνιδια που λειπουνε απο την λιστα και υλοποιουν ενα η και περισσοτερα τσιπακια.

Οσοι σκεφτεστε να αγορασετε αυτο το flash card, σκεφτειτε το δυο φορες.
 
Keropi επειδη μπλεκτηκα με τα links,ποσο παει περιπου το neoflash για MD?
 
@Wally:

Εγώ έδωσα για το δικό μου 110ευρώ, με τα μεταφορικά, μου ήρθε με DHL σε 5 μέρες...

Να το αγοράσεις από ΕΔΩ , και να κάνεις το thread στο support forum τους, όπως λέει το FAQ ΕΔΩ. Είναι 1000% αξιόπιστοι, και δεν περνάει από τελωνία κτλ, το έχουν τιμολογημένο 5$ σαν pc adaptor... LOL
 
Έχει κάποιος ανοιχτό cart από αυθεντικό game SNES μήπως βρούμε καμμιά αντιστοιχία με eprom και παίξουμε μόνοι μας μπάλλα; Οι programmers πλέον δεν έχουν πάνω από 30Εuros.
 
vp74 είπε:
Έχει κάποιος ανοιχτό cart από αυθεντικό game SNES μήπως βρούμε καμμιά αντιστοιχία με eprom και παίξουμε μόνοι μας μπάλλα; Οι programmers πλέον δεν έχουν πάνω από 30Εuros.
δεν είναι το θέμα μόνο το eprom, μερικά έχουν και saves, έξτρα chips... 30ευρώ ο programmer , κανα 15-20ευρώ τα παλιά eproms , συν το κόστος του pcb, καταλήγουμε σε ένα απαγορευτικό κόστος για την δυνατότητα να έχουμε 1 παιχνίδι τη φορά...
 
Απ'οτι βλέπω βγήκε στην αγορά και αυτό το cart, το οποίο όμως είναι ακριβότερο απο το Powerpak. Υπάρχει κανείς που το πήρε, εντυπώσεις, συμβατότητα ? Επίσης κατάλαβε κανένας πόση μνήμη έχει το cart, παίρνει flash γιατί δέν αναφέρεται πουθενά εκτός και άν μου ξέφυγε. Έχω φρενάρει την αγορά του Powerpak γι'αυτό όπως καταλαβαίνετε !!!

29mltv7.jpg


edit : δέν ανέφερα κάν το όνομα του κάρτ, φυσικά μιλάω γι'αυτό της neoflash. NEO SNES/SFC Myth cart SPEC v1
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξεκαθαρίζει το τοπίο ελαφρώς, γιατί τα φόρουμ τους είναι κλειστά και τα reviews δέν είναι προσβάσιμα.

Έχει πάντως 256mb μνήμη, την οποια σου δίνουν στην συσκευασία και δέν έχω καταλάβει τι σόι μνήμη είναι, USB φόρτωμα, συμβατό με όλες τις regions (προφανώς καρφώνεις ένα cart στην πίσω πλευρά του Myth γι'αυτό τον λόγο, κάτι που εμείς οι PAL λογικά θα κάνουμε) και ισχυρίζονται ένα 99.5% συμβατότητα (και 99 να ήταν καλή φάση !) Η τιμή τσούζει στα 164$ χωρίς μτφ.
 
...είναι εργαλείο όμως... μνήμη έχει μια δικιά τους της neoflash, αλλά παίζει και ειδικός adaptor για sd/tf , με ανάλογο κόστος... ακριβά μεν - καλά δε.
 
τελικά μετά από έρευνα υπέκυψα (λόγω κόστους βασικά) και αγόρασα το powerpak + 4GB CF , το neoflash είναι μαμάτο ΑΛΛΑ με ένα sd adaptor (που ακόμα δεν υπάρχει υποστήριξη) πάει μακρυά η βαλίτσα στο χρηματικό θέμα ...

έεεεεερχεταιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!

snespowerpak_med.jpg


επίσης έχω πληροφορίες από χρήστη του ότι είναι σχεδόν απροβλημάτιστο :cool:

ΕΠΙΣΗΣ κανένα από τα 2 flashcards (noeflash , powerpak) δεν μπορούνε να χρησιμοποιήσουνε τα DSP που δεν έχουν ενσωματωμένα μέσα, ειδικά στο neoflash που έχει υποδοχή από πίσω για κασέτα δεν γίνεται να παίζει το DSP από την κασέτα με το rom της flash....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πιστεύω ότι δεν αξίζει τον κόπο να δώσει κανείς τόσα χρήματα για να προμηθευθεί το εξάρτημα, τη στιγμή που με τα ίδια χρήματα μπορεί να αγοράσει 10 κασετάκια για την κονσόλα και να τα έχει αυθεντικά.
 
Εγώ έχω πάρει της neoflash παίξανε όλα οσα έβαλα :) :) και είναι ποιο

έυκολο απο της tototek (εχω για το mega drive) :cool: :cool:
 
geo2004z είπε:
Πιστεύω ότι δεν αξίζει τον κόπο να δώσει κανείς τόσα χρήματα για να προμηθευθεί το εξάρτημα, τη στιγμή που με τα ίδια χρήματα μπορεί να αγοράσει 10 κασετάκια για την κονσόλα και να τα έχει αυθεντικά.
μπα, έχω πολύ παραπάνω από 10 κασετάκια φίλε, το flashcart αξίζει και παραξίζει για πολλούς ευνόητους λόγους χωρίς αυτοί να είναι μόνο και μόνο να έχεις 1000 παιχνίδια σε μια κασέτα... ;)

εξάλλου τα ~140ευρώ που κάνει δεν είναι και τόσο μεγάλο ποσό αν το αναλύσεις...
 
geo2004z είπε:
Πιστεύω ότι δεν αξίζει τον κόπο να δώσει κανείς τόσα χρήματα για να προμηθευθεί το εξάρτημα, τη στιγμή που με τα ίδια χρήματα μπορεί να αγοράσει 10 κασετάκια για την κονσόλα και να τα έχει αυθεντικά.
Δεν ειναι ακριβως το ιδιο 10 παιχνιδια σε ενα ντουλαπι και 800 παιχνιδια στιγμαια διαθεσιμα. Ασε που ακομα και 10 cartridges πιανουν τοσο χωρο που απλα δεν ειναι εφικτο για τους περισσοτερους.

Η αποψη μου ειναι οτι τα flashcarts ειναι must have για ολους. Ακομα και οι συλλεκτες αυθεντικων παιχνιδιων μπορουν να οφεληθουν (παιζουν τα παιχνιδια και εχουν και την αυθεντικη συσκευασια σφραγισμενη). Για να μην πουμε για ολους τους αλλους (homebrew games, translations, mods και 1002 αλλα ενδιαφεροντα πραγματα που δεν προκειται να τα βρεις ποτε σε cartridge). Τελος πρεπει να αναφερουμε και την φθορα του χρονου και της χρησης που υποκεινται τα cartridges, συν τυχων τελειωμενες/χαλασμενες εσωτερικες μπαταριες που μειωνουν την απολαυση του gaming με τις αγαπημενες μας κονσολες.

Εδω εχω μια ερωτηση για αυτους που γνωριζουν περισσοτερα για το αθλημα. Τι φθειρει περισσοτερο μια κονσολα, το να εχεις ενα cartridge μεσα μονιμα ή το να βαζωβγαζεις συνεχεια cartridges; Εγω νομιζω το δευτερο, αλλα μπορει να κανω και λαθος.
 
φίλε freaktmp , το έπιασες το νόημα με τα "(homebrew games, translations, mods και 1002 αλλα ενδιαφεροντα πραγματα που δεν προκειται να τα βρεις ποτε σε cartridge)" που έγραψες :D

θέμα φθοράς ιδιαίτερο δεν υπάρχει , αλλά εννοείται ότι αν έχεις μόνιμα κουμπωμένο ένα cartridge είναι καλύτερα από το να μπαινο-βγάζεις για να παίξεις...
 
οταν μπορεσεις δώσε μας και μια εικόνα για τη συμβατότητα !!! καλόπαιχτο !
 
φυσικά , αν και από όσο με πληροφόρησαν δεν έχει προβλήματα μόλις κάποιος συνιθήσει τον τρόπο που διαχειρίζεται τα saves
 
Πίσω
Μπλουζα