SNES top games

Ευχαριστώ, σύντομα θα το αρχίσω και πάλι.
 
1 super mario warld

2 donkey kong

3 metroid

4 crhono trigger

5 hagane

6 zelda a link to the past

7 king of dragon

8 super street fighter 2

9 give'n go

10 blackhawk

11 super turrican
 
wild guns (cabal στην άγρια δύση με δόσεις sci-fi)
 
Δε θα πρωτοτυπήσω:

1. Legend of Zelda: A Link To The Past

2. Super Metroid

3. Axelay

4. The Mario series (όλα)

5. Tetris Attack (πολύ εθιστικό στο 2 players mode!)
 
Παίζω αυτή την εποχή το Plok και έχω μείνει άφωνος από τις πρωτοπορίες του συγκεκριμένου παιχνιδιού που κυκλοφόρησε πολύ πιο πριν του Donky Kong Country. Για μένα ένα από τα πιο όμορφα platform παιχνίδια του SNES και έχω καεί! Το θυμάται κανείς?

plok_frontcover_large_BY8uwrqIRXKaZ6S.jpg
 
πριν λιγουσ μηνεσ τελειωσα παλι για πολοστη φορα τα final fantasy v,dragon quest v και lufia II rise of the sinistrals οποτε σαν πολυ μεγαλοσ οπαδοσ των rpg τα πιο πολλα top για μενα ειναι rpg.

-Final fantasy V

-Final fantast VI

-Dragon quest V

-Drgon quest VI

-The legend of zelda:a link to the past

-Lufia

-Lufia II:rise of the sinistrals

-Breath of fire

-Breath of fire II

-Terranigma

-Ilussion of time

-Soul blazer

-crono triger

-Super mario world

-Super castlevania IV

-Super metroid

-Donkey kong

-Super mario rpg
 
Μιας που ανέφερες το Final Fantasy V, το θεωρώ ισάξιο jrpg με τα FF IV και VI. Ίσως να μην είχε την ανάλογη επιτυχία όπως τα άλλα δύο διότι κυκλοφόρησε μόνο στην Ιαπωνία και δεν το γνώρισε ο υπόλοιπος κόσμος νωρίς παρά μόνο στο PSX. Προσωπικά, το θεωρώ καλλίτερο από το FF VI, ένα παιχνίδι απλό, διαρκές, με λίγες αλλά έξυπνες προσθήκες και καθόλου κουραστικό.
 
geo2004z είπε:
Μιας που ανέφερες το Final Fantasy V, το θεωρώ ισάξιο jrpg με τα FF IV και VI. Ίσως να μην είχε την ανάλογη επιτυχία όπως τα άλλα δύο διότι κυκλοφόρησε μόνο στην Ιαπωνία και δεν το γνώρισε ο υπόλοιπος κόσμος νωρίς παρά μόνο στο PSX. Προσωπικά, το θεωρώ καλλίτερο από το FF VI, ένα παιχνίδι απλό, διαρκές, με λίγες αλλά έξυπνες προσθήκες και καθόλου κουραστικό.
Συμφωνω απολυτα.Το final fantasy v ειναι για μενα μεσα στα 3 καλητερα final fantasy.Ειναι πολυ καλητερο απο το IV και συνφωνω οτι ειναι καλητερο και απο το VI.οχι πολυ καλητερο αλλα καλητερο.Καταρχην εχει ιστορια με πολυ βαθοσ με πολλεσ ανατροπεσ και ειναι απο τα μεγαλητερα final fantasy και γενικοτερα απο τα μεγαλητερα rpg.Ξεκινασ απλα με τον χαρακτηρα σου μετα ψαχνεισ τουσ μετεωριτεσ μετα πασ στον κοσμο του galuf μετα οι δυο κοσμοι ενωνονται γενικα γεινεται χαμοσ.Ειναι απιστευτο παιχνιδι πολυ δυσκολο και πρεπει να πασ αρκετα ψηλα τα level για να το τελειωσησ.Ειναι το δευτερο final fantasy μετα το Final fantasy III που εχει jobs system και αυτο δηνει απστευτο βαθοσ και διαρκεια στο παιχνιδι.Οποιοσ δεν εχει τελειωση αυτο το παιχνιδι εχει χασει ενα απο τα μεγαλητερα διαμαντια ολων των εποχων.Οπωσ ειπα πριν λιγουσ μηνεσ το τελειωσα και τωρα που γραφω γιαυτο με ξαναηρθε η ορεξη να το τελειωσω.
 
Super Mario Kart με 4 άτομα! Απίστευτο σε όλα του και το μοναδικό παιχνίδι που ήμουνα καλύτερος από τον αδερφό μου!
 
Εξαιρετικό θέμα! :)

1) Super Mario World

2) Super Mario Cart

3) F-Zero

4) Prince of Persia

5) Pilotwings....

....και θα κάνω edit μόλις πάω σπίτι, γιατί το άτιμο το Alzheimer μου χτυπάει την πόρτα! :D
 
D@redevil είπε:
Εξαιρετικό θέμα! :)
1) Super Mario World

2) Super Mario Cart

3) F-Zero

4) Prince of Persia

5) Pilotwings....

....και θα κάνω edit μόλις πάω σπίτι, γιατί το άτιμο το Alzheimer μου χτυπάει την πόρτα! :D
O Mario φταίει, αποβλακώνει.... :diablotin:
 
Maddog είπε:
O Mario φταίει, αποβλακώνει.... :diablotin:
.....και ευτυχώς που μπήκες να κοροϊδέψεις, γιατί το ξέχασα τελείως! :biglaugh:

...6) Super R-Type

7) Cool Spot (με ένα κόκκινο "χαπάκι" - σήμα κατατεθέν της Virgin!)

P.S. O Mario είναι ένας μικρός θεούλης! O Sonic είναι ένα μικρό "κατοικίδιο"! :D

Αυτά! :D
 
D@redevil είπε:
7) Cool Spot (με ένα κόκκινο "χαπάκι" - σήμα κατατεθέν της Virgin!)
Μπρε! Ποιό χαπάκι;;; Νομίζω ότι είχες στο νου σου αυτό:

attachment.php


Είναι γνωστό ότι στο Cool Spot πρωταγωνιστεί η μασκότ της 7-Up! Όσο για την Virgin ήταν απλά η εταιρία που κυκλοφόρησε το παιχνίδι (publisher)

Είπαμε, ο Mario κάνει κακό. Τώρα έχουμε και αποδείξεις.

:p :p:p
 
Εισαι μεγαλος αλητης Doctor:D
 
Maddog είπε:
Μπρε! Ποιό χαπάκι;;; Νομίζω ότι είχες στο νου σου αυτό:
attachment.php


Είναι γνωστό ότι στο Cool Spot πρωταγωνιστεί η μασκότ της 7-Up! Όσο για την Virgin ήταν απλά η εταιρία που κυκλοφόρησε το παιχνίδι (publisher)

Είπαμε, ο Mario κάνει κακό. Τώρα έχουμε και αποδείξεις.

:p :p:p
Ναι μωρέ! Μ' έφαγες! :biglaugh:

Στις 2:30 τη νύχτα, αφού βρήκα και το πληκτρολόγιο, μεγάλη η χάρη σου! :p

Μάϊστα, έχεις δίκιο - πρόκειται για το μπαρμπαδάκι της Seven Up - όπως πολύ σωστά λες & μάλιστα το αναφέρει κι απέξω από το παιχνίδι!

(μην κοιτάς που επέλεξα να σε δοκιμάσω!! :p )

Τέλος πάντων, εγώ εννοώ αυτό!

coolspot.jpg

A! Πα, πα! Τι είστε εσείς της Sega! :D
 
1)Donkey kong country

2)Donkey kong country 2

3)Legend of zelda:A link to the past

4)The lion king

5)NBA Jam

6)Super mario world 2

7)Super street fighter II

8)Mortal kombat

9)Doom

10)Mario all stars
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα κάνω κι εγώ μία δεκάδα λοιπόν, είναι ζόρικη απόφαση αλλά θα κάνω μία προσπάθεια.Θα τα βάλω και σε αντιστροφη μέτρηση για να εντείνω την αγωνία.:tongue:

10)Τerranigma Ένα rpg που έχει όλα τα στοιχεία που αγαπήσαμε στο snes, όμορφα γραφικά,μυστηριώδη ατμόσφαιρα, μουσική που σου κολάει στο μυαλό και μία πρωτότυπη ιστορία που σε μαγεύει.

9)Illusion of time Aλλο ένα παιχνίδι με τα ίδια χαρακτηριστικά του terranigma, αλλά εδώ αντί να αναγενάς την γή πηγαίνει ένα ταξίδι σε ολόκληρο τον κόσμο.Άλλη μία.. πρόφαση για να ζήσουμε μία πανέμορφη εμπειρία.

8)Βreath of fire 2 Aυτό το rpg το θυμάμαι με μελαγχολία, μπορεί να είναι η γενικότερη ατμόσφαιρα του και το τέλος του.Αν και προσφάτως έμαθα πως υπάρχει και "καλό" τέλος, το οποίο είναι και άθλιο άρα ευτυχώς που έζησα το ... μελαγχολικό θα πω εγώ.

7)Εarthbound Θυμάμαι που μου είχε κάνει τεράστια εντυπώση, μάλλον γιατί αντί για να σου την πέφτουν στην πρώτη μάχη γκομπλινς και σκελετοί, πάλευες με τους αληταράδες της γειτονιάς σου στο μαγαζί με τα ηλεκτρονικά.Επιτέλους πήραμε την εκδίκηση μας αν κι αργά. :tongue:Φοβερό σενάριο,πλοκή, χιούμορ, το μόνο παιχνίδι που με έκανε να κολλήσω ενώ είχε πρώτου προσώπου μάχες χωρίς να φαίνεται ο ήρωας σου, αυτό συνήθως με ξενερώνει απίστευτα.

6)Lufia 2:Rise of the sinistrals Πέρα απο το ωραία πλοκή και τους αξιομνημόνευτους χαρακτήρες, το συγκεκριμένο παιχνίδι είχε και πολύ ωραίους γρίφους σε όλα του τα dungeon κι αυτό το μοναδικό του χαρακτηριστικό, κι άλλα μπορεί να είχαν για το snes αλλά καμία σχέση με αυτό το επίπεδο, το έκανε να ξεχωρίζει και να του δίνει αυτήν την θέση.

5)Chrono trigger Tαξίδι μέσα στον χρόνο, φοβερή πλοκή, στοιχεία που σε εκπλήσουν, πρωτότυπο σύστημα μάχης που έκανε τις random μάχες διασκεδαστικές, δεν είναι τυχαίο που πολλοί σε αντίστοιχες λίστες το έχουν στην κορυφή.

4)Super metroid Tα action games δεν είναι η καλύτερη μου γι αυτό είναι και το μόνο παιχνίδι της λίστας που δεν είναι rpg, μόνο αυτό για εμένα λέει πολλά. Μόνο η κλειστοφοβική ανατριχιαστική του αίσθηση είναι το στοίχειο που το κάνει αριστούργημα. Πολλοί λένε πως το καλύτερο είναι το metroid prime για το NGC αλλά πιστεύω πως δεν συγκρίνονται απλά.

3)Legend of zelda: A link to the past. Απλά το καλύτερο zelda ολόκληρης αυτή της μαγευτικής σειράς, μόνο αυτό αρκει.

2)Secret of mana Δεν ξέρω αν είμαι ιδιαίτερα αντικειμενικός με αυτό το παιχνίδι, ήταν το πρώτο rpg που έπαιξα ποτέ και όποτε ακού την μουσική του συγκινούμαι.Πιστεύω πως σημάδευεσαι την παιδική και εφηβική ηλικία πολλών στα 90s.

1)Final Fantasy iii Kι εδώ μιλάμε για το καλύτερο παιχνίδι μία τεράστιας σειράς που έγραψε ιστορία, το μοναδικό σε αυτό το παιχνίδι είναι πως δεν είσαι ο σούπερ ήρωας που όλα περιστρέφονται γύρω σου αλλα ο καθένας απο τους 14 χαρακτήρες που ελέγχεις έχει την δικιά του μοναδική ιστορία.Ακόμα είναι το καλύτερο rpg που έχει βγει για κονσόλα, πραγματικά αξεπέραστο.

Φυσικά υπάρχουν κι άλλα παιχνίδια όπως το secret of evermore, star ocean,tales of phantasia, donkey kong 1,2 και 3, treasure hunter G και treasure of rudras αλλά αφου μιλάμε για δεκάδα είναι... αυτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ όμορφη η λίστα σου Tupamaro!! Δεν πρέπει να σου αρέσουν καθόλου τα rpg... :p
 
geo2004z είπε:
Πολύ όμορφη η λίστα σου Tupamaro!! Δεν πρέπει να σου αρέσουν καθόλου τα rpg... :p
Μιας που είπες για rpg, ξέχασα το secret of mana 2, to super mario RPG και το mystic quest legend που μπήκα στον κόπο να τερματίσω. :p
 
Πίσω
Μπλουζα