SNES top games

Tupamaro είπε:
Μιας που είπες για rpg, ξέχασα και το mystic quest legend που μπήκα στον κόπο να τερματίσω. :p
Xaxa!! Όπως το είπες...μπήκες σε πολύ κόπο φίλε έως αγγαρεία θα έλεγα, ήταν λίγο βαρετό.
 
geo2004z είπε:
Xaxa!! Όπως το είπες...μπήκες σε πολύ κόπο φίλε έως αγγαρεία θα έλεγα, ήταν λίγο βαρετό.
Καλά, μιλάμε για μία εποχή που έβρισκες rpg για το snes με το κυάλι, κυρίως νοικιασμένα έπαιζες και σου δίναν μαζί και την υποδοχή γιατί υπήρχαν μόνο αμερικάνικα.Και το παιχνίδι μου άρεσε, είχε [edit] μουσική, ωραία υπόθεση και ήταν μία ψιχάλα στην ανομβρία της ελληνικής αγοράς.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η δική μου δεκάδα με τυχαία σειρά έχει ως εξής.

Super Street Fighter II

Donkey Kong Country

TMHT Turtles in Time

Killer Instinct

Mortal Kombat 2

Super Mario All Stars

Castlevania IV

NBA Live '97

Knights of the Round

Captain Commando
 
Πως και δεν εχω γραψει σε αυτο το thread...

Ενα προχειρο top 10 (μενουν πολλες παιχνιδαρες εξω...)

Με τυχαια σειρα :

Super Mario World 2 : Yoshi's Island

ΤΜΝΤ Turtles in Time

Super Street Fighter II

Mortal Kombat II

Super Mario All Stars

International Super Star Soccer

Chrono Trigger

Ultimate Mortal Kombat 3

Donkey Kong Country

Final Fantasy IV
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εγω με τυχαια σειρά θα εβαζα τα εξης:

Super Metroid

Demon's crest

Zelda a link to the past

Donkey kong country 2

Chrono trigger

Secret of mana

Super Mario world 2: Yoshi's island

Kirby's dreamland 3

Final fantasy 3

Clock tower

Super Castlevania 4
 
Νομίζω πως θα ήταν ενδοαφέρουσα ιδέα ένα poll me 10-15 τίτλους, εκείνους που έχουν αναφερθεί περισσότερες φορές στα ποστ για να είμαστε δίκαιοι. Δεν ξέρω αν μπορώ να δημιουργήσω βέβαια ένα πολ τώρα.
 
geo2004z είπε:
Νομίζω πως θα ήταν ενδοαφέρουσα ιδέα ένα poll me 10-15 τίτλους, εκείνους που έχουν αναφερθεί περισσότερες φορές στα ποστ για να είμαστε δίκαιοι. Δεν ξέρω αν μπορώ να δημιουργήσω βέβαια ένα πολ τώρα.
Στείλε μου με pm 10 τίτλους (τόσο είναι το maximum που μπορούμε να βάλουμε στα Poll) και θα το ανεβάσω.
 
Έτοιμο το poll. Μπορείτε να ψηφίσετε έναν τίτλο από τη λιστα.
 
Εεεε....2! :eek: τίτλοι Donkey Kong στο top 10; Δεν είναι κάπως υπερβολικό; Έτσι βγαίνουν εκτός top 10 πραγματικά κλασικοί τίτλοι όπως το Super Mario Kart ή το Yoshi's Island. Προσωπικά δεν θα έβαζα κανένα Donkey Kong στο top 10, αλλά προφανώς, κρίνοντας από το avatar, σου αρέσουν πολύ. Καλύτερα να διάλεγες ένα για ψηφοφορία. Άσε που έτσι θα διχαστούν οι ψήφοι για το DKC. Τέλος πάντων, θα το ρίξω κλασσικά στο Zelda (βέβαια και το Metroid πολύ κοντά όπως και το Super Mario World).
 
Leon είπε:
Εεεε....2! :eek: τίτλοι Donkey Kong στο top 10; Δεν είναι κάπως υπερβολικό; Έτσι βγαίνουν εκτός top 10 πραγματικά κλασικοί τίτλοι όπως το Super Mario Kart ή το Yoshi's Island. Προσωπικά δεν θα έβαζα κανένα Donkey Kong στο top 10, αλλά προφανώς, κρίνοντας από το avatar, σου αρέσουν πολύ. Καλύτερα να διάλεγες ένα για ψηφοφορία. Άσε που έτσι θα διχαστούν οι ψήφοι για το DKC. Τέλος πάντων, θα το ρίξω κλασσικά στο Zelda (βέβαια και το Metroid πολύ κοντά όπως και το Super Mario World).
Δεν έχω δει ποτέ μου τοπ λίστα στην ελλάδα χωρίς την καθιερωμένη γκρίνια, οπότε δε μου κάνει εντύπωση η αντίδρασή σου. Αν όμως διάβαζες τα 2-3 προηγούμενα ποστ θα διαπίστωνες ότι δεν είμαι εγώ υπεύθυνος της λίστας αλλά η κοινότητα.

Όσο για το άβαταρ δείχνει συμπάθεια σε συγκεκριμένο χαρακτήρα, δεν ψήφισα κανέναν από τους Donkey Kong τίτλους.
 
Εγω αντιθετα θεωρω το DK1 μεσα στα top5 παιχνιδια του SNES.

Αλλα δεν το ψηφισα σαν το καλυτερο, ψηφισα το Zelda γιατι αυτο μου εκανε την μεγαλυτερη εντυπωση, λογω διαρκειας και σεναριου, ασχετα οτι το DK εχει πολυ καλυτερα γραφικα/ηχο απο το zelda.
 
geo2004z είπε:
Δεν έχω δει ποτέ μου τοπ λίστα στην ελλάδα χωρίς την καθιερωμένη γκρίνια, οπότε δε μου κάνει εντύπωση η αντίδρασή σου. Αν όμως διάβαζες τα 2-3 προηγούμενα ποστ θα διαπίστωνες ότι δεν είμαι εγώ υπεύθυνος της λίστας αλλά η κοινότητα.
Όσο για το άβαταρ δείχνει συμπάθεια σε συγκεκριμένο χαρακτήρα, δεν ψήφισα κανέναν από τους Donkey Kong τίτλους.
Ζητώ συγγνώμη γιατί όπως έκανα τη διατύπωση βγήκε επιθετικό το post ενώ δεν είχα τέτοια πρόθεση. Οκ έχεις δίκιο, πράγματι υπήρχαν αρκετές αναφορές στα 2 DKC, αλλά νομίζω ότι χρειάζεται ένα "φιλτράρισμα" για να υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία στο top ten. Εξάλλου νομίζω ότι κανένας δεν έβαλε και τα δύο παιχνίδια στην ίδια λίστα (άσε που το δείγμα είναι πολύ μικρό για να έχει σημασία). Απλά ήθελαν να βάλουν ένα DKC και κάποιοι επέλεξαν το πρώτο και κάποιοι το δεύτερο. Τέσπα, δεν ήθελα να φανώ γκρινιάρης. :p
 
Bρίσκομαι σε μεγάλο δίλημμα...Castlevania ή Metroid? Μαλλον Castlevania λόγω της προτίμισης που εχω σε όλα τα παιχνίδια της σειράς...
 
Super Metroid φυσικά, γιατί αυτό το στιλ παιχνιδιών μ αρεσαν τότε.
 
Super Metroid. Αντικειμενικά το καλύτερο. Γραφικάρες, σχεδιασμός επιπέδων, τρελή μουσική-ατμόσφαιρα. Δεν προτείνεται για casualάδες ούτε για αυτούς που θέλουν να περάσουν μισή ώρα ευχάριστα μπροστά από τη κονσόλα/emulator.
 
Και ενα top 20 απο μενα

Donkey kong country

super mario world

final fight

mortal kombat

sunset riders

street fighter 2 the new challengers

donkey kong country 2

donkey kong country 3

castlevania IV

super mario world 2

final fight 3

knights of the round

final fight 2

super metroid

tmnt:turtles in time

super probotector

un squadron

aero fighters

f zero

the king of dragons
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα πιο νοσταλγικα παιχνιδια και καλυτερα για μενα ειναι:

Super Mario World 2 - Yoshi's Island (kudos στην αδερφη μου που το πηραμε απο Αγγλια θυμαμαι!)

Super Probotector

Terranigma

The Legend of Zelda - A Link to the Past

Super Street Fighter II

Demon's Crest

Mortal Kombat II

Donkey Kong Country

Super Castlevania IV

UN Squadron ( θυμαται κανεις την περιοχη 88; )

αμετρητες αναμνησεις!
 
Θα ρίξω μια εναλλακτική ανατρεπτική λίστα για πολλά γούστα και πολύ κάψιμο.

Contra 3
Demons crest
Jim power
Zelda
Majuu ou (άγνωστο παιχνιδάρα)
NBA jam
Parodius
Pocky and rocky
Puzzle bobble
Shadowrun
Sf 2 turbo
Sunset riders
Super pang
Super metroid
Super mario all stars
Wild guns
Zombies Ate My Neighbors
 
Πίσω
Μπλουζα