SNK Neo Geo

Αν και στην Ευρωπη δεν κυκλοφορησε ποτε, το ονομα αναγραφοταν που και που στα ελληνικα περιοδικα πληροφορικης και παιχνιδιων.

Θυμαμαι που ολοι αναφερονταν σε αυτο ως "24bit". Νομιζω οτι και η SNK ευθυνεται για αυτο το μυθο.

Το μηχανημα ειναι το απογειο των 16bit, δεν αμφιβαλει κανεις για αυτο, αλλα σε καμια περιπτωση δεν ηταν 24bito.
 
Η αρχιτεκτονική ενός υπολογιστικού συστήματος είναι αρκετά πολύπλοκο πράγμα για να μεταφραστεί σε αριθμό bit. Το μηχάνημα είχε ένα επεξεργαστή ίδιας οικογένειας με του Mega Drive (Motorola 68000) αλλά τα buses ανάμεσα στα υποσυστήματα και η μνήμη αυτού του θηρίου απλά δεν συγκρινόταν με των Mega Drive/SNES. Κάπως έτσι προσπάθησαν τότε να το πουλήσουν ως 24 bit για να αποδείξουν την ανωτερότητα.

Για την ακρίβεια ο 68000 θεωρείται "υβρίδιο" 16/32 bit ανάλογα με το setup της μητρικής και τα υπόλοιπα υποσυστήματα: http://en.wikipedia.org/wiki/Motorola_68000.
 
Μιας και μιλαμε για Neo Geo (CD, MVS και AES) ποιοι απο σας εχουν ασχοληθει με την κονσολα? Για κανα match Samurai Showdown ειναι μεσα κανεις?
 
[edit by paspartoo ]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
The biggest, baddest arcade game console ever!

 
Ενα απροσδοκητο δωρο... :eek: ... ηρθε σημερα το πρωι. :)

Μια κονσολα NEO GEO μαζι με τα παρελκομενα της και επισης μαζι το Metal Slug 2 !!!!! :d@redevil :D @redevil:d@redevil

Παω να λιωσω....
smiley-happy095.gif
"]
smiley-happy095.gif
[/url]

attachment.php
 
Ωραιος ρε αλανι καλοπαικτο :thumbup:
 
Καλοπαιχτο Σταυρο!
 
Aν δεν απατωμαι το Metal Slug 2 η καποιο απο αυτα, για neo geo ειναι rare και χτυπαει πολυ ψηλα.
 
stayros είπε:
Ενα απροσδοκητο δωρο... :eek: ... ηρθε σημερα το πρωι. :)
Μια κονσολα NEO GEO μαζι με τα παρελκομενα της και επισης μαζι το Metal Slug 2 !!!!! :d@redevil :D @redevil:d@redevil

Παω να λιωσω....
smiley-happy095.gif
"]
smiley-happy095.gif
[/url]

attachment.php
Τι εννοείς απροσδόκητο δώρο? Εγώ ούτε καλώδιο δεν έχω κερδίσει ποτέ μου :cry: Και το Metal Slug τι παιχνιδάρα!!! Καλορίζικο και να το λιώσεις εύχομαι Σταύρο.

Υ.Γ. Το χειριστήριο είναι όσο η κονσόλα...Μην πω για τα cartridge!
 
Aardvark είπε:
Aν δεν απατωμαι το Metal Slug 2 η καποιο απο αυτα, για neo geo ειναι rare και χτυπαει πολυ ψηλα.
Ναι, γενικά τα metal slug χτυπάνε ψηλές τιμές. Ωστόσο, το μειονέκτημα της συγκεκριμένης κονσόλας είναι ότι τα κασετάκια και τα κουτιά τους αντιγράφονται πολύ εύκολα και πωλούνται ως αυθεντικά. Ακόμη και ένα έμπειρο μάτι δεν μπορεί να ξεχωρίσει αυθεντικό από μαϊμού κασετάκι να δεν το πιάσει στα χέρια του.

bspus είπε:
Αν και στην Ευρωπη δεν κυκλοφορησε ποτε, το ονομα αναγραφοταν που και που στα ελληνικα περιοδικα πληροφορικης και παιχνιδιων.
Αυτό ισχύει? Είχαν την εντύπωση ότι υπάρχουν pal παιγνίδια και κονσόλα.

Καλορίζικος Σταύρε!
 
geo2004z είπε:
Καλορίζικος Σταύρε!
Ευχαριστω Γιωργη αλλα οπως ηδη εχω εξηγησει εδω περα δεν ειναι τιποτα

παραπανω απο μια μινιατουρα κονσολας! :)

Μακαρι να την ειχα... :precry: ... (εδω εκφραζεται διακαης ποθος... :wub: )

και να σας παρουσιαζα και βιντεακι εν ωρα δρασης... ;)
 
stayros είπε:
Ευχαριστω Γιωργη αλλα οπως ηδη εχω εξηγησει εδω περα δεν ειναι τιποτα παραπανω απο μια μινιατουρα κονσολας! :)
Χαχα!! Αστειεύεσαι τώρα...κοίταξε πόσο εύκολα μπορεί να ξεγελαστεί κανείς εάν δεν υπάρχει κάποιο φυσικό αντικείμενο στη φωτό για σύγκριση. Πάντως εγώ θα προτιμούσα να είχα τη μινιατούρα από το κανονικό μέγεθος, καθώς ο σχεδιασμός της κονσόλας είναι κακός. Οπότε, από το μεγάλο κακό, θα είχα το μικρότερο... :p
 
bspus είπε:
Αν και στην Ευρωπη δεν κυκλοφορησε ποτε, το ονομα αναγραφοταν που και που στα ελληνικα περιοδικα πληροφορικης και παιχνιδιων.
Λιγο αρχαια παραθεση, αλλα το neo geo καθως και το neo geo cd ειχαν εισαχθει επισημως οσο στην Ευρωπη τοσο και στην Ελλαδα. Αποκλειστικος αντιπροσωπος αρχομεση του 90 για την εταιρια στα οικιακα μηχανηματα ηταν ο Ανερουσης, ο γνωστος απο τα χειριστηρια.

Για το neo geo τωρα το μηχανημα και την εταιρια τι να πρωτοπεις.. Η πρωτη και μαλλον τελευταια εταιρια που απευθυνοταν σχεδον αποκλειστηκα σε πορωμενους ενηλικες απο την αρχη ως και το τελος της. Οι παιχνιδαρες δεκαδες, και τα ποσα για να τις αποκτησεις μετρουντε σε χιλιαδες. Λυπαμαι περισσοτερο που δεν βγαζει η snk παιχνιδαρες του παρελθοντος, παρα για τον ξεπεσμο του Mario και του Sonic στις τρεις διαστασεις.
 
Getta Robo είπε:
Λιγο αρχαια παραθεση, αλλα το neo geo καθως και το neo geo cd ειχαν εισαχθει επισημως οσο στην Ευρωπη τοσο και στην Ελλαδα. Αποκλειστικος αντιπροσωπος αρχομεση του 90 για την εταιρια στα οικιακα μηχανηματα ηταν ο Ανερουσης, ο γνωστος απο τα χειριστηρια. Για το neo geo τωρα το μηχανημα και την εταιρια τι να πρωτοπεις.. Η πρωτη και μαλλον τελευταια εταιρια που απευθυνοταν σχεδον αποκλειστηκα σε πορωμενους ενηλικες απο την αρχη ως και το τελος της. Οι παιχνιδαρες δεκαδες, και τα ποσα για να τις αποκτησεις μετρουντε σε χιλιαδες. Λυπαμαι περισσοτερο που δεν βγαζει η snk παιχνιδαρες του παρελθοντος, παρα για τον ξεπεσμο του Mario και του Sonic στις τρεις διαστασεις.
Συμφωνω για την snk αλλα για τα 3D Mario κανεις μεγαλο λαθος.Ολα τα 3D mario ειναι παιχνιδια του 10 ειναι απλα κορυφαια.Για τον sonic δεν αμφιβαλω τελειως αλλα το sonic lost world για Wii U και 3DS κανει πολυ δυνατο comeback και φαινεται εκπληκτικο.
 
metalcandyman είπε:
Συμφωνω για την snk αλλα για τα 3D Mario κανεις μεγαλο λαθος.Ολα τα 3D mario ειναι παιχνιδια του 10 ειναι απλα κορυφαια.Για τον sonic δεν αμφιβαλω τελειως αλλα το sonic lost world για Wii U και 3DS κανει πολυ δυνατο comeback και φαινεται εκπληκτικο.
Εκτος θεματος για λιγο, αν και υπαρχουν αναμφιβολα καλα τρισδιαστατα παιχνιδια Mario, ειτε εχουν ελαχιστη αν οχι καθολου με τα παιχνιδια που μαθαμε και αγαπησαμε, ειτε ειναι τρομακτικα ασχημα. Και συμπεριλαμβανω παιχνιδια "εκτος σειρας", πχ Mario kart wii και mario golf.

Το ζητημα τωρα, κυριως για την neo geo, αλλα και για πολλες σειρες που αγαπησαμε παλαιοτερα, ειτε δεν μεταεξελιχθηκαν οπως θα θελαμε/περιμεναμε, ειτε εχουν κακους τιτλους.

Και δυστηχως πλεον η neo geo δεν ειναι ανταξια του ονοματος της. Ουτε σε υλικο, ουτε σε λογισμικο. Τουλαχιστον τα καλα παιχνιδια που βγαλανε μενουν μαζι με τις αναμνησεις τους σε εμας.
 
Getta Robo είπε:
Λιγο αρχαια παραθεση, αλλα το neo geo καθως και το neo geo cd ειχαν εισαχθει επισημως οσο στην Ευρωπη τοσο και στην Ελλαδα. Αποκλειστικος αντιπροσωπος αρχομεση του 90 για την εταιρια στα οικιακα μηχανηματα ηταν ο Ανερουσης, ο γνωστος απο τα χειριστηρια. Για το neo geo τωρα το μηχανημα και την εταιρια τι να πρωτοπεις.. Η πρωτη και μαλλον τελευταια εταιρια που απευθυνοταν σχεδον αποκλειστηκα σε πορωμενους ενηλικες απο την αρχη ως και το τελος της. Οι παιχνιδαρες δεκαδες, και τα ποσα για να τις αποκτησεις μετρουντε σε χιλιαδες. Λυπαμαι περισσοτερο που δεν βγαζει η snk παιχνιδαρες του παρελθοντος, παρα για τον ξεπεσμο του Mario και του Sonic στις τρεις διαστασεις.
Έχω παρκάρει το τεύχος του Pixel με την παρουσίαση του Neo Geo δίπλα στο AES μου ! "To όνειρο κάθε gamer", λεζάντα που συνόδευε και την διαφήμιση του Ανερούση, εκτός από το εξώφυλλο του τεύχους. Η διαφήμιση ήταν για μένα μόνο η αρχή, αφού μόλις πήγα να το δώ από κοντά, μου πέσανε τα σαγόνια με το Art Of Fighting ! To είχε φέρει τότε το Console Club στην Καλλιθέα, και εγώ είχα πάει για να νοικιάσω κανα παιχνιδάκι για το Snes. Φυσικά δεν υπήρχε περίπτωση να το πάρω τότε, αφού οι τιμές τις κονσόλας αλλά και των παιχνιδιών ήταν διαστημικές. Ήταν σίγουρα το μεγαλύτερο gaming απωθημένο μου, και ακόμα είναι δηλαδή, αφού για να πάρω όλα τα παιχνίδια που θα ήθελα θα χρειαστώ μερικά χρονάκια ακόμη ! Σίγουρα υπάρχουν και φθηνότερες λύσεις, όπως το MVS ή ακόμη και το Neo Geo CD, αλλά το AES και τα πελώρια cartridges με κέρδισαν απο την πρώτη στιγμή που τα είδα !
 
Με το Νeo Geo κατορθωσαν και ηρθαν τα arcades σπιτι,οχι με το Mega Drive.
 
Πίσω
Μπλουζα