Soft15khz + arcade mame cab πρόβλημα

0raid

RetroActive
Joined
1 Μάρ 2010
Μηνύματα
264
Αντιδράσεις
11
καλησπέρα παιδιά

προσπαθώ εδώ και λίγες μέρες να στήσω το δικό μου mame arcade cab.....

όλα πηγαίνουν super , το μονο πρόβλημα που έχω είναι με το soft15khz και τις αναλύσεις

προτίμησα να παω σε software (soft15khz) και όχι να παω στην έτοιμη λύση τις arcadevga.....

έχω μια κάρτα γραφικών nvidia 7600gt , η οποια είναι συνδεμένη πάνω στο J-Pac.......

αφού τρέχω το soft15khz και γίνει enable (ώστε να βγάζει 15hz)

στην ανάλυση 640x480 που παιρνω στα windows είναι θολή και τρέμει αρκετά , με δυσκολία διαβάζονται τα γράμματα...... η οθονη ειναι μια hantarex polo 25'

με το quickres που αλλάζω αναλύσεις , μονο στις αναλύσεις 368x240 , 320x240 ,304x240 περνώ καθαρή εικόνα χωρίς τρεμόπαιγμα.....

ξέρει μήπως κανεις τι μπορώ να κάνω ώστε να εχω καθαρή εικόνα και στα 640x480????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εχεις ενεργοποιησει μονο το 15khz ετσι?οχι και το 25 ή το 31khz
 
ναι μονο το 15khz!
 
οκ

δοκιμασε να βαλεις παλιους drivers για nvidia,πολυ παλιους,με καινουργιους κανει βλακειες αποσο ξερω

γενικα οι nvidia καρτες δεν ειναι οτι καλυτερο για το soft15khz,ati και παλι ati
 
δυστυχώς με τους drivers τα έχω δοκιμάσει όλα....έχω τους πιο παλιούς επάνω με τους οποιους και δουλεύει η κάρτα , με ακομα πιο παλιούς δεν κάνει install (not compatible graphic card)....με καινούργιους εκεί συνήθως δεν δουλεύει καν δεν βγάζει καν εικόνα μονο γραμμές
 
καταλαβα.οποτε εισαι οκ υποτιθεται με τους drivers

και το monitor σου υποστηριζει σιγουρα 640x480 15khz

δοκιμασε να βαλεις 16bit χρωμα και αναλυση 640x240
 
μηπως θελει dongle?

καλυτερα αγορασε μια 4650 ατι με 30 ευρω παει σφαιρα εκτος αυτου η αναλυση ειναι interlaced

και γι αυτο το τρεμοπαιγμα

χανν

γουσταρεις κι εσυ arcade power βλεπω με αριστες γνωσεις πανω στο θεμα

:)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
με 640x240 δεν συγχρονίζει καθόλου (γραμμές)

δοκίμασα και 16bit αλλα τίποτα...

όσο έψαξα στο net λέει ότι υποστηρίζει την ανάλυση αυτή.....

από όσο έχω καταλάβει dongle , θέλει αν δεν βγάζει τις χαμηλές αναλύσεις....εμενα μου τις εμφανίζει κανονικά και όπως έγραψα και πιο επάνω μπορώ να δω χωρίς προβλήματα (368x240 , 320x240 ,304x240)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τι λειτουργικο εχεις επανω?
 
windows xp........δοκιμασα και μια ATI radeon x800...........μια απο τα ιδια........και χειρότερα μιας και αυτή δεν βγάζει εικόνα καθαρή σε καμια από τις μικρές αναλύσεις που η nvidia βγάζει super εικόνα (368x240 , 320x240 ,304x240)
 
η σειρες 8 και πανω της nvidia θελουν dongle,οχι οι 7 και κατω

αποτι καταλαβα θες την 640x480 κυριως για το frontend σου,γιατι για τα mame παιχνιδια δε χρειαζεται

δοκιμασε αναλυσεις οπως 512x240 ή 512x448

παντως αν μπορεις καποια στιγμη βαλε σιγουρα μια ati καρτα εστω για δοκιμη

με edit του soft15khz οι ati τις βγαζουν κανονικα τις αναλυσεις που αναφερες
 
ναι έτσι ακριβώς την 640x480 την θέλω για το hyperspin........ :)
 
κατι δεν κανεις σωστα εγω με νεοτερη ατι και ειναι ολα τελεια
 
ολοι βαρια frontends βαζετε,κανεις Μala? :)

βαλε 512x240 ή 512x448 στο desktop και πες μας
 
τιποτα......μονο 368x240 , 320x240 ,304x240 , σε ολες τις αλλες δεν συγχρονιζει....(γραμμες)...........

αυτό σκέφτομαι και εγώ να έχω κάνει κάτι λάθος....αλλα τι??? όλα τα έχω δοκιμάσει......
 
χμ μηπως το monitor σου υποστηριζει τελικα και 31khz αναλυσεις?το γνωριζεις αυτο?
 
σύμφωνα με τα site στο net το hantarex polo 25 είναι μονο 15khz.....έκανα βεβαια και δοκιμη αλλα τότε έχω double screen (λόγου τις προστασίας του jpac)
 
πολυ ωραια παει και αυτο...

χωρις Jpac δοκιμασες να το συνδεσεις?με ειδικο καλωδιο απο vga σε rgb

λεω αν
 
όχι τέτοιο καλώδιο δεν έχω να δοκιμάσω...
 
βασικα το φτιαχνεις μονος σου με ενα καλωδιο οθονης vga,αν θες να σου δωσω σχεδιαγραμμα

δοκιμασε μια αλλη αναλυση προς το παρον:

640x288
 
Πίσω
Μπλουζα