Soft15khz + arcade mame cab πρόβλημα

Μου φαινεται λιγο πολυπλοκο το ολο θεμα με την οθονη διαβασα κ τα προηγουμενα κ φοβαμαι μην τα κανω μανταρα
 
DREDD είπε:
Μου φαινεται λιγο πολυπλοκο το ολο θεμα με την οθονη διαβασα κ τα προηγουμενα κ φοβαμαι μην τα κανω μανταρα
Οπου κολλας να σε βοηθησουμε.
 
Την περιμενω μεσα στην εβδομαδα βοηθεια στανταρ θα χρειαστωΚατι αλλο, εχει μοχλους αριστερα υπαρχει δυνατοτιτα να τους βαλω στα δεξια?
 
DREDD είπε:
Την περιμενω μεσα στην εβδομαδα βοηθεια στανταρ θα χρειαστωΚατι αλλο, εχει μοχλους αριστερα υπαρχει δυνατοτιτα να τους βαλω στα δεξια?
Οχι ευκολα,θα πρεπει να αλλαξεις το πανελ ή ενα κομματι απο το πανελ,ειναι πλαστικο-μεταλλικο.
 
Το φανταστικα οσο ωραια ειναι η καμπινα τοσο δυσκολο δυσκολο να κανεις μετατροπες.
 
DREDD είπε:
Το φανταστικα οσο ωραια ειναι η καμπινα τοσο δυσκολο δυσκολο να κανεις μετατροπες.
Eτσι ειναι δυστυχως.Αυτου του τυπου οι καμπινες δε σηκωνουν πολλες μετατροπες.
 
Βασικα εμενα η οθονη με απασχολη για την ωρα τα αλλα θα τα δω στη πορεια
 
Καλησπερα η καμπινα ηρθε, εχει ειδη καρτα ATi μεσα συνδεδεμενη με το jamma καλωδιο που παει απευθειας στην οθονη.Η καμπινα μπουταρη απευθειας απο CDROM (δεν εχει σκληρο δισκο μεσα) που εχει μεσα ενα cd me 200 παιχνιδια περιπου.Εγω θελω να βαλω σκληρο με windows xp με mame παιχνιδια μεσα θα ειναι ευκολο?Θα εχω προβλυμα με αναλυσεις κτλ? οταν ανοιγω τη καμπινα τρεμοπαιζει η εικονα μετα φορτωνει το cd κ παει απευθειας στα παιχνιδια οπου σταθεροποιηται η εικονα ,διλαγεις το παιχνιδη κ παιζεις.Θα ηεκλα τη βοηθεια σας.
 
Καλησπέρα!

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, ποσταρω εδώ.

Χρησιμοποιώ ως δεύτερη οθόνη ένα arcade monitor.

Με τη βοήθεια του quickres κατεβάζω την ανάλυση στο 384x288.

Σε αυτή την ανάλυση όλα δείχνουν όπως πρέπει στο arcade monitor, χωρίς τρεμοπαίγματα κτλ.

Το πρόβλημα είναι ότι όταν κάνω reboot η ανάλυση γυρνάει στο 640x480.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να παραμένει στν ανάλυση που θέλω;

Έχω ρυθμίσει το quickres να τρέχει όταν ανοίγει ο υπολογιστής, αλλά και πάλι γυρνάει σε 640x480.

Ευχαριστώ!
 
Τελικά βρήκα και αγόρασα έναν παλιό, φθηνό υπολογιστή για να τον χρησιμοποιώ αποκλειστικά για την καμπίνα.

Τον έκανα βίδες, πέταξα το κουτί και τοποθέτησα τα απαραίτητα μέσα στην καμπίνα.

Εγκατέστησα τα xp και τους drivers για την Ατι 9250, που είναι συμβατή με το soft15Khz.

Απ' ότι κατάλαβα από αυτά που διάβασα γύρω γύρω και από αυτό που βλέπω στην οθονη μου, είναι ότι η ανάλυση θα πρέπει να ρυθμιστεί στις 640x480 γραμμές.

Εκεί αρχίζει και το πρόβλημά μου. Όταν βάζω interlace ανάλυση τρέμει η εικόνα.

Προσπάθησα να διορθώσω το πρόβλημα πειράζοντας τα ποτενσιόμετρα που έχει το μόνιτορ και ανακάλυψα ότι γυρνώντας το ποτενσιόμετρο που ρυθμίσει την κάθετη συχνότητα (V.FREQ) φτιάχνει!

'Οχι για πολύ όμως. Γιατί το σημείο που φτιάχνει είναι πολύ οριακό και ακριβώς λίγο πριν ξεσυντονιστεί τελείως.

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να χαλάει πάλι, μετά από λίγο.

Έχω ξεκουμπώσει λοιπόν αυτήν την πλακετίτσα από το μόνιτορ, που έχει πάνω γύρω στα 8 ποτενσιόμετρα για τις διάφορες ρυθμίσεις.

Σκέφτομαι να αλλάξω το συγκεκριμένο ποτενσιόμετρο μπας και γίνει τίποτα.

Θα ήθελα να πάω σε κάποιον που να γνωρίζει το αντικείμενο για να μου δώσει και μία γνώμη.

Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιον ή έχετε καμία καλύτερη συμβουλή;
 
Για όποιον αντιμετωπίσει ανάλογο πρόβλημα,

η λύση είναι τα linux και το GroovyArcade.

Πανεύκολη εγκατάσταση με αυτόν τον οδηγό.

Μου πήρε μία ώρα και έλυσα όλα μου τα προβλήματα.

Τέρμα τα κουνήματα, τρεμοπαίγματα, θολούρες κτλ.

Στην εγκατάσταση έχει μέχρι και λίστα επιλογής με τα πιο δημοφιλή arcade monitors!

Ξανάνιωσε το Hantarex. Τέτοια ευκρίνεια ούτε η retina του ipad! :p
 
Πίσω
Μπλουζα