Sonic vs Mario

Sonic vs Mario

  • Sonic

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Mario

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    0

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.787
Επειδη διαπιστωσα οτι υπαρχουν πολλοι φιλοι

του Sonic αλλα και του Mario αντιστοιχα...

Πηρα το θαρρος να ξεκινησω μια δημοσκοπηση μεταξυ τους. :)

Λοιπον...

Ποιον προτιματε;

Sonic H' Mario;

 


Mario H' Sonic;


 


H' και τους δυο;


attachment.php




 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θέλει και ερώτημα??? Μάριο φυσικά και αυτό συγκρίνοντας την προσφορά και των δύο στα video games.
 
Ευκολα +1 στον Mario !! ;)
 
Ο sonic ειναι απλα μια μπλε μουντζουρα που εφαγε τον Alex kidd και δεν επρεπε καν να υπαρχει και ο Mario ειναι η πιο γνωστη φιγουρα στα videogames(μαζι με τον pacman φυσικα)που ο καθε ενας ητε ασχολειται ητε οχι των γνωριζει ειναι σε πωλησεις η πιο επυτηχημενη σειρα ολων των εποχων και ειναι το παιχνιδι που αλαξε ωσο κανενα αλλο την ιστορια των videogames.Οποτε το να ψηφησει καποιος τον sonic ειναι απλα ανεκδοτο και μαλιστα τρομερα ξεκαρδιστικο.
 
Σε στυλ ο sonic.Σαν παιχνιδια και γενικη επιρροη στν κοσμο των videogames χαλαρα mario.
 
Δεν καταλαβαίνω τις υπερβολικές αναφορές του τύπου..ο Μάριο έχει προσφέρει στα videogames (ή ο Sonic αντίστοιχα). To μόνο που παρατήρησα όλα αυτά τα χρόνια ήταν ότι τα συγκεκριμένα franchises απέφεραν εκ. $ στις εταιρείες. Μπορούμε να βλέπουμε κάποια πράγματα σαν gamers αποκλειστικά και να μιλάμε για τις εμπειρίες μας?

Τέσπα, παρότι οι αναμνήσεις μου απ'τα Mario 1,3 ,64 είναι συγκλονιστικές... ειδικά για το τελευταίο... που όταν το πρωτοείδα κόντεψα να καταπιώ τη γλώσσα μου...

θα ψηφίσω Sonic επειδή είχα αφιερώσει ατελείωτες ώρες στο παρελθόν σε διάφορες εκδόσεις του.

Το Sonic 1 πρέπει να το έχω τερματίσει πάνω από 15 φορές. Με είχε ξετρελάνει το πόσο διαφορετικό, πιο γρήγορο και όμορφο ήταν απ'το Μάριο 1. Ωραίες εποχές.

Μόνο παράπονο που δεν είδα ποτέ ένα "αυθεντικό" platform παιχνίδι του στο Saturn. Btw, υπήρχε η φήμη ότι οι 3D επιλογή στο Sonic Jam ήταν πείραμα για το επόμενο Sonic στην κονσόλα...

Για να μην πω για τα Sonic The Fighters & Xtreme που περίμενα σαν βλάκας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ψηφίζω Sonic λόγω της μοναδικής κονσόλας 8 bit που είχα (έχω ακόμα δλδ αλλά δεν ασχολούμαι καθόλου), του Master System 2...

Άπειρο λιώσιμο μετά το σχολείο (ή και λίγο πριν καμιά φορά :p )
 
Scatman είπε:
Μόνο παράπονο που δεν είδα ποτέ ένα "αυθεντικό" platform παιχνίδι του στο Saturn. Btw, υπήρχε η φήμη ότι οι 3D επιλογή στο Sonic Jam ήταν πείραμα για το επόμενο Sonic στην κονσόλα...
Για να μην πω για τα Sonic The Fighters & Xtreme που περίμενα σαν βλάκας.
Δεν ητανε φημη ητανε η αληθεια.Για εκεινη την πιστα και μονο πολυ αγορασανε το Sonic Jam για να παρουνε την 3D γευση του Sonic. Οσον αφορα το x-treme δεν ησουνα μονο εσυ,αλλα και ποσοι χιλιαδες μαζι με μενα μεσα.
 
Ψηφίζω Spiky Harold και Giana Sisters. :D

attachment.php
attachment.php
 
DINO είπε:
Ψηφίζω Spiky Harold και Giana Sisters. :D
attachment.php
attachment.php
Για το spiky Harold συμφωνω και επαυξανω Αtariman αλλα αυτο το Τhe Giana sisters ειναι τεραστια αντιγραφαρα του Super Mario Bros.
 
Χεχεχεχε! Το ξέρω billαρα. Απλά δε σκέφτηκα κάτι άλλο παρόμοιο με το Μάριο... ;)
 
Sonic δαγκωτό μεχρι και ο γιός μου συμφωνεί , εντάξει μωρέ καλός και o Mario αλλα στα σημεία κερδάει o σκατζόχερας!

super-sonic-64-gamecube-40713.jpg
 
εννοειτε +1 στον μαριo για τις ατελειωτες ωρες που περασα (και περναω ακομα) παιζοντας super mario bros στο snes και super mario 64 και mario kart 64 στο nintendo 64 απο την αλλη ο sonic δεν ηταν παντα στο τοπ των επιλωγων μου λογο και του οτι δεν ειχα καποια παιχνιδομηχανη της sega
 
13 o Sonic - 14 o Mario!! Derby το καταντησαμε.... :D κανονικα ο Μαριο επρεπε να κερδισει με ανεση .. αλλα το φορουμ εχει πολλους Sega fans :p
 
Και τα 2 παιχνίδια πρόσφεραν τα μέγιστα στην εποχή τους!!! Αλλα η ταχύτητα του Sonic στο gameplay ήταν κάτι νέο και πρωτότυπο. Έφαγα περισσότερες ώρες στο Master System με το Sonic παρά στο NES με το Μario, γιατί χρειαζόσουν περισσότερο χρόνο για να συνηθίσεις τις γρήγορες εναλλαγές. Εαν μετά το Sonic αποφάσιζες να παίξεις Mario, τοτε ήσουν στα πρόθυρα να σπάσεις το NES γιατί το Mario σου φενόταν εκνευριστικά αργό σαν παιχνίδι!!!

Mario-and-Teenage-Mutant-Ninja-Turtles.jpg
 
Ισοπαλια... :diablotin:
 
Ajax87 είπε:
Derby το καταντησαμε.... :D κανονικα ο Μαριο επρεπε να κερδισει με ανεση .. αλλα το φορουμ εχει πολλους Sega fans :p
Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι το forum έχει παραμαζέψει Nintendo fans πλέον... :diablotin:
 
Καποτε ισως και να υπηρχε το ερωτημα... οχι πια.. Μario..
 
Eννοείται ψηφίζω Mario. Kαλός κι ο Sonic αλλά πάντα μου έδινε την αίσθηση ότι προσπαθεί να κάνει appealing κυρίως στους wannabe cool teenagers (όπως ακριβώς ήταν και η marketing στρατηγική της Sega Aμερικής για το Mega Drive) σ' αντίθεση με τον Mario που απευθύνεται σ' ευρύτερο κοινό. Κάτι ξέρει η Nintendo που εξακολουθεί να έχει τους περισσότερους χαρακτήρες της λιγομίλητους εως και σιωπηλούς (και τα κάνανε μαντάρα με το Metroid Other M) σ' αντίθεση με τον Sonic που από την Dreamcast εποχή και μετά έγινε φλύαρος.

Πάντως αυτό που έχω προσέξει από πιτσιρικάς είναι ότι οι fans του Mario θα γουστάρουν και Sonic ενώ το αντίστροφο σχεδόν ποτέ.
 
Πίσω
Μπλουζα