Sonic vs Mario

Sonic vs Mario

  • Sonic

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Mario

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    0
Αν με ρώταγες το 1994-95 θα σου έλεγα Sonic. Τα platforms του ΜegaDrive μου είχαν πάρει τα μυαλά και παρόλο που τα Mario Bros 3 και Mario World έχουν περισσότερο βάθος σαν παιχνίδια, προτιμούσα το Sonic3&Knuckles. Αν με ρωτούσες στα τέλη του 90 θα σου έλεγα μάλλον Mario. To Yoshi's Island άνετα το θεωρώ το καλύτερο 2D platform (αν και δεν είναι ο Mario πρωταγωνιστής) και με το Mario 64 η Nintendo άνετα ξεπέρασε την Sega η οποία δεν έδειξε καλό Sonic στο Saturn ενώ, πολύ αργότερα, το Sonic Adventure ήταν απλά καλούτσικο με πολλά προβλήματα.

Αν με ρωτήσεις σήμερα θα σου πω απλά ότι τo Sonic έχει καταντήσει από τα χειρότερα franchise που απευθύνεται στους fans της Ντόρας (της μικρής εξερευνήτριας) με απαίσιο gameplay και ίσως το χειρότερο, πιο εκνευριστικό voice acting ever, ενώ δεν υπάρχει πια τίποτα στα καινούρια Sonic που να θυμίζουν την ποιότητα των παλιών (level design, physics).

Mario με 1000 λοιπόν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Sonic χωρις δευτερη σκεψη. Αναγνωριζω βεβαια και το Mario σαν προσφορα, αλλα δεν με άγγιξε ποτε σαν παιχνιδι.
 
Μάριο για τους παρακάτω λόγους:

α) Μου αρέσει καλύτερα να πατάω τους εχθρούς και να τους πετάω φωτιές ή να γίνομαι κουνέλι και να πετάω (SML2) από το να πρέπει να κουλουριάζομαι συνεχώς για να σκοτώνω τους εχθρούς. Νομίζω ότι ο Sonic δεν έχει ποικιλία...

β) Γνώρισα τα Μάριο μέσα από το Game Boy πρωτύτερα από τον Sonic στο Game Gear και τα λάτρεψα, ειδικά το Super Mario Land 2 6 Golden Coins.

γ) Αν και δεν έχω μεγάλη εμπειρία με τα νεότερα Mάριο & Sonic νομίζω ότι ο Μάριο έχει βγάλει πολύ καλύτερες συνέχειες όπως έχει προαναφερθεί.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν είμαι ούτε Segaκιας και Nintendάκιας. Γιατί όπως λέει και ο σοφός λάος "καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα":)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mario με χίλια!!! :award: :award: :award: Ακόμη θυμάμε την πρώτη φορά που έπαιξα το SMB στο snes :animeek::animeek::animeek: Απο τα παιχνίδια που γουστάρω να παίζω ακόμη κ σήμερα κ δύσκολα θα με απογοητεύσουν. Ευτυχώς η Nintendo τον προσέχει ;)
 
and1 είπε:
Mario με χίλια!!! :award: :award: :award: Ακόμη θυμάμε την πρώτη φορά που έπαιξα το SMB στο snes :animeek::animeek::animeek: Απο τα παιχνίδια που γουστάρω να παίζω ακόμη κ σήμερα κ δύσκολα θα με απογοητεύσουν. Ευτυχώς η Nintendo τον προσέχει ;)
Απο σημερα κιολας σε διαγραφω απο φιλο.... :eviltongue: :eviltongue: :ban:
 
ψήφισα σονικ ελαφρά τη καρδία, φυσικά δεν επρόκειτο να ψηφίσω το Μάριο αν και έχει πιο πολύ πλάκα αν είσαι πιτσιρικάς. Αν είχε" κανένα από τους δύο" αυτή θα ήταν η επιλογή μου. Μετα ο Μάριος είναι χαρακτήρας του nes ενω ο σονικ του megadrive οπότε η επιλογή είναι εύκολη. Πιο advanced ο σονικ χωρίς να είναι παιχνίδι της προκοπής.
 
Shinobi είπε:
ψήφισα σονικ ελαφρά τη καρδία, φυσικά δεν επρόκειτο να ψηφίσω το Μάριο αν και έχει πιο πολύ πλάκα αν είσαι πιτσιρικάς. Αν είχε" κανένα από τους δύο" αυτή θα ήταν η επιλογή μου. Μετα ο Μάριος είναι χαρακτήρας του nes ενω ο σονικ του megadrive οπότε η επιλογή είναι εύκολη. Πιο advanced ο σονικ χωρίς να είναι παιχνίδι της προκοπής.
Γενικά διαφωνώ με όλα όσα έχεις γράψει, αλλά ειδικά για το bold θα ήθελα να ακούσω μια επιχειρηματολογία. Νομίζω πως ακόμα κι ο πιο φανατικός οπαδός του Sonic θα παραδεχόταν ότι μπροστά στα Mario το gameplay της σειράς ήταν υπερβολικά απλοϊκό και ρηχό... Ο μόνος λόγος που τον προτιμούσαν ήταν ότι α) ήταν οπαδοί της SEGA και β) τον θεωρούσαν "cool" γιατί προφανώς βρίσκονταν σε προεφηβική ηλικία...
 
Mario γιατί ήταν το πρώτο παιχνίδι που ήθελα να παίξω σαν τρελός όταν το είχα δει στο toy's academy στη Καλλιθέα να παίζει το demo του!!!

Ωραίες εποχές!!!
 
Olorin είπε:
Γενικά διαφωνώ με όλα όσα έχεις γράψει, αλλά ειδικά για το bold θα ήθελα να ακούσω μια επιχειρηματολογία. Νομίζω πως ακόμα κι ο πιο φανατικός οπαδός του Sonic θα παραδεχόταν ότι μπροστά στα Mario το gameplay της σειράς ήταν υπερβολικά απλοϊκό και ρηχό... Ο μόνος λόγος που τον προτιμούσαν ήταν ότι α) ήταν οπαδοί της SEGA και β) τον θεωρούσαν "cool" γιατί προφανώς βρίσκονταν σε προεφηβική ηλικία...
το έχω γράψει και αλλού ότι ο μαριο υπερέχει του σονικ σε σχεδιασμό επιπέδων και γενικότερα το σύμπαν είναι πιο δεμένο οι εχθροί τα σκηνικά όλα έχουν μια συνοχή.

Μετά από την άλλη ο σονικ σαν χαρακτήρας είναι πιο cool, πιο γρήγορος, το παιχνίδι έχει ένα ρυθμό καταιγιστικό, έχει πιο ωραία γραφικά και μουσική, το όλο σκηνικό είναι πιο fantasy αλλά παραπαίει σε σχεδιασμό απλά πηδας εδώ κι εκεί τρέχεις και αυτό είναι όλο.
 
Sonic, γιατί τον είχαμε σε κασέτα στο Game Gear.

Mario δυστυχώς δεν είχα, αλλά τον κυνήγαγα σε όποιον φίλο το είχε.

Τον Sonic τελικά κατάφερα να τον πάρω και για το PS2, αυτό το παιχνίδι που έχει όλα του τα παιχνίδια από τις κονσόλες SEGA των 90's.

Συμπαθώ και αγαπώ τον Mario, αλλά μόνο και μόνο τον ενθουσιασμό να κάθομαι να βλέπω στο Game Gear τον αδερφό μου να παίζει Sonic (και μετά να προσπαθώ ανεπιτυχώς εγώ :p ) θα μου μείνει ως ανάμνηση!
 
Πρωτα απ ολα , το παρων poll αναρρωτιεμαι και με βαση την επιχειρηματολογια αν ειναι

Games με πρωταγωνιστη το Mario VS Games με πρωταγωνιστη τον Sonic ???

ή μηπως

Ο Mario ως ηρωας/χαρακτηρας VS Sonic ως ηρωας/χαρακτηρας

(των οποιων η παρουσια στα παιχνιδια που πρωταγωνιστουν βαραινει σημαντικoτατα αλλα δεν ειναι η μονη παραμετρος .

(Προσωπικα αναλογα με το πως τιθεται το ερωτημα θα εδινα διαφορετικη απαντηση).

Olorin είπε:
Γενικά διαφωνώ με όλα όσα έχεις γράψει, αλλά ειδικά για το bold θα ήθελα να ακούσω μια επιχειρηματολογία. Νομίζω πως ακόμα κι ο πιο φανατικός οπαδός του Sonic θα παραδεχόταν ότι μπροστά στα Mario το gameplay της σειράς ήταν υπερβολικά απλοϊκό και ρηχό... Ο μόνος λόγος που τον προτιμούσαν ήταν ότι α) ήταν οπαδοί της SEGA και β) τον θεωρούσαν "cool" γιατί προφανώς βρίσκονταν σε προεφηβική ηλικία...

gamescom_09_Day_1_1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
είπαμε να ακούμε διάφορα αλλά όχι και ότι οτιδήποτε! Καλό θα είναι ο καθένας να περιγράφει γιατί του αρέσει ο χαρακτήρας που επέλεξε να ψηφίσει και όχι γιατί δεν του αρέσει ο χαρακτήρας που δεν ψήφισε! Αυτό που ξέρω είναι το ότι αν δεν ήταν ο Sonic τα sprites στα video-games θα εκινούντο ακόμα με την ταχύτητα του...Karnov!
 
Ο sonic ήταν κάποτε "τεράστιος" αλλά δυστυχώς η sega τον κατέστρεψε.
 
Nemo είπε:
Πρωτα απ ολα , το παρων poll αναρρωτιεμαι και με βαση την επιχειρηματολογια αν ειναι
Games με πρωταγωνιστη το Mario VS Games με πρωταγωνιστη τον Sonic ???

ή μηπως

Ο Mario ως ηρωας/χαρακτηρας VS Sonic ως ηρωας/χαρακτηρας

(των οποιων η παρουσια στα παιχνιδια που πρωταγωνιστουν βαραινει σημαντικoτατα αλλα δεν ειναι η μονη παραμετρος .

(Προσωπικα αναλογα με το πως τιθεται το ερωτημα θα εδινα διαφορετικη απαντηση).
Φιλε Nemo οταν ειχα παρει το θαρρος να ξεκινησω το παρων poll ειχα ρωτησει...

stayros είπε:
Ποιον προτιματε;

Sonic H' Mario;

 


Mario H' Sonic;


 


H' και τους δυο;
...και ξεχασα να ρωτησω το "και γιατι",γιατι ισως θεωρησα αυτονοητο οτι ο καθενας θα απαντουσε μονολεκτικα. :)

Μαλλον δεν ειχα παρει χαμπαρι ποσοι πορωμενοι φαν υπαρχουν. :precry:
 
Ως φαν της ΜΕΓΑΛΗΣ εταιρειας θα ψηφισω Sonic και μεχρι το SA2(Ασχετως εαν δεν αρεσε σε μερικους) λογω του "cool" στυλ που ειχε. Οσον αφορα τα Μαριο ειναι και αυτα καλα παιχνιδια αλλα παντα τα παρατουσα στη μεση και δεν ξερω γιατι...
 
Olorin είπε:
Νομίζω πως ακόμα κι ο πιο φανατικός οπαδός του Sonic θα παραδεχόταν ότι μπροστά στα Mario το gameplay της σειράς ήταν υπερβολικά απλοϊκό και ρηχό... Ο μόνος λόγος που τον προτιμούσαν ήταν ότι α) ήταν οπαδοί της SEGA και β) τον θεωρούσαν "cool" γιατί προφανώς βρίσκονταν σε προεφηβική ηλικία...
Ενώ σε κάτι άλλα παιδάκια άρεσαν οι στολές ρακούν, μελισσούλες και άλλα τέτοια. Και όλα αυτά με μουστάκι. Περί ορέξεως... :p

Και επειδή παίζει να ήσουν σε προσχολική και ούτε καν προεφηβική ηλικία όταν βγήκε το πρώτο Sonic, να θυμήσω ότι ο τρόπος που "πέταγε" το παιχνίδι ήταν πραγματικά πρωτόγνωρος και εντυπωσιακός και εκείνο το loop έριχνε σαγόνια στο πάτωμα, σε αντίθεση με το αργό και μεθοδικό gameplay του Mario. Αυτό τότε ΗΤΑΝ cool, ακριβώς με τον τρόπο που μια Ferrari είναι πιό cool από ένα Toyota. Nuff said. :)
 
Κοίτα όπως και να χει το Sonic δεν έφτανε με τίποτα το SMB3 ή το SMW σε game design. Ο Mario είχε πολύ εξερεύνηση, περισσότερες διαφορετικές πίστες τίγκα στα μυστικά και τους γρίφους, ένα σωρό power ups που αλλάζανε τελείως τον χειρισμό, world map που είχε και εκεί ακόμα πράγματα να βρεις κλπ.

Αλλά και πάλι τότε εγώ προτιμούσα τα Sonic λόγω γραφικών, καλύτερου χειρισμού και μουσικής. Ηταν πιο ανάλαφρο σαν παιχνίδι (το Mario ήθελε να παίζεις ώρες) και τα σχεδόν τέλεια physics το κάνανε εθιστικό. Και τα γραφικά του μετρούσαν τότε πάρα πολύ, ούτε το SMW του SNES δεν το έφτανε. Σαν game/level design όμως δεν έλεγε και πολλά (αν και βελτιώθηκε αρκετά στα sequels). Μάλιστα, κατά την γνώμη μου, το Sonic 1 στο Μaster System είχε καλύτερο level design από το Sonic 1 στο Mega Drive (μου άρεσε που τα chaos emeralds ήταν κρυμμένα στις κανονικές πίστες και όχι σε bonus levels).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Sonic Underground HD ET1.mts_snapshot_12.37_[2014.01.18_17.24.21].jpgεπίσης ο Sonic έχει κατά καιρούς αφήσει και μουστάκι γιατί είναι ανώτερος...σκατζόχοιρος! :p
 
Nemo είπε:
Πρωτα απ ολα , το παρων poll αναρρωτιεμαι και με βαση την επιχειρηματολογια αν ειναι
Games με πρωταγωνιστη το Mario VS Games με πρωταγωνιστη τον Sonic ???

ή μηπως

Ο Mario ως ηρωας/χαρακτηρας VS Sonic ως ηρωας/χαρακτηρας

(των οποιων η παρουσια στα παιχνιδια που πρωταγωνιστουν βαραινει σημαντικoτατα αλλα δεν ειναι η μονη παραμετρος .

(Προσωπικα αναλογα με το πως τιθεται το ερωτημα θα εδινα διαφορετικη απαντηση).
Ορθή παρατήρηση... Γιατί, άντε, να το δεχθώ ότι κάποιος μπορεί να προτιμήσει τον Sonic ως χαρακτήρα (γιατί ίσως όταν ήταν μικρός είχε φοβία με τα μουστάκια;;; ). Έστω κι αν προσωπικά μου φαίνεται λιγάκι ανώριμο το να προτιμά κάποιος άνω των 14 ετών έναν χαρακτήρα που είναι ο ορισμός του ψευτομάγκα έφηβου κάγκουρα...

Αλλά (και αυτό το λέω εντελώς σοβαρά) το ότι μπορεί κάποιος να θεωρήσει αντικειμενικά (και όχι με λογική του τύπου "ψηφίζω Sonic γιατί μικρός είχα Mega Drive") καλύτερα ως παίχνίδια τα Sonic από τα Mario, είναι για μένα κάτι εντελώς ανεξήγητο, ειδικά στην εποχή μας που η υπερηχητική ταχύτητα δεν είναι λόγος εντυπωσιασμού. Δηλαδή στα πιο πάνω posts έχουμε φτάσει στο σημείο να συγκρίνουμε παιχνίδια του Mega Drive με παιχνίδια του... απλού NES, μήπως και έχει λίγο ενδιαφέρον. Σαν να λέει π.χ. ένας οπαδός της Real ότι η ομάδα του είναι καλύτερη από... το εφηβικό της Barcelona (δεν έβαλα ελληνικές ομάδες για ευνόητους λόγους)!!!

//Μου είχαν λείψει τα Mario vs Sonic Wars... ;)

Nemo είπε:
Αν ήταν βίντεο, θα ακουγόταν ότι έλεγα στον τυπά με τα μπλε καρφάκια "Αν έπαιρνες μερικά μαθήματα από τον τύπο εδώ με τη μουστάκα, ίσως σήμερα να μην ήσουν ο περίγελως του gaming"...

//Πέρα από την πλάκα, πάντως, αρχικά ήθελα να βγάλω φωτο μόνο με τον Mario, αλλά ο Sonic στεκόταν δίπλα και ήρθε από μόνος του γιατί νόμιζε ότι τους ήθελα και τους δυο, οπότε ντράπηκα να του πω ότι δεν τον ήθελα...

Αφού μπήκες που μπήκες στο byteme, ας έδειχνες αυτό...

...και αυτά... :headbangdude:

ubisoft_nintendo_roundtable_e3_2011_2.jpg

Charles_Martinet_interview_1.jpg

//Με τον Yuji Naka θα έβγαζα φωτο μόνο αν μου γυάλιζε τα παπούτσια... :diablotin:

Maddog είπε:
Ενώ σε κάτι άλλα παιδάκια άρεσαν οι στολές ρακούν, μελισσούλες και άλλα τέτοια. Και όλα αυτά με μουστάκι. Περί ορέξεως... :p Και επειδή παίζει να ήσουν σε προσχολική και ούτε καν προεφηβική ηλικία όταν βγήκε το πρώτο Sonic, να θυμήσω ότι ο τρόπος που "πέταγε" το παιχνίδι ήταν πραγματικά πρωτόγνωρος και εντυπωσιακός και εκείνο το loop έριχνε σαγόνια στο πάτωμα, σε αντίθεση με το αργό και μεθοδικό gameplay του Mario. Αυτό τότε ΗΤΑΝ cool, ακριβώς με τον τρόπο που μια Ferrari είναι πιό cool από ένα Toyota. Nuff said. :)
Μουστάκι == βαρβατίλα

//Υπερβολές... Είχα ξεκινήσει Γυμνάσιο όταν ήρθε Ελλάδα το Mega Drive (ναι... γεράσαμε...). Όσο για τον παραλληλισμό με τα αυτοκίνητα, νομίζω κάποιος που θέλει να οδηγήσει κι όχι απλά να χαζέψει ένα cool αυτοκίνητο, θα προτιμήσει να οδηγήσει ο ίδιος ένα Toyota στους δρόμους του Monte Carlo, παρά να δει ένα βίντεο μιας Ferrari που κάποιος άλλος την τρέχει ευθεία σε ένα χωράφι... :cool:
 
Πίσω
Μπλουζα