Sons of Odin [Manowar]

Αθήνα χλωμό να ξανάρθουν γιατί έγιναν πολλοί τραγέλαφοι ένθεν και ένθεν στο περασμένο live (ισχύει μάλλον πάντως αυτό για την πείνα). Ο Greg από το Eatmetalrecords ετοιμάζει λεωφορείο για όσους θέλουν να ανέβουν Θεσσαλονίκη. Όσοι πιστοί (σε όριο γραφικότητος / μη αντικειμενισμού / τυφλού οπαδισμού / χουλιγκανισμού) προσέλθετε. Μπαρμπα Γουόλυ ψήσε την Μrs τώρα που γυρίζει, για να μην χρειαστεί να σε απαγάγω!
 
θανος είπε:
στο principal e?σχετικα μικρο μερος χωραει 2000 ορθιους και νομιζω εχει 700 καθισματα απο τι θυμαμαι που να χωρεσουν ολοι οι manowar fans?
Πολλά θες. Σιγά μην αφήσουν τον επάνω όροφο για να ανέβει κόσμος να τους δει. Σα σαρδέλες θα ήμαστε. Το principal όλο είναι όσο η σκηνή των Manowar!!!!! Τουλάχιστον έχει καλύτερη ακουστική από το club33 (αν θυμάμαι καλά το όνομα γιατί όλο αλλάζει) που πάνε συνήθως τα συγκροτήματα
 
Πολλά ορχηστρικά μέρη από το album Kings of Metal, ηχογραφήθηκαν στον καθεδρικό ναό του St. Paul στην Αγγλία το 1988.

Εδώ είναι ολιγόλεπτο ιστορικό ντοκουμέντο με τον Joey DeMaio να καθοδηγεί την τοπική χορωδία.

“Must see” για κάθε οπαδό.

http://www.youtube.com/watch?v=80tYuNtUhAU
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thanx ΑΕΟΝ που μου το προωθησε. Πρεπει να εγινε κολαση!

De Maio...o τελευταιος μεταλικος ηρωας!


Kambia περιμενουμε υλικο!
 
Βασικά προς τιμήν του De Maio που μίλησε στα ελληνικά (ακόμα και αν τα παπαγάλιζε, όπως ακούστηκε να λέγεται)

Kambia περιμενουμε υλικο!
Θα σας απογοητεύσω. Δεν πήγα! Πρώτων γιατί 90 ? (και ο σύζυγος μαζί) μου φάνηκαν πολλά! Και δεύτερων ο χώρος δεν ήταν για Manowar ΙΜΟ
 
Δεν ξέρω αν ο Adams θεωρήθηκε "παπαγάλος" για αυτό που έκανε.

Εμένα μου φάνηκε (για άλλη μια φορά) πόσο πολύ σέβονται οι MANOWAR τους οπαδούς τους.

Πάντα προσπαθούν να τους δώσουν κάτι παραπάνω από μια "κονσέρβα".
 
Παιδιά, εγώ ανέβηκα Θεσσαλονίκη για τη συναυλία στις 19/3/11 και έχω να πω πολύ καλά λόγια. Ο χώρος ικανοποιητικότατος, είχε παλμό, αλλά έβλεπες και άνετα χωρίς να τρως ξύλο. Έπαιρνες και το ποτάκι σου από το μπαρ, μια χαρά.

Το μόνο πρόβλημα των κλειστών χώρων είναι ο καπνός, που όμως κι αυτό διορθώθηκε όταν ο Eric διέκοψε στην ψύχρα το "Brothers of metal" λέγοντας ότι πρέπει να κοπεί το τσιγάρο, γιατί δεν μπορούσε να φτάσει τις ψηλές νότες!

Η ομιλιά του Joey στα Ελληνικά (που έγινε στο encore) ήταν φυσικά highlight. Όπως λέγανε πολλοί χαρακτηριστικά, μίλησε καλύτερα από τον Παπαντρέου... :)
 
Manowar

Οταν οι μοιρα του heavy metal εφερε στον ιδιο χωρο καπου στο newcastle της αγγλιας δυο αμερικανους τον μπασιστα Joey demaio(που τοτε δουλευε σαν τεχνικος μπασου στους black sabbath)και τον Ross ''Τhe boss'' funichello(κιθαριστα τοτε των Shakin'street που επαιζαν support στους black sabbath)κανεις δεν μπορουσε να φανταστει οτι θα ηταν η αρχη της πιο μεγαλης μπαντας με τον επικο ηχο στο heavy metal στερεωμα.Οι Manowar αποτελουν το πλεον αναγνωρισιμο σχημα αυτου που ονομαζουμε ''επικο metal'' με αναλογο υφος τοσο στην μουσικη και τους στιχους του ωσο και στα live με την σκηνικη τους παρουσια.Τα slogans τους οπως τα περιβοητα ''death to false metal'' και ''οther bands play,manowar kill'' μπορει να ακουγονται ακραιεα η και γραφικα για πολλους για τους εκκατομυρια οπαδους τους ομως ειναι διγμα αφοσιωσης στα πιστευω τους.Και δεν ειναι τυχαιο πως οι Manowar εχουν απο τους πιο αφοσιωμενους οπαδους σε ολη την γη καθως και οι ιδιοι με λογια,τραγουδια σαν το ''Army off imortals'' αλλα και εργα κανουν τα παντα για να ανταποδωσουν στον κοσμο τους αυτη την αγαπη.

Πολλες απο της επικες συνθεσεις τους οπως τα ανυπερβλητα ''Bridge of death'',''Guyana'',''Battle hymn'',''Defender'',''Blood of my enemies'',''warriors of the world'' και δεκαδες αλλα εχουν περασει στην ιστορια του heavy metal.Μπαντα με τον δεικο της χαρακτηριστικο υφος που βασιζεται κυριως στην χαρισματικη φωνη του Eric adams και των συνθετικων ικανοτητων αλλα και στο επυβλητικο παιξιμο(σε τετραχορδο η οχταχορδο μπασο)του Joey demaio.Στα μεγαλα συν του συγκροτηματος ειναι και το γεγονος οτι αποτελεσαν τους πρωτεργατες ενος μουσικου υφους υιοθετοντας το δεικο τους στυλ χωρις να εχουν ακολουθησει η μημιθοι καποιους αλλους.Ειδικα τα τεσσερα πρωτα album τους(Battle hymns,into glory ride,Hail to England,sign of the hammer)εχουν περασει στο μεταλικο πανθεον ενω οι manowar εμφανιζονται και οχι αδεικα ως οι αδιαφιλονικητοι ηγητορες του ''true metal'' ακολουθουμενοι απο στρατιες οπαδων και μιμητων.

Πολλοι ειναι αυτοι που μετα τα τεσσερα πρωτα 4 albums ειπαν οτι οι manowar περνανε μια μικρη καμψη(φυσικα για εμας τους οπαδους τους δεν υπαρχει τετοιο θεμα γιατι ολοι οι επομενοι δισκοι ειναι παρα πολυ καλοι)αλλα οι τεσσερις πολεμιστες ωσα χρονια και να περασουν δεν δειχνουν διατεθημενοι να εγκαταλειψουν ακομη το μεταλικο πεδιο μαχης.

Και δεν ξεχναμε οτι ειναι κατοχοι δυο παγκοσμιων ρεκορ.Το ενα για της πιο δυνατης σε ντεσιμπελ μπαντας σε live και το αλλο για το live με την μεγαλητερη χρονικη διαρκεια που ηταν 5 ωρες και ενα λεπτο(Εγειναι στην βουλγαρια 5 ιουλιου το 2008 και φυσικα ημουν εκει :D ).

http://www.youtube.com/watch?v=AKRBq2unado

http://www.youtube.com/watch?v=1depDSULUU8

http://www.youtube.com/watch?v=s2bnKeUvKG0
 
"...burn their homes, stab them in the eye....rape their women as they cry...............HAIL, HAIL, HAIL AND KILL"
 
:headbangdude: :headbangdude: Ευχαριστουμε και παλι , αλλη μια μπαντα που ειναι απο αυτες που δεν ξεχνιουντε ποτε!!

Brothers of metal will always be there


Standing together with hands in the air
!!!!!!!!!!!!!!! :headbangdude: :headbangdude:
 
Περιμένω τον Wally να απαντήσει που "φοράει" και το εξώφυλλο του "Hail to England"! :)

Από τα albums που ξεχωρίζω είναι φυσικά το παραπάνω, το Sign of Hammer και το Louder than Hell από τα πιο μεταγενέστερα! :)

Από τις κλασσικές μπάντες που σου έρχονται στο μυαλό όταν λες "μέταλ"!
 
Δεν είναι άσχημο κομμάτι και πατάει αναγκαστικά σε σπαγγέτι γουέστερν δρόμους λόγω της ταινίας. Αλλά ένιωσα πως προσπαθούσα να πείσω τον εαυτό μου οτι του αρέσει. Για να δούμε, μας χρωστάνε οι Manowar μια δισκάρα...
 
Οι μεγαλοι Manowar νομιζω οτι παραπηραν σοβαρα τα παραπονα για τα ορχηστρικα του προηγουμενου αλμπουμ...

Εχω συγκρατηθει τοσες μερες να γραψω δυο λογια για την ταπεινη οπτικη μου πανω στο νεο δισκο...θα περιμενω να τον ακουσω καμια δεκαρια φορες ακομα πριν προβω σε δηλωσεις.

Μεχρι τοτε...

http://www.youtube.com/watch?v=mdjRDucFJlw&feature=related
 
Aμα ειναι να ακουσω καμια εικοσαρια φορες εναν δισκο για να πω αν μαρεσε η οχι τοτε φεξε μου και γλυστρησα.Αν αξιζει ενας δισκος και μια φορα να τον ακουσεις φτανει γεια να σε κανει κλικ.Τον Lord of the steel δεν μπορεις να τον πεις κακο δισκο αλλα δεν ειναι manowar.Ουτε ο ηχος ουτε τα φωνητικα ουτε τιποτα δεν με παραπεμπει σε Manowar.Eνας μετριος δισκος ειναι και τιποτα παραπανω.Τον ακουσα καποιες φορες και χλωμο το βλεπω να κανω τον κοπο να τον ξανακουσω οχι γιατι ειναι κακος οπως ειπα αλλα γιατι ηθελα να ακουσω Μanowar και αυτο δεν με θυμιζει Manowar.Φυσικα ειναι πρωσοπικη μου αποψη για τα δεικα μου ακουσματα.
 
Γιατί;

Γιατί καθυστερήσαμε τόσο για κάποια έστω σχόλια για το νέο album;

Λοιπόν στο ψητό.

Το album έχει παραγωγή που δε μοιάζει με τα προηγούμενα albums. Η κιθάρα είναι ταχύτερη από άλλες φορές, πιο «γεμάτη» και το μπάσο ακούγεται περισσότερο ως… τέτοιο :) Δηλαδή, η παραγωγή είναι πιο ακατέργαστη.

Κλασσικός metal δίσκος από τους Manowar. Ύμνοι για μάχες, ατσάλι και όλα τα επικά που θέλουμε. Παίζοντας εδώ και καιρό παράλληλα με το δίσκο, Diablo (πλέον όλα παράλληλα με το Diablo τα κάνω), ο δίσκος είναι αυτός που πρέπει και από αυτούς που πρέπει.

Manowar μέχρι τον τάφο και πέρα από αυτόν.

Οι μη οπαδοί ας μείνουν μακριά.

http://www.youtube.com/watch?v=fJPzbgMuKRk
 
τωρα ειδα το topic.ειναι το αγαπημενο μου συγκροτημα,ειναι θρησκεια.το συγκροτημα με τους πιο φανατικους οπαδους,στανταρ αυτο.κι οπως λεει κι ο αλλος..οσοι δεν ειναι οπαδοι...ΜΑΚΡΙΑ!
 
Χθες ήταν Τετάρτη.

Όχι απλή Τετάρτη αλλά ημέρα που ξαναείδαμε τους Manowar live στην Αθήνα. Δοξασμένη ημέρα για τους οπαδούς.
Το setlist:
Manowar
Kings of Metal
Dark Avenger
Defender
Gates of Valhalla
Sword of the Highlands
Athena's Theme
Telemachus - Part I
Where Eagles Fly
Odysseus and Calypso - The Island of Ogygia
Immortal
Warriors of the World United
Sign of the Hammer
Hail and Kill
The Dawn of Battle
Holy War
Fight Until We Die
Battle Hymn

και encore:
The Glory of Achilles
Black Wind, Fire and Steel

2 ώρες συναυλία για να ξεφύγουμε από την άθλια καθημερινότητα και να ξαναζήσουμε στον κόσμο των Manowar.

Εγώ δεν θέλω τίποτα άλλο για φέτος. Έφαγα και θα θυμάμαι το γεύμα για δεκαετίες.
Τα υπόλοιπα, θα είναι για να περνάει ο χρόνος απλά μασουλώντας.

Τι φωνή έχει ακόμη αυτός ο Eric Adams...
 
Όποιος έλειπε εχθές, απλά ας πρόσεχε!

Δέος, ηδονή, ανατριχίλα...Εκστατική βιωματική εμπειρία δίχως προηγούμενο, ειδικά για εμάς που περιμέναμε τόσα χρόνια να ακούσουμε κομματάρες σαν τις παρακάτω. Αδύνατο να πιστέψεις κανείς ότι έχουμε να κάνουμε με σχεδόν 70άρηδες:



Εξαιρετικά τιμητικό / φαντασμαγορικό και το αφιέρωμα στην Οδύσσεια.

1655981042395.png

Πάντα τέτοια!
 
Πίσω
Μπλουζα