Sony KV-M1400D - service menu?

Λοιπον τις προαλες εκανα μια εκ του αποτελεσματος πολυ καλη αγορα.
Βρηκα μια Sony KV 14LM1E να κανει συντροφια στην 14CT1E.

Πολυ καλη τιμη και εξαιρετικη εξωτερικη κατασταση.
Η εκπληξη μου ομως ηταν οταν μπηκα στο δευτερευον service menu για να δω τις ωρες χρησης (μονιμο βιτσιο μου)...

IMG_20240318_195441.jpg

464 ωρες! Δεν εχει καν στρωθει!!

Ομως δεν υπαρχει τελεια τηλεοραση.
Το θεμα που εχω ειναι οτι οταν την ακουμπησα πανω στον ενισχυτη και τον αναψα, παρατηρησα ενα ανεπαισθητο τρεμοπαιγμα που δεν γουσταρω να υπαρχει. Οταν τον σβηνω, εξαφανιζεται.

Στην ιδια ακριβως θεση εχω τοσο καιρο την CT1E που δεν καταλαβαινει χαρο.
Γενικα ποτε δεν ειχα θεμα ηλεκτρομαγνητικων παρεμβολων σε TV ή monitors της Sony.
Το ακομα πιο περιεργο ειναι οτι η LM1E ειναι του 2000 ενω η CT1E του 2003 και θα περιμενα οτι older is better.

Ξεκιναω να "φερω" την εικονα και τη γεωμετρια στα μετρα μου (φευγει αριστερα) απο το βασικο service menu και να σκεφτω αν θα αλλαξω θεση στον ενισχυτη ή αν θα βρω καποιο αλλο τροπο να προστατευσω την τηλεοραση.

Καλη φαση οτι το τηλεκοντρολ της CT λειτουργει και για την LM ΟΜΩΣ εχει ελαφρα διαφορετικο shortcut για το service menu: αντι για το power button πατας το κουμπακι με την οθονιτσα.

Σε αντιθεση με την CT, η LM φαινεται οτι εχει στερεοφωνικη εξοδο ακουστικων.

Αυτα για τωρα...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Λοιπον τις προαλες εκανα μια εκ του αποτελεσματος πολυ καλη αγορα.
Βρηκα μια Sony KV 14LM1E να κανει συντροφια στην 14CT1E.

Πολυ καλη τιμη και εξαιρετικη εξωτερικη κατασταση.
Η εκπληξη μου ομως ηταν οταν μπηκα στο δευτερευον service menu για να δω τις ωρες χρησης (μονιμο βιτσιο μου)...

Προβολή συνημμένου 274145

464 ωρες! Δεν εχει καν στρωθει!!

Ομως δεν υπαρχει τελεια τηλεοραση.
Το θεμα που εχω ειναι οτι οταν την ακουμπησα πανω στον ενισχυτη και τον αναψα, παρατηρησα ενα ανεπαισθητο τρεμοπαιγμα που δεν γουσταρω να υπαρχει. Οταν τον σβηνω, εξαφανιζεται.

Στην ιδια ακριβως θεση εχω τοσο καιρο την CT1E που δεν καταλαβαινει χαρο.
Γενικα ποτε δεν ειχα θεμα ηλεκτρομαγνητικων παρεμβολων σε TV ή monitors της Sony.
Το ακομα πιο περιεργο ειναι οτι η LM1E ειναι του 2000 ενω η CT1E του 2003 και θα περιμενα οτι older is better.

Ξεκιναω να "φερω" την εικονα και τη γεωμετρια στα μετρα μου (φευγει αριστερα) απο το βασικο service menu και να σκεφτω αν θα αλλαξω θεση στον ενισχυτη ή αν θα βρω καποιο αλλο τροπο να προστατευσω την τηλεοραση.

Καλη φαση οτι το τηλεκοντρολ της CT λειτουργει και για την LM ΟΜΩΣ εχει ελαφρα διαφορετικο shortcut για το service menu: αντι για το power button πατας το κουμπακι με την οθονιτσα.

Σε αντιθεση με την CT, η LM φαινεται οτι εχει στερεοφωνικη εξοδο ακουστικων.

Αυτα για τωρα...

Ισως σε αυτη την περιπτωση με τον ενισχητη μιας και οι μαγνητες εξοδου των ηχειων μεσα σε αυτη την CRT ειναι σε διαφορετικη θεση (δεξια - αριστερα στην οθονη σε σχεση με την αλλη που ειναι κατω απο την οθονη) και να προκαλουν τις παρεμβολες στην ιδια την οθονη.

Αυτη ακριβως η φοβερη σε σχεδιασμο CRT trinitron με το που μπηκε αγγελια στην περιοχη μου πηρα αμεσως τηλεφωνο να παω να την αγορασω αλλα δεν προλαβα ρε γμτ. Φαινοταν σε τελεια κατασταση.

Εκεινη την μερα ποσα αι σιχτιρ ειχα πει που την εχασα. Σκεφτομουν σιγα μην εστειλε κανενας αλλος για να την παρει και ειχα ετοιμασει μεχρι και τον χωρο για να την βαλω οταν εστειλα το μηνυμα αλλα που να ηξερα πια θα ηταν η απαντηση.

Τι να πω ρε γμτ .Δεν πανε να παρουνε λεω εστω καμια καινουργια φθηνη lcd τηλεοραση αν ηθελαν κατι φθηνο που τις πουλανε παντου και στα περιπτερα που λεει ο λογος η καμια πολυ φθηνη μτχ. Αυτη την CRT πηγαν και πηραν που δεν ειχε προλαβει να μπει καλα καλα στην αγγελια.:banghead::banghead::banghead:

Απιστευτη γκαντεμια εκεινη την ημερα. Α ρε λεω διαφημιση retro tink 4k και retroarch για lcd - led που τους χρειαζεται μετα :diablotin::diablotin::diablotin::diablotin:
 
Μιας και καποιοι φιλοι με ρωτησαν μεσω PM: το δευτερευον service menu στις Sony ειναι με τον ιδιο συνδυασμο πληκτρων οπως το βασικο αλλα αντι για VOL+ πατας VOL-
Το δευτερευον μενου το χρησιμοποιω για να βλεπω ωρες λειτουργιες. Εχει επισης τα error codes που χτυπα ξυλο μπορει να υπαρχουν (περιγραφονται και αυτα στα Service Manuals)

@milntov βλεπω εισαι και εσυ της λογικης: "ποτε οι 14' Sony TVs που εχεις, δεν ειναι αρκετες" :)

Νομιζω πως η θεωρια σου για τη θεση του ηχειου, εχει βαση.
 
@milntov βλεπω εισαι και εσυ της λογικης: "ποτε οι 14' Sony TVs που εχεις, δεν ειναι αρκετες" :)

Αυτο ακριβως. Ειδικα αν προκειται για τις τελευταιες επιπεδες sony trinitron crt 14" που εχουν και ntsc/60hz :love::love::love:
 
...έχω αγοράσει και εγώ μια καλοδιατηρημένη philips 14' του 2006 και έχω βάλει επάνω την αμίγκα...Έχω και μερικές sharp και κάτι αλλες κινέζικες crt με επίσης λίγες ώρες λειτουργίας αλλά καμία σαν την philips. Στην philips η φωτεινότητα είναι απείρως καλύτερη όπως και η ευκρίνεια...Φαντάζομαι λοιπόν πόσο καλύτερη θα είναι μια καλή σονι τρινιτρον
 
Και οι Philips εχουν εξαιρετικη απεικονιση απλα αλλης φιλοσοφιας.
Αυτο που φοβαμαι σε αυτες ειναι η υποστηριξη 60hz και NTSC. Δεν μπορεις να εισαι σιγουρος, αν δεν δοκιμασεις/ψωνισεις.
Αλλα για Amiga/Spectrum και τετοια που σχεδον ολα ειναι 50hz, ειναι λουκουμι.
 
χαίρομαι πολύ για το νέο σου απόκτημα Γουάλη. κι εγώ είμαι "οπισθοδρομικός" αφού επιμένω να τραβάω με φιλμ τη σημερινή εποχή, που "ακόμη και οι οδοντόβουρτσες είναι ψηφιακές." για θωράκιση σκέφτηκες να βάλεις mu metal ή δεν δουλεύει;
 
Το σκεφτηκα αλλα ετσι θα κλεισω τους αεραγωγους του ενισχυτη.
Τελικα κατεληξα στην αλλαγη θεσης. Εβαλα τον ενισχυτη στα δεξια και οχι κατω απο την οθονη.
 
Πίσω
Μπλουζα