Sony KV-M1400D - service menu?

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Τσιμπησα αυτη την 14αρα και φορτωσα το 240p test suite μεσω του MegaCD

Εχει θεματα γεωμετριας.
Θελω να μπω στο service menu ωστε για αρχη να μεταφερω την εικονα λιγο δεξια.

Οι τροποι που βρισκω στο ιντερνετ δεν δουλευουν. Δεν καταλαβαινω και ποιο ειναι το DISPLAY button στο τηλεχειρηστηριο.

Επισης ενιοτε το ασπρο κιτρινιζει (χανει το μπλε)

Οποια συμβουλη, καλοδεχουμενη

Βαζω εδω και ενα καλο βιντεο για calibration με τη σουιτα (στο συγκεκριμενο μεσω SNES)
 

Συνημμένα

  • IMG_20200919_184433.jpg
    IMG_20200919_184433.jpg
    220,5 KB · Προβολές: 12
  • IMG_20200919_184421.jpg
    IMG_20200919_184421.jpg
    217 KB · Προβολές: 12
Τελευταία επεξεργασία:
Πανο είχαμε τέτοια τηλεόραση και απο ότι θυμάμαι το display button είναι κάτω απο το πράσινο κουμπί του Power. Είναι αυτό με το βελάκι μέσα στο τετραγωνάκι.

Έστω και λίγο ελπίζω να βοήθησα. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εντοπισα αυτο το thread που ειχαν καταφερει και ειχαν μπει στο μενου.
Εντοπισα ακολουθως και το Service Manual το οποιο παρολο που δεν αναφερει τον τροπο να μπεις σε service mode, με βοηθησε διοτι καταλαβα οτι ο τυπας μου εχει δωσει λαθος τηλεχειρηστηριο (το RM 834 αντι του RM 841).
Αρα θα ψαξω για τηλεχειρηστηριο και θα ξαναπροσπαθησω.
 
Επισης ενιοτε το ασπρο κιτρινιζει (χανει το μπλε)

Για χρωματικα προβληματα στην crt tv οταν ειναι αναμενη την κλεινουμε απο το κουμπι της οθονης και να την ανοιγουμε μετα απο κανα μισαωρο και αν χρειαστει ξανακανουμε το ιδιο.

Ειχα μπει στο service menu της crt sony τηλεορασης μου αλλα ειχα διαφορετικο μοντελο τηλεορασης και τηλεχειρηστηριο...οποτε ισως ειναι διαφορετικoς ο κωδικος σε αλλη sony trinitron.

(Mε κλειστη την οθονη της τηλεορασης) Display (or i+) + 5 + Volume Up + Power

το service menu ομως ηθελε περισσοτερο ψαξιμο σε σχεση με το πιο απλο service menu που εχω στην philips-samsung...δεν ειχα δει πχ να λεει καπου geometry οπως στην philips kai samsung που πατουσα enter και ειχα ολες τις επιλογες γεωμετριας.

Aν ειναι οπως στο παραπανω βιντεο ολα κομπλε μετα.

θελει προσοχη μην αλλαξουμε καταλαθος και αλλες ρυθμισεις απο αυτες που θελουμε...

Ειχα βρει και αυτες τις επιλογες για το service menu αλλα θελει παλι λιγο ψαξιμο γιατι δεν ξερω αν ισχυουν για συγκεκριμενες crt tv sony.

Μενού Επόμενο = <1>

Μενού Προηγούμενο = <4>

Κατηγορία Επόμενη = <2>

Κατηγορία Προηγούμενη = <5>

Ρυθμίστε Up = <3>

Ρυθμίστε προς τα κάτω = <6>

Αποθήκευση νέων ρυθμίσεων = <MUTE> <ENTER>

Επαναφορά εργοστασιακών προεπιλογών = <8> <ENTER>
 
Τελευταία επεξεργασία:
Την τηλεοραση την ειχες κλειστη απο το διακοπτη ή σε stand by?

Kριμα παντως που το CM 8833 ii διαλυθηκε. Ηταν εξαιρετικο monitor για αυτη τη δουλεια.
 
Μολις βρω τηλεκοντρολ θα ενημερωσω.
Παντως μου εκανε εντυπωση, ποσα θεματακια γεωμετριας ειχε.

Ισως και παλια που δεν ειχαμε αυτα τα διαγνωστικα, απλα να μην τα πολυπαιρναμε χαμπαρι.

Εχω μια πολυ καλυτερη Sony 14 που δεν αναβει (ανοιγει στιγμιαια το led κατω και μετα τιποτα) αλλα φοβαμαι οτι η επισκευη θα βγει ακριβοτερα απο την αγορα μιας μεταχειρισμενης (αν και τελικα μαλλον δεν εκανα και την καλυτερη επιλογη)
 
Λοιπον, η τηλεοραση δεν διαθετει Service Menu τελικα. Καμια αναφορα στο Service Manual και κανενα τεστ δεν επιασε.
Πηρα το Manual και εντοπισα τις μεταβλητες αντιστασεις και που αντιστοιχουν.
Ανοιξα την κασα της τηλεορασης, συνδεσα το MegaCD με το 240p suite και εκανα με το κατσαβιδι οτι καλυτερο μπορουσα.
Δυστυχως η εικονα δεν μπορει να παει αλλο δεξια οποτε χανω κατι απο αριστερα.

IMG_20200924_162752_1.jpg
 
Λοιπον, η τηλεοραση δεν διαθετει Service Menu τελικα. Καμια αναφορα στο Service Manual και κανενα τεστ δεν επιασε.
Πηρα το Manual και εντοπισα τις μεταβλητες αντιστασεις και που αντιστοιχουν.
Ανοιξα την κασα της τηλεορασης, συνδεσα το MegaCD με το 240p suite και εκανα με το κατσαβιδι οτι καλυτερο μπορουσα.
Δυστυχως η εικονα δεν μπορει να παει αλλο δεξια οποτε χανω κατι απο αριστερα.

Ναι οντως μπορει να μην εχει service menu η συγκεκριμενη τελικα γιατι και αλλος σε μια τετοια τηλεοραση χειροκινητα το εκανε.

Οπως γραφει και κατω απο το βιντεο στο youtube (240p Test Suite - CRT calibration tool for Retro Games)

χρειαζεται τεχνικος που γνωριζει απο αυτα λογο επικινδυνοτητας τραυματισμου - θανατου.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Οπως γραφει και κατω απο το βιντεο στο youtube (240p Test Suite - CRT calibration tool for Retro Games)

χρειαζεται τεχνικος που γνωριζει απο αυτα λογο επικινδυνοτητας τραυματισμου - θανατου.


Για να παραφρασω την ατακα του Τσοχατζοπουλου, για το RetroGaming παλευουμε συντροφοι χαχαχαχα

Παντως μετα απο την αποεπειρα επιστροφης που εκανε στις CRT και τις εμπειριες που μαζεψα, θα προβω σε αιρετικο ποστ στο κοντινο μελλον :(
 
Εντοπισα τυχαια μια CRT τηλεοραση που ηθελα απο καιρο, την Sony KV 14CT1E.

Ειναι Trinitron, "επιπεδη", εμφανισιμη, με πανευκολο μπασιμο στο Service Menu και παιζει NTSC/PAL (ειχα θεμα διοτι οσες κονσολες ηταν USA ή JAP, επαιζαν ασπρομαυρα στις προηγουμενες 14αρες που ειχα δοκιμασει).

Δεν πρεπει να εχει δουλευτει πολυ διοτι τα χρωματα ειναι πολυ ζωντανα.

Ελαχιστη δουλεια χρειαστηκα στο Service Menu για μικροδιορθωσεις στην γεωμετρια (ισως πρεπει να κανω ενα κλικ αριστερο rotation για να ειναι τελειο).

Αν ηταν και stereo και ειχε και SVideo, θα ημουν 100% ευχαριστημενος.

Την προτεινω ανεπιφυλακτα σε οποιον θελει μια μικρη CRT για retrogaming.

Μερικες εικονες απο το 240p Suite. Τα χρωματα εχουν βγει ξεπλυμμενα λογω κακης ληψης.
 

Συνημμένα

  • DSC_4705.JPG
    DSC_4705.JPG
    664 KB · Προβολές: 16
  • DSC_4703.JPG
    DSC_4703.JPG
    1,7 MB · Προβολές: 16
Τελευταία επεξεργασία:
Εντοπισα τυχαια μια CRT τηλεοραση που ηθελα απο καιρο, την Sony KV 14CT1E.

Ειναι Trinitron, "επιπεδη", εμφανισιμη, με πανευκολο μπασιμο στο Service Menu και παιζει NTSC/PAL (ειχα θεμα διοτι οσες κονσολες ηταν USA ή JAP, επαιζαν ασπρομαυρα στις προηγουμενες 14αρες που ειχα δοκιμασει).

Δεν πρεπει να εχει δουλευτει πολυ διοτι τα χρωματα ειναι πολυ ζωντανα.

Ελαχιστη δουλεια χρειαστηκα στο Service Menu για μικροδιορθωσεις στην γεωμετρια (ισως πρεπει να κανω ενα κλικ αριστερο rotation για να ειναι τελειο).

Αν ηταν και stereo και ειχε και SVideo, θα ημουν 100% ευχαριστημενος.

Την προτεινω ανεπιφυλακτα σε οποιον θελει μια μικρη CRT για retrogaming.

Μερικες εικονες απο το 240p Suite. Τα χρωματα εχουν βγει ξεπλυμμενα λογω κακης ληψης.
Εξαιρετικη crt sony trinitron.:thumbup::thumbup::thumbup: Super για retro gaming μιας και εχει και ntsc σημα και υποστηριζει και rgb scart.
 
Παρομοια εχω κι εγω 14LM1E, εμενα μου βγαζει εκει στα ασπρα κυβακια λιγο κοκκινο bleed στα αριστερα με rgb scart σε amiga. Την ειχα παρει τσαμπα 10 ευρω απο ενα τεχνικο πριν 3-4 χρονια. Εχει τον ιδιο "Mono" ηχο και υποδοχες scart, composite (μπροστα), rf. Δεν μπαινω στην διαδικασια να ψαξω να το διορθωσω μην χαλασει τελειως. Τα χρωματα οντως ειναι εκπληκτικα και η εικονα σε Amiga (και σε PC με VGA-RGB scart, και Wii με RGB scart) κλασεις ανωτερη σε συγκριση με LCD emulation χωρις φιλτρα. Ισως επειδη αυτες οι τιβι βγηκαν αρχες 2000 εως 2005-6 και λιγο μετα βγηκαν οι LCD ολοι τις απεσυραν σε ενα ντουλαπι και δεν εγραψαν τις χιλιαδες ωρες που εχουν οι παλιες.

trinitron_colour_kv_14_lm1e_1626183.jpg
 
Γι αυτο την εψαχνα και εγω...λογω χρονολογιας (2003) εχει λογικα λιγοτερη χρηση.
Διαβαζω οτι αυτες οι τελευταιες Trinitron (FD Trinitron) ειχαν καποιο computerised συστημα για τo σωστο focus

The FD Trinitron used computer-controlled feedback systems to ensure sharp focus across a flat screen. The FD Trinitron reduces the amount of glare on the screen by reflecting much less ambient light than spherical or vertically flat CRTs. Flat screens also increase total image viewing angle[1] and have less geometric distortion in comparison to curved screens.[2] The FD Trinitron line featured key standard improvements over prior Trinitron designs including a finer pitch aperture grille, an electron gun with a greater focal length for corner focus, and an improved deflection yoke for color convergence.[1]

και στις μικρες ιντσες ειναι οτι καλυτερο μπορεις να χτυπησεις (στις μεγαλες ιντσες διαβαζω οτι εχουν καποια θεματα γεωμετριας στις γωνιες).

Ευκολα προσβασιμο Service Menu με πολλες δυνατοτητες.

Αλλο ενα χαρακτηριστικο που μου αρεσει ειναι οτι απο το τηλεκοντρολ μπορεις να ρυθμισεις το οριζοντιο κεντραρισμα (εχω παρατηρησει οτι καποιες κονσολες, τεινουν να φευγουν λιγο δεξια)
 
Να και μια κροπαρισμενη κοντινη. Δυστυχως ξερω τα εντελως βασικα απο φωτογραφικες. Δεν μπορω να καταφερω να αποτυπωσω το χρωμα ακριβως οπως το βλεπω εγω. Ειναι ελαφρα out of focus αλλα διακρινεται το apperture grill.
 

Συνημμένα

  • DSC_4742.jpg
    DSC_4742.jpg
    945,7 KB · Προβολές: 11
Αυτη την εικόνα αμα την δεις σε Trinitron πραγματικα ζωντανευει και νομιζεις οτι εισαι μεσα σε καποιο ηφαιστειο, υπερ-εντονα χρωματα τρελο κοντραστ, το πιξελιασμα σχεδον εξαφανιζεται, ολο το παιχνιδι παιρνει πολλους ποντους επανω.

scummvm03215.png
 
Να και μια κροπαρισμενη κοντινη. Δυστυχως ξερω τα εντελως βασικα απο φωτογραφικες. Δεν μπορω να καταφερω να αποτυπωσω το χρωμα ακριβως οπως το βλεπω εγω. Ειναι ελαφρα out of focus αλλα διακρινεται το apperture grill.
Δεν γινεται να φανει το χρωμα της crt τηλεορασης στις φωτογραφιες στην lcd.Oυτε η αναλυση της μασκας σε full screen.Σε εμενα αν εχω ρυθμιζει την crt να δειχνει ζωντανα χρωματα και θελω να δειξω πως παιζω πχ με το arcade stick παιχνιδια με τα ωραια εντονα χρωμτα της crt σε full screen θα παρω την παρακατω εικονα.Εδω παιζω shadow dancer.Οι αναλυσεις και τα χρωματα ομως ειναι φανταστικα.Για να φανει η εικονα πρεπει να ρυθμισω την οθονη να δειχνει πολυ σκοτεινη αλλιως στην φωτογραφια θα εχει μαυρες μπαρες η δεν θα μπορει να φανει τιποτα λογο ζωντανων χρωματων crt.

Δεν εχουν καμια σχεση τα ζωντανα χρωματα της crt με τα χρωματα που εχουν τωρα στις καινουργιες τηλεορασεις.

Shadow dancer με ωραια ζωντανα χρωματα crt.Οι χαρακτηρες και τα γραφικα δειχνουν απιστευτα σε σχεση με την φωτο.

shadow dancer.JPG

Μετα παλι στις αντιθεσεις μεταξυ σκοτεινων σημειων και ζωντανων χρωματων τα σκοτεινα χρωματα βγαινουν πιο σκοτεινα και ο χαρακτηρας αν εχει εντονα χρωματα δεν θα φαινεται καθολου.

Donkey kong country στην πιστα με τον σιδηροδρομο.

donkey kong country.JPG
 
Hints: Ρυθμισε σε manual focus (με τη μηχανη σε καποιο σταθερο σημειο), ταχυτητα που να ειναι μιση ή ιδια με τα Hz της CRT (αναλογα αν ειναι PAL ή NTSC), φακος ουτε πολυ ανοιχτος, ουτε πολυ κλειστος και τραβα υπο γωνια.
 
Δυστυχως δεν εχω φωτογραφικη μηχανη.Απο ενα παλιο κινητο ειναι οι φωτογραφιες που ανεβαζω τωρα στο retromaniax και δεν εχει και καμια ρυθμιση για τις φωτογραφιες.Τεσπα ισως μετα αν παρω καινουργιο κινητο να εχει καλυτερη φωτογραφικη.
 
Πίσω
Μπλουζα