Spammers

AEON

Retromaniax Founder
Διαχειριστές
Joined
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.805
Αντιδράσεις
1.802
Καλησπέρα σε όλους.

Παρατηρήθηκε το φαινόμενο όπου ορισμένοι ακραία προκλητικοί και ανεγκέφαλοι χρήστες (βλ. Mygdala, alexis) επιδίδονταν σε ακατάσχετο spamming και άκριτο / μαζικό ανέβασμα εικόνων με κυριολεκτικά ότι τους κατέβαινε. Έλαβαν αυτό που τους αξίζει.

Στο forum δεν ανεβάζουμε ότι μας καπνίσει, ούτε μονοπωλούμε τις δημοσιεύσεις. Προσπαθούμε να κρατούμε τα posts μας ουσιαστικά, μετρημένα και ποιοτικά. Είπαμε ότι έχουμε χώρο, αλλά δε θα επιτρέψω σε κανέναν να το μετατρέψει σε spamfest σκουπιδοντενεκέ τύπου facebook ή σε vendora reposting site. Ούτε χρειάζεται να σκανάρετε και να ανεβάσετε εδώ μέσα όλες σας τις εγκυκλοπαίδειες που είχατε μικροί ή βιβλία ολόκληρα επειδή τα θεωρείτε ρετρό.

Δημοσιεύσεις που αποτελούνται μόνο από μεγάλες και ασυμπίεστες εικόνες ή μονολεκτικές απαντήσεις άνευ ουσιαστικού περιεχομένου θα διαγράφονται κατά το δοκούν. Επίσης αλαζονικοί, νάρκισσοι και βαρεμένοι spammers που δεν έχουν αίσθηση του μέτρου και ανεβάζουν 10+ posts την ώρα ζαλίζοντάς μας τον έρωτα θα έχουν την ίδια μοίρα.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση.
 
Συγγνώμη για την παρέμβαση αλλά μήπως είναι λίγο βαρείς οι χαρακτηρισμοί των συγκεκριμένων μελών ως ανεγκέφαλοι, νάρκισσοι κλπ; Δεν γνωρίζω αν έχουν προηγηθεί ιδιαίτερες υποδείξεις στα μέλη και παρόλα αυτά αγνοήθηκαν. Καταλαβαίνω ότι το θέμα του χώρου είναι μείζωνος σημασίας για το Retromaniax αλλά έχουν σημασία και τα μέλη που του δίνουν ζωή αν και καμιά φορά "ξεφεύγουν" από το πλαίσιο.
Επίσης δεν είναι ωραία η πρόταση "έλαβαν αυτό που τους αξίζει". Δηλαδή τι τους άξιζε; Διαγραφή; Οκ διεγράφησαν. Διαπόμπευση ως ανεγκέφαλοι; Κρίμα.
 
Νομίζω οι αναρτήσεις των συγκεκριμένων μελών που αναφέρετε ήταν αξιόλογες και μεσα στο θέμα. Ούτε εγώ είδα κάποια προειδοποίηση να μην ανεβάζει κάποιο μέλος πολλά. Πιστεύω υπήρχε μια ζωντάνια στο forum με τις δημοσιεύσεις αυτών των παιδιών και σε ρετρο αντικείμενα,σε μουσική,σε ρετρό αναμνήσεις κτλ. ανέγραφαν και την πηγή vendora κτλ. Νομίζω ήταν λίγο άδικη η διαγραφή τους και δεν είναι σωστό να τους διαπομπεύουμε ή χαρακτηρίζουμε με όρους.
 
για την εγκυκλοπαίδεια όντως μπορούσε άνετα να ανέβει σε εξωτερική σελίδα αρχικοποίησης εικόνων που θα έκανε ευκολότερη την πρόσβαση αντί να αναγκάζεσαι να φορτώνεις όλες τις εικόνες. Η' να μπαίνουν spoilers έστω.

Επίσης για να αποφευχθεί το spamming καλό είναι να κάνουμε edit και να ανεβάζουμε στην ίδια απάντηση εικόνες ή κείμενο, εκτός και αν έχει περάσει πολύς καιρός ή το θέμα είναι διαφορετικό που να δικαιολογεί νέα απάντηση.

Μια προσπάθεια έγινε στο FB για το Retromaniax και ναυάγησε.

Και εγώ θεωρώ πως είναι θέμα απειρίας περισσότερο παρά πρόθεσης για αποδιοργάνωση.
 
Μετα συγχωρησεως, εγω πηγα να πω κατι και με πηρε απο τα μουτρα.

Τωρα περι προθεσεων, ως γνωστο ο δρομος για την κολαση ειναι στρωμένος με τις καλύτερες προθέσεις.

Εδω μιλαμε για μακραν τον μεγαλυτερο spammer στην ιστορια του forum. Ειναι ευκολα 10 φορες μεγαλυτερος απο τον επομενο χειροτερο, και λιγα λεω. Αυτοι οι spammers που πουλανε "ραντεβου στο χωρο σας με ομορφα κοριτσια" κανουν λιγοτερη ζημια απο αυτη.

Οσο για την ουσια, ποια ουσια; Κατι θολες φωτογραφιες απο το vendora κατα κανονα μη συνοδευομενες απο κειμενο; Τα crossposts που εβαζε τις ιδιες φωτογραφιες σε διαφορετικα threads, δεν τα μετραμε; Τα off topic που ηταν πολλαπλα;

Παταγα το What's new για να δω τις νεες δημοσιευσεις και ηταν σελιδες επι σελιδεων ολα mygdala.... οτιδηποτε και να ειχε ποσταρει καποιος αλλος πηγαιναν χαμενα.
 
Δεν έχω ακριβή εικόνα όπως ανέφερα παραπάνω και δεν ξέρω τι έχει ειπωθεί σε κατ' ιδίαν συζήτηση μεταξύ των υπευθύνων του forum και των 2 μελών. Από την πλευρά σας έχετε δίκιο αν κάποια πράγματα ξέφυγαν. Παράλληλα όμως η Mygdala έδινε τουλάχιστον μια ζωντάνια. Πέρα από τα spam είναι και τα off topic όπως σωστά αναφέρατε. Είναι, ίσως, φυσικό επακόλουθο κάποια νήματα να καταλήγουν σε chat λόγω της θεματολογίας τους και έχω βρεθεί κι εγώ πολλές φορές off topic. Ίσως είναι και η ανάγκη των μελων για επικοινωνία. Τέλος, εσείς ως διαχειριστές αποφασίζετε καλύτερα από όλους σχετικά με την πορεία και την εξέλιξη του forum.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πιστεύω μια δεύτερη ευκαιρία πρέπει να δοθεί στα συγκεκριμένα μέλη. Σίγουρα δεν ήταν από πρόθεση τους,ούτε επίτηδες ανέβαζαν πολλά ποστ. Ούτε βέβαια οι μοναδικοί που έβαζαν φωτογραφίες από vendora, Pinterest,ούτε οι μοναδικοί που έκαναν συνεχείς αναρτήσεις κτλ. Το ότι τους ενθουσίαζε το forum και το έβρισκαν ενδιαφέρον και ανάρτησαν ωραία πράγματα (έστω και από άλλες σελίδες) το αποκλείουμε; Συν τις πολύ ωραίες μουσικές προτάσεις στο thread "τι ακούω τώρα".
 
Είμαι σίγουρος ότι αν είχε προηγηθεί μια παρατήρηση τα μέλη για τα οποία μιλάμε θα είχαν μπει στο πνεύμα του φόρουμ που είναι ποστ ουσίας .

Θεωρώ και τον εαυτό μου υπεύθυνο που δεν είπα κάτι και το άφησα να εξελιχθεί γνωρίζοντας ότι μέλη μέσα σε αυτά και εγώ θα ενοχληθούν.

Το λάθος είναι δικό μας.
 
Και εγώ πιστεύω από απειρία των μελών έγινε ότι έγινε και όχι με κακό σκοπό. Αν βέβαια είχαν υπάρξει προειδοποιήσεις, τότε το πράγμα αλλάζει...
 
Κι εγώ δεν πιστεύω πως υπήρχε κακός σκοπός, απλώς υπερβολικός ενθουσιασμός. Αν εξαιρέσουμε τα off-topics η Mygdala έδινε μια κάποια ζωντάνια στο forum.
Ακριβώς το ίδιο πιστευω
 
ούτε οι μοναδικοί που έκαναν συνεχείς αναρτήσεις
Εδω μιλαμε για 100-120 posts την μερα!!!

Εγω ειμαι μελος 15 χρονια και δεν εχω δει ποτε τιποτα που ουτε να πλησιαζει αυτο το μπαχαλο.
 
Yeap ήταν φωτογραφία και ποστ και συνεχόμενα, δεν υπήρχε ούτε σαν ιδέα μαζεύω καμμία δεκαριά και τις βάζω όλες μαζί.

Όπως επίσης και οι συνδιαλέξεις και οι πλακες μεταξύ δύο οποιοδήποτε μελων δεν γίνεται ούτε και σε συνεχόμενα ποστ ούτε και σε κάθε θρεντ όπως και να γίνει.

Σε όλα αυτά φταίει το Facebook και το WhatsApp .
 
Αφού βλέπατε 100 posts συνεχόμενα , εκείνη την στιγμή θα μπορούσατε να πείτε σε αυτά τα μέλη (και όχι μόνο οι admins αλλά και απλά μέλη που το πρόσεξαν) "λίγο ρέγουλο στις αναρτήσεις σας παιδιά όχι τόσα πολλά μαζεμένα" και είμαι σίγουρος πως θα διορθώνονταν το ζήτημα, είναι σκληρή η κατευθείαν διαγραφή ή έστω ένα pm να στέλνατε προς κάθε μέλος που πιστεύατε ότι ξέφευγε λίγο απ' τον αριθμό αναρτήσεων. Και διαφωνώ με την φράση "έλαβαν αυτό που τούς αξίζει" είναι επίσης σκληρή. Πως ξέρουμε ότι κάποιο μέλος αξίζει για κάτι τέτοιο (διαγραφή) χωρίς να τον ξέρουμε προσωπικά;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Επειδή έχω συμμετάσχει πολλάκις σε πλάκες με posts εντός του φόρουμ (99% με τη Mygdala) θέλω να πω ότι χωρίς να το καταλάβεις ή να το κάνεις εσκεμμένα, γίνεται η μετάλλαξη σε chat. Σεβαστό και κατανοητό ότι αυτό αλλοιώνει τον χαρακτήρα του forum και ενοχλεί τα μέλη.
Ελπίζω να συνεχιστεί ομαλα η διαδρομή του και να είναι πάντα καλά τα μέλη που διεγράφησαν.
 
Επειδή έχω συμμετάσχει πολλάκις σε πλάκες με posts εντός του φόρουμ (99% με τη Mygdala) θέλω να πω ότι χωρίς να το καταλάβεις ή να το κάνεις εσκεμμένα, γίνεται η μετάλλαξη σε chat. Σεβαστό και κατανοητό ότι αυτό αλλοιώνει τον χαρακτήρα του forum και ενοχλεί τα μέλη.
Ελπίζω να συνεχιστεί ομαλα η διαδρομή του και να είναι πάντα καλά τα μέλη που διεγράφησαν.

Μαν μου, είσαι από το 2021 εδώ και είσαι ήδη θρύλος. Συμβουλή: Μην σκοτινιάζεις τη διάθεση σου και συνέχισε να γράφεις τα έπη σου.
 
Επειδή έχω συμμετάσχει πολλάκις σε πλάκες με posts εντός του φόρουμ (99% με τη Mygdala) θέλω να πω ότι χωρίς να το καταλάβεις ή να το κάνεις εσκεμμένα, γίνεται η μετάλλαξη σε chat. Σεβαστό και κατανοητό ότι αυτό αλλοιώνει τον χαρακτήρα του forum και ενοχλεί τα μέλη.
Ελπίζω να συνεχιστεί ομαλα η διαδρομή του και να είναι πάντα καλά τα μέλη που διεγράφησαν.

Και εμείς με chat ξεκινησαμε τέλη 90....
 
επίσης ένα μέλος που ειρωνεύονταν ασύστολα άλλα μέλη περί Βουγιουκλάκη κτλ. και ήταν και πολύ εριστικό σε κάθε φράση του δεν το διαγράψατε με την μία όπως Mygdala και Alexis. Δηλαδή δεν το έχετε διαγράψει καν,υπάρχει ακόμη ως μέλος. Γιατί αυτό; Ερώτηση καθαρά από περιέργεια
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μια διευκόλυνση στην ανάγνωση των θεματων για ποστς που αφορουν τις φωτογραφίες αν σκοπεύουμε πχ να ανεβασουμε 5 - 10 πχ μέσα στην εβδομάδα σε ένα συγκεκριμένο θέμα καλύτερα θα ήταν να τις κρατάμε και να τις βάζουμε όλες μαζι σε ένα ποστ από το ανεβαίνουν κάθε τρεις και λίγο από το ίδιο μέλος ώστε να μην γεμίζουν στα χαμενα με extra σελίδες τα θέματα.
 
Αν θέλετε διαβάστε όχι μόνο το ποστ αλλά όλη την συζητήση σε κάθε θεμα:

Φυσικά και τους είχε γίνει σχετική σύσταση και κάποιες φορές ανάλογα με την περίπτωση έγινε επικοινωνία και με pm ώστε να αποφευχθεί κάποια παρεξήγηση έστω απο την μια πλευρά για να ηρεμήσει και η θιγμένη άλλη πλευρά που είχε διαμάχη.

Mygdala VS other GRMX Users..

Δημοσίευση στο θέμα 'παρακαλω πολυ' https://retromaniax.gr/threads/παρακαλω-πολυ.31348/post-676797

Δημοσίευση στο θέμα 'Let's Play :) Ρετρο-Θάρρος και Ρετρo-Αλήθεια!' https://retromaniax.gr/threads/lets-play-Ρετρο-Θάρρος-και-Ρετρo-Αλήθεια.30918/post-676148

Δημοσίευση στο θέμα 'Let's Play! Πρότεινε...' https://retromaniax.gr/threads/lets-play-Πρότεινε.31287/post-672524

Δημοσίευση στο θέμα 'παρακαλω πολυ' https://retromaniax.gr/threads/παρακαλω-πολυ.31348/post-676797

Δημοσίευση στο θέμα 'παρακαλω πολυ' https://retromaniax.gr/threads/παρακαλω-πολυ.31348/post-676803

Δημοσίευση στο θέμα 'παρακαλω πολυ' https://retromaniax.gr/threads/παρακαλω-πολυ.31348/post-676815

:rolleyes: Ειδικά το τελευταίο πιάνει τους κομπιουτεραδες δηλαδή το μισό ρετρομανιαξ!

Βλέπετε ποια είναι η διαφορά;; Φτάσαμε στο σημείο διαφορα μέλη να ζητάνε δημόσια συγγνώμη και να τα ακούνε και πάλι!

Και κάτι άλλο...

Αλήθεια μήπως ξέρετε γιατί βάζουν αυτό το λογότυπο Vendora σε κάθε φωτογραφία που προέρχεται απο αυτό το website αγοραπωλησιών; Πιστεύετε ότι είναι για διαφημιστικούς λόγους;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα