Spectrum: Νέες κυκλοφορίες

ναι αλλά το παταράκι 2600 είχε παγκόσμια απήχηση και έπαιζε στην αγορά μόνο του σχεδόν στα 70'ς μέχρι το 1982!

Ο σπεκτρουμάκος αντίθετα περιορίστηκε σε μερικές ευρωπαϊκες χώρες έχοντας αντιπάλους επιπέδου c64 άντε και cpc αργότερα και παρόλα αυτά διατηρήθηκε καλύτερα από τον καθένα η δική του ρετροκοινότητα
 
spyros_s είπε:
ναι αλλά το παταράκι 2600 είχε παγκόσμια απήχηση και έπαιζε στην αγορά μόνο του σχεδόν στα 70'ς μέχρι το 1982!Ο σπεκτρουμάκος αντίθετα περιορίστηκε σε μερικές ευρωπαϊκες χώρες έχοντας αντιπάλους επιπέδου c64 άντε και cpc αργότερα και παρόλα αυτά διατηρήθηκε καλύτερα από τον καθένα η δική του ρετροκοινότητα
Βασικα ηταν σποντα στον wally το βιντεακι περι aging και διαχρονικοτητας, και καπου ανεφερα γενικως την σκηνη των videogames, ενω εσυ μιλας αποκλειστικα για home computers, ετσι?
 


Preview του παιχνιδιου για το Speccy 128Κ >>> http://www.zx.kaniv.net/CptDrexx.rar'>http://www.zx.kaniv.net/CptDrexx.rar

Προέλευση >>>> http://www.zx.kaniv.net/ &&&& >>>> http://zx.pk.ru/showthread.php?t=22442
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Paclad (Spectrum) ...... χρωμα (επιτελους ) mod

paclcolm.jpg

Paclad (Spectrum) ...... με χρωμα (επιτελους )

σχολια του δημιουργου του mod κοιταζοντας τον κωδικα <<απο μεσα>>

The game itself is a dirty, lazy conversion from Amstrad CPC although it may not be seen at the first moment. I even downloaded CPC version, checked it and they both share a lot of common code. And the background graphics are autoconverted from CPC too, that's why they are so ugly

It would be logical to suppose that the game map was also taken one to one from CPC as the layout and positions of everything are exactly the same.

......................................................

Spectrum version, as I said is a straight conversion from Amstrad CPC. Have a look, graphics is of course different but everything is the same in the same place:

Both versions have no scrolling but there are some hints in the code that the scrolling was considered at some moment. Locations are drawn by columns, from left to right. There is variable - current left column index and it is increased by 32 when going to next location. As you can guess, you could increase it by 1 to move everything by 8 pixels and get the scrolling done. Still the author must have had some reasons no to do it, maybe the game became too slow or/and unplayable this way

....

CPC has exactly the same level map data as Spectrum

....

It looks like the original game was C64 one. Then it got converted to CPC and lost scrolling. Then it got converted to Spectrum and lost colours and graphics quality. With every conversion it got worse.

...

Surprise,surprise. It turns out that they are actual Spectrum attributes used to colour the tiles !

So this game was meant to be colourful on Spectrum. Somebody created these attribute patterns and probably at the last moment left them unused and made the game monochrome.





To download link του mod http://www.sendspace.com/file/32xna2

O pacland editor το εργαλειο που ανεπτυξε ειδικα για το παιχνιδι ο modder

http://www.sendspace.com/file/0fanpj

Προέλευση των παραπανω

>>> http://www.worldofspectrum.org/forums/showthread.php?t=46130&highlight=pacland&page=12
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλη φαση! Ειχαμε κανει μια μικρη αναφορα εδω

Και δυο video που δειχνουν την διαφορα

Το original

 
Πολύ καλύτερα γραφικά. Αφού δεν έχει scrolling έτσι έπρεπε να ήταν εξαρχής το παιχνιδάκι πολύχρωμο.
 
Χαλια ειναι και στις 2 εκδοσεις παντως....αυτος ο μουσταρδας δεν τη παλευε καθολου στα παιχνιδια! :D
 
Ωραία νέα...

...σπασίμπα, σύντροφε Nemo!
 
Ντροπη και αισχος να αντιγραφουν τοσο πολυ την παιχνιδιαρα Castlevania II: Simon's Quest που ειναι και απο τα αγαπημενα μου castlevania.Ειδικα η μουσικη στο δασος μετα την πολη ειναι ολοιδια οπως και οι περιοχες βεβαια καπως αλλαγμενες φυσικα γιατι δεν μπορουσαν να το κανουν και πιστη αντιγραφη.Δεν φτανει που εκαναν οτι εκαναν το εκαναν και στον spectrum που η μονη αξια που εχει ειναι με μερικες μοντες να τον κανει καποιος πατο για κλουβι καναρινιων :p
 
LOL, έχεις πλάκα...

...αγαπητέ metalcandyman, fan demake είναι, αυτός είναι ο στόχος, να είναι όσο ίδιο γίνεται με το original! Ελπίζω πάντως, να μην μείνει αποκλειστικά στα Ρώσικα...
 
ντροπή Βασίλη...μιλάμε για τον πρώτο υπολογιστή για πολλούς εδώ μέσα...εποχές που οι κονσολάδες παίζατε ατάρι 2600 και γουστάρατε γραφικά! Μην σχολιάζεις κάτι που δεν γνωρίζεις ή καλύτερα που δεν γνώρισες διότι αν το έκανες θα είχες άλλη γνώμη!
 
Ρε μαγκες πλακα κανουμε γιαυτο βαζουμε και της φατσουλες στα post οπως εβαλα παραπανω.Στην τελικη λιγο με νοιαζη ακομα και αν ολοκληρο το retromaniax μεγαλωσε μαυτον γιατι την πλακα παλι θα την κανω και τον γνωριζω καλα τον spectrum γιατι ειχα την ατυχια να με φερει εναν μια θεια μου δωρο οταν εγω ηθελα NES (και φυσικα τον ξεφορτωθηκα σε χρονο ρεκορ).Η πλακα ειναι πλακα ειτε την δεχονται πολυ ειτε οχι και γω αυτος ειμαι παντα με τον χαβαλε και το χαμογελο στα χειλι και σε οποιον αρεσω :p

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είδες λοιπόν ότι όλοι δεν δέχονται τις πλάκες σου? Δεν είναι υποχρεωμένοι κάθε τρεις και λίγο να μαντεύουν πότε αστειεύεσαι και πότε τα "παίρνεις".

Χαλάρωσε λίγο - δε μπορείς να κάνεις πλάκα με όλα τα θέματα και δεν είναι όλα χαβαλές.

Εσένα άμα πάνε να σε κάνουν πλάκα και δε γουστάρεις, αρχίζεις τα "γαλλικά" και πέφτουν βροχή τα edit και μετά μας "τη λες" κιόλας.

Οι άλλοι, γιατί πρέπει να το ανέχονται?
 
...

...you came to the wrong neighborhood! :D

Εγώ πάντως δεν παρεξηγήθηκα, Amstradάκιας είμαι!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
D@redevil είπε:
Είδες λοιπόν ότι όλοι δεν δέχονται τις πλάκες σου? Δεν είναι υποχρεωμένοι κάθε τρεις και λίγο να μαντεύουν πότε αστειεύεσαι και πότε τα "παίρνεις".
Χαλάρωσε λίγο - δε μπορείς να κάνεις πλάκα με όλα τα θέματα και δεν είναι όλα χαβαλές.

Εσένα άμα πάνε να σε κάνουν πλάκα και δε γουστάρεις, αρχίζεις τα "γαλλικά" και πέφτουν βροχή τα edit και μετά μας "τη λες" κιόλας.

Οι άλλοι, γιατί πρέπει να το ανέχονται?
Πλακα δεν με πηραξε ποτε και ανθρωπος που κανει πλακες και χαβαλε δεν τον ενοχλει ποτε να του κανουν πλακα οι αλλοι και αν στην ''ελεγα'' οπως ειπες θα το εκανα με PM και οχι μπροστα σε ολο το forum.Το κοβω εδω το θεμα γιατι αν συνεχισω θα πω και αλλα πολλα και δεν γουσταρω.Τελος η πλακα και ο χαβαλες απο μενα λοιπον και την κανω γιατι πρεπει να παμε και στην τουμπα να δουμε την ΠΑΟΚΑΡΑ.
 
metalcandyman είπε:
Πλακα δεν με πηραξε ποτε και ανθρωπος που κανει πλακες και χαβαλε δεν τον ενοχλει ποτε να του κανουν πλακα οι αλλοι και αν στην ''ελεγα'' οπως ειπες θα το εκανα με PM και οχι μπροστα σε ολο το forum.
Έχω μυριάδες παραδείγματα να αντιτάξω που σε διαψεύδουν (και για το χαβαλέ, και για το ότι "μας τη λες" - δεν έχει καμία σημασία το ότι δεν το κάνεις ονομαστικά), αλλά θα χάσεις την ΠΑΟΚΑΡΑ (στην οποία τουλάχιστον συμφωνούμε ότι δε μπορεί να περιμένει για τίποτα άλλο).

Το κοβω εδω το θεμα γιατι αν συνεχισω θα πω και αλλα πολλα και δεν γουσταρω.Τελος η πλακα και ο χαβαλες απο μενα λοιπον και την κανω γιατι πρεπει να παμε και στην τουμπα να δουμε την ΠΑΟΚΑΡΑ.
Ήδη έχεις πει πολλές φορές, πολύ περισσότερα από όσα ήμασταν διατεθειμένοι να ανεχτούμε. Οπότε -δεν ξέρω αν γουστάρεις, αλλά φιλικά: μην τραβήξεις άλλο το σκοινί, γιατί θα σπάσει.

Πλάκα και χαβαλές με τα παιδιά που ξέρεις και το δέχονται. Πλάκα και χαβαλέ με όλους δε μπορείς να κάνεις. Δεν το σηκώνουν όλοι και δεν το γουστάρουν όλοι.

Αυτά.

Τα offtopics θα εξαφανιστούν με τον πλέον παραδοσιακό τρόπο.
 
Ο ανθρωπος ειπε κατι για τον Spectrum και οχι για καποιον χρηστη εδω μεσα και ο ενας του ειπε οτι πρεπει να ντρεπεται και εσυ κλασσικα επεσες να τον φας....δεν σε ειδα ομως κοπελια να εχεις την ιδια ευθιξια με τον εαυτουλη σου οταν ειχες χαρακτηρισει εναν δισκο των blind guardian ΑΘΛΙΟ.

Υπαρχει η πλακα εστω και η τραβηγμενη που ειναι καλοπροαιρετη και η κακοπροαιρετη...σταματα να διαχειριζεσαι το φορουμ λες και ειναι κλιβανος αποστειρωσης παντα με τα δικα σου γουστα και κριτηρια.Και πανω απο ολα σταματα να το παιζεις νταης και μπαμπουλας πισω απο ενα πληκτρολογιο κρυμμενη.

Υ.Γ

Ναι ξερω που θα καταληξει και αυτο το ποστ και ποια θα ειναι η τυχη του λογαριασμου μου αλλα ειπαμε....ψευτομαγκας πισω απο ενα πληκτρολογιο εισαι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Hellraiser είπε:
Ο ανθρωπος ειπε κατι για τον Spectrum και οχι για καποιον χρηστη εδω μεσα και ο ενας του ειπε οτι πρεπει να ντρεπεται και εσυ κλασσικα επεσες να τον φας....δεν σε ειδα ομως κοπελια να εχεις την ιδια ευθιξια με τον εαυτουλη σου οταν ειχες χαρακτηρισει εναν δισκο των blind guardian ΑΘΛΙΟ.
Μιας και βλέπω ότι έχεις μια μερική αντίληψη και γνώση του τί γίνεται εδώ μέσα, ας σου απαντήσω δημοσίως, μολονότι δεν υποχρεούμαι να το κάνω.

Ο συγκεκριμένος έχει δώσει άπειρες αφορμές με τη συμπεριφορά του. Έχει απαντήσει προσβλητικά σε μέλη, συντονιστές, διαχειριστές. Όταν κάτι δεν του αρέσει, αρχίζει να το βρίζει (και δε μιλάμε για άθλιο κλπ.).

Δεν θυμάμαι να έχω προσβάλλει μέλος δημοσίως. Όταν έχουν ενοχλήσει κάποιον οι απόψεις μου, έχω απολογηθεί και σε καμία περίπτωση δεν είμαι δογματική σε ό,τι λέω. Συγκρίνεις τα μήλα με τα αχλάδια.

Υπαρχει η πλακα εστω και η τραβηγμενη που ειναι καλοπροαιρετη και η κακοπροαιρετη...σταματα να διαχειριζεσαι το φορουμ λες και ειναι κλιβανος αποστειρωσης παντα με τα δικα σου γουστα και κριτηρια.Και πανω απο ολα σταματα να το παιζεις νταης και μπαμπουλας πισω απο ενα πληκτρολογιο κρυμμενη.
Το πώς διαχειριζόμαστε το φόρουμ, δεν θα έπρεπε να σε αφορά. Υπάρχουν κανόνες. Τους αποδέχτηκες. Θες να παίξεις με αυτούς? Έχει καλώς. Δεν θέλεις? Πάλι έχει καλώς. Δεν κρατάμε κανέναν με το ζόρι. Αν νομίζεις ότι θα θιχτώ από αυτά που λες, γελιέσαι. Εσύ ντροπιάζεσαι και όχι εγώ.

Ούτε νταής το παίζω, ούτε μπαμπούλας πίσω από το πληκτρολόγιο. Απεναντίας, σε οποιαδήποτε συνάντηση της Θεσσαλονίκης θέλεις, μπορείς να έρθεις να μου τα πεις από κοντά. Εμένα τουλάχτιστον με έχουν δει στο φόρουμ και με ξέρουν ονομαστικά - εσένα?

Υ.ΓΝαι ξερω που θα καταληξει και αυτο το ποστ και ποια θα ειναι η τυχη του λογαριασμου μου αλλα ειπαμε....ψευτομαγκας πισω απο ενα πληκτρολογιο εισαι.
Και όχι, δεν θα σε μπανάρω γι΄αυτό. Είναι θέμα χρόνου να μου δώσεις μια αφορμή με την συμπεριφορά σου. Δε χρειάζεσαι τη δική μου βοήθεια για να δείξεις ποιος είσαι.

P.S. Ξέρεις πόσα πμ παίρνω τη μέρα που να με βρίζουν? Δε μπορείς να φανταστείς. Αλλά για όλους τους υπόλοιπους που δίνουν συγχαρητήρια για το επίπεδο του φόρουμ, δεν αφήνω κάτι τέτοια να με χαλάνε.

Αν θες να το συνεχίσουμε, μέσω πμ. Αν το πας σε δημόσιο ταμπλώ, δε θα μείνουν τα γραπτά σου να δουν το φως της μέρας. Δεν είναι τα παιδιά υποχρεωμένα να διαβάζουν τους "καβγάδες" μας.
 
Αλλο να χαρακτηρισεις ενα προιον και αλλο να χαρακτηρισεις ολους οσους γουσταρουν το προιον αυτο.

Εδω κραταμε μια ισορροπια μεταξυ σοβαρου και πλακας. Ουτε κλιβανος ειναι το φορουμ, ουτε τσιρκουλο. Τουλαχιστον αυτο μαρτυρα η συμμετοχη και η επισκεψιμοτητα (που δεν εκβιαζεται με ριαλιτυ, αγγελιες, γκομενικα και λοιπα τρυκ).

Για το θεμα του νταη, προτεινεις να λυνουμε τις αποκλισεις απο τους κανονες της κοινοτητας με μονομαχιες ή κλωτσομπουνιδια?

Εδω ειναι ενας χωρος με συγκεκριμενους κανονες. Οποιος αποφασισει να ειναι μελος και να το επισκεπτεται συχνα, παει να πει οτι εκτιμα τη ροτα του αλλιως εχουμε σημαδια μαζοχισμου. Προσωπικα δεν θα πατησω σε εναν χωρο που δεν γουσταρω, που δεν παει με τη νοοτροπια μου, που δεν εξασφαλιζει την αξιοπρεπη ανταλλαγη αποψεων.

Νομιζεις οτι γουσταρουμε να τρεχουμε και να διαβαζουμε το καθε ποστ?? Να χαλαμε τη ζαχαρενια μας για να μπαναρουμε?? Φυσικαν και οχι αλλα ειμαστε διαχειριστες και για οσο θα ειμαστε εχουμε ευθυνη να πηγαινουν ολα βασει του κανονισμου.

Μακαρι να υπηρχε ομαδα που θα μπορουσε να το μανατζαρει σωστα και να γινομουν απλο μελος...
 
Πίσω
Μπλουζα