Spectrum: Νέες κυκλοφορίες

Μαλλον συμμαχια... ;)
 
να ρωτήσω,όλα αυτά μπορούν να παιχτούν και σε κανονικό spectrum;
 
Βέβαια παίζουν...

...γιατί όχι;

Εκτός από κάποια που υποστηρίζουν τις "ενισχυμένες" ULA, αλλά και πάλι σίγουρα υπάρχει επιλογή για τους απλούς...
 
Wally είπε:
Μαλλον συμμαχια... ;)
Φυσικά και έχουμε συμμαχία...alliance Ελληνιστί. Από την άλλη το συγκεκριμένο thread είναι πολύ καλό αφού κάθε ποστ που εμφανίζεται εδώ ανεξαρτήτου poster, ίσως (λέω ίσως) να ενοχλεί μερικούς/ες :p
 
Gimme Light

gimme.png


Ωραιο παιχνιδακι με δανεισμενα sprites. Πρεπει να χρωματισεις τις πλατφορμες και να μαζευεις τις φουσκες που σου δινουν διαφορα bonus.

Download
 
GhostCastle 2 απο Cronosoft (η κασετα περιεχει και το πρωτο GhostCastle και κοστιζει £4.50 για Ευρωπη)

GC2SE-1pic.gif


GC2SE-3pic.gif


Info

GC2SE-1pic.jpg
 
Horace Goes to the Tower

O αγαπημενος Horace επιστρεφει στις Σπεκτρουμ-οθονες μας χαρη στους Mojon Twins!


Pre-release download
 
Νεο παιχνιδι απο τους MojonTwins. Dire Job (Trabajo Basura)




Amador the programmer couldnʼt stand it anymore. His bossʼ terrible scolding after the project he was working at failed miserably was the last straw. Specially ʼcause he was told off in front of the executive committee, and because the only one in charge of such a demise was his boss himself and his bad project management. Amador realized he was completely unhappy.So he minutely planned his revenge. He would gather all the neccesary clues to leave his boss between Scylla and Charybdis. He was sure that if he could fulfill his plans, his boss would be even fired. So he didnʼt mind staying at the office late at night so he could work on it.
image004.png

Download/Info

Επισης κυκλοφορησε το νεο παιχνιδι του Cauldwell με τιτλο Coracle (σε κασσετα - τιμη 3.99 λιρες)

Coracle3.jpg
 
Ο Jonathan Cauldwell ξεκιναει μια νεα σειρα παιχνιδιων υπο το ονομα Eventureland.

Το πρωτο μερος της σειρας γραφτηκε για τη φετινη RePlay και λεγεται Byte Me.

Written for Replay 2011, Byte Me is the first part of what will eventually form the Eventureland series on four machines. Based on the events at Byte Back in 2009, the game revolves around the antics of the kitchen staff and their attempts to feed an impatient crowd of retro gamers. The idea is to throw fillings at the baps and send them to the customers via the conveyor at the bottom of the screen. Two buttons in the top corners control the conveyor's direction. Classic early 80s gameplay, it's one of the more frantic Spectrum games you'll play. I hope you have as much fun playing this game as I did developing it.
Ειναι ενα μειγμα Cookie, Tapper και με δυνατης οριτζιναλ δρασης.

byte-me-2.jpg

Κατευθυνεις ενα robot που φτιαχνει φαγητο. Πρεπει να χτυπας τα ψωμακια, να δημιουργεις φαγητο που θα πεφτει στο κυλιομενο συρμο. Τη πορεια του συρμου την κατευθυνεις εσυ με τους μοχλους που υπαρχουν στα δυο πανω ακρα της οθονης αναλογα που ειναι οι πελατες. Δεν πρεπει να σε ακουμπησουν τα ψωμακια, δεν πρεπει να αφηνεις τους πελατες παραπονεμενους και πρεπει να μαζευεις τα εφοδια που πεφτουν διοτι τα "πολεμοφοδια" σου ειναι πεπερασμενα.

Πολυ ομορφα γραφικα και εκπληκτικη 3καναλη μουσικη απο τον Yerzmyey (στον 128αρη).

Κατεβαστε το
 
Ultimate's...

...Pssst! on steroids! Πολύ καλό...

Αυτό το ULAplus support που αναφέρει το WOS ισχύει; Δουλεύει σε ZXSpin 0.7s; Είναι η επιλογή που λέγεται "64 Color enhanced ULA";
 
Δεν εχω καποιο εργαλειο αυτη τη στιγμη να δω ποσα χρωματα χρησιμοποιει παντως ειναι εμφανες οτι κανει χρηση του ULA Plus.

Παραθετω ενα προχειρο screen grab που εκανα μολις μεσω SpecEmu (σε bmp)

attachment.php
 
Τα αδερφια Stamper πριν ξεκινησουν την Ultimate, ειχαν φτιαξει την Ashby Computers & Graphics Ltd η οποια κυκλοφορησε ενα και μοναδικο παιχνιδι, το Dingo, και μαλιστα οχι για home micro αλλα για arcade!

Για να διορθωσουν αυτη την ιστορικη ανωμαλια και να φερουν και αυτο το παιχνιδι στην παρεα των λοιπων αριστουργηματων της Rare στον Spectrum, ο Sokurah με τη βοηθεια του βετερανου Mark Jones (Ocean) στα γραφικα μολις κυκλοφορησαν την Spectrum εκδοση του Dingo!

final3.jpg

final4.jpg

Κυκλοφορησε και σε κασετα στην ReplayExpo που τελειωσε προχτες

WOS download
 
Very poorly done...

...χρειάζεται επειγόντως βελτίωση! Κακός χειρισμός - κολλάει στις γωνίες - και το fast paced gameplay πήγε περίπατο, δεν έχει in game music, τα αλογάκια δεν χοροπηδάνε :) , άσχημο font...

Κρίμα...
 
Χμ !! Καιρό είχα να ακούσω περί Dingo.

Αν και έχω εμπιστοσύνη στην κριτική του Ace, θα το τσεκάρω απο σεβασμό στον μέγιστο Mark Jones. :worship:
 
Ευχαριστώ πολύ...

...billy, ρίξτου μια ματιά και γράψε μας ένα από τα απολαυστικά, μίνι review σου.
 
Για μία μίνι-παρουσίαση, το θέμα το έχεις ήδη καλύψει Ace. :) (και έχεις κάνει πολύ καλή κάλυψη και του arcade σε παλιότερο αφιέρωμα, αν δεν με απατά η μνήμη μου !! )
 
Χωρις να ειμαι ειδημων του arcade, νομιζω οτι εκει το control ηταν λιγο..."assisted"

Ξεκινησα και εγω να παιζω το Dingo χτες στον ψυκτρα με το Tomahawk και τα βρηκα λιγο σκουρα στο χειρισμο. Το γυρισα σε πληκτρολογιο και μου φανηκε πολυ καλυτερο.

Διαβαζω και σημερα στο WOS οτι ολοι με keyboard το παιζουν.

Για δοκιμαστε λιγο και εσεις και πειτε ετυμηγορια...διοτι εγω εχω παντα μια μικρη θετικη προκαταληψη με οτι Sinclair... :)
 
Όχι, καλέ μου Wally...

...θα σε απογοητεύσω, αλλά τα ίδια χάλια είναι και με πλήκτρα!
 
Πίσω
Μπλουζα