Spectrum σε tower? χμμ ναι!

Mα δεν απάντησε και ποτέ, ούτε στα pm στο WOS αλλά ούτε και σε posts μέσα σε threads που είχε ανοίξει εκείνος. Απλά δε γουστάρει ο τύπος, αυτό είναι όλο, ακόμα και την ομαδική που του είχατε κάνει πρέπει να την είχε για μεγάλη αγγαρεία, αυτή την εντύπωση μου έχει δώσει.

Κρίμα πάντως γιατί φτιάχνει πολύ καλά πράγματα αλλά αν τα κρατάει για πάρτη του να τα βράσω... :D

Να είναι καλά το παιδί που χάριζε τα τροφοδοτικά, 13 λίρες μου κόστισαν μόνο ίσα για τα μεταφορικά (1 κιλό το καθένα), ο RWAP τα πουλάει 18 λίρες έκαστο και χωρίς μεταφορικά.
 
gtsamour είπε:
Τα μαύρα (sinclair) έχουν μέσα από έναν 4700μF 16V αλλά του +2 γκρί έχει έναν των 6000μF 16V
Ένα από τα +2 γκρι psu μου, είχε μέσα έναν στα 4700mF/16V... :xm:

Θα κοιτάξω και του Sinclair 128K.

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχεις ένα από τα πρώτα τροφοδοτικά +2 που είχαν 4700μF και μια ασφάλεια μέσα.

Από τα τρία +2 γκρί τροφοδοτικά που έχω, το ένα είναι ακριβώς σαν το δικό σου (ακόμα και η ίδια μάρκα πυκνωτή) ενώ τα άλλα δύο έχουν 6000μF και δεν έχουν ασφάλεια (ποιός ξέρει γιατί, ίσως με μεγαλύτερο πυκνωτή να μη χρειαζόταν). Φαντάστηκα ότι αυτά με τον 6000 είναι τα πιο συνηθισμένα και τα άλλα πιο σπάνια :)

Πάντως στο συγκεκριμένο έβαλα 4700uF πυκνωτή όπως ακριβώς ήταν από κατασκευής γιατί έτσι και αλλιώς δεν είχα και τίποτε άλλο να βάλω τότε. Τώρα περιμένω 10 πυκνωτές 6800μF από ebay γιατί ούτε αυτούς τους βρήκα εδώ. 6000μF κατάλληλους δε βρήκα ούτε στο ebay, έχουν καταργηθεί.

Είχα ανοίξει και σχετικό thread στο WOS

Nα και μερικές πληροφορίες για άλλα τροφοδοτικά
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thanks for the doc.

Θα πάω μια βόλτα το απόγευμα να ψάξω σε κάποια καταστήματα να δω τι μπορώ να βρω...
 
Εγώ πάντως δεν μπόρεσα να βρώ σε 2 μαγαζιά τον 6000 και τον 6800μF. Μου λέγανε ότι δεν υπάρχουν πια. Όλους τους άλλους από όλη τη λίστα τους βρήκα. Α... και τον 82μF δεν είχα βρεί νομίζω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με μία πρώτη βόλτα σε 3 καταστήματα στην Ξάνθη δεν βρήκα τους 6000μF. Όπως και στην Αθήνα η απάντηση ήταν no more. Έτσι έφυγα με τους παρακάτω

6800μF/16v x 1

4700μF/25V 85o C x 2

4700μF/25V 105o C x 2

4700μF/35V 85o C x 2

Του 128Κ είναι έχει τον ίδιο πυκνωτή με το παλιό του +2 το ίδιο και τα 48κ που έχω.

Έχω στο μυαλό μου κάποια άλλα καταστήματα τα οποία θα επισκευθώ μέσα στο ΣΚ και μετά σειρά έχουν τα εργαστήρια στο ΔΠΘ. :D
 
Nice.

Γιατί πήρες τρείς διαφορετικους 4700μF όμως? Οποιοσδήποτε από αυτούς κάνει τη δουλειά που τον θέλεις.
 
gtsamour είπε:
Nice.
Γιατί πήρες τρείς διαφορετικους 4700μF όμως? Οποιοσδήποτε από αυτούς κάνει τη δουλειά που τον θέλεις.
Δεν είχαν ίδιους...σκούπα έκανα και από τα τρία καταστήματα

Πείρα και από το ebay μερικούς 4700μF 16v για να έχουμε μήπως και χρειαστεί και κανείς άλλος.... Τώρα μέσα στο ΣΚ θα φτιάξω τη λίστα με τους αξονικούς του +2 και βλέπουμς. Το σύστημα πάντως δουλεύει χωρίς προβλήματα αλλά αφού μπήκα στο χορό ας χορέψω έστω και αργά. :)
 
To κάνεις μέσα στη γενική φιλοσοφία της συντήρησης του μηχανήματος.

Για να καταλάβεις όταν είχα πρωτοπάρει τον 128 ψύκτρα (πριν αλλάξω πυκνωτές) δούλευε κανονικά. Μια ωραία μέρα είπα να βάλω το kempston interface να παίξω Gryzor.

Ε, με το που το άναψα κάηκε το μηχάνημα... είχε καεί το transistor τροφοδοσίας ΖΤΧ650, τρέχα γύρευε να το βρεις, μόνο ebay αφού δεν κυκλοφορεί πια, ευτυχώς είχα μερικά στην καβάντζα, και χωρίς να έχω κάνει καμια γκάφα όπως να μην βάλω το kempston καλά πχ.

Δεν ξέρω αν έφταιγε κάποιος πυκνωτής ή το transistror ήταν ταλαιπωρημένο αλλά εγώ γενικά τους αλλάζω τους πυκνωτές, μάλιστα έχω αρχίσει να τη βρήσκω με τη διαδικασία :) Έχω πάρει το κολάϊ και ξεπετάω την πλακέτα σε μισή ώρα :D

Οι μικροί πυκνωτές της πλακέτας όλων των spectrum είναι πολύ συνηθισμένοι, φθηνοί και βρίσκονται εύκολα, δεν θα έχεις πρόβλημα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άλλο ένα ενδιαφέρον project που βασίζεται στην tiny μητρική Beagleboard(Beagleboard.org).

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=a0qh7dvaH98]YouTube - Demo of Standard vs Upgraded ZX Spectrum

;)
 
Πίσω
Μπλουζα