Spectrum σε tower? χμμ ναι!

ναι, αλλα δεν θα είναι το ίδιο... Προσπαθούμε να βγάλουμε τον συντελεστή "PC" απο τη μέση (νομίζω)... Η καλύτερη λύση (κατ' εμού) θα ήταν κάτι σε FPGA υλοποιήσεις, βλέπε OneChip MSX, T-Rex CPC, CommodoreOne, Minimig κλπ. Πιστεύω οτι μπορείς να χωρέσεις χαλαρά 3-4 πλακετάκια σε μια κάσα σα την προαναφερθέν και με ενα απλό διακοπτάκι να bootαρεις το μασίνι της αρεσκείας σου. Όσο για τις "κόντρες", υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν και είναι μέσα στο ρετρο πνεύμα. Το εάν αναφέρθηκαν 2-3 πράγματα που είναι off topic, αναφέρθηκαν για να μας θυμίζουν αυτό ακριβώς το πράγμα. Και θα 'ναι καλά για ΟΛΟΥΣ μας να το πέρνουν στην πλάκα χωρίς να προσβάλουν...
 
Ανέστη είμαι εντυπωσιασμένος από το project σου !!!

Να και μια έκδοση laptop !

spectrum-zx-laptop.jpg
 
phil_vr είπε:
Για το ανωτερωθεν μηχανακι που εβαλα στην φωτο, η σκεψη μου παει σε αφιερωμενο σεταρισμενο emulatorομηχανημα που να παιζει τα παντα απο CBM, CPC, ZX, DRAGON, MSX, Genesis, Master System, NES, SNES, AMIGA, ST, 80's mame, PS1
Δεν το είχα σκεφτεί έτσι...μου ακούγεται πολύ καλή ιδέα για emulatorομηχάνιμα γιατί είναι πραγματικά πολύ πολύ ιδιαίτερο. Και σίγουρα αποτελεί δική του κατηγορία και μάλιστα για κρατήσουμε και το ρέτρο κομμάτι στο λόγο μας..... είναι μπροστά πολύ μπροστά...(δεν υπάρχει δηλαδή :D ΄)

phil_vr είπε:
Παντως πολυ θα ηθελα να ασχοληθω καποια στιγμη με μεταφορα απο ενα απο τα αγαπημενα μας 8bit
Πίστεψε με, είναι κάτι που εγώ θα ήθελα να βλέπω πολύ συχνά εδώ μέσα με οποιοδήποτε 8bito...δείχνει νομίζω ιδιαίτερο μεράκι και ο λόγος που ανέβασα τις δικές μου φωτογραφίες στο forum είναι πέρα από ότι λέω τα παιδιά στο forum θα δώσουν κάποια ακόμα καλύτερη από τη δικιά μου ιδέα θα αποτελέσει και έναυσμα να ξεκινήσουν και άλλα τέτοια project, που όπως φαίνεται και μέσα στο thread κάποιοι έδειξαν ενδιαφέρον για να προχωρήσουν παρόμοια hobby projects.

ASiC είπε:
ναι, αλλα δεν θα είναι το ίδιο...
Σίγουρα ASiC κανέις δεν είπε ότι είναι το ίδιο,

ASiC είπε:
Προσπαθούμε να βγάλουμε τον συντελεστή "PC" απο τη μέση (νομίζω)... Η καλύτερη λύση (κατ' εμού) θα ήταν κάτι σε FPGA
Είναι πολύ καλή ιδέα τα one chip approaches αλλά το συγκεκριμένο project είναι σε άλλη κατηγορία και βασίζεται σε μία άλλη ιδέα. Σαφώς και ένα FPGA να αποτελούσε καλύτερη λύση αλλά στη συγκεκριμένη όπως είπα και πριν ένα hobby project είναι...δεν είναι κάτι άλλο.

http://zx.pk.ru/showthread.php?t=8697

geoanas είπε:
Ανέστη είμαι εντυπωσιασμένος από το project σου !!! Να και μια έκδοση laptop !
spectrum-zx-laptop.jpg
Αυτό πάλι και είναι απίστευτη δουλεία. Χρησιμοποιεί το πληκτρολόγιο από ένα 48αρι σε ένα laptopaki της Olivetti που πριν από χρόνια αποτελούσε όνειρο για μερικούς (και για μένα)

Άλλη μία απίστευτα καλή δουλεία...αιώνες μπροστά :p

http://user.tninet.se/~vjz762w/

gtsamour είπε:
Επίσης αν κατασκευάσεις τα stickers για τα κουμπιά του πληκτρολογίου, ανέβασέ τα και εδώ να τα πάρουμε :)
Κάτι που δεν πρόλαβα να απαντήσω πριν. Φυσικά και θα τα ανεβάσω στο forum όπως κάνω πάντοτε απλά τα συγκεκριμένα θα ταιριάζουν στα πλήκτρα του συγκεκριμένου microsoft πληκτρολογίου. Για κάποιο άλλο πληκτρολόγιο θα χρειαστούν επεξεργασία σε Corel Draw. Την εκτύπωση θα την κάνω σε αυτοκόλλητη glossy επιφάνεια σε έγχρωμο laser εκτυπωτή. Έχω κάνει κάποιες δοκιμές και δείχνει να αντέχει στο χρόνο η εκτύπωση. Θα δοκιμάσω και θα σας πω. Αν δεν δω άκρη με τα έγχρωμα τότε θα πάμε σε άλλου τύπου εκτύπωση.

Και θα κλείσω με ενα βίντεακι από το youtube για να κάνω ίσως λίγο πιο ξεκάθαρο ότι ΕΓΩ μόνο καλαμπούρι κάνω εδώ μέσα.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Qb_gYQkzga4]YouTube - Magnum Icecream Commercial - Na pate Allou
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ καλό φαίνεται. Είπες είναι οι διαστάσεις με τις οποίες τα φτιάχνεις για το Μicrosoft keyboard? Ποιό ακριβώς, το απλό το wired των 9 ευρώ?
 
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.575628

Αυτό εδώ είναι που έχω...MICROSOFT BASIC KEYBOARD BLACK DSP. Δε πρέπει να έχουν διαφορά στο μέγεθος τα πλήκτρα.

Τα DPI της εκτύπωσης είναι αυτό που με προβληματίζει τώρα...Ίδωμεν...

Σήμερα έβαλα και μαχαίρι σε ένα παλιό καμένο motherboard για να μπορέσω να βγάλω από πίσω connectors για VGA,keyboard, mouse και μια κλασική 9pin σειριακή αρκεί να βρω connectors για την RS232 του Speccy. Έχω ένα από το VTX5000 αλλά δεν θέλω να το κόψω.

picture.php
 
Σχεδόν ίδιο είναι το Keyboard που λέω και γω, είναι πολύ καλό και φθηνό και οι διαστάσεις πλήκτρων είναι ίδιες. Τέτοιο έχω και στα δύο PC μου γιατί έχει πολύ καλή αίσθηση πληκτρολογίου και είναι και μαύρο.

Θα έλεγα και εγώ να μην βάλεις το VTX5000 μέσα στο tower, εκτός του ότι δεν έχει καμια ουσιαστική λειτουργία πια, είναι μουσιακό κομμάτι και δε λέει να το χαλάσεις.
 
λάθος μύνημα...όπως παρακαλώ διαγράψτε το συγκεκριμένο...
 
gtsamour είπε:
Θα έλεγα και εγώ να μην βάλεις το VTX5000 μέσα στο tower, εκτός του ότι δεν έχει καμια ουσιαστική λειτουργία πια, είναι μουσιακό κομμάτι και δε λέει να το χαλάσεις.
Μάλλον δεν ήμουν ξεκάθαρος πριν. Δεν εννοούσα το ίδιο το VTX5000 αλλά το BT plug που έχει το καλώδιο που το συνοδεύει για να φτιάξω μια γέφυρα από της RS232 που έχει ο +2 στην 9pin σειριακή που έχει η pc motherboard (ή ότι κράτησα από αυτή :D )
 
Με την τροφοδοσία του +2 και του MB02+IDE τι έκανες? Στη φωτό δε βλέπω να τροφοδοτούνται από το PSU του κουτιού.
 
gtsamour είπε:
Με την τροφοδοσία του +2 και του MB02+IDE τι έκανες? Στη φωτό δε βλέπω να τροφοδοτούνται από το PSU του κουτιού.
Δεν το είδα αν και είχα κάπου κάποια link σχετικά με κάτι downsteppers για τα 12V του pc psu άλλα αν έχεις κάτι στο μυαλό σου...you are welcomed.

Από την άλλη, και σε μένα και στον Ben (το Link που έδωσες πιο πριν στο thread ) παρουσιάζονται κάποια προβλήματα εξαιτίας της απόστασης του MB02+IDE από το πρώτο expansion slot του speccy (υπάρχουν ανάμεσα άλλα δύο intefaces) και έτσι αυτές τις μέρες στο λίγο χρόνο που είχα, έφτιαξα ένα custom Τ-slot σαν αυτό της Currah και είδα ότι απαλλάχτηκα από τα προβλήματα αλλά περιμένω ακόμα τον Ingo να δει κάποιες μετρήσεις....ίδωμεν...

picture.php
 
Έχω ζητήσει από τον Ingo να μου φτιάξει κάτι σαν πολυπαροχή με την οποία μπορείς χρησιμοποιώντας μόνο ένα +2 τροφοδοτικό, να τροφοδοτήσεις και το +2, και το MB02+IDE αλλά και το floppy drive. Δεν είναι απλός διασταυρώτής τάσης, έχει και πυκνωτές επάνω και κάτι άλλα.

Επίσης σε ένα από τα τελευταία mails του Ingo μου έγραψε....

You also have benefit of some improovements I did for MB02+IDE regarding its compatibility with special combination of computers and CF cards.

I found out, that some CF cards didn't work if the interface is connected to some +2 items. The problem is caused by timing problems. One additional resistor solved the problem.

In between VeleSoft published a further modification regarding the floppy port which improves compatibilty to some floppy drives. Therefore also an additional resistor is placed at this port.

Αφορά το πρόβλημα που ανέφερες? Έχω ένα currah T slot αλλά αν βρώ θα πάρω ακόμα ένα γιατί το χρειάζομαι για χρήση με το απλό divide.

Τι ακριβώς σου παρουσίαζε?

Επίσης θα σου πρότεινα να αντικαταστήσεις όλους τους παλιούς ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές της πλακέτας του +2 με φρέσκους. Αυτό μπορεί να σε σώσει από μπελάδες και μελλοντικές βλάβες κυρίως από κάψιμο μνημών, Z80 και ULA. Εκτός του ότι οι πυκνωτές γερνάνε και δεν κάνουν μετά από τόσα χρόνια σωστά τη δουλειά τους, ήταν και εξαρχής χαμηλής ποιότητας για να μην είναι υψηλό το κόστος κατασκευής. Δεν είναι ανάγκη να βρείς αξωνικούς όπως είναι αυτοί που έχει πάνω η πλακέτα, μπορείς έυκολα με ένα κολπάκι να βάλεις κλασικούς που μπορείς να βρείς παντού.

Εγώ σε απλά spectrum έχω διαπιστώσει με αλλαγή πυκνωτών από βελείωση της εικόνας, μέχρι και από εκεί που δεν λειτουργούσε κάν το μηχάνημα να ξαναζωντανέψει. Μερικοί παλιοί και χαμηλής ποιότητας ηλεκτρολυτικού πυκνωτές με τον καιρό στεγνώνουν και βραχυκυκλώνουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gtsamour είπε:
Έχω ζητήσει από τον Ingo να μου φτιάξει κάτι σαν πολυπαροχή με την οποία μπορείς χρησιμοποιώντας μόνο ένα +2 τροφοδοτικό, να τροφοδοτήσεις και το +2, και το MB02+IDE αλλά και το floppy drive. Δεν είναι απλός διασταυρώτής τάσης, έχει και πυκνωτές επάνω και κάτι άλλα.
Ναι,καλά έκανες, εγώ είχα κάτι παρόμοιο από το πρώτο μου ΜΒ02+ που είχα αγοράσει από τον Thomas...(Sintech)

gtsamour είπε:
Επίσης σε ένα από τα τελευταία mails του Ingo μου έγραψε....
Το έστειλε και σε μένα το email πριν από λίγο. Δεν θα έλεγα ότι σχετίζεται με τα συγκεκριμένα προβλήματα αφού με τα ίδια CF δεν τα είχα από πριν.

gtsamour είπε:
Τι ακριβώς σου παρουσίαζε?
Πολλά και ταυτόχρονα τίποτα που να μπορείς να καταλάβεις από που προέρχονται τα crasharismata. Το θέμα είναι ότι φέρνοντας το ΜΒ02+ πιο κόντα, όλα δουλεύουν ρολόι...αλλά όπως είπα και πριν...ίδωμεν

Ο Ben από την άλλη είχε και κάποια άλλα προβλήματα με το Kempston interface αλλά αυτά πιστεύω πως έχουν να κάνουν με την δική του υλοποίηση γιατί αυτό που έχω του Velesoft δουλεύει κανονικά.

gtsamour είπε:
θα σου πρότεινα να αντικαταστήσεις όλους τους παλιούς πυκνωτές της πλακέτας του +2 με φρέσκους
Ναι, αυτό που λες πραγματικά είναι σημαντικό και πρέπει να το κάνω κάποια στιγμή και θα χρειαστώ την συμβουλή σου. Αυτά για την ώρα...Τρέχω για ένα paper μέχρι το τέλος του μήνα οπότε και το project θα μπει στον πάγο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
O Ingo μου έγραψε

"I found out, that some CF cards didn't work if the interface is connected to some +2 items"

με το +2 items δεν εννοεί άλλα interfaces? Δηλαδή ότι θα λειτουργεί κανονικά μόνο του αλλά μαζί με άλλα θα υπάρχει πρόβλημα?

Η διαφορά του Κ-mouse του Ben από αυτό του Velesoft ποιά είναι εκτός του καινούργιου firmware του velesoft? Νόμιζα ότι ήταν ακριβώς το ίδιο schematic που υλοποίησαν και οι δύο.

Που λές για τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές, τους αντικαθιστώ σε όλα τα Spectrums, ακόμα και 3-4 πυκνωτές του Interface I και 2-3 στο Microdrive αντικατέστησα, αυτό με είχε συμβουλέψει να κάνω πάντα ο αρχιμάστορας Lloyd Garland (DEATH) στο WOS.

Μεγάλη (ίσως και μεγαλύτερη) ακόμα σημασία έχει να αντικαθιστάς με καινούργιους τους πυκνωτές που έχουν μέσα τα original τροφοδοτικά των spectrum. Τα μαύρα (sinclair) έχουν μέσα από έναν 4700μF 16V αλλά του +2 γκρί έχει έναν των 6000μF 16V ο οπόιος όμως δεν υπάρχει πιά. Ο Ingo με συμβούλεψε να βάλω κάτι μεγαλύτερο οπότε πήρα 6800μF και μεγαλύτερου βολτάζ των 16V που είχε.

Aν ο πυκνωτής του τροφοδοτικού τα έχει παιγμένα ή έχει πέσει η χωρητικότητά του λόγω ηλικίας, μπορεί να έχεις ανεξήγητα resets στο μηχάνημα ή ακόμα χειρώτερα κάποιο καμμένο μηχάνημα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ο Ιγκο μου έιχε γράψει σε κάποιο email του

'Maybe also the load of the power lines could be to high but this had to be prooved by measuring. I found out that there shouldn't be any additional cable between the MB02+IDE and the Spectrum edge connector that is longer that 50 mm.'

Ο Velesoft νομίζω πως είχε προλάβει, πέρα από το firmware (που αυτό μάλλον προκαλεί τα προβλήματα στον Ben), να κάνει κάποιες αλλαγες στα schematics με βασικότερη ότι μπορείς να αντικαταστάσεις της USB με PS/2 αφού υπάρχουν έτοιμες οι τρύπες για τον base connector πάνω στην πλακέτα...ψηλά γράμματα τώρα....

Πάντως αν βρω χρόνο μέσα στο ΣΚ θα αρχίσω τις αντικαταστάσεις των πυκνωτών πρώτα από τους μετασχηματιστές.

Οι αξονικοί στη Mobo του +2, θα αντικατασταθούν από ακτινικούς αλλά δεν θα ήταν πολύ όμορφο να τους βάλω έτσι όρθιους με ανοικτά τα πόδια να κοιτούν υπερήφανα τα ολοκληρωμένα... :precry: :xm: :D :bash: Το κολπάκι που λες είναι μήπως να τους πλαγιάσω φέρνοντας το ένα πόδι να περνάει από δίπλα τους (κάπως ακούγεται τώρα αυτό αλλά τέλος πάντων). :D
 
Στο K mouse interface του Ben μπορεί κανείς να βάλει το firmware του Velesoft? Mόνο από τον Ben αν βρω κανένα γιατί ο άλλος δεν ασχολείται να πουλήσει.

Για τους πυκνωτές... εγώ τους βάζω έτσι



Το ποδαράκι του θετικού πόλου είναι μακρύτερο οπότε βάλε αυτό να είναι από πάνω. Είναι ένας καλός τρόπος για να κάνεις τους απλούς πυκνωτές να είναι σαν αξωνικοί.

Αν δεις τους πυκνωτές που έχει πάνω η πλακέτα θα είναι όλοι πχ Χ μF 16V. Το 16V είναι το maximum της τάσης την οποία αντέχουν. Βάλανε τότε 16V γιατί είναι πιο φθηνοί, εσύ βάλε 25V ή ακόμα και 36V, παραπάνω δεν πειράζει αλλά όχι λιγότερο από 16V.

Προσοχή στην πολικότητα, αν θυμάμαι καλά πάνω στην πλακέτα υπήρχε ένδειξη του θετικού πόλου.

Επίσης αν θυμάμαι καλά, στον +2 γκρί υπήρχε μόνο ένας ηλεκτρολυτικός πυκνωτής που για ένα περιεργο λόγο δεν είχε συγκεκριμένη πολικότητα, ήταν γκρίζος αν θυμάμαι καλά και δεν τον άλλαξα γιατί δεν είχα τέτοιον. Δε θυμάμαι που ακριβώς ήταν πάνω στην πλακέτα αλλά έχε το νού σου να τους κοιτάς πριν τους βγάλεις ώστε να μην τον βγάλεις τσάμπα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο!...ναι,έτσιπροσπάθησα να το περιγράψω και εγώ :D

Για το firmware τώρα του Kempston δε το γνωρίζω αν γίνεται ή οχι. Ίσως μία ερώτηση στον Ben;

Ο Velesoft θέλει να του πας έτοιμα τα φράγκα και τις παραγγελίες και μετά να κάνεις την διανομή εσύ. Εγώ αυτό έκανα και αν εξαιρέσεις το χάσιμο κάποιων χρημάτων στα μεταφορικά, πέρασα ένα λούκι με το άγχος για το πότε θα φτάσουν τα interfaces στους παραλήπτες in one piece. Πάντως εγώ είμαι μέσα και για δεύτερο kempston αν αποφασίσεις να οργανώσεις μια ομαδική παραγγελία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω το Velesoft που κάθε τόσο δείχνει το τι (ωραία ομολογουμένως) πράγματα φτιάχνει και δεν είναι διατεθημένος να δώσει πουθενά... ούτε PayPal δεν έχει ο τύπος, ούτε σε μηνύματα απαντάει....

Αν πάρω θα πάρω από τον Ben (αν έχει κιόλας), για την ώρα θα πάρω ένα keyboard interface που πουλάει στο ebay αλλά περιμένω πρώτα να παραλάβω ένα Multiface 3 και κάτι άλλα ψιλά που περιμένω για να μη χάσω τη μπάλα.

Κονόμησα και δύο +2 γκρι τροφοδοτικά από ένα παιδί που τα χάρiζε στο WOS προσφάτως, σε καλή κατάσταση ήτανε (είχα 3 +2 γκρί και μόνο ένα τροφοδοτικό... πίκρα :D )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gtsamour είπε:
ούτε PayPal δεν έχει ο τύπος, ούτε σε μηνύματα απαντάει....
Ίσως δεν έχει πάντα πρόσβαση στο internet. (αυτό για τα μηνύματα) αλλά και στην δική μας παραγγελία, του κάναμε κατάθεση σε ένα λογαριασμό. Δεν ήθελε διαφορετικά. Πάντως θα μπορούσε να βγάλει χρήματα από τα projects που κάνει αλλά μάλλον έχει το μυαλό του αλλού... Τον παρακαλάω τόσο καιρό για ένα υποτυπώδες manual για τον driver του mouse για να φτιάξω και εγώ κανένα παιχνίδι αλλά ακόμα τίποτα.

Με γεια και τα τροφοδοτικά :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mα δεν απάντησε και ποτέ, ούτε στα pm στο WOS αλλά ούτε και σε posts μέσα σε threads που είχε ανοίξει εκείνος. Απλά δε γουστάρει ο τύπος, αυτό είναι όλο, ακόμα και την ομαδική που του είχατε κάνει πρέπει να την είχε για μεγάλη αγγαρεία, αυτή την εντύπωση μου έχει δώσει.

Κρίμα πάντως γιατί φτιάχνει πολύ καλά πράγματα αλλά αν τα κρατάει για πάρτυ του να τα βράσω... :D
 
Πίσω
Μπλουζα