Spectrum σε tower? χμμ ναι!

Πολλά desktops. Στη χειρότερη καρφώνεις την μία πλακέττα από τη μία και την άλλη από την άλλη...
 
gtsamour είπε:
Με τον ήχο τι έχεις κάνει? Έβαλες ηχεία?
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650520

gtsamour είπε:
Επίσης κάτι βλέπω στις υποδοχές που έμπαινε πρίν το ενσωματωμένο κασσετόφωνο αλλά είναι σκοτεινή η φωτό και δεν καταλαβαίνω...
To ψάχνω λίγο ακόμα αυτό...το πάω όσο πιο αργά γίνεται για να γίνει αυτό που έχω στο μυαλό μου.

Επίσης δουλεύω την ιδέα του CF reader κάτω από 3 1/2 drive.

Gryzor είπε:
αλλά δεν βλέπω το λόγο για το full-sized κουτί...
To κουτί χαρακτηρίζεται ως midi στο site που πωλείται και αποδείχθηκε μικρό. Προτείνω σε όσους το δοκιμάσουν με τα συγκεκριμένα περιφερειακά να πάνε σε μεγάλο κουτί γιατί δυστυχώς με cable pass δεν επαρκεί η τάση για να λειτουργήσουν σωστά τα περιφερειακά....alas :precry:
 
Gryzor είπε:
Δηλαδή είμαι ο μόνος που βλέπει το 90% του χώρου άδειο;
2 από τα 4 5 1/4 bays καταλαμβάνονται από το MB02+IDE :D

Ισως αργότερα ανεβάσω φωτογραφίες από την πρώτη λύση που χρησιμοποίησα και cable pass για τα περιφερειακά.
 
Τα ηχεια αυτά είναι η απόλυτη λύση.

Να ένα παρόμοιο project αλλά όχι φυσικά τόσο καλό http://www.benophetinternet.nl/hobby/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To PC Tower ειναι μεγιστη ιεροσυλια για ενα τετοιο project! :)

Εγω που θα το πηγαινα το πραγμα.. ? Σε ενα τετοιο case θα ειχε καθε λογο υλοποιησης με οτι καλουδια θα μπορουσαν να του φορτωθουν επανω, ακομα και με μοντες οπως ενα μικρο δημοσιογραφικο κασσετοφωνακι στην θεση του mousepad, το drive στην θεση στυλ SAM Coupe κλπ..

zeroblack.jpg


zero.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιατί δεν δοκιμάζεις κάτι σε rack για το κουτί;
 
Δεν υπάρχει άλλη επιλογή, για να βάλεις όλα αυτά τα add-on interfaces το Tower είναι μονόδρομος. Άσε που με τόσες εξόδους που χρειάζονται για να είναι άρτιο το μηχάνημα (ps2, joystick, βίσματα ήχου και φορτώματος, έξοδος για μονιτορ, CF card, floppy drive και ίσως και σκληρό δίσκο, δεν τιθεται θέμα άλλης επιλογής κουτιού.
 
phil_vr είπε:
To PC Tower ειναι μεγιστη ιεροσυλια για ενα τετοιο project! :)

Another purist

phil_vr είπε:
ενα μικρο δημοσιογραφικο κασσετοφωνακι στην θεση του mousepad,
Το mousepad θα δούλευε κανονικά γιατί να το πειράξεις.

phil_vr είπε:
Εγω που θα το πηγαινα το πραγμα.. ? Σε ενα τετοιο case
From my point of view είναι Out of the question κάτι τέτοιο με τα συγκεκριμένα interfaces που χρησιμοποίησα και βασιζόμενος στην αρχική μου ιδέα ότι όλα μπορούν να λυθούν και να επιστρέψουν στην αρχική τους θέση χωρίς να μπει κολλητήρι.

Για μία τέτοια λύση θα χρειαστούν μάλλον πολλές επεμβάσεις ακόμα και στο ίδιο το mobo του speccy και πολύ φοβάμαι ότι θα καταστρέψεις το

keyboard box.

Θα ήθελα πάρα πολύ όμως να το δω υλοποιημένο έτσι... :D Γιατί δεν κάνεις μια προσπάθεια phil :D
 
Τελικά keyboard stickers για τα κουμπιά του ΑΤ πληκτρολογίου πουλάει το Sintech shop περίπου 5 ευρώ αλλά τα μεταφορικά είναι άλλα 12 :(

Πάντως φαίνονται πολύ ικανοποιητικής ποιότητας.
 
gtsamour είπε:
Τελικά keyboard stickers για τα κουμπιά του ΑΤ πληκτρολογίου πουλάει το Sintech shop περίπου 5 ευρώ αλλά τα μεταφορικά είναι άλλα 12 :( Πάντως φαίνονται πολύ ικανοποιητικής ποιότητας.
Ναι, είναι καλά αλλά τα μεταφορικά είναι ένας από τους λόγους που δεν θα ξαναγοράσω τίποτα από Sintech.
 
Όντως αν θές να πάρεις ένα πράγμα μόνο δε λέει καθόλου, για περισσότερα μαζί (μέχρι 1 κιλό) ίσως. Περίεργο πάντως γιατί η Γερμανία έχει φθηνά μεταφορικά, μάλλον τα τσεπώνει ο τύπος.

Εγώ είχα πάρει μαζί διάφορα κάποτε. Κάτι τσιπάκια μνήμης, μια μεμβράνη και κάτι ακόμα που δε θυμάμαι...
 
Μα υπαρχει κοσμος που αγοραζει ακομα απο Sintech?

Ασε και που το στοκ που εμφανιζουν στο site ειναι πλασματικο ή να το πω αλλιως δεν ανανεωνεται σχεδον ποτε.

Παντα εχει uslots,αλλα ποτε δεν εχει :)

Nα ναι καλα ο Ebays
 
Όντως, αλλά έχει πχ κάποια πράγματα που δύσκολα βρήσκεις αλλού όπως πχ διάφορα είδη τσιπάκια μνήμης για όλα τα spectrum, αυτά τα stickers πληκτρολογίου, και κάποια άλλα οπότε αν τα θέλεις είναι μονόδρομος.
 
gtsamour είπε:
Έτσι έτσι, για να βλέπουν μερικοί κομοντοράδες/αμστραντάδες όλα αυτά τα SUPER add-on εξαρτήματα που έχουν φτιαχτεί και φτιάχνονται διαρκώς για Spectrum, ποντίκια, PC keyboards, floppy drives, σκληροί δίσκοι, CF cards, κάρτες δικτίου και τις παναγιάς τα μάτια.
Όχι ρε... μόνο το μπουκάλι με τη μουστάρδα έχει add-ons...

ps. ISA βλέπω στο CPC in a Tower ή κάνω λάθος;! Μπουαχαχαχα!
 
Λοιπόν κοιτάτε καλά και μην μου κάνετε το thread π%$#^*α με τις ανούσιες κόντρες σας...Άντε μην σας πάρει και σας tape loading error.

Να πάτε αλλού κύριε....
 
Και λίγη ευγένεια μέσα στην ανούσια αγένεια σου δε θα έβλαπτε...
 
Καλαμπούρι έκανε ο Anestis (φαντάζομαι) ρε Γιώργο,εντάξει,μη στραβώνεις... ;)
 
manos426f είπε:
Καλαμπούρι έκανε ο Anestis (φαντάζομαι) ρε Γιώργο,εντάξει,μη στραβώνεις... ;)
Θέλω να πιστεύω πως και αυτός το ίδιο κάνει....καλαμπούρι
 
Και εγω θελω να πιστευω οτι ολοι κανετε καλαμπουρι και οτι θα συνεχισουμε να μιλαμε για το project του φιλου Anesth στα επομενα posts και οχι για οτιδηποτε αλλο.
 
Anestis είπε:
Θα ήθελα πάρα πολύ όμως να το δω υλοποιημένο έτσι... :D Γιατί δεν κάνεις μια προσπάθεια phil :D
Βρε συ Anestis, μην κοιτας εσεις που τα εχετε για πασατεμπο τα ZXια εκει περα! Εδω ειδα και επαθα να αποκτησω ZX και ακομα καλα καλα δεν το ειδα!!! :) :) :)

Για το ανωτερωθεν μηχανακι που εβαλα στην φωτο, η σκεψη μου παει σε αφιερωμενο σεταρισμενο emulatorομηχανημα που να παιζει τα παντα απο CBM, CPC, ZX, DRAGON, MSX, Genesis, Master System, NES, SNES, AMIGA, ST, 80's mame, PS1, μαζι με ενα-δυο ενσωματωμενα Stelladaptor για να μπαινουν τα Tomahawk/CMS κλπ joystick επανω.. ολα αυτα με απλη συνδεση στην τηλεοραση και με την αισθηση που μπορει να σου δωσει ενα τετοιο ολα-σε-ενα-οπως-μαθαμε μηχανημα. Ειναι μεν ακριβο σε σχεση με αυτα που προσφερει, αλλα βρισκεται σε μια αποκλειστικα δικια του κατηγορια και ετσι ειναι αναποφευκτο.

Παντως πολυ θα ηθελα να ασχοληθω καποια στιγμη με μεταφορα απο ενα απο τα αγαπημενα μας 8bit με αυτο το σκαρι και ενσωματωμενο κασσετοφωνο/drive (και σιγουρα εχεις δικιο οτι θα χρειαζοταν ΠΟΛΥ τσεκουρωμα απο μεσα)..
 
Πίσω
Μπλουζα