Spectrum crt screenshots wanted

Shinobi

RetroMasteR
Joined
26 Ιουλ 2006
Μηνύματα
2.188
Αντιδράσεις
742
Εχει καποιος κανενα Spectrum με συνδεση RF εστω, σε CRT να ανεβασει screenshots, διοτι θελω να γραψω ενα shader σε GLSL/SLANG για Retroarch οσο πιο πιστο γινεται. Προς το παρον δειχνει ετσι απο σκορπια screen που βρηκα στο ιντερνετ. Οχι RGB (νομιζω +2, +3 ειχαν RGB), θελω composite η RF

Chase HQ (1989) (Ocean)-240212-183026.png
Into The Eagle's Nest (1987)(Pandora)(128k)-240212-183156.png
Cabal (128k)-240212-183117.png
 
Στο χρωσταω απο το Σουκου αλλα ειχα το ατυχημα με το 128 RGB scart καλωδιο.

Θα σου βγαλω απο 48+ με composite το πολυ μεχρι αυριο.
Απλα επειδη ειναι 50hz και η μηχανη μου εχει δεν εχει στις fixed τιμες κλειστρου καποιο χαμηλο διαιρετη του 50, δεν εγγυομαι για το αποτελεσμα. Κοινως στις φωτογραφισεις πασχω. Ειδομεν. :)
 
καλησπέρα , εχω ανεβασει walkthrough σε 48k spectrum με (composite) mode 2 παιχνιδια dan dare και footballer of the year φυσικα σε CRT
μπορεις να τα κατεβάσεις και να πάρεις το screenshot(με εργαλειο αποκομμάτων ή alt + print screen απο το πληκτρολόγιο)
 
Ψιλοκοντα πρεπει να ειμαι απο screens που βρηκα αλλα αμφιβολου αυθεντικοτητας, χρωματων κλπ. Ο shader ειναι ηδη ανεβασμενος ως ntsc-simple σε GLSL, σε slang ειναι μια παλια εκδοση. Πετυχαινει παντως αρκετα κοντα να κανει blend το dithering σε ενα νεο χρωμα

ιντερνετικο screen
samurai.png

o shader

Samurai-Warrior-240213-091037.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχω και εγώ δυνατότητα να σου στείλω φωτογραφίες από όλα τα παιχνίδια από +3 σε 14αρα crt sharp! Από το απόγευμα που θα είμαι θεωρητικά διαθέσιμος -αν αφήσουν τα παιδιά- να κατεβώ στο playroom και να σου φωτογραφίσω ότι θες! Απλά περιορισμός θα είναι οι όποιες δυνατότητες της κάμερας του κινητού μου!
 
Στο χρωσταω απο το Σουκου αλλα ειχα το ατυχημα με το 128 RGB scart καλωδιο.

Θα σου βγαλω απο 48+ με composite το πολυ μεχρι αυριο.
Απλα επειδη ειναι 50hz και η μηχανη μου εχει δεν εχει στις fixed τιμες κλειστρου καποιο χαμηλο διαιρετη του 50, δεν εγγυομαι για το αποτελεσμα. Κοινως στις φωτογραφισεις πασχω. Ειδομεν. :)

Βγαλε παιχνιδια που περιεχουν αρκετο dithering εκει ειναι το κολπο πως κανει το blend σε composite. Πχ Hammerfist, Chase Hq, Robocop, Target Renegade κλπ
Και να εχει κειμενο στην εικονα αν ειναι δυνατον, και κατα προτιμηση ασπρο φωτεινο, εκει ανακατευεται το chroma με το luma λογω ανεπαρκους bandwidth και κανει artifacts.

Στο Dan Dare δειχνει ετσι, δεν ειναι καθαρο τοσο το βιντεο για συγκριση

Dan Dare - Pilot of the Future (1988)(Dro Soft)[re-release]-240213-100237.pngDan Dare - Pilot of the Future (1988)(Dro Soft)[re-release]-240213-100223.png

το βιντεο δεν ειναι καλη ποιοτητα αλλα νομιζω πχ τις κολωνες που αλλαζουν χρωμα τις πετυχαινει καλα

dan.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σε αυτες τις περιπτωσεις οσον αφορα την καλυτερη πιστοτητα της φωτογραφιας σε fulll screen λογικα θα χρειαζεται επαγγελματικη ειδικη και ισως και πανακριβη φωτογραφικη μηχανη με ειδικους φακους για αυτη την δουλεια μιας και η μασκα της CRT TV και η λαμψη του φωσφορου βαζουν περιορισμους και χανεται αρκετα η λεπτομερεια και η αισθηση των χρωματων του φωσφορου,

Πολυ πιο ευκολα μπορεις να πετυχεις τις τελειες ληψεις με κεραυνους σε καταιγιδα παρα να βγαλεις τελεια φωτογραφια με 2d ρετρο παιχνιδι σε CRT TV.
 
Σε αυτες τις περιπτωσεις οσον αφορα την καλυτερη πιστοτητα της φωτογραφιας σε fulll screen λογικα θα χρειαζεται επαγγελματικη ειδικη και ισως και πανακριβη φωτογραφικη μηχανη με ειδικους φακους για αυτη την δουλεια μιας και η μασκα της CRT TV και η λαμψη του φωσφορου βαζουν περιορισμους και χανεται αρκετα η λεπτομερεια και η αισθηση των χρωματων του φωσφορου,

Πολυ πιο ευκολα μπορεις να πετυχεις τις τελειες ληψεις με κεραυνους σε καταιγιδα παρα να βγαλεις τελεια φωτογραφια με 2d ρετρο παιχνιδι σε CRT TV.
αλλιώς θέλει ειδική επεξεργασία σε πρόγραμμα, που όμως πάλι απαιτεί κάποιες γνώσεις
 
Αλλο ενα screen που βρηκα σκορπιο στο ιντερνετ, μικροδιαφορες στα χρωματα στα artifacts συγκριτικα με τον shader γενικα ομως ειναι κοντα σχετικα

robo.pngrobo_shader.pngrobo_raw.png
 
Καποιες μικρες βελτιωσεις που εκανα με οτι screen εχω

με την σειρα original - shader - reference εικονα

Jonny Quest in Doctor Zin's Underworld (1991)(Hi-Tec Software)[48-128K]-240216-101236.png
Jonny-Quest-in-Doctor-Zin-s-Underworld-1991-Hi-Tec-Software-48-128-K-240216-101226.png
EehpsK5XgAE9K_O.png




Και σε αλλα φορματ
Rygar-UK-1987-240216-103809.png
Flimbo-s-Quest-USA-Europe-240216-104202.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κανενα νεοτερο με εκεινα τα screenshots που λεγαμε? Δεν με νοιαζει να ειναι τελεια, θελω να δω τα χρωματα και τον τροπο που δουλευει το phase πχ αν εχει stripes και πως σχηματιζονται.
 
Λοιπον...η μοιρα συνεχισε να παιζει παιχνιδια. Συνδεσα τον 48+ με composite και ειδα πολυ εμφανη jaibars.
Οποτε γυρισα στον RGB 128 ψυκτρα και οπως μπορουσα μαζεψα με μονωτικη ταινια το din βυσμα.
Εβαλα την μηχανη full manual στα 1/50 αλλα επειδη δεν το εχω, δεν εχω καταφερει να νεταρω σε ολη την οθονη...καποια κομματια βγαινουν ανεταριστα και καποια νεταρισμενα αλλα και τα χρωματα δεν ειναι αυτα που βλεπω στην οθονη. Θα προσπαθησω να φωτογραφισω φατσα και οχι υπο γωνια μηπως το αποτελεσμα ειναι καλυτερο.
Ανεβασα καποιες φωτοζ εδω. Λογικα με κλικ και μετα Save As θα εχεις ασυμπιεστα τα screenshots.
Ριξε μια ματια αν βοηθανε καπου.

Εχω μια Nikon D3100 με τον στοκ φακο. Αν εχετε καμια συμβουλη για καλυτερη φωτογραφιση, ειμαι μεσα.
 
Στο περιπου παντα εννοειται.

Δεν νομιζω να υπαρχει σημερα τοσο εξελιγμενη μηχανη φωτογραφικη ασχετως αν κανει πολλες χιαδες ευρω που μπορει να πιασει ακριβως οπως ειναι τα γραφικα του φωσφορου μιας CRT tv aperture grille σε 240p ειδικα σε 21" που βλεπω εγω οταν δειχνει με υψηλο contrast σε full screen.

Πιο εφικτο ειναι να παρει κανεις μια φωτογραφικη μηχανη με φακους σαν τηλεσκοπια που θα μπορει να φωτογραφιζει μεχρι και τον πλανητη κρονο με ολες του τις λεπτομερειες παρα να βρει φωτογραφικη μηχανη που θα μπορει να βγαζει οπως ακριβως ειναι τα γραφικα σε full screen της CRT tv σε 240p

Δεν γινονται αυτα.

Εδω δεν γινεται να υπαρξει ακριβως η ιδια πιστοτητα μεσω των φιλτρων CRT που παλευουν μεχρι στιγμης για πανω απο 10 χρονια.
 
Αυτά τα screen πρέπει να είναι rgb scart σωστά; δεν εμφανίζει τα Composite artifacts. Που θα βρούμε με Composite η RF αυτό θέλω να φτιάξω, με rgb έχω γράψει shaders ένα σωρό (crt-geom-mini, crt-sines, fake-crt-geom και potato, crt-cyclon, crt-consumer, gdv-mini και θα ξεχνάω και ορισμένα, μπορεί και τα μισά lol)

Κατά τα άλλα η ποιότητα των screens είναι εξαιρετική
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εδω δεν γινεται να υπαρξει ακριβως η ιδια πιστοτητα μεσω των φιλτρων CRT που παλευουν μεχρι στιγμης για πανω απο 10 χρονια.
Έχω 20αρα με slot mask και 14αρα Trinitron πάνω σε rgb Wii και PC με vga to scart (ανοίγει γνήσιες αναλύσεις με calamity drivers) και κάνω συγκρίσεις με τους shaders που γραφω. Τα crt-sines και crt-cyclon είναι ΠΟΛΥ κοντά και για την ακρίβεια η εικόνα είναι ΚΑΛΥΤΕΡΗ και πιο καθαρή από την crt. Η crt έχει τρελό deconvergence. Έχω χτυπήσει χιλιάδες ώρες στο σπορ shaders οπότε εμπιστευσου με χαχα
 
Έχω 20αρα με slot mask και 14αρα Trinitron πάνω σε rgb Wii και PC με vga to scart (ανοίγει γνήσιες αναλύσεις με calamity drivers) και κάνω συγκρίσεις με τους shaders που γραφω. Τα crt-sines και crt-cyclon είναι ΠΟΛΥ κοντά και για την ακρίβεια η εικόνα είναι ΚΑΛΥΤΕΡΗ και πιο καθαρή από την crt. Η crt έχει τρελό deconvergence. Έχω χτυπήσει χιλιάδες ώρες στο σπορ shaders οπότε εμπιστευσου με χαχα
Ε τοσα χρονια που διαβαζω τα ποστ σου ξερω τι ψειρας εισα με αυτα :fafoutis::fafoutis::fafoutis:

Γενικα ειναι και θεμα ποιοτητας της crt και το θεμα crt tv ειναι αρκετα μακρυ γιατι υπαρχουν και μεγαλες διαφορες απο crt tv σε crt tv σε θεμα ευκρεινιας χρωματων contrast αναλογως και τις ιντσες.Eγω πχ σε θεμα καθαροτητας που εχω στην trinitron 21" βλεπω οτι μπορει να παει και πανω απο την normal που ειναι για αυτα τα παιχνιδια.

Τωρα εχω full setups με 8 crt tv συνδεδεμενες με κονσολες και pc με soft15khz και απο svideo οποτε ειναι τερμα κομπλε με το crt retro gaming. Χαζευω ομως και τα ωραια posts με τους shaders μιας και ειναι ωραιο να βλεπουμε crt shaders που κανουν καλυτερη την διασκεδαση στην συγχρονη οθονη.
 
Να και μια απο την ιδια πιστα σε RF. Δυστυχως εχω πολλες παρεμβολες
Καλη αν και θα προτιμουσα μια με αρκετο dithering. Ετσι δειχνει στον shader μεχρι στιγμης, δεν το λες και πολυ μακρια. Αρκετα κοντα ειναι
Δεν εχει αρκετο dither να δω το pattern που εχει το phase πχ δες κατω δεξια την καλυβα που εχει dither στην πορτα στον spectrum κανει ενα σαν rainbow μπλε κοκκινο ενω στον shader ειναι γαλαζιο


χωρις φιλτρα

Asterix-And-The-Magic-Cauldron-240218-185929.png


shader

Asterix-And-The-Magic-Cauldron-240218-185142.png


Spectrum

EMwTmfO.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οπως το βλεπω φερνει πολυ στην εικονα που εχει το RF μου αν δεν ειχε ολες αυτες τις παρεμβολες. Νομιζω το εχεις πετυχει
 
Πίσω
Μπλουζα