Spyware

billritchie

Banned
Joined
28 Μάρ 2008
Μηνύματα
30
Αντιδράσεις
0
κανενα freeware spyware remover

ξερει κανενας?
 
Spybot και avast ad-aware της lavasoft
 
Ubuntu 8.04 Hardy Heron της Canonical
 
Μπα μπα μπα, υπάρχουν spyware και στο Linux;

Εσείς δεν είστε που υποστηρίζετε ότι ΜΟΝΟ τα Windows έχουν τέτοια προβλήματα; :p
 
Baaah, tree hugging linux hippies
 
Ειναι θεμα πως το βλεπει κανεις - βασικα προτεινα στον billritchie ενα λειτουργικο που ΔΕΝ εχει αναγκη απο spyware removers.
 
security_holes.png
 
Spybot S&D

Spyware Terminator

βασικα κανενα απο αυτα και κανα καρο αλλα που υπαρχουν δε θα σου βρει 100% οτι μπαινει στο συστημα σου,οποτε μη περιμενεις απολυτη λυση.

αν θελεις να δοκιμασεις linux και δε θελεις να μπλεκεις με εγκαταστασεις(οχι οτι ειναι δυσκολο)δοκιμασε αυτο:

http://wubi-installer.org/

εχεις hardy heron σαν προγραμμα exe,δηλαδη με ενα delete απλα το βγαζεις αν δε το θες .

αν βεβαια σε ενδιαφερει το κανεις και κανονικη εγκατασταση,μεσω μιας διαδικασιας που εχει

προσωπικα τη βρισκω καλυτερη εκδοση απο τη προηγουμενη και ευκολη για αρχαριους,αν και απο οτι εχω καταλαβει αν θελει καποιος τα ωφελη του debian ,καλυτερα ,εστω και αν εχει μια διαδικασια ,να βαλει debian εξαρχης παρα κατι debanοιδες,οχι οτι δε παει καλα και το heron

αν βρω χρονο θα δοκιμασω αυτη τη λυση που προσφερει πολυ μεγαλη σταθεροτητα ,απο οτι λενε τουλαχιστον.
 
Το spybot search and destroy ειναι ασυμβατο με το lavasoft's ad-aware, μην βαλεις και τα δυο ταυτοχρονα στο ιδιο συστημα.Καλυτερα κρατα μονο το spybot οπου ειναι και καλυτερο.

Εγω χρησιμοποιω τα:

Spybot search and destroy

Spyware terminator

SpywareBlaster

Ισως λιγο υπερβολικο να τρεχω 3 στο ιδιο συστημα, αλλα ετσι ειμαι πραγματικα καλυμενος.
 
το spybot

το εγκατεστησα αλλα δε δουλευει

γιατι λειπει

ενα αρχειο βιβλιοθηκη dll,

ετσι απανταει το προγραμμα
 
Ξανακατέβασέ το από κάπου αλλού φίλε billritchie,είναι γνωστό ότι το Spybot κανονικά δουλεύει μια χαρά...

(βρες την 1.5.2 έκδοση...)
 
δε μου λετε, στο spybot γιατι οταν

παω να αφαιρεσω spyware , μου λεει

οτι πρεπει να ειμαι administrator??
 
Αν δεν έχεις administrator rights σε έναν υπολογιστή, δεν μπορείς να κάνεις ότι θέλεις με αυτόν. Ειδικά να επεμβείς βαθιά μέσα του, κάτι που πρέπει να κάνει το Spybot για να λειτουργήσει.

Στα windows οι standard λογαριασμοί που κάνεις κατά την εγκατάσταση έχουν πάντα administrator rights (και συνήθως παραμένουν οι μοναδικοί). Αν εσύ δεν έχεις, είτε όρισες εσύ κάποιον επιπλέον λογαριασμό χωρίς τέτοια δικαιώματα, είτε σου τον όρισε ο administrator σου (αν πχ είναι εταιρικό μηχάνημα). Αν ισχύει το (α) απλώς κάνε login στο admin account. Αν ισχύει το (β) δεν έχεις καμμία δουλειά να σκαλίζεις το μηχάνημα. Απευθύνσου στον admin σου (εκτός αν προσπαθείς να παρακάμψεις ΔΙΚΟ του spyware! lol) :D
 
Άρα ισχύει το (α)

Μήπως απλώς σε προειδοποιεί ότι πρέπει να έχεις admin rights (το κάνουν πολλά προγράμματα) ή σου λέει ξεκάθαρα ότι δεν έχεις και δεν μπορεί να συνεχίσει;
 
δεν εχεις admin,

δε μπορεις να τα αφαιρεσεις,

βρες και ξαναδοκιμασε,

καποια αφαιρουνται και χωρις

admin rights,

καποια ομως θελουν υποχρεωτικα

admin rights
 
Τα εγραψα πιο πανω ... αλλα με λενε γραφικο...
 
Ανοιξε το cmd:

type: sudo spybot sc cl /dev/my computer &

sorry couldn't resist :D .

Βασικά απλά δεν μπαίνεις ως administrator. Δοκίμασε σε safe mode
 
billritchie: κάνε login στο user account που έχει admin rights. Σίγουρα υπάρχει τουλάχιστον ένα. Αν ο Η/Υ έχει μόνο ένα account προσβάσιμο και αυτό δεν είναι admin account, τότε μάλλον πας για format.

telamonas: Είναι τουλάχιστον γραφικό όταν επαναλαμβάνεται μονίμως δίκην γραμμοφώνου με βλάβη. Εντάξει, το καταλάβαμε. Το Linux είναι super-duper και ψήνει και καφέ. Και εσύ τώρα διαπράττεις foul εις βάρος του billritchie με το να είσαι off topic.
 
Πίσω
Μπλουζα